Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Ένα νήμα που μπορεί να ενδιαφέρει όσους θέλουν να μοιραστούν τη χαρά μίας πρόσφατης επίσκεψής τους σε βιβλιοπωλείο, η οποία οδήγησε σε αγορά. Το «γιατί» τής αγοράς είναι φυσικά προαιρετικό, αλλά πιστεύω πολύ ενδιαφέρον. Άλλος μπορεί να αγόρασε ένα βιβλίο με κριτήριο τον συγγραφέα (ασχέτως αν δεν έχει ακούσει το παραμικρό για το μυθιστόρημα που μόλις αγόρασε), άλλος με βάση την πλοκή, άλλος επειδή λατρεύει το συγκεκριμένο είδος, επειδή εμπιστεύεται τον τάδε μεταφραστή, επειδή του γυάλισε το εξώφυλλο, κ.λπ.

Εγώ λοιπόν σήμερα επισκέφτηκα το βιβλιοπωλείο «Πολιτεία» στο κέντρο τής Αθήνας έχοντας σκοπό να αγοράσω το Ο Ρίπλεϊ κάτω απ' το χώμα, δεύτερο βιβλίο τής πενταλογίας τής Πατρίσια Χάισμιθ με κεντρικό ήρωα τον Τομ Ρίπλεϋ. Πρόσφατα διάβασα το πρώτο (Ο ταλαντούχος κύριος Ρίπλεϋ) και, εφόσον έμεινα πολύ ικανοποιημένος, θέλησα να προχωρήσω στο επόμενο.

Τελικά έφυγα από την «Πολιτεία» έχοντας αγοράσει και τα υπόλοιπα τρία βιβλία τής πενταλογίας. Ο λόγος είναι ο εξής: πήρε τ' αφτί μου μια συζήτηση για ένα βιβλίο που έχει εξαντληθεί και που δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει ξανά. Και αγχώθηκα, γιατί φαντάστηκα τον εαυτό μου να πηγαίνει μετά από 2-3 χρόνια να αγοράσει το τελευταίο βιβλίο τής πενταλογίας, και να ακούει εμβρόντητος «Α, ξέρετε, ο εκδοτικός οίκος έχει κλείσει από πέρσι, και το βιβλίο είναι δυσεύρετο. Πιθανόν όμως να έχει μείνει κανένα αντίτυπο στο στοκ κάποιου άλλου βιβλιοπωλείου»...

Νίκησε λοιπόν η προνόηση, κι έτσι σήμερα έφυγα έχοντας στη σακούλα μου τα:

Ο Ρίπλεϋ κάτω απ' το χώμα
Το παιχνίδι του Ρίπλεϋ
Ο Ρίπλεϋ σε βαθιά νερά
Το αγόρι που ακολουθούσε τον Ρίπλεϋ

Όλα πολύ καλαίσθητα (οι πάντα αγαπημένες εκδόσεις Άγρα) και σε μετάφραση Ανδρέα Αποστολίδη. Και βεβαίως σε πολύ καλές τιμές, για τις οποίες φημίζεται η «Πολιτεία» (11-12 ευρώ έκαστο).
 
Σήμερα μου ήρθαν από την πρωτοπορία τα παρακάτω:

Ράινερ Μαρία Ρίλκε - Γράμματα σ' ένα νέο ποιητή
Σεφέρης και Μαρώ - Αλληλογραφία Α (1936-1940)
 
Βρέθηκα στην έκθεση βιβλίου στο Πασαλιμάνι χθες βράδυ και την τίμησα με τα παρακάτω:

- Άγγελος ή δαίμονας \ Ιζαμπέλλα Παλάσκα
- Το βιβλίο της Κατερίνας \ Αύγουστος Κορτώ
- Έμμα \ Τζέην Ώστεν
- Ηλέκτρα \ Διδώ Σωτηρίου

Όποιος τον βολεύει ας περάσει μια βόλτα :)
 
Σήμερα μου πήραν για τα γενέθλια μου: :γιούπι:

-Jane Austen: Juvenila and Early Works (Όλα) Crw Publishing (σσ. 505) σκληρόδετο


-Alice in Wonderland and Through the Looking Glass-Λιούις Κάρολ Wordsowth Editions (σσ. 270) εικονογραφημένο από τον John Tenniel


-The Collected Stories of Katherine Mansfield (σσ. 700) Wordsworth Editions
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
north and south

Σήμερα μου έκαναν δώρο για τα γενέθλια μου το "North and South" της Ελίζαμπεθ Γκάσκελ!!! :γιούπι:

Όμορφο βιβλίο και καλά που θα το διαβάσεις στο πρωτότυπο. Ωραία ερωτική ιστορία, αλλά το αξειοσημείωτο, όχι μόνο μια ερωτική ιστορία. Σπουδαία κοινωνική σκιαγράφηση, ενός κόσμου που φεύγει κι εκείνου που έρχεται...Κι ωραία λογοτεχνία επί πλέον. Ισορροπίες ωραία κρατημένες. Χρόνια πολλά κι από μένα. Ωραία δώρα. Τα καλύτερα.
 
Πήγα στα public στα χανιά, το μόνο βιβλιοπωλείο που μπορείς να βρεις στα χανιά να έχει κάααποια βιβλία. :ρ Ήθελα οπωσδήποτε κάτι γιατί είχα ξεμείνει κ δεν μ' άρεσε τίποτα απ' αυτά που είχα ήδη, αλλά ήμουν πολύ αναποφάσιστη. Τελικά έμεινα ανάμεσα στο 1q84 του Μουρακάμι και τα Αιχμηρά αντικείμενα της Τζίλιαν Φλιν, και, αφού το επεξεργάστηκα κανά μισάωρο, κατέληξα στα αιχμηρά αντικείμενα που ήταν πιο φθηνό. Βέβαια, του Μουρακάμι είμαι σίγουρη ότι θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά σκέφτηκα κιόλας ότι καλύτερα να το αφήσω σε μια φάση που θα έχω χρόνο κ λεφτά να διαβάσω όλη την τριλογία μαζεμένη.

Α, να πω κιόλας που μου την έσπασε, γιατί τους ζήτησα να το κάνουν για δώρο κι ούτε ένα περιτύλιγμα δεν έβαλαν :τσκτσκ: Δηλαδή, να θες να κάνεις ένα δώρο στον εαυτό σου και να μην έχεις καν την χαρά να σκίσεις το περιτύλιγμα :(
 
Τελικά έμεινα ανάμεσα στο 1q84 του Μουρακάμι και τα Αιχμηρά αντικείμενα της Τζίλιαν Φλιν, και, αφού το επεξεργάστηκα κανά μισάωρο, κατέληξα στα αιχμηρά αντικείμενα που ήταν πιο φθηνό. Βέβαια, του Μουρακάμι είμαι σίγουρη ότι θα μου άρεσε περισσότερο, αλλά σκέφτηκα κιόλας ότι καλύτερα να το αφήσω σε μια φάση που θα έχω χρόνο κ λεφτά να διαβάσω όλη την τριλογία μαζεμένη.
Τελικά πήρα και το 1Q84. Είμαι ενθουσιασμένη! Και ταξιδεύω με πλοίο σήμερα.. :μιαμ::διάβασμα4:
 
Φεγγαράδας κλοπών συνέχεια.

«Ποιος θυμάται τον Αλφόνς», Κώστας Ακρίβος, Μυθιστόρημα,
εκδόσεις: Μεταίχμιο (2010)
 
Παρηγγειλα μεσω e-shop αυτη την προσφορα. Μου φανηκε καλο πακετακι. Για τον Connolly εχω καλη γνωμη, ενω στο goodreads τα 2 αυτα βιβλια του εχουν υψηλη βαθμολογια. Απο Ludlum, εχω διαβασει μονο ενα βιβλιο του, το οποιο δεν ηταν κακο, αλλα ειχε παρα πολλα κλισε!
 
Χανκ Μουντυ, καλή προσφορα το πακετάκι τρία βιβλία στην τιμή του ενός 9,90€ (Και καλά)

Πάω να το τσιμπήσω και τσούπ 5,50€ τα μεταφορικά,όχι που δεν θα είχε :ρ

Αξίζει να δώσω 15,50€ για τα συγκεκριμένα? ή η μόνη χρησιμότητα τους θα είναι για προσάναμμα το χειμώνα?:χμ:
 
Last edited:
Αγόρασα από την Πολιτεία το "6 πρόσωπα ζητούν συγγραφέα" του Πιραντέλο και το "100 χρόνια μοναξιά" του Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες. Είναι 2 απ' τα βιβλία που μου πρότεινε η Αλεξανιάν, στο νήμα "διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο (μέρος γ)". Θα αρχίσω να τα διαβάζω στο άμεσο μέλλον!:)
 
@Στρατή, τα 100 χρόνια έκαναν 6.93.
Τα 6 πρόσωπα δε, που στα public έκαναν 8 και κάτι, στην Πολιτεία έκαναν 4,79...
Τα συμπεράσματα δικά σας.
 
Χανκ Μουντυ, καλή προσφορα το πακετάκι τρία βιβλία στην τιμή του ενός 9,90€ (Και καλά)

Πάω να το τσιμπήσω και τσούπ 5,50€ τα μεταφορικά,όχι που δεν θα είχε :ρ

Αξίζει να δώσω 15,50€ για τα συγκεκριμένα? ή η μόνη χρησιμότητα τους θα είναι για προσάναμμα το χειμώνα?:χμ:
Σαλβατόρ, δεν εχει υποκαταστημα το e-shop στην περιοχη σου; Αν ναι, μπορεις να βαλεις παραλαβη απο το καταστημα και ετσι δεν θα σου χρεωσουν μεταφορικα. Ετσι κανω εγω!
 
Ήρθε χθες το πακέτο των διακοπών από την πολιτεία :)



Τα μπλουζ της Ευρώπης
Ο Περιπλανώμενος Μέλμοθ
Ελληνικά Εγκλήματα 2 και
Παντρολογήματα και Ο Καυγάς των δύο Ιβαν του αγαπημένου Γκογκολ.
 
Ήρθε σήμερα το 1ο βιβλίο του Game of Thrones μετά από αρκετή καθυστέρηση.. :ρ

Τώρα διαβάζω το κοράκι του Stephen King, έχω φτάσει στα 2/4 και συνεχίζω..
Αλλα δεν μένω μονο εκεί,παράγγειλα "Το Αυτό" 1000+ σελίδες τεραστιων διαστάσεων και θα είναι το δεύτερο βιβλίο του King που θα διαβάσω.. :))))
 
Πριν από λίγη ώρα αγόρασα τον Ματωμένο Μεσημβρινό του Κόρμακ Μακ Κάρθυ και το " Η Σκιά του Ανέμου " του Κάρλος Θαφόν, που έχω διαβάσει αρκετά καλά λόγια από τα μέλη της λέσχης. Είναι ένα βήμα για εμένα, καθώς με δυσκολία ξεφεύγω από το αναγνωστικό μου όριο ,το οποίο κυμαίνεται πάντα σε πιο κλασικά έργα του παρελθόντος!
 
Top