Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα σήμερα το μεσημέρι από την "Πρωτοπορία" τη "Χαμένη Τιμή της Κατερίνας Μπλουμ" του Χάινριχ Μπελ, προσφορά εβδομάδας στα 2,5€. Βιβλίο της λίστας για πολύ καιρό, τώρα παρουσιάστηκε η κατάλληλη ευκαιρία...
Είναι από τις περιπτώσεις που τα γράμματα έχουν καλή μετάφραση - της Μαστοράκη δεν είναι ;- γιατί στις περισσότερες μεταφράσεις έχουν κάνει εγκλήματα .
Αγόρασα το ,Λόγος και σημασία στο Punk rock -One chords Wonders, του David Laing ,εκδόσεις Κουκκίδα .
 
Ααα μάλιστα ,πάντως θεωρείται καλή ή για να είμαι ακριβής ,πολύ καλύτερη από αυτή του Ζάρβανου που υπήρχε παλιότερα .
 
Δεν το αγόρασα σήμερα, αλλά σχετικά πρόσφατα. Πρόκειται για τον Mατωμένο Mεσημβρινό του Mccarthy Cormac και δηλώνω παραπάνω από ενθουσιασμένος για να το ξεκινήσω!!
 
Όντως ο Ματωμένος Μεσημβρινός είναι καταπληκτικό βιβλίο, όπως λέει και ο φίλος αριστούργημα. Υπόθεση, χαρακτήρες, περιγραφές (1000 τρόποι να περιγράψεις την έρημο), δεν υστερεί πουθενά. Έχουν γραφτεί δεκάδες άρθρα και συζητήσεις για το τέλος του βιβλίου, κάτι για το οποίο ο mcCarthy δεν βγάζει κουβέντα. Κι αυτό είναι ένα ακόμα για το οποίο μου άρεσε τόσο πολύ το βιβλίο, που με έκανε να το ψάξω παραπάνω αφού το τελείωσα. Τέλσον, μόνο να κερδίσεις έχεις.

Btw, ο Ben Nichols έχει γράψει ένα concept EP για το βιβλίο (pale night in the west), κάθε τραγούδι κ χαρακτήρας κλπ, πολύ καλό.
 
To ξεκίνησα χθες το βράδυ, λίγο πριν πέσω για ύπνο και κατέληξα να κοιμηθώ 2 ώρες αργότερα! Απίστευτα περιγραφικός, σαν να εκτυλίσσεται μια ταινία μπροστά στα μάτια σου. Ανυπομονώ να έρθει το βραδάκι, να βράσω λίγη λουίζα και να το απολαύσω. :)
 
Παρελαβα σήμερα απο βιβλιοπωλειο εκτός αττικης το βιβλιο Η αγαπημένη μου ιστορία τρόμου, συλλογικο εργο διαφορων συγγραφεων του φανταστικου!
 
Koντεύω προς το τέλος του ματωμένου μεσημβρινού. Απλά αγοράστε το, δεν έχω να πω κάτι άλλο, απλά εντυπωσιασμένος.
 
"Οι δρόμοι της πείνας" - Amado Jorge (1912-2001 Βραζιλία) - κλασσική λογοτεχνία.
Βραζιλία του 1950, τεράστιο ιστορικό ενδιαφέρον, η εικόνα της χώρας από τον Παπαδιαμάντη της Βραζιλίας θα έλεγα.
 
Για το Ματωμένο Μεσημβρινό

Πω πω, πολύ σκληρό φαίνεται ...

Θα το αντέξουμε εμείς που παλεύουμε νυχθημερόν με την κατάθλιψη; :))))
 
Last edited:
Εμιλυ τόχεις διαβάσει?
αν όχι θα δεις ότι δεν είμαστε μόνο εμείς με τον εμφύλιο
αλλά και την πορεία που πέρασαν όλες οι χώρες της λατινικής Αμερικής
την ίδια εποχή

συγνώμη νόμιζα ότι ήταν για μένα
μάρω
 
Last edited:
Θεωρώ τον Ματωμένο Μεσημβρινό ένα από τα καλύτερα Αμερικάνικα Μυθιστορήματα που διάβασα .Εξαιτίας αυτού ανακάλυψα τον Κόρμακ ΜακΚάρθι .
Σήμερα Αγόρασα από την Πολιτεία το Ημερολόγιο των 360 μοιρών του Λουίς Γκοϋτισόλο ,το είχε προσφορά στα 3 ευρώ και πάντα έλεγα να το πάρω για να μην το ψάχνω άμα εξαντληθεί .
 
Τον Ματωμένο Μεσημβρινό μετα τα πολύ καλά λόγια του Τέλσον και του Νικόλα.
Ο Νικόλας το έχει διαβάσει όμως!!! :ρ
Στιλλ είσαι μεγάλο αστέρι!!! :)

Το βιβλίο όπως είπε και ο Τζονκαν είναι αριστούργημα...
Για μένα είναι από τα κορυφαία συγχρονα μυθοστορήματα..

Και ναι Έμιλυ είναι αρκετα σκληρό!! :))))
 
Top