Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Που τη βρηκες τη Νυχτερινη Βαρδια;

Ον τοπικ, με 3,30 απο την crazy sunday του eshop, Κλοιος Θανατου, του Lee Child.
 
Last edited:
Είμαι πολύ χαρούμενη σήμερα γιατί έφτασαν οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ της Σίρλει Τζάκσον, που παρήγγειλα από την Πρωτοπορία Θεσ/νικης. Είναι δυσεύρετο και έμαθα εντελώς τυχαία από την Μαργαρίτα ότι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη :γιούπι::γιούπι::γιούπι:

Από την Πρωτοπορία της Αθήνας, δεν άντεξα και πήρα και
1) το Ψυχώ του Ρόμπερτ Μπλοχ (μόνο 1,5 ευρώ)

2) Τον Λύκο της Στέπας του Χέρμαν Εσσε.

3) δύο βιβλία του Φίλιπ Ροθ, την Νέμεσις και το Ζώο που Ξεψυχά. Ηθελα να πάρω και 2-3 άλλα του, αλλά κόστιζαν πάνω από 10ευρω το καθένα και είπα να το αφήσω για επόμενη φορά.
 
3) δύο βιβλία του Φίλιπ Ροθ, την Νέμεσις και το Ζώο που Ξεψυχά. Ηθελα να πάρω και 2-3 άλλα του, αλλά κόστιζαν πάνω από 10ευρω το καθένα και είπα να το αφήσω για επόμενη φορά.
Καλησπέρα κοπελάρα όμορφη.
Περιμένουμε περισσότερα σε σούπερ παρουσίαση.
 
@Στρατηηηηη, αγορασα ΡΟΘ!Λεω να τον γνωρισω μεσα απο το θεμα που βρηκα πιο ενδιαφερον απο ολα-κι ετσι αγορασα το ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ.

Κατα τα αλλα πηρα ΤΟ ΒΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΙΑΣ ΑΛΜΟΣΙΝΟ,επιτελους!!!

Πηρα το λευκωμα -παρωδια για την Ιστορια της Τεχνης απο τον Αρκα "Λουκρητια η Διαχρονικη"!Η αγαπημενη δαιμόνια γατουλα οπως δεν τη φανταζεστε !!!

Πηρα το ΑΓΓΙΓΜΑ ΑΠΟ ΠΑΓΟ,εδκ Ωκεανος-το οδοιπορικο μιας κοπελας που βιωνει την Καταστροφη της Σμυρνης,με τον αντρα της να φυλακιζεται απο τους Τουρκους...

Τσιμπησα κι εναν Βαρουφακη το ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ-6,5 ευρω.Αλλα εγω θελω τη ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΓΝΙΩΝ(Αυτη ομως δε με...θελει αφου κοστιζει 42 ευρω απο την Πρωτοπορια!)

Επομενοι στοχοι,η ΑΗΔΟΝΟΠΙΤΑ,το επιτομο ΖΩΗ ΜΕΤΑ του ΑΡΚΑ αλλα εχω διλημμα,...Να παρω το μικρο -μεγεθους τσεπης με 16,50 κ μικρα γραμματακια η να παρω τον κανονικο τομο με τα 30 ευρω?
 
Σήμερα, από το Μοναστηράκι, πολύ βιαστικά και πριν τη βροχή:


— Τσαρλς Μπουκόφσκι, Βρόμικος Κόσμος (2€)

— Τζακ Λόντον, Ο Θαλασσόλυκος (3€)


Και τα δυο μαζί, 4:)))
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
@Παρωνύμιε, αυτή η έκδοση από το ΒΗΜΑ που πήρες περιλαμβάνει τα διηγήματα τόσο του "Βρώμικου Κόσμου" όσο και της "Πόλης των Αγγέλων" που κυκλοφορούν από εκδόσεις Απόπειρα. Στο λέω γιατί εγώ την πάτησα και αγόρασα την "Πόλη των Αγγέλων", ενώ είχα τα διηγήματα στην άλλη έκδοση (και με τους ίδιους μεταφραστές).
 
Σ' ευχαριστώ πολύ Ίζι! :))

Το τομίδιο που αγόρασα σήμερα (βλ. και δικές μας βιβλιοφωτογραφίες) δεν διευκρινίζει στα περιεχόμενα ότι περιλαμβάνει και τα διηγήματα της "Πόλης των Αγγέλων", δηλ. δεν ήταν κάτι που θα μπορούσες να γνωρίζεις! :)

Είπες μεταφραστές. Αυτοί είναι:

Έφη Καλλιφατίδη (λέγε με Όνομα του Ρόδου και όλος ο Έκο :φιρουλί: :ρ),
Γιώργος Μπλάνας (λέγε με όλος ο Μπουκόφσκι), και
Λουκάς Θεοδωρακόπουλος («Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ» και «De profundis» του Όσκαρ Ουάιλντ)
:)
 
Μετα απο μια γρηγορη βολτα στο Μοναστηρακι σημερα

1.Το μεγαλο μυστικο θεαμα Clive Barker (θα το δωσω γιατι μια ματια που του εριξα δεν τρελαθηκα)
2.Ο εφιαλτης παραφυλαει Ντιν Κουντζ
3.Ο Σωσιας Ντιν Κουντζ (ουτε αυτο θα το κρατησω)
4.Δεκα μικροι νεγροι (για 6η φορα)
 
Σήμερα, από το Μοναστηράκι, πολύ βιαστικά και πριν τη βροχή:


— Τσαρλς Μπουκόφσκι, Βρόμικος Κόσμος (2€)

— Τζακ Λόντον, Ο Θαλασσόλυκος (3€)


Και τα δυο μαζί, 4:)))
!!!!!!!!!!!!!!!!!!Bρηκες το ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟ!Τρομερο!!!!Ειμαι ερωτευμενη με αυτο το βιβλιο κ τον εωσφορικο Γουλφ Λαρσεν!Το εχω σε 3 εκδοσεις-Ζαχαροπουλου,Γραμματα,Γεμεντζοπουλο(παλιο)!!!!
Συγχαρητηρια για την αγορα-ευχομαι να σου αρεσει!
 
@Στρατηηηηη, αγορασα ΡΟΘ!Λεω να τον γνωρισω μεσα απο το θεμα που βρηκα πιο ενδιαφερον απο ολα-κι ετσι αγορασα το ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΕΝΑΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ.

Κατα τα αλλα πηρα ΤΟ ΒΙΟ ΤΟΥ ΜΑΤΙΑΣ ΑΛΜΟΣΙΝΟ,επιτελους!!!

Πηρα το λευκωμα -παρωδια για την Ιστορια της Τεχνης απο τον Αρκα "Λουκρητια η Διαχρονικη"!Η αγαπημενη δαιμόνια γατουλα οπως δεν τη φανταζεστε !!!

Πηρα το ΑΓΓΙΓΜΑ ΑΠΟ ΠΑΓΟ,εδκ Ωκεανος-το οδοιπορικο μιας κοπελας που βιωνει την Καταστροφη της Σμυρνης,με τον αντρα της να φυλακιζεται απο τους Τουρκους...

Τσιμπησα κι εναν Βαρουφακη το ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ-6,5 ευρω.Αλλα εγω θελω τη ΘΕΩΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΓΝΙΩΝ(Αυτη ομως δε με...θελει αφου κοστιζει 42 ευρω απο την Πρωτοπορια!)

Επομενοι στοχοι,η ΑΗΔΟΝΟΠΙΤΑ,το επιτομο ΖΩΗ ΜΕΤΑ του ΑΡΚΑ αλλα εχω διλημμα,...Να παρω το μικρο -μεγεθους τσεπης με 16,50 κ μικρα γραμματακια η να παρω τον κανονικο τομο με τα 30 ευρω?
@Φαντίνα, καλημέρα.
Το «Παντρεύτηκα έναν κομμουνιστή» το ήθελα κι εγώ, είναι ακόμα στη λίστα μου (όπως και τα περισσότερα βιβλία του). Η θεματολογία του με εντυπωσίασε· σε αυτό το βιβλίο, διαβάζω από κριτικές πως είναι και κάτι άλλο. Περιμένω σαν παλαβός την παρουσίασή σου.

Σημ. Όλες σου οι επιλογές ήταν καταπληκτικές και ζηλεύω. Επίσης, οι βιβλιοκριτικές σου είναι διαμάντια και τις διαβάζω όλες.
 
!!!!!!!!!!!!!!!!!!Bρηκες το ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟ!Τρομερο!!!!Ειμαι ερωτευμενη με αυτο το βιβλιο κ τον εωσφορικο Γουλφ Λαρσεν!Το εχω σε 3 εκδοσεις-Ζαχαροπουλου,Γραμματα,Γεμεντζοπουλο(παλιο)!!!!
Συγχαρητηρια για την αγορα-ευχομαι να σου αρεσει!

Nαι, αλλά μάλλον δεν το έχεις σε έκδοση Πέλλα - Παιδική Βιβλιοθήκη που το βρήκα και το πήρα! :))) Είναι γύρω στις 220 σελ και σ' αυτό μιλά για κάποιον Λύκο Λάρσεν (φαντάζομαι Γουλφ=Λύκος)... Ίσως δεν είναι η πλήρης έκδοση, μια που του Ζαχαρόπουλου είδα ότι είναι ~ 400 σελ...

Η επίσκεψή μου Μοναστηράκι ήταν καταδρομική και δεν είχα χρόνο να το ψάξω περισσότερο :ωιμέ:
 
Παιδια, ψηνομαι πολυ να αγορασω το '' Αρμαντειλ'' του Γουιλκι Κολινς, το εχει διαβασεις καποιος να μου πει αν του αρεσε ή οχι;
 
Nαι, αλλά μάλλον δεν το έχεις σε έκδοση Πέλλα - Παιδική Βιβλιοθήκη που το βρήκα και το πήρα! :))) Είναι γύρω στις 220 σελ και σ' αυτό μιλά για κάποιον Λύκο Λάρσεν (φαντάζομαι Γουλφ=Λύκος)... Ίσως δεν είναι η πλήρης έκδοση, μια που του Ζαχαρόπουλου είδα ότι είναι ~ 400 σελ...

Η επίσκεψή μου Μοναστηράκι ήταν καταδρομική και δεν είχα χρόνο να το ψάξω περισσότερο :ωιμέ:
Για την ιστορια να σημειωσω οτι κι εγω στην πρωτη εκδοση που το διαβασα-εκδ ΑΣΤΗΡ ως "Λυκο"ειχα συναντησει το ονομα του ξεχωριστου καπετανιου Λαρσεν και τον προτιμουσα ετσι-εχει μεγαλυτερη αρχοντια η ελληνικη λεξη "Λυκος"και του ταιριαζει απολυτα...

Θα σου το στειλω εγω...το πληρες.

@ΣΤΡΑΤΗ μου δεν εχω λογια να σε ευχαριστω για την καλοσυνη και τα ζεστα σου λογια...Ξερεις να εισαι πολυ ενθαρρυντικος.
 
Last edited:
Ήρθε δεματάκι σήμερα με τα : "Η βουή και η αντάρα" του Φώκνερ, "Συνομιλώντας με τους νεκρούς" της Μάργκαρετ Άτγουντ και "Παραμύθια και παραδόσεις της Ιρλανδίας" του Γουίλιαμ Μπάτλερ Γέητς! Τα αδιάβαστα αγγίζουν ταβάνι αλλά δεν πτοούμαι! :τρέλα:
 
Το Σάββατο πριν τη συγκέντρωση στο "Mollini", πέρασα από την "Πρωτοπορία", χάζεψα μπόλικο, αμφιταλαντεύτηκα, όμως αποφάσισα τελικά να πάρω την πρώτη επιλογή

- " Higgs, Το Σωματίδιο του Θεού" του Ίαν Σαμπλ, εκδόσεις "Τραυλός", τιμή 10.20€
 
Ε αφού και γω ήμουν Αθήνα, είπα να περάσω από Πρωτοπορία και να πάρω κανένα βιβλιαράκι...
Έτσι λοιπόν τσίμπησα τα παρακάτω:

1. Πέδρο Πάραμο - Χουάν Ρούλφο
2. Βαθέκ - Γουίλιαμ Μπέκφορντ
3. Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια - Χάρπερ Λη
4. Η λέσχη Δουμάς ή Η σκιά του Ρισελιέ - Αρτούρο Πέρεθ - Ρεβέρτε

Νομίζω καλά τα πήγα...:φιρουλί:
 
Ήρθε δεματάκι σήμερα με τα : "Η βουή και η αντάρα" του Φώκνερ, "Συνομιλώντας με τους νεκρούς" της Μάργκαρετ Άτγουντ και "Παραμύθια και παραδόσεις της Ιρλανδίας" του Γουίλιαμ Μπάτλερ Γέητς! Τα αδιάβαστα αγγίζουν ταβάνι αλλά δεν πτοούμαι! :τρέλα:
Ωραίο πακετάκι Ατλαντίσια. Βέβαια εγώ το "Η Βουή και η Μανία" τρεις φορές το ξεκίνησα και ισάριθμες το παράτησα...

Όσο για τα δικά μου αδιάβαστα... Αγγίζουν το ταβάνι του διαμερίσματος στον 3ο (και γω μένω στον δεύτερο):))))
 
Top