Το πανηγύρι άρχισε, ελπιζω να με περιμένει...

Λοιπόν, εκανα εγγραφή εδώ πριν λίγους μήνες(;). Βέβαια, πολλά και διάφορα μου χάλασαν την περιήγηση στο νετ.
Με κάθε ταπεινότητα, είπα να αρχίσω απο 'δω. Σκέφτηκα πως είναι λίγο άγαρμπο να αρχίσω να ποστάρω απο το πουθενά και είπα να πω δυο-τρεις κουβέντες.
Δεν θα πω τα κλισέ. Δεν γεννήθηκα με ένα βιβλίο στο χέρι. Αυτα ήρθαν μετά. Εχω μια περίεργη αντίληψη για το διάβασμα. Δεν με θεωρώ βιβλιοφάγο, όλοι οι άλλοι το λενε. Με θεωρώ ίσως μελετητή, αν θα μπορούσε να στέκει ο όρος. Ο Ορφέας είχε πει μια ωραία φράση.... Νταης του μυαλου. Δεν το λέω για μένα φυσικά. Το λέω για άυτά στα οποία προσπαθώ να εντρυφήσω.
Τώρα που το σκέφτομαι, ουτε βιβλιοφάγος είμαι όπως λενε. Εγω νιώθω μουσικός. Μια ατέλειωτη ονειροπόληση.
Ετων 27 και κάτι ψιλά. Η ζωη ήτανε όλη μια μείξη αλκοολ, ερώτων και ένας ατερμονος συνδυασμός καπνού και πενταγράμμων. Ενας αγώνας να τιθασεύσεις την παρόρμηση. Μια προσπάθεια να μείνεις στην γραμμή τρέλας-λογικής. Πανεπιστήμια παρατημένα, δουλειες και αντικείμενα της μιας νύχτας -χωρίς αυτο να σημαίνει ότι δεν γίνανε κτια μου- και πατρίδες ναυαγισμενες και ξανα μανα απο την αρχή. Στιχάκια πεταμένα πάνω απο κρεβάτια που πάντα αρνήθηκα. Ένας κύκλος που είχε ως κέντρο την φενάκη, ως φάνηκε.
Λοιπόν, μην κουράζω.
Που βρισκόμαστε τώρα.... Σε ενα μυθιστόρημα που έχει δομηθεί σε ψυχο-φιλοσοφικα θεμέλια. Στην σελίδα 345. Ευελπιστώ σε 80-100 να έχει τελειώσει.Τίποτα ιδιαίτερο, απλα σε δουλεια να βρίσκεται η έκφραση.
Δεν ξέρω, φοβάμαι ότι γίνομαι γραφικος. Θα τα πούμε στην ρότα :)

'.... κι αν σε κεράσουν τα ρέστα απο το σακούλι τους. Αυτα που πήρανε απο όλους τους άλλους. Εσύ απλά θα τα βάλεις στο στόμα και θα πιέσεις ελαφρά με τα δόντια. Οφείλεις να πεις ότι είναι κάλπικα και μεταχειρισμένα. Ποτέ, μα ποτέ μην τα αραδιάσεις μέσα στο δικο σου στην δική σου αποσκευή. Σκέψου πως εσυ δεν θες να δώσεις ποτε κάτι που έχει αναλωθει...'

:)
 
Καλώς όρισες Διερευνητή !!! Αναμένουμε με ενδιαφέρον περισσότερες διερευνητικές αποκαλύψεις :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
το πανυγήρι σε περιμένει.. καλωσήρθες :)
 
Καλώς όρισες... :)

"...έχουμε συμπεριλάβει την εκτέλεση εκατό πολιτών που απαγχονίζονται στην κεντρική πλατεία, δυο μοναχών που καίγονται ζωντανοί, την εμφάνιση ενός κομήτη, περιγραφές που αξίζουν όσο εκατό κονταρομαχίες και έχουν το πλεονέκτημα να απομακρύνουν το νου του αναγνώστη από το κεντρικό γεγονός..."

Μότο από το Κοιμητήριο της Πράγας...
 
Σας ευχαριστώ! :)
Βρε, Παρωνύμιε, βάζω εγώ δικό μου παράθεμα χαζομάρας κι εσυ μου αντιτείνεις το Κοιμητήριο; Δειξε έλεος στο μειράκιο! :) :) [Το έπιασα το νόημα]
 
Ο αδερφός Γουλιέλμος, τουτέστιν Παρωνύμιος, είναι ένας πολύ σοφός γέροντας μοναχός του 14ου αιώνα. Θα μάθεις πολλά απ' αυτόν, εάν ασφαλώς διαθέτεις ευήκοα ώτα.

Καλώς όρισες κι από μένα! :)
 
Οh! I wouldn't make me that old of a fellow, I fancy... But...

...ας αφήσω τη μητρική μου γλώσσα που, παρά το ότι είμαι γνήσιο τέκνο της Βασκερβίλλης κοντεύω να την ξεχάσω με όλους αυτούς τριγύρω μου που μιλάνε ακατάπαυστα λατινικά σε τούτο το μυθιστόρημα*... κι ας ομιλώ τη γλώσσα της Λέσχης μας όπου όλοι καλό θα ήταν να καταλαβαίνουν όλους (ή περίπου, ή όσο γίνεται ή γουατέβα...)

Όσο δε για τη γλυκιά και λαμπερή Σουλτάνα Νουρμπανού... ο μύθος περιπλέκεται με τόση τέχνη και μαεστρία με την ιστορία σε ένα περίεργο συνοθύλευμα λαγνείας και σύνεσης... και Γνώσης... με όποιο αρχικό γράμμα, μικρό ή Κεφαλαίο, κανείς την προτιμά...

Βέβαια, ως Σουλτάνα, τη συγχωρούμε αν είναι κάπως υπερβολική: ξέρω τόσα λίγα για βιβλία που μόνον μια εξαιρετική έξαρση ματαιοδοξίας θα με οδηγούσε να δηλώσω το αντίθετο. Ως μοναχό, επιπλέον, θα πρέπει να με διακρίνει η ταπεινότητα, η χρηστότητα, η φιλαδελφία, η αγάπη για την πενία, η συγκατάβαση, η.... γκουχ! Και ασφαλώς ευελπιστώ να μάθω πολλά από τους άλλους, συνεπώς και από σένα.


* ο Άντσο επιμένει πως αν δεν ήταν ο Ουμπέρτο Έκο θα ήμουν ακόμα ιεροεξεταστής και θα έκαιγα νεαρές παρθένες για το κέφι μου αλλά δεν τον συνερίζομαι: είναι τόσο νέος και, επιπλέον, Γερμανός.
 
Μου έφτιαξες το βράδυ με τον Αντσο. Ας επιμένει, εσύ κοίτα να κρύψεις τις σιδηρες παρθένες από το βιογραφικό σου! Βγάζουνε πολύ αίμα βρε αδερφάκι μου, όπως και οι νεαρές παρθένες. Γκουχ. Ξεφυγα.
 
Μπορείς πάντα να κάνει "επεξεργασία ανάρτησης" αν το θες.

Είναι έργο που πια εγκατέλειψα με ανακούφιση και ομολογώ με παρρησία πως οι άλλοι συνάδελφοι ιεροεξεταστές με κοιτούσαν πάντοτε με λοξό πρεσβυωπικό μάτι καθ' όσον οι στατιστικές μου ήταν διαρκώς αρκετά χαμηλές: δεν έκαιγα πολύ κόσμο, τουλάχιστον όχι τόσο όσο οι άλλοι.
 
Top