Μυήστε με στον κόσμο του κόμιξ

Παιδιά, παιδιά, παιδιά, γεια σας!

Καθώς έψαχνα για βιβλία είπα να δω και τι κόμιξ υπάρχουν και βρήκα αυτό εδώ "Θάνατος: Το τίμημα ζωής" πρόκειται για..

Η κοπέλα που πρωταγωνιστεί στο βιβλίο αυτό δεν πήρε το ζόρικο όνομα Θάνατος εξαιτίας του μαύρου τζιν ή του έντονου μακιγιάζ της. Είναι στ' αλήθεια ο Θάνατος, ο θεριστής των ψυχών. Όμως η ρομφαία, ο μανδύας και η σκελετική όψη δεν είναι παρά κακόβουλες διαδόσεις. Τίποτα πάνω της δεν είναι σκυθρωπό ή σκοτεινό. Οι απαιτητικοί αναγνώστες το ξέρουν αυτό από το 1989, όταν η κοπέλα πρωτοεμφανίστηκε στο THE SANDMAN, το μηνιαίο περιοδικό του μικρότερου αδελφού της, Μορφέα. Σύντομα η ηρωίδα απέκτησε ζωή και πέρα από το Sandman και πλέον θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους χαρακτήρες της σύγχρονης ένατης τέχνης.
Τι λέτε εσείς που έχετε διαβάσει κόμιξ και κόμιξ, να ξεκινήσω την συλλογή μου, από αυτό; Το έχει διαβάσει κανείς από εσάς, είναι ωραίο;:χαχα:
 
Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω μήπως και βρω κανένα που να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον!

Να αρχίσεις από το Sin City.
Χμ, να σε ρωτήσω είναι στα ελληνικά; Συγγνώμη αλλά είμαι παντελώς άσχετη.
 
Έλα ρε μεγάλε Ροντιόν, έψαξα στο google για το Sin City και βλέπω ότι έχει γυριστεί ταινία, μπαίνω στο imdb κοιτάω ότι την έχουν βαθμολογήσει 531.029 users κατατάσσοντας την πολύ ψιλά στην λίστα ακόμα είδα ότι έχει βγει και δεύτερη ταινία τώρα το 2014
Sin City: A Dame to Kill For.. 11 Σεπτεμβρίου παίχτηκε στους κινηματογράφους στην Ελλάδα..

Μια χαρά, βρήκα δυο ταινίες να δω σήμερα το βράδυ.. :ρ
 
Last edited:
Το θέμα Λούσι είναι να μας πεις εσένα τι σου αρέσει να διαβάζεις ώστε να μπορούμε να σου προτείνουμε κάτι που να (νομίζουμε ότι) σου ταιριάζει.
 
Εμ, μαρέσουν αυτές οι εφηβικές καταστάσεις με έρωτες, αλητεία, τέτοια πράγματα. Αλλά υπάρχουν με τέτοιες πλοκές κόμιξ; Αμφιβάλω λιγάκι.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Θα διάβαζες γιαπωνέζικα μάνγκα; Η Αξία είχε πει ότι υπάρχουν πάρα πολλά μάνγκα τέτοιου είδους.
 
Κοίτα, μέχρι στιγμής δεν έχω ασχοληθεί ούτε με τα μάνγκα αλλά ούτε και με τα κόμιξ, για να ξεκινώ και αυτό το θρεντ. Πιστεύω πως ναι, αν μου άρεσε και η πλοκή να το πω έτσι, εννοείται πως θα τα διάβαζα, άλλωστε για όλα υπάρχει πρώτη φορά.
 
Στα κόμιξ (όπως γενικά στη λογοτεχνία) μπορείς να βρεις τα πάντα. Βέβαια οι εφηβικές αισθηματικές ιστορίες δεν είναι ο κύριος τομέας των ενδιαφερόντων μου οπότε μάλλον δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάτι...

ένα (θεωρώ) ενδιαφέρον γκραφικ νόβελ με ήρωες εφήβους (χωρίς λαβ στορι όμως αλλά με περισσότερο πολιτικό προσανατολισμό) είναι το Πεθαίνοντας στον Παράδεισο που έχει κυκλοφορήσει στα Ελληνικά από την Μαμούθ Κόμιξ το 2006.
σαν περιπέτεια με κάποια λανθάνουσα αισθηματική ιστορία θα πρότεινα και την Μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας, την πρώτη περιπέτεια του Κόρτο Μαλτέζε (έχε υπόψιν όμως ότι είναι ασπρόμαυρη)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εμ, μαρέσουν αυτές οι εφηβικές καταστάσεις με έρωτες, αλητεία, τέτοια πράγματα. Αλλά υπάρχουν με τέτοιες πλοκές κόμιξ; Αμφιβάλω λιγάκι.
Υπάρχουν τα πάντα. Αισθηματικό, εφηβικό, ψιλογκόθ, όπου όλα τα κοριτσάκια είναι γκέι, είναι το Wet Moon του Ross Campbell. Είναι σε συνέχειες.

 
Στα κόμιξ (όπως γενικά στη λογοτεχνία) μπορείς να βρεις τα πάντα. Βέβαια οι εφηβικές αισθηματικές ιστορίες δεν είναι ο κύριος τομέας των ενδιαφερόντων μου οπότε μάλλον δεν είμαι σε θέση να σου προτείνω κάτι...

ένα (θεωρώ) ενδιαφέρον γκραφικ νόβελ με ήρωες εφήβους (χωρίς λαβ στορι όμως αλλά με περισσότερο πολιτικό προσανατολισμό) είναι το Πεθαίνοντας στον Παράδεισο που έχει κυκλοφορήσει στα Ελληνικά από την Μαμούθ Κόμιξ το 2006.
σαν περιπέτεια με κάποια λανθάνουσα αισθηματική ιστορία θα πρότεινα και την Μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας, την πρώτη περιπέτεια του Κόρτο Μαλτέζε (έχε υπόψιν όμως ότι είναι ασπρόμαυρη)
Πράγματι, μέσα από την λογοτεχνία μπορούμε να βρούμε ό,τι ακριβώς θέλουμε και μας αρέσει.

Όσον αφορά αυτά τα 2 κόμιξ που ανέφερες θα τα ψάξω λίγο να δω και πως είναι και αν τα βρω θα τα αγοράσω.

Υπάρχουν τα πάντα. Αισθηματικό, εφηβικό, ψιλογκόθ, όπου όλα τα κοριτσάκια είναι γκέι, είναι το Wet Moon του Ross Campbell. Είναι σε συνέχειες.

Αυτά μαρέσουν εμένα, το αισθηματικό, εφηβικό και το ψιλογκόθ, τώτα θα το άλλο που λες που όλα τα κοριτσάκια είναι γκέι δεν μπορώ να πω πως θα με εκπλήξει τόσο αλλά δεν θέλω να το απορρίψω ενώ πρώτα δεν το έχω διαβάσει.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
γενικά στα κόμιξ αυτού του τύπου το νορμάλ είναι... το γκέι.

Έχει ένα κόμιξ με ζόμπι, όπου οι μη-ζόμπι ήρωες είναι όλοι γκέι κάτω των 21 ετών. :))))
 
Καλησπέρα Λούση. Εννοείται πως πρέπει να διαβάσεις μάνγκα. Πιστεύω κάποια θα είναι πολύ του γούστου σου. Από έρωτες και αλητείες άλλο τίποτα. Αν έχεις και κάποια προτίμηση στον τύπο του ειδυλλίου πες μου να σου δώσω μια λίστα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
προσωπικά, προτιμώ τα ευρωπαϊκά κι αμερικάνικα κόμιξ, από τα γιαπωνέζικα, αλλά ρίξε μια ματιά και στα μάνγκα, που λέει κι η Αξία. Αυτά όμως είναι απέραντες ατελείωτες σειρές...
:))))
 
γενικά στα κόμιξ αυτού του τύπου το νορμάλ είναι... το γκέι.

Έχει ένα κόμιξ με ζόμπι, όπου οι μη-ζόμπι ήρωες είναι όλοι γκέι κάτω των 21 ετών. :))))
Α! Φάση θα χει λοιπόν αν είναι έτσι όπως μου τα λες!

Καλησπέρα Λούση. Εννοείται πως πρέπει να διαβάσεις μάνγκα. Πιστεύω κάποια θα είναι πολύ του γούστου σου. Από έρωτες και αλητείες άλλο τίποτα. Αν έχεις και κάποια προτίμηση στον τύπο του ειδυλλίου πες μου να σου δώσω μια λίστα.
Θα αρχίσω να προμηθεύομαι σιγά σιγά, και μετά από καιρό δεν θα χωράνε σε κανένα ράφι. Εμ κάτι συγκεκριμένο δεν έχω αλλά αν θες δώσε μου μερικούς τίτλους κόμιξ από αυτό το είδος που εσύ πιστεύεις πως πρέπει μια αρχάρια comicworm (όχι ακόμα, μα σύντομα) να έχει διαβάσει.

προσωπικά, προτιμώ τα ευρωπαϊκά κι αμερικάνικα κόμιξ, από τα γιαπωνέζικα, αλλά ρίξε μια ματιά και στα μάνγκα, που λέει κι η Αξία. Αυτά όμως είναι απέραντες ατελείωτες σειρές...
:))))
Ναι ρε παιδιά, θα ψάξω από όλες τις κατηγορίες. :))))
Μόνο να μην εθιστώ...μετά δεν θα ξέρω πως να ξανά γίνω όπως πρώτα. :χαχα:
 
Τελικά παιδιά πήρα τον 2ο τόμο Ντύσνεϊ που δίνουν μαζί με την Καθημερινή. Η αλήθεια είναι πως δεν πολύ καταλάβα την όλη φάση σχετικά οπότε δεν θα συνεχίσω την συγκεκριμένη συλλογή. Πιστεύω πως θα πρέπει να αρχίσω από τα ελαφριά και μετά να πάω στα πιο βαριά. :μαναι: ακόμα πάντως δεν αξιώθηκα να το ψάξω το θέμα με τα κόμικ, μάλλον είμαι μόνο βιβλιόφιλη. :ουχ:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πιάσε, κούκλα μου, αυτά που σου είπαμε και άστα στην άκρη τα παπάκια... :ρ

( κι ας μην δεχτώ τα πυρά των Δισνεϊκών.. καλά και τα παπάκια αλλά 'ντάξ'.. αν ήταν τα παπάκια που έψαχνε η κοπέλα, δεν χρειαζότανε καν να ρωτήσει..)
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μπαρκς δίνει η Καθημερινή... όχι ό,τι να 'ναι παπάκια :ρ Αξίζει να υπάρχει σε μια βιβλιοθήκη, πόσο μάλλον μ' αυτές τις τιμές :)
 
Top