Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Διαβάζω τα δυο τελευταία διηγήματα από το "King in Yellow" που το είχα παρατήσει. :)

Από το συγκεκριμένο βιβλίο κι η υπογραφή που έχω εδώ και καιρό:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."
Robert W. Chambers, The King in Yellow
 
Λοιπον, για τον Μεγα Θεο Παν, θα ενημερωσω οταν τελειωσω.

Εχω διαβασει τον Τρομο, απο Μαχεν, αλλα δεν ειχα εντυπωσιαστει. Κυριως γιατι δεν ενιωσα καποιον τρομο, ενω και η γραφη μου φανηκε καπως ξεπερασμενη. Ειπα ομως να του δωσω μια ακομη ευκαιρια(εχω και το Η Νουβελα της Μαυρης Σφραγιδας, στη βιβλιοθηκη μου).

Απο την αλλη, τα 2 βιβλια του Λαβκραφτ που εχω διαβασει μεχρι τωρα (Ντεξτερ Ουορντ, Ναος του Τρομου), μου αρεσαν πολυ, ειδικοτερα το πρωτο. Εχω ακομη Τα Βουνα της Τρελας!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο Λάφκραφτ φτιάχνει δικούς του κόσμους, μυθολογία και τέρατα και είναι υπερβολικός ενώ ο Μάχεν δανείζεται περισσότερο από την δυτική παράδοση και κρατά το μεταφυσικό στοιχείο σε πολύ πιο σεμνά επίπεδα.
 
Έχω διαβάσει και τα τρία που λες Χανκ. Ο Παν θεωρείται το καλύτερό του, εμένα όμως μου άρεσε περισσότερο ο λευκός λαός (ή κάτι τέτοιο) που βρίσκεται στην Νουβέλα της μαύρης σφραγίδας (μιλάμε για τους τόμους από τις εκδόσεις Αίολος έτσι; )
 
Εγώ τα 'χω βρει σκούρα με τον Ζαρατούστρα. Κάθε κεφάλαιο το διαβάζω πολλές φορές για να βγάλω άκρη. Έτσι όπως το πάω, θα μου πάρει όλο το καλοκαίρι να τελειώσω. Βρήκα και μια παλιά συνανάγνωση της λέσχης και λέω να την συμβουλεύομαι. (Η λέσχη έχει μια λύση για όλα!:γιούπι: )
 
Έχω διαβάσει και τα τρία που λες Χανκ. Ο Παν θεωρείται το καλύτερό του, εμένα όμως μου άρεσε περισσότερο ο λευκός λαός (ή κάτι τέτοιο) που βρίσκεται στην Νουβέλα της μαύρης σφραγίδας (μιλάμε για τους τόμους από τις εκδόσεις Αίολος έτσι; )
Ναι, για τα βιβλια του Αιολου μιλαμε. Τα καλυτερα εχω ακουσει για τη Νουβελα της Μαυρης Σφραγιδας (εννοω το ομωνυμο διηγημα)!
 
Ας τα σημειωνατε αγαπητη Πολυνιους (Φαρε πρεπει να βρεις φατσουλα δικηγορου)
Περα απο την πλακα εγω πολυ καιρο απορω πως καποια νηματα δεν εχουν ξεκινησει απο την αρχη,ενα ηταν κι αυτο.

Εγω διαβαζω "Το Δωματιο" εκδοσεις ψυχογιος και την "Σπιτονοικοκυρα" του Ντοστογιεφσκι.
 
(Πάντως γενικά το θεωρώ χρήσιμο ένα νήμα όπου υπάρχουν σχόλια για διάφορα βιβλία, για τα οποία δεν υπάρχουν παρουσιάσεις, κ είναι λογικό: μπορεί να μην το τέλειωσες, μπορεί να το είχες διαβάσει παλιά και να μη νιώθεις σίγουρος για μια παρουσίαση, ή μπορεί και να μην έχεις χρόνο να την κάνεις. Μήπως να κάνουμε νήμα "σχόλια για τα βιβλία που διαβάζουμε τώρα";..)
 
Ειμαι ταξιδάκι κι έπιασα το πρώτο μέρος της σειράς "Μια σειρά απο άτυχη γεγονότα" που το έχω ξαναδιαβασει αλλα τωρα το διαβάζω στο πρωτότυπο :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Για τις παρουσίασεις, να διευκρινίσω: η παράθεση των στοιχείων του βιβλίου είναι προαιρετική. Πράγμα που σημαινει πως ο καθένας πολύ εύκολα μπορεί να κάνει μια παρουσίαση. Αρκεί το κείμενο να έχει μια κάποια έκταση και να μην είναι μια παραγραφούλα.
:)
 
Διάβασα τον Αλχημιστή του Κοέλιο (έτσι για να θυμηθώ τα νιάτα μου :ρ ) και σήμερα έπιασα στα χέρια μου την Ωραία της Ημέρας του Κεσέλ.
 
Τελειωσα

1)Η ΝΥΦΗ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ,Σοφη Θεοδωριδου.

Με κεντρικο προσωπο τη δυναμικη Αντριανη και πυρηνα τη μετοικηση μιας ομαδας προσφυγων απο Μικρασια και Ποντο,σε ενα πρωην μουσουλμανικο χωριο της Μακεδονιας το 23,το βιβλιο αυτο συνιστα μια δυνατη ηθογραφια που διατρεχει το πολυταραχο πρωτο μισο του 20ου αιωνα,αναδεικνυοντας οτι τα μεγαλυτερα θυματα ειναι παντα οι αθωοι-
αμαχοι σε επιπεδο πολιτικης,γυναικες σε επιπεδο κοινωνιας...Ο,τι και να πω γι αυτο το βιβλιο ,λιγο θα'ναι...



2)ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΣΥΜΠΟΝΙΑ(Ή Επικινδυνος Οικτος),Στεφαν Τσβαιχεκδ Αγρα
Μια απλη φαινομενικα ομορφη ιστορια που κλιμακωτα εξελισσεται σε ψυχολογικο θριλερ και μια βαθια ανατομια της ανθρωπινης ψυχης με κεντρικο αξονα τη διαφορα αναμεσα
στην ειλικρινη συμπονια,που μετουσιωνεται σε κινητοποιηση και ειλικρινες δοσιμο στο συνανθρωπο ,με το ενοχικα συμπλεγματα και τον ασυνειδητο ναρκισσισμο που ενεχει ο οικτος.


Τι να πω??Μετα απο τετοια βιβλια νιωθω πραγματικα πλουσια-σα να διαβασα 10 βιβλια μαζι!!!
 
Last edited:
Top