Εμπειρίες από αυτοέκδοση

Καταρχήν καλημέρα σε όλους από τη χιονισμένη ορεινή Αρκαδία.

Παρακάτω τα θετικά και τα αρνητικά από την εμπειρία μου σε εταιρεία που δραστηριοποιείται στο χώρο της αυτοέκδοσης:

Το όλο σκεπτικό είναι πολύ έξυπνο και λειτουργεί ως εξής:

1. Γράφεις το κείμενό σου
2. Το στέλνεις για να πάρει έγκριση. (Δεν αργεί πολύ η απάντηση. Μερικές μέρες μόνο. Η έγκριση είναι τυπική, αρκεί το κείμενό σου να μην αναφέρεται σε παράνομες πράξεις και λοιπά)
3. Η εταιρεία ορίζει μια κατώτατη τιμή και από εκεί και πέρα αν θες εσύ ορίζεις μια μεγαλύτερη.
4. Βγαίνει το βιβλίο σου στο site της εταιρείας απ όπου και μπορεί κάποιος να το παραγγείλει.
5. Αργότερα καταχωρείται και στη βάση του biblionet και το καταχωρούν όλα τα ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία.
6. Απ ότι λένε δεν εκτυπώνουν stock. Όταν έχουν μια παραγγελία εκτυπώνουν όσα χρειάζεται και τα στέλνουν.

Μέσες άκρες έτσι λειτουργεί αλλά αν κάποιος κάνει το βήμα θα πρέπει να προσέξει τα παρακάτω:

- Αν αναλαμβάνεις τα πάντα μόνος σου (Επιμέλεια, εξώφυλλο και λοιπά) θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός γιατί δεν θα σου παράσχουν καμία βοήθεια. Αν για παράδειγμα κάνεις ένα λάθος στο εξώφυλλο και η εικόνα σου ας πούμε γέρνει κατά 25 μοίρες (λέμε τώρα) θα το εκτυπώσουν ακριβώς έτσι χωρίς να σε ενημερώσουν!!!
- Έχεις την επιλογή να πληρώσεις 80 ευρώ και να πάρεις ISBN number. Αυτό είναι προαιρετικό αλλά αν δεν το κάνεις το βιβλίο σου δεν θα μπορεί να πωληθεί από άλλο βιβλιοπωλείο καθώς δεν θα είναι επίσημο και η ποιότητα του χαρτιού θα είναι πολύ χαμηλότερη (αυτό δεν το αναφέρουν πουθενά)
- Αν επιλέξεις επιμέλεια από φιλόλογο κοστίζει 2 ευρώ η σελίδα. Για ένα κανονικό βιβλίο 200 σελίδων δηλαδή θα πρέπει να τους δώσεις 400 ευρώ και 80 για το ISBN 480 ευρώ.
- Αν επιλέξεις σελιδοποίηση κοστίζει 1 ευρώ η σελίδα με ελάχιστη χρέωση 150 ευρώ. Στις 200 σελίδες δηλαδή 200 ευρώ. Σύνολο 680 μέχρι τώρα.
- Αν επιλέξεις εικονογράφηση το κόστος φτάνει τα 30 ευρώ για την κάθε εικόνα. Ας πούμε ότι αυτό είναι υπερβολή και δεν θα βάλουμε στο βιβλίο μας.
- Αν επιλέξουμε Προώθηση του βιβλίου μας σε βιβλιοπωλεία και λοιπά θα πρέπει να πληρώσουμε 490 ευρώ. Στο σύνολο 1170 ευρώ.
- Όπως έγραψα και πριν, αυτοί ορίζουν την κατώτατη τιμή η οποία όμως είναι έτσι κι αλλιώς τσιμπημένη. Το δικό μου βιβλίο με 116 σελίδες μόνο το όρισαν στα 10 ευρώ!!! Έτσι είναι δύσκολο να το προωθήσεις.
- Αν επιλέξεις μόνο να πάρεις ISBN πληρώνεις τα 80 ευρώ και εισπράττεις την πλήρη αδιαφορία τους σε οτιδήποτε τους ζητήσεις.
- Τα μεταφορικά όταν αγοράσει κάποιος το βιβλίο σου από την σελίδα τους είναι ανεξήγητα υψηλά. 7 ευρώ!!!
- Όταν θα είναι έτοιμο το βιβλίο σου από την μεριά τους δεν υπάρχει τρόπος να το πάρεις στα χέρια σου να το δεις πριν κυκλοφορήσει. Ο μόνος τρόπος είναι να βγει προς πώληση και να αγοράσεις ένα σας πελάτης!!!
- Αν διαπιστώσεις πως έχεις κάποια λαθάκια που συ ξέφυγαν, μπορείς να τους στείλεις το διορθωμένο αρχείο και θα σε χρεώσουν 20 ευρώ!!!
- Ένα ακόμα αρνητικό είναι πως αν κάποιο βιβλιοπωλείο ενδιαφερθεί να πάρει κάποια αντίτυπα του βιβλίου σου θα πρέπει να τα πληρώσει και αν δεν τα πουλήσει δεν έχει δικαίωμα επιστροφής. Έτσι θα αποφύγει κάποιος το ρίσκο αυτό.
- Το μεγαλύτερο αρνητικό όλων όμως είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά τους στην επικοινωνία μέσω mail που είχα. Δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη για τίποτα. Π.χ. Γιατί Μερικά από τα αντίτυπα που πήρα είναι κομμένα στραβά; Απάντηση: Μερικές φορές έτσι τα κόβει η μηχανή – Γιατί ενώ σας έστειλα το word σωστά στην πράξη έχουν μετακινηθεί όλα τα κείμενα και βγήκε τόσο άσχημο; Απάντηση: Να το στέλνατε σε PDF για να μη μπορεί κάποιος να τα μετακινήσει. Θα σας στείλω τα κείμενα σε PDF αλλά θέλω να πάρω ένα αντίγραφο πριν το κυκλοφορήσετε. Απάντηση: Όταν κυκλοφορήσει απλά μπορείτε να παραγγείλετε ένα και να το δείτε. Παράγγειλα νέο αντίτυπο αλλά δεν βλέπω τις αλλαγές που έκανα και το αρχείο σας το έστειλα με PDF. Απάντηση: Έχουμε μερικά αντίτυπα ήδη εκτυπωμένα και πρέπει να πουληθούν αυτά πρώτα!!! Μα εσείς δεν είπατε πως δεν έχετε stock;;; Απάντηση: Μερικές φορές έχουμε!!!

Να μη σας κουράσω περισσότερο. Αυτή είναι η εμπειρία μου. Αν είχα επιλέξει να τους δώσω τα 1100 ευρώ περίπου για τις υπηρεσίες τους μπορεί η στάση τους να ήταν διαφορετική.

Τέλος να τονίσω πως από τα 10 ευρώ που πωλείται το κάθε βιβλίο ο συγγραφέας λαμβάνει το εντυπωσιακό ποσό των 1.6 ευρώ!!!
 
Last edited by a moderator:
Ευχαριστούμε Άγγελε που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία αυτή.

Λέμε συχνά για τους μεγαλοεκδότες και το πόσο επιλεκτικοί και δύσκολοι είναι. Ας ξέρουμε όμως τι γίνεται και με τους άλλους που ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια και υπόσχονται να σε κάνουν διάσημο... Όλα είναι μέχρι να τσεπώσουν το χρήμα, απ' ό,τι βλέπω και είναι ντροπή να εκμεταλλεύονται κατ' αυτόν τον τρόπο το μόχθο του άλλου.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Άγγελε Κ, πιστεύω πως η εμπειρία σου είναι πολύ χρήσιμη για άλλα μέλη που ενδιαφέρονται για αυτοέκδοση και έτσι την μετέφερα σε νέο δικό της νήμα. Όσοι ψάχνουν στο google σχετικά, θα έχουν καλές πιθανότητες να διαβάσουν και το δικό σου κείμενο και να είναι πιο υποψιασμένοι σε πιθανές κακοτοπιές.
 
Άγγελε Κ, πιστεύω πως η εμπειρία σου είναι πολύ χρήσιμη για άλλα μέλη που ενδιαφέρονται για αυτοέκδοση και έτσι την μετέφερα σε νέο δικό της νήμα.
Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω δικό μου νήμα. Δεν ξέρεις πόσο με συγκινείς :κλαψ:

(Καλά έκανες :) )
 
Άγγελε καλημέρα κι από μένα.
Για άλλη μια φορά κούκλος. Μπράβο για ένα μόνο, για την κρυστάλλινη αλήθεια σου, για τον σκληρό δρόμο του ελληνικού βιβλίου, του Έλληνα συγγραφέα.
Η δική μου φτωχή γνώμη, οι δρόμοι οδηγούν στα Εξάρχεια, ένας τόπος με ιστορία στο βιβλίο που αξίζει να ψάξουν και εκεί οι έτοιμοι συγγραφείς.
 
Aggele, κάπου πήρε το ματι μου πως εξεδωσες βιβλίο και πραγματικά θα το ψαξω, ''το μην φοβάσαι Μαρία'', νομίζω( εχουμε τοσους συγγραφεις γιατι να μην ειμαστε κοντά να ερχομαι με το βιβλίο να μου υπογράφετε)! πως ηταν η εμπειρία; ενδιαφέρομαι και εγω αλλά για παιδική λογοτεχνία. Πως κατοχύρωσες πνευματικά δικαιώματα κτλ;
 
Η υπόθεση της αυτοέκδοσης έχει ακόμα αρκετό δρόμο να διανύσει. Εγώ ζήτησα πληροφορίες για μια βιογραφία που πρέπει να γραφτεί σε βιβλίο. Ζήτησα από συγκεκριμένο οίκο αυτοέκδοσης. Το ποσόν που ζήτησαν για 224 σελίδες ήταν 2800 ευρώ + 20 ευρώ για κάθε 16 σελίδες διόρθωσης. Στην τιμή περιλαμβάνεται στοιχειοθεσία, εξώφυλλο, ISBN.
Σε ό,τι αφορά στα δικαιώματα παρέχουν στον συγγραφέα το 35% επί των εισπράξεων εάν η πώληση γίνει μέσα από βιβλιοπωλεία (δεν διευκρίνισαν ποια βιβλιοπωλεία) και 60% στην περίπτωση που η διανομή γίνει μέσα από το δικό τους δίκτυο.
Οσο για το 16% που γράφει ο φίλος Αγγελος, είναι εξαιρετικά μικρό ποσοστό για αυτά που προσέφερε η bookstar. Τέτοια ποσοστά δίνουν οι εκδοτικοί οίκοι που αναλαμβάνουν τα πάντα δωρεάν και κάνουν σοβαρή προώθηση των εκδόσεών τους.
 
Άγγελε καλημέρα κι από μένα.
Για άλλη μια φορά κούκλος. Μπράβο για ένα μόνο, για την κρυστάλλινη αλήθεια σου, για τον σκληρό δρόμο του ελληνικού βιβλίου, του Έλληνα συγγραφέα.
Η δική μου φτωχή γνώμη, οι δρόμοι οδηγούν στα Εξάρχεια, ένας τόπος με ιστορία στο βιβλίο που αξίζει να ψάξουν και εκεί οι έτοιμοι συγγραφείς.
Σε ευχαριστώ Στρατή για τα καλά σου λόγια.
Έχεις κάτι συγκεκριμένο από τα Εξάρχεια;
 
Συγγνώμη Άγγελε, τώρα δεν μπορώ να απαντήσω, το μεταθέτω για το μέλλον, για άσχετους λόγους.
 
Aggele, κάπου πήρε το ματι μου πως εξεδωσες βιβλίο και πραγματικά θα το ψαξω, ''το μην φοβάσαι Μαρία'', νομίζω( εχουμε τοσους συγγραφεις γιατι να μην ειμαστε κοντά να ερχομαι με το βιβλίο να μου υπογράφετε)! πως ηταν η εμπειρία; ενδιαφέρομαι και εγω αλλά για παιδική λογοτεχνία. Πως κατοχύρωσες πνευματικά δικαιώματα κτλ;
Αλήθεια είναι Αριάδνη. Αυτό είναι το βιβλίο.

Θα χαρώ να το διαβάσεις και να μου πεις την άποψή σου. Σημασία άλλωστε δεν έχει ούτε το κέρδος ούτε ο τρόπος που θα φτάσει ένα κείμενο σε κάποιον (Βιβλίο, PDF, E-MAIL, λαδόκολλα κ.τ.λ.). Σημασία έχει να διαδίδεται η σκέψη.

Η εμπειρία δυστυχώς ήταν αυτή που προανέφερα στην αρχή του νήματος.

Αν το θέτεις ρομαντικά τότε είναι πράγματι μια πολύ ωραία εμπειρία με αποκορύφωμα τους διαλόγους με αναγνώστες. Από εκεί έμαθα πολλά λάθη μου και κάποια δυνατά μου σημεία. Αν γράψεις κάτι και κάποιοι σου πουν ότι ήταν τέλειο τότε ή σε δουλεύουν ή δεν το διάβασαν καν ;)

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κατοχυρώσεις τα πνευματικά σου δικαιώματα. Μπορείς να κάνεις την γνωστή πατέντα: - Το εκτυπώνεις το βάζεις σε έναν μεγάλο φάκελο και το στέλνεις ταχυδρομικά ως συστημένο στον εαυτό σου και το κρατάς σφραγισμένο. – Το πας σε συμβολαιογράφο. – κάπου διάβασα στο forum ότι μπορείς να το κάνεις και ηλεκτρονικά!!! Από την άλλη σε περιπτώσεις όπως το bookstars που δεν τίθεται θέμα μη έγκρισης (εκτός να βρίζεις τα θεία και λοιπά) η ημερομηνία έκδοσης και μόνο είναι απόδειξη κατοχύρωσης πνευματικών δικαιωμάτων.
 
Η υπόθεση της αυτοέκδοσης έχει ακόμα αρκετό δρόμο να διανύσει. Εγώ ζήτησα πληροφορίες για μια βιογραφία που πρέπει να γραφτεί σε βιβλίο. Ζήτησα από συγκεκριμένο οίκο αυτοέκδοσης. Το ποσόν που ζήτησαν για 224 σελίδες ήταν 2800 ευρώ + 20 ευρώ για κάθε 16 σελίδες διόρθωσης. Στην τιμή περιλαμβάνεται στοιχειοθεσία, εξώφυλλο, ISBN.
Σε ό,τι αφορά στα δικαιώματα παρέχουν στον συγγραφέα το 35% επί των εισπράξεων εάν η πώληση γίνει μέσα από βιβλιοπωλεία (δεν διευκρίνισαν ποια βιβλιοπωλεία) και 60% στην περίπτωση που η διανομή γίνει μέσα από το δικό τους δίκτυο.
Οσο για το 16% που γράφει ο φίλος Αγγελος, είναι εξαιρετικά μικρό ποσοστό για αυτά που προσέφερε η bookstar. Τέτοια ποσοστά δίνουν οι εκδοτικοί οίκοι που αναλαμβάνουν τα πάντα δωρεάν και κάνουν σοβαρή προώθηση των εκδόσεών τους.
Επίσημα η εταιρεία σου δίνει 20%, αν θυμάμαι καλά, αλλά την ώρα της πληρωμής σου κρατάει και 20% φόρου και προκύπτει το εντυπωσιακό 1.6 ευρώ.
 
Last edited by a moderator:
Σημ. Άγγελε, κάτι που θέλω κι εγώ να ρωτήσω. Έχεις δει και σε εκδόσεις “μελάνι”; / Αν όχι, βρες επικοινωνία και με την υπέροχη Μυρσίνη (δεν ξέρω λεπτομέρειες του σήμερα).
 
Σημ. Άγγελε, κάτι που θέλω κι εγώ να ρωτήσω. Έχεις δει και σε εκδόσεις “μελάνι”; / Αν όχι, βρες επικοινωνία και με την υπέροχη Μυρσίνη (δεν ξέρω λεπτομέρειες του σήμερα).
Σύντομα θα έχω τελειώσει το νέο μου μυθιστόρημα και θα μπω και πάλι σε αυτή τη διαδικασία.
Θα κρατώ σφιχτά στην παλάμη μου το χαρτάκι με την πληροφορία σου. :)
 
Να είσαι πάντα καλά. Δεν ξέρω λεπτομέρειες του "τώρα" όπως σου είπα, ξέρω πως θα ακούσεις καθαρές κουβέντες από γλυκό, γλυκό άνθρωπο με μάτι.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εύχομαι τα καλύτερα για το βιβλίο σου Άγγελε :) Μια γνώμη μόνο: γιατί να μπλέξει κανείς με κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που μπορεί να τυπώσει απλώς μερικά αντίτυπα για τον ίδιο, την οικογένεια και τους φίλους του, και κατά τα άλλα να το κυκλοφορήσει στο ίντερνετ; Για να μην θέλουν να το κυκλοφορήσουν οι εκδοτικοί οίκοι, που κάνουν προώθηση της προκοπής, πάει να πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι εμπορικό (ανεξάρτητα απ' τη λογοτεχνική του αξία). Τι θα κερδίσει, λοιπόν, από μια τέτοια προώθηση; Φραγκοδίφραγκα και ίσως τη χαρά να το διαβάσει μια χούφτα άνθρωποι. Χαμένος κόπος και σίγουρη απογοήτευση... Νομίζω!
 
Εύχομαι τα καλύτερα για το βιβλίο σου Άγγελε :) Μια γνώμη μόνο: γιατί να μπλέξει κανείς με κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που μπορεί να τυπώσει απλώς μερικά αντίτυπα για τον ίδιο, την οικογένεια και τους φίλους του, και κατά τα άλλα να το κυκλοφορήσει στο ίντερνετ (όπως έκανε ο Τασάκος); Για να μην θέλουν να το κυκλοφορήσουν οι εκδοτικοί οίκοι, που κάνουν προώθηση της προκοπής, πάει να πει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι εμπορικό (ανεξάρτητα απ' τη λογοτεχνική του αξία). Τι θα κερδίσει, λοιπόν, από μια τέτοια προώθηση; Φραγκοδίφραγκα και ίσως τη χαρά να το διαβάσει μια χούφτα άνθρωποι. Χαμένος κόπος και σίγουρη απογοήτευση... Νομίζω!
Καμιά φορά για να κάνεις το βήμα παραπάνω, πρέπει να αμφισβητήσεις ειδικούς και εμπειρογνώμονες.

Να γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να προωθήσει το βιβλίο του.

Γιατί ο Βέγγος απορρίφθηκε από πολλούς ειδικούς, μέχρι να αναγνωριστεί το ταλέντο του.
Γιατί Κανένας εκδοτικός οίκος δεν δεχόταν να εκδώσει τον Αλχημιστή, του άγνωστου τότε Κοέλιο.
Γιατί όταν ο Τσάρλι Τσάπλιν πήρε μέρος σε διαγωνισμό για τον καλύτερο μιμητή Σαρλό βγήκε 3ος!!!

Με λίγα λόγια είναι το δικαίωμα στο όνειρο. Εκείνη η επιτακτική φωνή που σε προστάζει να δοκιμάσεις πριν τα παρατήσεις. Να πας και ας σου βγει και σε κακό, που έλεγε και το τραγούδι του τεράστιου Παπάζογλου.

Ξέφυγα… μαζέψτε με :ντροπή:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Καμιά φορά για να κάνεις το βήμα παραπάνω, πρέπει να αμφισβητήσεις ειδικούς και εμπειρογνώμονες.

Να γιατί κάποιος μπορεί να θέλει να προωθήσει το βιβλίο του.

Γιατί ο Βέγγος απορρίφθηκε από πολλούς ειδικούς, μέχρι να αναγνωριστεί το ταλέντο του.
Γιατί Κανένας εκδοτικός οίκος δεν δεχόταν να εκδώσει τον Αλχημιστή, του άγνωστου τότε Κοέλιο.
Γιατί όταν ο Τσάρλι Τσάπλιν πήρε μέρος σε διαγωνισμό για τον καλύτερο μιμητή Σαρλό βγήκε 3ος!!!

Με λίγα λόγια είναι το δικαίωμα στο όνειρο.
Γι' αυτόν τον λόγο ανέφερα το ίντερνετ. Σε αυτήν την μορφή το βιβλίο γίνεται προσβάσιμο σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν πράγματι περιπτώσεις έργων που απορρίπτονται απ' τους ειδικούς, κι όμως αναγνωρίζονται στη συνέχεια στο ίντερνετ κι αποκτούν το δικό τους κοινό. Παράδειγμα, η ταινία "The Man from Earth", που δεν έβρισκε εταιρεία διανομής, αλλά αγαπήθηκε πολύ απ' τον κόσμο του ίντερνετ (όπου είχε ανέβει για δωρεάν κατέβασμα) και τελικά βρήκε εταιρεία, βγήκε σε DVD και κυκλοφόρησε κανονικότατα. Και έχει φανατικό κοινό - κι εμένα μέσα.
 
Γι' αυτόν τον λόγο ανέφερα το ίντερνετ. Σε αυτήν την μορφή το βιβλίο γίνεται προσβάσιμο σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν πράγματι περιπτώσεις έργων που απορρίπτονται απ' τους ειδικούς, κι όμως αναγνωρίζονται στη συνέχεια στο ίντερνετ κι αποκτούν το δικό τους κοινό. Παράδειγμα, η ταινία "The Man from Earth", που δεν έβρισκε εταιρεία διανομής, αλλά αγαπήθηκε πολύ απ' τον κόσμο του ίντερνετ (όπου είχε ανέβει για δωρεάν κατέβασμα) και τελικά βρήκε εταιρεία, βγήκε σε DVD και κυκλοφόρησε κανονικότατα. Και έχει φανατικό κοινό - κι εμένα μέσα.
Την έχω δει αυτή την ταινία αλλά δεν ήξερα το ιστορικό της. Εντυπωσιακό!

Το internet είναι ένα πολύ καλό μέσο για να διαφημίσεις το βιβλίο σου αλλά μόνο αν είσαι ήδη γνωστός θα το πουλήσεις κιόλας από το internet. Δύσκολα κάποιος θα πάρει ένα τέτοιο βιβλίο από το internet (αν και εγώ το κάνω).

Έπειτα πολλοί με ρωτούν που θα βρουν το βιβλίο μου και στο άκουσμα, υπάρχει μόνο στο internet, παίρνουν την έκφραση παίρνω κι εγώ όταν είμαι σε δημόσια υπηρεσία και μου εξηγούν τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να πάρω μια απλή βεβαίωση. (ήδη σκέφτομαι μήπως να μην την πάρω καθόλου; )

Γενικά αποκλείεις ένα μεγάλο κομμάτι βιβλιόφιλων, που είτε δεν ασχολούνται με το internet, είτε αρέσκονται στο να πάρουν ένα βιβλίο γιατί πέρασαν απλά έξω από ένα βιβλιοπωλείο και μπήκαν.

Εγώ όταν πάω διακοπές ας πούμε σταματάω στο δρόμο και παίρνω ένα βιβλίο που θα μου κάνει κλικ. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έχω κάνει μια εβδομάδα πριν από το internet για να μου έχει έρθει ως τη μέρα που θα φύγω.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δεν εννοούσα να το πουλήσεις, αλλά να το ανεβάσεις για δωρεάν κατέβασμα. Μια γνώμη λέω βέβαια ή μάλλον τι θα έκανα εγώ αν δεν δέχονταν να μου το εκδώσουν οι εκδοτικοί οίκοι.
 
Top