Συνανάγνωση: "Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος" Άλντους Χάξλεϋ

Πώς σου φάνηκε το βιβλίο;


  • Total voters
    16

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Η καινούρια μας συνανάγνωση του Θαυμαστού Καινούριου Κόσμου του Άλντους Χάξλεϋ θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 3 Νοεμβρίου. :) :)

Αν και είναι σχετικά μικρό βιβλίο (η δική μου έκδοση έχει 220 σελίδες), σκέφτομαι να το διαβάσουμε μαζί αργά μέσα σε τρεις εβδομάδες, ώστε να απολαύσουμε τη συνανάγνωση και τον σχολιασμό, αλλά και να μπορούν όλοι να ακολουθούν τον ρυθμό. Η ανάγνωση των κεφαλαίων που θα ορίσουμε θα γίνεται μέσα στην εβδομάδα και ο σχολιασμός κάθε Σαββατοκύριακο. Το βιβλίο χωρίζεται σε 18 κεφάλαια, οπότε σκέφτομαι να το πάμε ως εξής:

Δευτέρα 3 Νοεμβρίου - Παρασκευή 7 Νοεμβρίου: Διαβάζουμε τα κεφάλαια 1-6
Σαββατοκύριακο 8-9 Νοεμβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 10 Νοεμβρίου - Παρασκευή 14 Νοεμβρίου: Διαβάζουμε τα κεφάλαια 6-12
Σαββατοκύριακο 15-16 Νοεμβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 17 Νοεμβρίου - Παρασκευή 21 Νοεμβρίου: Διαβάζουμε τα κεφάλαια 12-18
Σαββατοκύριακο 22-23 Νοεμβρίου: Σχολιασμός

Συμφωνείτε μ' αυτό το πρόγραμμα;

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο σχολιασμός θα γίνεται χωρίς πλοκές όπως σε όλες τις συναναγνώσεις.

Συμμετοχές μέχρι στιγμής (σύμφωνα με την ψηφοφορία):

Διατσέντα
Ανδρεα
Αστραιος
Μεταλλαγμένη
Νικόλας Δε Κιντ
Φαντινα
Ίζι
Πολύτλας Οδυσσεύς
Χανκ Μουντυ
Χρηστος Αλεξανδριδης
Πωλίνα
Ιωάννα Μος
Καστάλια
Αθηναϊς

Εννοείται όποιος άλλος θέλει, είναι ευπρόσδεκτος :)
 
Last edited:
Επιτέλους, να ξεκινήσουμε :γιούπι::γιούπι::γιούπι:

Εμένα έχει 189 σελίδες, ελπίζω να είναι θέμα πυκνότητας κειμένου και όχι κάτι άλλο.
Εντωμεταξύ, μου' ρθε μια ιδέα :ιδέα: Θα μπορούσαμε στο τέλος να κάνουμε μια δημοσκόπηση για το αν μας άρεσε ή όχι!
 
Πολύ πολύ πολύ όμορφα!!! Να υπολογίζετε κι εμένα!
θα έχω το βιβλίο την άλλη βδομάδα αλλα θα σας προλάβω κανονικά!!!

:)))
 
Όπως πάντα αναλυτικότατη η αγαπημένη κυρά των Σκιών.
Ίζι, εγώ έχω πολλά μέτωπα ανοιχτά, ο αγαπητός Μπου Ραντλι μας έβαλε φωτιά.
Θέλω να το διαβάσω και δεν το έχω πάρει ακόμα. Αν μπορέσω και ξεμπλέξω μέχρι την Παρασκευή θα είμαι κι εγώ στην παρέα σας
(θα ενημερώσω σύντομα, μην με βάλεις ακόμα στην παρέα).

Σημ. Αλήθεια, γιατί όχι πλοκή;
Ενοχλάμε κανέναν;:))))
 
Χοχο χο
Αν και δεν συμπαθώ τους Χημικάριους, ευχαριστώ / (κάθε χωριό θέλει τον τρελό του χοχο χο).
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Θα μπορούσαμε στο τέλος να κάνουμε μια δημοσκόπηση για το αν μας άρεσε ή όχι!
Ωραία ιδέα :μπράβο:

@Χρήστο, Στράτη ευχαριστώ βρε παιδιά :))))

@Στράτη έτσι κάνουμε μέχρι στιγμής στις συναναγνώσεις. Σκέψου ένα ολόκληρο νήμα γεμάτο πλοκές, χάλια θα 'ναι :ρ
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ε, τι να σου πω. Δεν την είχα παρακολουθήσει αυτή τη συνανάγνωση :)
 
@Ίζι καλημέρα. Κούκλα, πήρα το βιβλίο. Συμβουλεύτηκα κι εγώ τη Διατσέντα και πήρα εκδόσεις Μέδουσα, σε μετάφραση Α. Αποστολίδη
[βέβαια έκανα κυριλίκια,(@Χανκ Μουντυ, το Στοίχημα κερνά πολυτέλειες λέμε), και πήρα και εκδόσεις Κάκτος, σε μετάφραση Ε. Κυπραίου].
Την Παρασκευή θα ξέρω αν μπορώ να σας ακολουθήσω.
 
Στράτη, εγω περιμενω να πιασω κανα καλο στοιχημα τωρα, για να παρω καινουριο κινητο (το υπαρχον αρχιζει να μου κανει νερα)!
 
Καλησπέρα σε όλους.
@Ίζι θα είμαι κι εγώ στην υπέροχη παρέα.
Θα το διάβαζα όπως κι αν είχε, η παρουσίαση του Μπου Ραντλι δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει απαρατήρητη. Εδώ να πω πως ήθελα το βιβλίο από εκδόσεις Μέδουσα / ΔΟΛ με τις 337 σελίδες αλλά δεν μπόρεσα να το βρω· παρ' όλα αυτά, από εκδόσεις μέδουσα θα διαβάσω με τις 232 σελίδες (με μόνο μειονέκτημα τη μικρή γραμματοσειρά που κουράζει τα μάτια απ' την πρώτη σελίδα) / τέλος να πω και για τις εκδόσεις Κάκτος, ιδανική γραμματοσειρά! μεγάλη στρογγυλούλα κι όμορφη (με 281 σελίδες).




 
Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Συγνώμη συναναγνώστες, εγώ η άσχετη δεν ξέρω εκτός του να διαβάζω τι πρέπει να κάνω...(κοινώς πού πάτε μαντάμ ξυπόλητη στ’ αγκάθια;)
 
Top