Έναρξη βιβλιοπωλείου

Αγαποιτοί συμφορουμίτες,

βρίσκομαι σε θέση τέτοια ώστε να σκέφτομαι σοβαρά να ανοίξω το δικό μου βιβλιοπωλείο. Θα ήθελα τις απόψεις σας, έτσι ώστε να δομήσω την επιχείρηση μου
με βάση τα γούστα του αγοραστικού κοινού. Αρχικά, να τονίσω ότι δεν διαθέτω ιδιαίτερα μεγάλο κεφάλαιο, οπότε μιλάμε για ένα μικρό βιβλιοπωλείο που θα στηρίζεται κυρίως στις ηλεπωλήσεις ή έτσι νομίζω, τουλάχιστον για αρχή.

1) Πιστεύεται οτι θα πρέπει να διαθέτει υλικό πέραν των βιβλίων, όπως γραφική ύλη ή όχι;
2) οι περισσότερες αγορές που κάνετε είναι ηλεκτρονικές ή στο φυσικό κατάστημά;
3) Ποιο είναι το αγαπημένο σας λογοτεχνικό είδος; αναφέρετέ μου και ένα ενδεικτικό έργο.
4) Γνωρίζετε εάν θα πρέπει να απευθύνομαι κατευθείαν στους εκδότες για την αγορά βιβλίων ή υπάρχουν προμηθευτές που κάνουν αυτήτη δουλειά;και αν ναι αναφέρετε μερικά ενδεικτικά ονόματα (έστω με π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)
 
Πάντα είναι όμορφο να μαθαίνεις πως ένα βιβλιοπωλείο πρόκειται να ξεκινήσει.
Με προβληματίζει το ότι θες να ξεκινήσεις με ηλεκτρονικές πωλήσεις, καθώς από τη μία υπάρχουν απίστευτες προσφορές στα online βιβλιοπωλεία και από την άλλη υπάρχει γενική οικονομική στενότητα.
Δυο "μικρούς" βιβλιοπώλες που γνωρίζω εδώ στη Ρόδο, μου λένε ότι είναι όλα δύσκολα, ακόμα και για τα ευπώλητα βιβλά. Βέβαια υπάρχουν κανονισμοί ως προς το περιθώριο κέρδους ενός καινούργιου βιβλίου, όμως ακόμα κι έτσι γενικά ένα βιβλιοπωλείο (όπως μου λένε) πρέπει να εμπλουτίζεται συνεχώς (άρα πληρώνεις συνέχεια), διαφορετικά ξεχνιέται.
Μια ιδέα είναι να ζητάς τα στοκ εμπορεύματα των εκδοτικών οίκων. Τα παίρνεις σε χαμηλή τιμή και τα πουλάς όπως θες. Ηδη αυτό το κάνει μια αλυσίδα δικαιόχρησης (franchise κατά το κοινώς λεγόμενο), όμως είδα ότι έχει βιβλία μόνο ενός εκδοτικού οίκου, γι' αυτό και οι πωλήσεις του ανεβαίνουν μόνο στις γιορτές (επειδή οι περισσότεροι αγοράζουν ένα βιβλίο, ό,τι να 'ναι, για να βγει η υποχρέωση).
Σε ό,τι αφορά τα χαρτικά... τους έχει καταστρέψει το υπερκατάστημα με τον τις πολύχρωμες σακούλες, που μας πρήζει το συκώτι κάθε Χριστούγεννα, απόκριες, Πάσχα και καλοκαίρι.
 
Ο/Η Μονόκερος; έγραψε:
Σε ό,τι αφορά τα χαρτικά... τους έχει καταστρέψει το υπερκατάστημα με τον τις πολύχρωμες σακούλες, που μας πρήζει το συκώτι κάθε Χριστούγεννα, απόκριες, Πάσχα και καλοκαίρι.
μμμμ ποιο να 'ναι ποιο να 'ναι;;
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Εγω θα εστιαζα πολυ και στην εμφανιση.

Να φτιαξεις εναν χωρο με ζεστη και φιλικη ατμοσφαιρα που να χαιρεσαι να μπαινεις. Ζωντανα χρωματα στους τοιχους, πολυχρωμα ραφια, ισως και αυτοκολλητα τοιχου.

Επισης να μην παραλειψεις και την βιτρινα

Βεβαια ολα μαζι ακουγονται υπερβολικα και κιτς, αλλα αναλογα με το γουστο σου, μπορεις να βγαλεις ενα καλο αποτελεσμα και.. φθηνο. Το ενδιαφερον φοντο, και τα ομορφα ραφια θα βοηθα στο να μην επικεντρωνεται το ματι στα λιγα βιβλια που θα εχεις για αρχη, και τακτοποιημενα εξυπνα θα δινουν ωραιο αποτελεσμα.

Προτεινω και γραφικη υλη.. αλλα και αυτη βαλμενη στον αναλογο χωρο του μαγαζιου, ωστε να δενει ομορφα με τα βιβλια. Αναλογα αν περιμενεις παιδια ή ενηλικες, μπορει να βαλεις ειτε τα κλασσικα ειτε τα πολυχρωμα ειτε και τα δυο με μετρο (σε καποιο πισω μερος να εχεις τα πιο πολλα.

Στις σακουλες, πρεπει να δεις αν θα ειναι πλαστικες ή χαρτινες. Θα προτεινα κατι απλο και λιτο

και τελος.. μην παραλειψεις και τα μικροδωρακια για αρχη. Οπως οι σελιδοδεικτες πχ
 
Εγω το μονο που θα σου προτεινω ειναι (εκτος απο οτι ο χωρος πρεπει να ειναι μοντερνος αυτο ειναι αυτονοητο) να ριξεις λιγα χρηματα παραπανω και να το κανεις πολυχωρο.Τα παλια τυπου βιβλιοπωλεια εχουν πεθανει.Δεν σου λεω να εχεις ολοκληρη καφετερια μεσα στο βιβλιοπωλειο αλλα μια γωνιτσα οπου θα κανεις εκδηλωσεις και παρουσιασεις βιβλιων.

Για να καταλαβεις τι εννοω πληκτρολογησε τα παρακατω βιβλιοπωλεια τα οποια εχουν ανοιξει τους τελευταιους μηνες

Επί Λέξει (Στην Ακαδημιας) https://www.facebook.com/epilexi
Booktalks (Στο Παλαιο Φαληρο) https://www.facebook.com/booktalkscafe
Οι Πλειάδες (Στο Παγκρατι) https://www.facebook.com/pleiades.bookstore
Το Booktique (Στο Κωλονακι)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πήγαινε μια βόλτα από Παπασωτηρίου στο Mall αν είσαι Αθήνα. Είναι καταπληκτική η γωνιά που έχουν φτιάξει, όπου μπορείς να ξαπλώνεις στα μαξιλάρια με το βιβλίο σου και να ξεχνάς όλα τα άλλα γύρω σου.
 
Εγω θα εστιαζα πολυ και στην εμφανιση.

Να φτιαξεις εναν χωρο με ζεστη και φιλικη ατμοσφαιρα που να χαιρεσαι να μπαινεις. Ζωντανα χρωματα στους τοιχους, πολυχρωμα ραφια, ισως και αυτοκολλητα τοιχου.
Κι εγώ αυτό θα έλεγα, η εμφάνιση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, και γενικά, αλλά πόσο μάλλον σ' ένα βιβλιοπωλείο που όλοι ξέρουμε πόσο ωραίο είναι να χαζεύεις με τις ώρες :))) Κι έτσι, χρειάζεται ένα περιποιημένο ντεκόρ, είτε κόζι, είτε με πολλά πράγματα σε τοίχους π.χ. ωραίες αφίσες, είτε, είτε, είτε - το σημαντικότερο είναι να αρέσει και σ' εσένα για να είναι ένα αυθεντικό αποτέλεσμα και όχι κάτι από έναν τυποποιημένο διακοσμητή, κατά την γνώμη μου.

Εγω το μονο που θα σου προτεινω ειναι (εκτος απο οτι ο χωρος πρεπει να ειναι μοντερνος αυτο ειναι αυτονοητο) να ριξεις λιγα χρηματα παραπανω και να το κανεις πολυχωρο.Τα παλια τυπου βιβλιοπωλεια εχουν πεθανει.Δεν σου λεω να εχεις ολοκληρη καφετερια μεσα στο βιβλιοπωλειο αλλα μια γωνιτσα οπου θα κανεις εκδηλωσεις και παρουσιασεις βιβλιων.
Συμφωνώ και σ' αυτό. Και δεν χρειάζεται να είναι πολύ μεγάλος ο χώρος... Θυμάμαι ένα βιβλιοπωλείο υπέροχο στα Χανιά που ήταν μικρό κ είχε μια επίσης μικρή, αλλά περιποιημένη αυλίτσα στο πίσω μέρος του βιβλιοπωλείου κ σου έφτιαχναν κι ελληνικό καφέ. Ήταν σούπερ. (δεν εννοώ να ψάξεις χώρο με αυλή :ρ , απλά ότι και σε μικρό χώρο μπορούν να γίνουν όμορφες γωνιές)

Κι όσον αφορά τα βιβλία που θα έχει, κατά την γνώμη μου τα πολύ κλασικά και γνωστά για αρχή. Δεν θα μ' άρεσε προσωπικά να πάω σ' ένα βιβλιοπωλείο να ζητήσω Αλμπέρ Καμί και να μην έχει.
Και γραφική ύλη, γιατί όχι, αλλά θα πρότεινα κι εδώ κάτι προσεγμένο. Ένα ωραίο στιλό π.χ. (όχι τύπου πάρκερ - κάτι οικονομικό), ωραίοι σελιδοδείκτες, σημειωματάρια (αλλά όχι τύπου moleskine που είναι μεν ωραία, αλλά ακριβά και τα βρίσκεις παντού).

Γενικά ο κόσμος νομίζω θέλει κάτι κλασικό αλλά και πρωτότυπο :))))

Άσχετο
εγώ θέλω ν' ανοίξω 24ωρη πιτσαρία σε στυλ αμερικάνικο diner...:μαναι:
 
Last edited:
Είναι μια πολύ καλή ιδέα..(το σκέφτομαι αρκετά και εγώ εδώ και καιρό). Αλλά θέλει ιδιαίτερη προσοχή η επιλογή της τοποθεσίας και το κόστος ενοικίου. Πρέπει να επιλέξεις να φτιάξεις έναν πολυχώρο παρά ένα απλό βιβλιοπωλείο. Το σημαντικότερο όμως είναι να έχεις καλές τιμές. Θα μπορούσες να αγοράσεις βιβλία με σκοπό να τα πουλήσεις σε τιμές bazaar και να έχεις πολλές επιλογές για κάθε αναγνώστη και για όλα τα βαλάντια. Βέβαια κάτι τέτοιο προυποθέτει πολύ κόπο , χρόνο και χρήμα. Το μυστικό της επιτυχίας για μένα είναι να αγαπάς πολύ αυτό που κάνεις και να αφοσιωθείς με πάθος στην δουλειά σου.
 
Φίλε Αβραάμ, δεν μας είπες πού θα το ανοίξεις. Αθήνα; Ή κάπου αλλού;

Το σκέφτομαι κι εγώ συχνά αυτό το σενάριο, και ειδικά όπως το περιγράφουν τα παιδιά, με ωραία ατμόσφαιρα, γωνιά ανάγνωσης, ίσως και καφέ, αλλά μόλις τύχει να περάσω από Πάμπλικ, Πρωτοπορία, Πολιτεία, Ιανό και τα συναφή, λέω αμέσως "μα πού θα πας, ξεκάρφωτη στα αγγούρια" :)))) Γιατί κι εγώ δεν έχω κανένα μεγάλο κεφάλαιο...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Η προσωπική μου άποψη είναι πως θα πρέπει να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς. Εάν δεν ξέρεις πώς γίνεται, ίσως θα ήταν καλά να αναζητήσεις επαγγελματική συμβουλή.

Επίσης, να έχεις πάντα κατά νου πως διανύουμε μια περίοδο όπου οι επιχειρήσεις κλείνουν κατά συρροή, και δηλ. μιλάμε για έμπειρες επιχειρήσεις που έχουν απλά τα πάγιά τους. Η κακή οικονομική συγκυρία πρέπει να υπολογιστεί πολύ βαριά.

Κατανοώ τις δυσκολίες που οδηγούν έναν άνθρωπο στο να σκεφτεί να ανοίξει δική του επιχείρηση. Κάποιος που βρίσκεται στο μηδέν αναζητά διεξόδους όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ακόμα και το μηδέν είναι καλύτερο από το -10.

Δεν θέλω να είμαι αποθαρρυντικός και λυπάμαι εάν ακούγομαι έτσι. Απλά, το να στήσεις μια επιχείριση είναι κάτι το κυρίως πρακτικό. Η προσωπική μου άποψη είναι πως η "ζεστή ατμόσφαιρα" και τα υπόλοιπα που βλέπω να αναφέρονται στο νήμα, παρότι ειπωμένα με τις καλύτερες προθέσεις, δεν πρόκειται να σε οδηγήσουν κάπου, όσον αφορά κάτι τόσο σοβαρό που μπορεί να σε βάλει δεκάδες χιλιάδες ευρώ μέσα.
 
Σίγουρα είναι εξαιρετικά δύσκολες οι εποχές, αλλά παρόλα αυτά μπορεί να ευδοκιμήσει. Σου εύχομαι καλή επιτυχία πάντως, κι υπόσχομαι να αγοράσω βιβλία από το βιβλιοπωλείο σου για το "καλές δουλειές" που λεν και μερικοί! :ναι:
 
Top