Έχει διαβάσει κανείς τα βιβλία "Dune" ;

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πριν λιγους μηνες μπηκα στον κοσμο του Dune

...με λιγο ανορθοδοξο τροπο, μιας καιξεκινησα απο τα prequels. Τα συνεχιζω ομως με χρονολογικη σειρα :)))

Εχει διαβασει κανενας;;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τελος παντων... :)

η σειρα Ντιουν ειναι απο τις πιο γνωστες και εμπορικες σειρες βιβλιων. Αποτελειται απο 6 βιβλια. Η αρχη εγινε με πρωτο το ομωνυμο Ντιουν, που μεταφέρθηκε και στον κινηματογράφο το 1984 απο τον Λυντς.

Το Ντιουν διαφερει απο τις συμβατικες διαστημικες οπερες. Δεν εχουμε ουτε λειζερ, ουτε υπολογιστες ουτε ρομποτ και φυσικα ουτε εξωγηινους. Εχουμε απογονους των ανθρωπων, σε μια διαστημικη Αυτοκρατορια και μικροτερες φεουδαρχιες με οικους ευγενων. Εχουμε θρησκειες και προκαταλήψεις, καθώς και πολλα ανατολιτικα στοιχεια και αραβικά ονόματα. Οι θρησκευτικες προκαταληψεις εχουν μεγαλη ισχυ, και τα θρησκευτικα κεντρα συνεργαζονται στενα με την εξουσια.

Εδω και χιλιετιες δεν υπαρχει ιχνος απο υπολογιστη ή ρομπότ, καθως εχουν απαγορευτει απο την Τζιχάντ της Μπάτλερ. Το ρολο τους τον εχουν παρει οι Μεντατ, ειδικα εκπαιδευμενοι ανθρωποι που σκεφτονται σαν υπολογιστες.

Το Α και το Ω αυτου του πολιτισμου που τοποθετειται 20000 χρονια στο μελλον, ειναι η έννοια του διαστημικου ταξιδιου, το οποιο μονοπωλείται απο τη Διαστημική Συντεχνία. Η Συντεχνια ειναι η ισχυροτερη δυναμη στο συμπαν, και ακομα και ο Αυτοκράτορας-Πατισάχ φοβάται μη την εξοργίσει. Γιατι αν γινει κατι τέτοιο, ενδέχεται να αρνηθεί να προσφέρει τις υπηρεσίες της, οδηγώντας τον πολιτισμό του γαλαξία στο χάος.

Η Συντεχνία με τη σειρά της, καθώς και άλλες κάστες (οπως οι Μπενε Τζεσσεριτ, οι Μεντατ κλπ) εξαρτώνται απο το "Χαρμάνι" η το "καρυκευμα". Το Χαρμανι κατέληξε να γίνει το πιο πολύτιμο αγαθό στο σύμπαν για δύο λόγους: οχι μονο εχει ωφελιμες ιδιοτητες για οποιον το καταναλώνει (μακροζωια, ενοραση, ανεπτυγμενη σκεψη) που το καθιστουν απαραιτητο για τη λειτουργια των παραπανω, αλλα και δυστυχως, υπαρχει μονο σε εναν πλανητη σε ολο το γνωστο συμπαν, τον Αρρακις, η αλλιως Ντιουν (αμμόλοφος).

Δυστυχως ο Αρρακις ειναι απο τους πιο αφιλοξενους πλανητες. Μια απεραντη ερημος, κατοικουμενη απο τεραστια εξωγηινα σκουληκια, τοσο γιγαντιαια που μπορουν να καταπιουν ανθρωπους η και ολοκληρο σκαφος, αφου καταλαβαινουν τον κοσμο απο τις δονησεις των βηματων η τις μηχανες τους.

Ολο αυτο αποτελει ενα εξαιρετικα πολυπλοκο σκηνικο για να τοποθετηθουν συνομωσιες, ιντριγκες, πολιτικες, συμφεροντα, και φτιαχτες θρησκειες που εχουν σκοπο να χειραγωγησουν αυτους που θελουν.

Η σειρα εχει επεκταθει με 2 πρελουδικές τριλογιες, και με 2 άλλα βιβλία που ολοκληρώνουν τις ιστορίες. Αυτες εγιναν απο το γιο του συγγραφεα, οπως ισχυριζεται, απο σημειωσεις του πατερα του.

Προς το παρον εχω τελειωσει την τριλογια που τοποθετειται στο πιο μακρυνο παρελθόν και αφορα την Τζιχαντ εναντιον των μηχανων, και ειμαι στην αρχη της πρελουδικης τριλογιας. Οταν εχω κεφια θα σας γραψω τη γνωμη μου ως τωρα :)
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Οι θρησκευτικες προκαταληψεις εχουν μεγαλη ισχυ, και τα θρησκευτικα κεντρα συνεργαζονται στενα με την εξουσια.
τι θυμίζει;! τι θυμίζει;! :μαναι:

Φίλε, προσωπικά δεν έγραψα κάτι εδώ πρωτύτερα διότι δεν έχω διαβάσει κανένα από τα βιβλία.

Έχω δει βεβαίως την ταινία του Λυντς, μία φορά μικρός, όταν βγήκε το 1984, και μία πριν μερικά χρόνια και το δισκάκι, προσφορά κάποιας εφημερίδας, βρίσκεται στην ταινιοθήκη μου.

Η ταινία είναι απλά υπέροχη! Απίστευτες εικόνες: ο Αυτοκράτωρ να αιωρείται στην υγρή απεραντοσύνη του, η ίππευση των πελώριων σκουληκιών, οι γιατροί με τα ραμμένα αυτιά, οι επαναστάτες με μπλε το λευκό των ματιών. Και πάνω απ’ όλα ο συνεχής ψίθυρος των Ατρειδών.

Θεωρώ πως είναι μεγάλη τύχη που την σκηνοθεσία αυτής της ταινίας ανέλαβε αυτός ο μοναδικός σκηνοθέτης.

Δεν γνωρίζω πόσο κοντά είναι η ταινία στο πρωτότυπο όμως μου κίνησες το ενδιαφέρον κι ίσως σε κάποια επόμενη παραγγελία βιβλίων να το στριμώξω.

Θυμάμαι πως μετά την ταινία είχαν βγει και δυο παιχνίδια για τον υπολογιστή. Μού είχαν αρέσει καί τα δύο.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ανεφερα κατι ψιλα για την τριλογια που τελειωσα. Παμε λοιπον...

Η τριλογια αυτη ειναι η πλεον απομακρυσμενη στο παρελθον της ιστοριας του Ντιουν και ριχνει φως σε 'αρχαια' γεγονοτα που αναφερονται πολυ αφηρημενα. Συγκεκριμενα στην περιφημη Τζιχαντ που εδωσε τελος στην εξαρτηση των ανθρωπων απο τις μηχανες και τους υπολογιστες. Γραφτηκε απο το γιο του συγγραφεα

Τα βιβλια ειναι
*Η Μπατλεριανη Τζιχαντ (παραπλανητικος τιτλος μιας και περιγραφει τα γεγονοτα που οδηγησαν στην αρχη του πολεμου)
*Η Σταυροφορια των Μηχανων (η πορεια του πολεμου ανα διαφορα ετη. Βλεπουμε και τους θανατους πολλων ηρωων απο το πρωτο βιβλιο)
*Η Μαχη του Κορριν (το τελος της Τζιχαντ, οι τελευταιες αποπειρες των Μηχανων μεχρι την εξολοθρευση τους. Αρχιζουν πολλα απο τα στοιχεια που γνωριζουμε απο τα πρωτοτυπα βιβλια)

Η Τζιχαντ οπως δηλωνεται στα πρωτοτυπα εργα, ειναι τοσο θολη στο μακρυνο παρελθον, που αφηνε πολλα στη φαντασια του αναγνωστη. Αυτος ηταν ενας απο τους λογους που η τριλογια φανηκε υποδεέστερη απο τα αρχικα εργα, συμφωνα με τη γνωμη των θαυμαστων του πατερα-συγγραφεα, αφου πολλα γεγονοτα τα προτιμουσαν αλλιως.

Σε αντιθεση με το βαθυτατα φιλοσοφημενο σκηνικο των πρωτοτυπων Ντιουν, ο πολεμος θυμιζει πιο πολυ ταινια δρασης στα προτυπα του Πολεμου των Αστρων, η για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι, του Εξολοθρευτη ή του Ματριξ. Καποιοι αναγνωστες φανταζονταν τη Τζιχαντ να εχει να κανει πιο πολυ με προπαγανδα και πνευματικη πρωτοβουλια του ανθρωπου, παρα με ενα θρησκευτικο-μιλιταριστικο οργανισμο με κομμαντος και εξαρτηματα υψηλης τεχνολογιας.

Παρόλαυτα υπαρχουν πολλα στοιχεια που μπορει να εκτιμησει κανεις. Μου εκανε εντυπωση οτι οι πρωταγωνιστες ειναι παρα πολλοι, σκορπισμενοι σε πλανητες. Ενιοτε συναντιουνται, αλληλεπιδρουν αμεσα ή έμμεσα, με εναν παραξενο μοιραιο και περιπλοκο τροπο. Πραξεις τους, εχουν επιπτωση καπου αλλου. Ενιοτε απο τους πρωταγωνιστες καποιοι ειναι αντιπαλοι, και ομως ο αναγνωστης δεν εχει προβλημα να ταυτιστει με οποιονδηποτε την καθε στιγμη που η αφηγηση περναει απο την καθε οπτικη γωνια :) για την ακριβεια μου θυμισε την ταινια Safe Sex :Ρ

Επισης ενα κεντρικο σημειο των πρωτοτυπων Ντιουν, η σχεση θρησκειας και κρατους, προπαγανδας και συνομωσιας, κανει εντονη παρουσια. Ενα απο τα κουμπια που ξεκινησαν τον πολεμο ηταν ο θανατος ενος παιδιου, το οποιο δεν αργησε να "αγιοποιηθει" ως μαρτυρας, και η πιστη αυτη, ποσο βολεψε τα κεντρα αποφασεων της Τζιχαντ. Ενας απο τους συμπαθεις ηρωες του πρωτου βιβλιου, παιρνει καθαρα ενα χειριστο ρολο στο δευτερο, εχοντας διαφθαρει απο την εξουσια. Κατοπιν η ιστορια τον καταγραφει ως ηρωα και μαρτυρα, δειχνοντας μας το ποσο ρευστη μπορει να ειναι η ιστορικη πραγματικοτητα. Ολα αυτα περιπλεκονται τοσο πολυ σε σημειο που να μη μπορεις να αποφασισεις που αρχιζει το συμφερον και η διαφθορα και που τελειωνει ο καλος σκοπος.

Αναθεωρησα πολλα πραγματα της καθημερινης πολιτικης πραγματικοτητας απο αυτα τα στοιχεια, τα οποια σιγουρα πιστευω θα ειναι πολυ πιο ψαγμενα στα πρωτοτυπα βιβλια του πατερα...
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Θα ήθελα να σας ρωτήσω, τι γνώμη έχετε για την έννοια prequel.

Καποια σειρά βιβλίων θα τη διαβάζατε με τη σειρά γεγονότων πυ συμβαίνουν; Η με τη σειρά έκδοσης;

Εγώ προτιμώ το πρώτο, όπως και στις ταινίες

Γεγονός είναι οτι όλα τα prequels που εχω δει, οποιασδήποτε μορφής, έχουν εγγενείς αδυναμίες. Φαίνονται επιτηδευμένα, οτι σκοπός της ύπαρξής τους, σκοπός όσον συμβαίνουν, όλων των γεγονότων, είναι απλά να καταλήξουν "κάπου", να δημιουργήσουν το σκηνικό για τις ιστορίες που θα συμβούν μετά (και έχουν γραφτεί ηδη) :)

Συνήθως προς το τέλος, βλέπω ολα τα γεγονότα να φτανουν στην κλιμακα της δρασης, και καποιο κεντρο βαρυτητας, να τα "πιεζει" με βια να καταληξουν εκει που τελικα πρεπει, να σκοτωθουν οσοι ηρωες δεν υπαρχουν στα παλια βιβλια, και να ιδρυθουν φατριες που υπαρχουν.

Άλλη αδυναμία των prequels είναι οτι δεν μπορούν να αλλάξουν ή να προσθέσουν κάτι. Προκειμένου να μη μπλεχτούν με την ήδη υπάρχουσα μυθολογία, αποστασιοποιούνται, αφορούν χαρακτήρες, τόπο, χρόνο, γεγονότα που έχουν σκοπό να μη μπλεχτου΄ν με τα υπάρχοντα. Αν πάλι το κάνουν, αν μας πουν οτι ο τάδε χαρακτήρας έχει διαφορετικό παρελθόν απο αυτο που νομιζουμε, η αν επαναπροσδιορίσουν κάποιες έννοιες (αυτο ονομάζεται retcon) τοτε στην ουσία νιωθουμε οτι γκρεμίζουν τον ήδη δημιουργημένο σκηνικό και απογοητευομαστε

Αυτά έχουν ως συνέπεια τα prequels να μη έχουν μυθοπλαστική δναμική. Δεν μας παρουσιάζουν ένα καινούργιο κόσμο, αυτόν με τον οποίο μας εντυπωσίασε το πωτότυπο έργο, αλλά είναι απλά μια ιστορία που διαδραματίζεται σε κάποιον ήδη δεδομένο κόσμο

Αυτες τις αδυναμίες τις παρατήρησα τόσο στον Πόλεμο των Αστρων όσο και στα Dune. Τα βιβλια που διαβασα εχουν μια αυτόφωτη λάμψη, αλλα δυσκολεύονται να ενταχθούν στα πρωτότυπα, πέραν απο το να μας εξηγήσουν την προέλευση κάποιων πραγμάτων (εξήγηση με την οποία απογοητεύτηκαν πολλοί)... αλλα μέχρι εκει
 
Last edited:
Φίλε Αντέρωτα, έχω έρωτα με τα Dune, όπως ήδη έχω δηλώσει άλλωστε. Όταν τα είχα ξεκινήσει δεν υπήρχε κανένα prequel και τα μοναδικά που υπήρχαν ήταν μόνο του πατέρα Frank Herbert και συγκεκριμένα τα Dune, Ο Μεσσίας του Dune και τα Παιδιά του Dune. Οπότε δεν είχα άλλη επιλογή και αναγκαστικά άρχισα "από τη μέση" σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα. Ευτυχώς...

Γιατί πιστεύω ότι ξεκίνησα διαβάζοντας το καλύτερο μέρος της -αυτή δεν είναι τριλογία- πολυ-λογίας. Και περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία να εκδοθούν οι κανονικές συνέχειες (Ο Θεϊκός Αυτοκράτορας κλπ.) οι οποίες δεν έρχονταν ποτέ. Στη συνέχεια, όταν άλλαξε ο εκδοτικός οίκος και βγήκαν και τα άλλα, έπεσα με τα μούτρα. Τοτε βγήκαν τα prequel και τα prequel των prequel.

Ούτε κι εγώ γνωρίζω αν ο γιος έχει πράγματι βασιστεί στις σημειώσεις του πατέρα ή αν από αδράνεια συνέχισε το έργο του. Κατ' εμέ είναι μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Το έργο του πατέρα είναι τόσο πολύπλευρο και αφήνει τόσα ερωτηματικά που ο γιος βρήκε πρόσφορο έδαφος.

Στο προκείμενο τώρα:
Θα πιάσω κατ' αρχήν τα πρώτα έργα του πατέρα Frank. O συγγραφέας οραματίστηκε έναν κόσμο όπου ζουν άνθρωποι, κυβερνούν άνθρωποι, πολεμούν άνθρωποι, φέρει πολλά στοιχεία από το σημερινό κόσμο, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το σήμερα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο όρος Γη ζήτημα είναι να συναντάται σε 1 ή 2 σημεία. Δεν έχει τέρατα, κακούς εξωγήινους, καλά ή κακά ρομπότ και υπολογιστές. Μοναδική εξαίρεση είναι οι τεράστιοι αμμοσκώληκες του πλανήτη Αρράκις, κατά κόσμον Dune. Υπάρχει ένας αυτοκράτορας που διοικεί ένα σύνολο ανώτερων και κατώτερων Οίκων. Ο κάθε Οίκος κατέχει/διοικεί έναν πλανήτη.Το βιβλίο σε βάζει σχεδόν κατευθείαν στα "βαθιά" δίνοντάς σου ελάχιστες πληροφορίες και δημιουργώντας τεράστια ερωτηματικά. Η πλοκή στην αρχή είναι λίγο αργή. Μετά το 1/3 όμως γίνεται καταιγιστική σε σημείο να μη μπορείς να σταματήσεις πριν το τέλος. Δεν είναι τόσο λόγω των πολεμικών γεγονότων που λαμβάνουν χώρα, όσο της πολυπλοκότητας που δημιουργείται από το συνοθύλευμα πολιτικής-θρησκείας-στρατηγικής. Ηθικές αρχές που σπάνια καταπατόνται, εξαιρετική νοητική αντίληψη, αποφάσεις ζυγισμένες μέχρι εκεί που δεν πάει, κατασκευασμένες θρησκείες, συνομωσίες, εξαιρετική δεινότητα στο χειρισμό του λόγου (φωνή) και του σώματος, σχέδια επί σχεδίων, αφοσίωση, πολεμικές ικανότητες είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά των ηρώων αυτού του έργου. Και φυσικά δεσπόζει το όνομα των Ατρειδών. Ναι! Το βιβλίο αναφέρει με κάποια ασάφεια ότι ο Οίκος-πρωταγωνιστής προέρχεται από τη γενιά του Ατρέα!!!

Ομολογώ ότι μετά την πρώτη ανάγνωση δεν ήμουν σίγουρος ότι είχα καταλάβει τι είχε συμβεί. Τώρα, είμαι σίγουρος ότι πολλά σημεία ακόμη δεν τα έχω καταλάβει.


συνεχίζεται...
 
Last edited:
Ξεκινώ ανορθόδοξα (χωρίς καν να πω γεια) αλλά μου δώσατε τροφή, συνδαιτυμόνες, και μάλιστα εκλεκτή. (Αμμοσκώληκες με μπαχάρι, μμμ!)

Θα επανέλθω μόλις ευκαιρήσω (άτιμος ο βιοπορισμός) αλλά, προς το παρόν, μια γρήγορη ερώτηση:

Η μετάφραση του Butlerian Jihad και του Machine Crusade πώς σας φάνηκε;
 
Από ότι κατάλαβα υπάρχουν αρκετοί που το έχουν διαβάσει και το έχουν ευχαριστηθεί!! Για αυτό θα ήθελα αν μπορούσατε να μου δώσετε μία χείρα βοηθείας!! Προσπάθησα να βρω τα βιβλία (που είχα καταλάβει πως ήταν 8 ... 2 τριλογίες και δύο μονά) Αλλά βρήκα 22 διαφορετικά βιβλία από τα οποία δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρώτο το δεύτερο ή το τελευταίο ...Οπότε αν μπορούσατε να μου δώσετε τουλάχιστον τα ονόματα των βιβλίων! Θέλω να τα πιάσω με χρονολογική σειρά οπότε αν γίνετε ...
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μπορω να σου απαντησω αλλα πρεπει να κανεις 2 επιλογες:

*Να διαβασεις τα original βιβλια του Φρανκ Χερμπερτ και μετα, εαν θες, να διαβασεις τα παρελκομενα που ειναι υποδεέστερα. Σε αυτη την περιπτωση ξεκινας απο το Dune και συνεχιζεις την εξαλογια με τη σειρα που γραφτηκαν.
*Να δεχτεις ολα τα βιβλια σαν εξίσου έγκυρα, οποτε να ξεκινησεις απο τα prequels: Ξεκινας με τη μικρη ιστορια Hunting Harkonnens και κατοπιν με την τριλογια Legends of Dune (και εδω ειμαστε για τα παρακατω)
 
Να σου πω ήθελα να διαβάσω τα άπαντα που έχουν σχέση με αυτό οπότε μάλλον επιλέγω το δεύτερο !! Απλά δε μπορώ να καταλάβω τη σειρά!!
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η χρονολογικη αρχη του Dune παει ως εξης

Hunting Harkonnens
The Butlerian Jihad
Whipping Mek
The Machine Crusade
The Faces of a Martyr
The Battle of Corrin

Με πλαγια ειναι short stories που συνδέουν κατα καποιο τροπο μεταξυ τους τα βιβλία, αλλα δεν χανεις και τιποτα αν δεν τις διαβασεις. Νομιζω οτι κυκλοφορουν online.

Μετα απο αυτη την τριλογια (Legends of Dune) η ιστορια συνεχιζεται με μια νεα τριλογια (Schools of Dune) απο την οποια μεχρι τωρα εχει κυκλοφορησει μονο το Sisterhood of Dune. Μετα απο αυτη υπαρχει η τριλογια Prelude to Dune
 
Δηλαδή συνολικά μιλάμε για 12 βιβλία από τα οποία κυκλοφορεί η πρώτη τριλογία 3 "συνδετικά" και το πρώτο από την μεσαία τριλογία! Σύνολο 7 και περιμένουμε άλλα 5 (+ όσα παραπανίσια βγουν)!! Μάλλον το έχω πιάσει!
 
Περισσοτερα ειναι :)

Αυτο το αρθρο στη Wikipedia ειναι πολυ βοηθητικό: http://en.wikipedia.org/wiki/Dune_universe#Chronology
ΟΚ... 28 βιβλία ... δε βγαίνω !! Έχω μία λίστα με ακριβώς 30 βιβλία τα οποία περιμένουν να τα αγοράσω ... αν βάλω και άλλα 28 του DUNE και άλλα 8 από το μαύρο πύργο ..! Μάλλον την έβαψα !


Βρήκα 15 βιβλία σε αυτήν την ιστοσελίδα και πάτησα την επιλογή "σε σειρά" και μάλλον κατάλαβα πως πάει ! Οπότε θα πάρω το πρώτο και βλέπουμε !
 
Last edited by a moderator:
Έχω διαβάσει τα 3 πρώτα της κανονικής σειράς (Ντιούν, ο Μεσσίας του Ντιούν, τα Παιδιά του Ντιούν) και στα 3 η αρχή του βιβλίου είναι αρκετά αργή και ώσπου να φτάσω στη μέση έχω απογοητευτεί, αλλά πάντα στο δεύτερο μισό η ιστορία απογειώνεται και στο τέλος ανυπομονείς να διαβάσεις και το επόμενο. Πρέπει κάποια στιγμή να πάρω και τα υπόλοιπα...
 
Εδώ είμαστε!Εγώ έχω διαβάσει τη σειρά από τις εκδόσεις Ανουμπις (όχι όλα,έχω διαβάσει τα 8 του πατέρα Χέρμπερτ συν 3 πρίκουελς).Όταν διάβασα το πρώτο έμεινα αφωνος από το ταλέντο του συγγραφέα,μιλάμε για ένα πραγματικό έπος όπου συνυπάρχουν η δράση και η περιπέτεια,οι φιλοσοφικοί στοχασμοί,οι θρησκευτικές δοξασίες(και πώς αυτες κατασκευάζονται),οι οικογενειακές ίντριγκες και οι πολιτικες ραδιουργίες,επαναστάτες, συνωμότες, προδότες και ήρωες.
Σίγουρα δεν πρόκειται για ελαφρό ανάγνωσμα,η γραφή είναι πυκνή και βρίθει νοημάτων,υπάρχουν παράλληλες ιστορίες που συμπλέκονται για να δώσουν ένα καταπληκτικό φινάλε.
Τέλος μία προσωπική παρατήρηση:Το στυλ του Χέρμπερτ είναι ψυχρό και το συναίσθημα ως επι το πλείστον απουσιάζει,αγάπες και λουλούδια δεν υπάρχουν και αυτό ίσως απωθήσει μερικές γυναίκες αναγνώστριες(τουλάχιστον στη δική μου γυναίκα έτσι συνέβη).
 
Με ψησατε απιστευτα οποτε εψαξα και βρηκα ολα τα βιβλια στα αγγλικα(ελπιζω να μην εχω θεμα) και τα κατεβασα.Ευτυχως ο τυπος που τα ανεβασε ειχε φτιαξει και λιστα με χρονολογικη σειρα...ωστοσο θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με τα βασικα εργα ή να τα πιασω χρονολογικα ??
 
To Dune είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Δυστυχώς αυτή την περίοδο δεν το έχω μαζί μου (ούτε τις συνέχειες του) οπότε προς το παρόν δεν θα τα σχολιάσω αλλά θα επανέλθω μόλις τα ξαναξεφυλίσσω (έχουν περάσει χρόνια που τα διάβασα).

Πριν λίγες μέρες έμαθα πως τα δικαιώματα των βιβλίων αγοράστηκαν από κάποια κινηματογραφική εταιρία και σε 2-3 χρόνια θα βγει νέα/νέες ταινίες βασισμένες στην ιστορία και ίσως και κάποια mini-series.
Η ταινία του Lynch εμένα δεν μου άρεσε γιατί θεωρούσα πως θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερη μεταφορά (αν και για να αποδοθεί στο ελάχιστο η ιστορία μόνο του πρώτου βιβλίου χρειάζονται τουλάχιστον 2 ταινίες κατά την άποψη μου).
Επίσης ενδιαφέρον έχει και η ταινία-ντοκυμαντέρ "Jodorowsky's Dune" όπου ο Jodorowsky που επρόκειτο να την γυρίσει αρχικά την ταινία (στις αρχές του 70) μιλά για την προσπάθεια του να το γυρίσει και εν μέρει πως το είχε φανταστεί. Δεν ξέρω αν φταίει οτι μου άρεσει τόσο το dune οσο και Jodorowsky αλλά η συγκεκριμένη μου φάνηκε πολύ καλή οπότε ανεξαρτήτως αν έχετε διαβάσει το βιβλίο δείτε την.

*trivia για την ταινία που ήθελε να γυρίσει ο Jodorowsky: είχε σκοπό να βάλει το Salvador Dali να παίξει τον αυτοκράτορα και μέρος των soundtrack θα έγραφαν oι Pink Floyd και η Magma! :τρέλα:.

Τέλος υπάρχουν και διάφορα pc games γύρω από το Dune εμένα το μόνο που μου άρεσε από αυτά ήταν ένα rts που είχε βγάλει η westwood το "Emperor: Battle for Dune" (2001).
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παντως σεναριακα, τα παιχνιδια οπως το Emperor δεν εχουν καμια σχεση με τα βιβλια. Θα μπορουσαν να ειχαν οποιοδηποτε αλλο ονομα.
 
Top