Προτάσεις βιβλίων για πεντάχρονο

Σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσε να διαβαστει σε τριχρονο και απο θεμα νοηματος και απο θεμα μεγεθους.στην δευτερη σελιδα το πολυ θα ειχε φυγει το παιδι....Εγω επιμενω στον γαργαληστη του μπασλαμ!!!!!!!!
 
Το δώρο της παπλωματούς, ο εγωιστής γίγαντας, ο φεγγαροσκεπαστής, ένα κεράκι για το ρινοκεράκι,ο λαίμαργος τουνελόδρακος, η φρικαντέλα η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα,η μυρτώ και το κουνουπάκι, ο πρίγκιπας λεμόνης και από την εγώπολη στην εσύπολη (τρομερό βιβλίο για 6 και πάνω αλλά πραγματικά πολύ καλό) και αν πάω σπίτι θα σου πω κι άλλα που δε μου έρχονται τώρα.
 
Βρήκα αυτό εδω το θέμα και θα ήθελα να ανταλλάξω γνώμες σχετικά με παιδικά βιβλία κυρίως προσχολικής ηλικίας (που δεν μπορούν ακόμα να διαβάζουν μόνα τους). Έχω μερικά απο αυτά να ξεκινήσω και μακάρι να διαβάσω γνώμες/κριτικές/σχετικές δραστηριότητες (μέσω των αναγνώσεων). Βάζω συνοπτική περιγραφή κειμένου και εικόνογράφησης (καθώς ειναι εξίσου σημαντική με την ιστορία για να τραβήξει το ενδιαφέρον μικρών αναγνωστών) και βαθμολόγηση συλλογική 3ψήφων (μαμάς -αφηγήτριας/αναγνώστριας, και μικρών αναγνωστριών/ακροαματικό κοινό 3 και 5,5 ετών). Τυχαία η σειρά γραφής.

1. "Καθαρίστρια Χάος" Κατερινα Κρις εκδ: Πατάκη. Από τα τελευταία που έχουμε διαβάσει. Η μικρή Έρση νομίζει πως όλα είναι σε τάξη, οι άτακτες σκέψεις, τα όνειρά της, το αύριο, το μεθαύριο, οι κακιές συνήθειές της, οι ανασφάλειες... Μέχρι που εμφανίζεται η καθαρίστρια Χάος και της ξεκαθαρίζει τα πράγματα μια και καλή (οπισθόφυλλο). Το βρήκαμε διασκεδαστικότατο ειδικά η μεγάλη κόρη (5,5χρ.) και κατάλαβε το μήνυμα που θέλει να περάσει η συγγραφέας. Τα άγχη (ειδικά στις μέρες μας) που φορτώνονται καθημερινά τα παιδιά μας, η ρουτίνα και η υπερβολική -σε βαθμό υστερίας- "τακτικότητα" στην οποία θέλουμε να τα μυήσουμε εμείς οι γονείς, δεν έχουν πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα. Συνεπώς το μήνυμα περνάει και στους γονείς με τρόπο εύθυμο, χρωματιστό, διασκεδαστικο. Μικρό μέγεθος για να χωράει σε τσάντα να το ξανα-ξανα-ξανα διαβάσουμε στο σχολείο με τους φίλους, μικρά ευφάνταστα σκίτσα κατανοητά στα παιδιά και λίγες γραμμές ανα σελίδα για να μην κουραστούν οι μικροί ακροατές-αναγνώστες. Βαθμολογία: Μαμά:10/10, Α(5,5ετων):10/10, Χ(3ετών):- ήταν δυσνόητο για αυτη την ηλικία αν και έδειξε ενδιαφέρον για την εικονογράφηση!
 
2. "Από μέσα μου" Θοδωρής Παπαϊωάννου εκδ:Παπαδόπουλος. Ο Τίγρης, αλανιάρης γάτος μέχρι που τον ανακαλύπτει μια παρέα παιδιών και τον κάνουν σπιτόγατο χωρίς να τον "ρωτήσουν"?! Στο τέλος βρίσκει το θάρρος και "ορθώνει το ανάστημά του" απαιτώντας να του αφήνουν μια έξοδο-πορτάκι στον εξω κόσμο. Αρκετά μικρό μέγεθος-κείμενο, ολοσέλιδη λιτή εικονογράφηση, νομίζω κατάλληλο από 2-4χρ. λόγω της απλής-λιτής γραφής του. Στο οπισθόφυλλο αναφέρει οτι είναι για παιδάκια που μόλις έμαθαν να πρωτοδιαβάζουν αν και δεν νομίζω οτι θα τους έδινε και πολυ κίνητρο η ιστοριούλα. Βαθμ: Μαμά:8/10, Α: 7/10 (το βρήκε μικρό, απλοϊκό "βαρετό"), Χ:5/5 της άρεσε πολύ!
 
Το διάβασμα ήταν η αγαπημένη μου ασχολία από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Μερικά βιβλία της παιδικής μου ηλικίας που προτείνω ανεπιφύλακτα:

Η σειρά με τη Χαρά και το Γκουντούν



Όπως άλλωστε και τα περισσότερα βιβλία του Τριβιζά. Ξεχωρίζω:

Τη Μυρτώ και το Κουνουπάκι



και

Τη νύχτα της μπανανόφλουδας



Όταν ήμουν μικρή πιθανόν να είχα διαβάσει τα έως τότε άπαντά του:)

Φανταστικό βιβλίο ήταν επίσης

Το δέντρο που έδινε



Υπέροχη κατάθλιψη.

Κι ένα με φοβερά κείμενα κι εικονογράφηση:

Πριγκίπισσες, άγνωστες και ξεχασμένες



Αν θυμηθώ κι άλλα θα προσθέσω:Ρ
 
Top