Το καλύτερο και το χειρότερο βιβλίο που διάβασα τον τελευταίο χρόνο

Και ναι, φίλες και φίλοι, ήρθαν πάλι "εκείνες οι μέρες" του χρόνου, που όλοι κάνουν απολογισμούς περασμένων μεγαλείων (μικρολείων; οι πιο άτυχοι από μας...:( ) και οραματίζονται δεσμεύσεις μελλοντικών κατορθωμάτων. Σ' αυτό το πνεύμα λέω να συζητήσουμε τα καλύτερα και τα χειρότερα βιβλία που διαβάσαμε τον τελευταίο χρόνο, ώστε να δώσουμε μερικές (καλές) ιδέες στους συντρόφους μας εδώ στη Λέσχη, και να τους αποτρέψουμε ενδεχομένως από κάποιες όχι τόσο πετυχημένες επιλογές (με κάθε επιφύλαξη ως προς το τελευταίο ειδικά, διότι περί ορέξεως...)

Ας κάνω λοιπόν την αρχή.

Τα δυο από τα καλύτερα βιβλία που διάβασα φέτος προέκυψαν μέσα από τη Λέσχη - ο μεν "Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος" από την τελευταία συνανάγνωση, το δε "Δωμάτιο" - από την πρόταση του ταιριού μου στο προηγούμενο "Διάβασε το αγπημένο μου βιβλίο" (:γιούπι:Βου). Και τα δυο ήταν πολύ δυνατά έργα που με επηρέασαν βαθιά, με έβαλαν σε σκέψεις, μου ξύπνησαν προβληματισμούς και μου άφησαν έντονες εντυπώσεις. Μαζί μ' αυτά, άλλα δυο έργα φέτος με συντάραξαν πολύ, και θα τα συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να διαβάσει κάτι που θα τον συγκινήσει, θα του φέρει θλίψη, θα τον κάνει να αναλογιστεί τη δική του μοίρα και πόσο τυχερός είναι που διάγει μια πεζή και μη μυθιστορηματική ζωή:
"Τα πρωινά στην Τζενίν" της Susan Abulhawa, ένα βιβλίο τρομερό μέσα στην αλήθεια του, καθώς απεικονίζει πραγματικές και υπαρκτές καταστάσεις, και "Το λάθος αστέρι" του Τζον Γκριν, που ελπίζω να μην παρεξηγηθεί λόγω της δημοφιλίας του - είναι μια από τις περιπτώσεις στις οποίες ένα βιβλίο που αρέσει μαζικά όντως αξίζει τους επαίνους που του απονέμονται, και δεν είναι μια γλυκανάλατη σούπα - μπεστσελερ δημιούργημα του μάρκετινγκ.

Όσο για τα χειρότερα βιβλία... Η αλήθεια είναι ότι σε γενικές γραμμές φέτος δεν είχα ιδιαίτερες ατυχίες στις επιλογές μου. Ναι μεν μερικά βιβλία με κούρασαν, ή δε με ενθουσίασαν και τόσο, ή και με ενόχλησαν λίγο με τη γραφή τους, αλλά όχι σε βαθμό που να αποτρέψω κάποιον από το να τα διαβάσει. Το μόνο βιβλίο που τελείωσα με την ταχύτατη μέθοδο "διαβάζω καμια δυο προτάσεις ανά σελίδα για να δω πού το πάει τελικά" ήταν "Η κόρη του βασιλιά των ξωτικών" του Λόρδου Dunsany, που με κοίμιζε κάθε φορά με τις εκτεταμένες αλληγορηκές περιγραφές του, και εν τέλει με τόσο "beauty sleep" που απολάμβανα τρόμαξα μην με ματιάξουν με τόση ομορφιά που συσσώρευα για μέρες στη σειρά, οπότε και το ψιλοπαράτησα. Η ζωή είναι πολύ μικρή για να είμαστε συνέχεια κοιμισμένοι.


 
Λοιπόν θα κάνω κι εγώ την "απολογιστική" μου έκθεση για το έτος που μας πέρασε... Λέω βέβαια να ξεκινήσω ανάποδα και να μιλήσω για τα βιβλία που μάλλον δεν μου άρεσαν και τόσο πολύ.. Γενικά είμαι προσεκτικός αλλά πολλές φορες όλοι μας την πατάμε!!

Το λευκό κάστρο, λοιπόν του Παμούκ ήταν ένα βιβλίο το οποίο δεν μπόρεσα να το διαβάσω... Για να είμαι ακριβής στις 50 πρώτες σελίδες πάντα το βαριόμουν και το παρατούσα. Θα αναρωτηθώ για πολλοστή φορά εντός και εκτός λέσχης. Πως στην ευχή πήρε Νόμπελ αυτός ο άνθρωπας?????????:χμχμ:

Πάμε στα καλά τώρα. Αν και ήταν αρκετά θα ξεχωρίσω φυσικά το "Θαυμαστός καινούριος Κόσμος" που κάναμε συνανάγνωση μέ τα παιδιά της Λέσχης που το βρήκα εξαιρετικό. Επίσης φέτος είχα και την πρώτη μου επαφή με τον Άρθουρ Κλάρκ με την Οδύσσεια 2001 το οποίο ομολογώ πως με εντυπωσίασε και με έκανε να εκτιμήσω ακόμη περισσότερο τον Κιούμπρικ!!!
Επίσης σε ένα κλίμα ΕΦ μόλις τελείωσα και "Τα χρονικά του Άρη" του Ρει Μπράντμπουρι (το οποί θα παρουσιάσω στην Λέσχη σύντομα). Ένα βιβλίο που θα έλεγα μέσα ότι εκτός από τις ματιές στο μέλλον του Μπράντμπουρι θέτει ένα σωρο ερωτήματα για την θρησκεία, την πίστη, την οικολογία.. Σωστό διαμάντι!

Επίσης διάβασα και ένα κλασικό αριστούργημα το οοίο δικαιολόγησε απολύτως την φήμη του. Η Σκακιστική νουβέλα του Τσβάιχ!! Μικρό και θαυματουργό!!!

@Κατσάλια: Χριστούγεννα χωρίς Ντικενς δεν υπάρχουν!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το λευκό κάστρο, λοιπόν του Παμούκ ήταν ένα βιβλίο το οποίο δεν μπόρεσα να το διαβάσω... Για να είμαι ακριβής στις 50 πρώτες σελίδες πάντα το βαριόμουν και το παρατούσα. Θα αναρωτηθώ για πολλοστή φορά εντός και εκτός λέσχης. Πως στην ευχή πήρε Νόμπελ αυτός ο άνθρωπας?????????:χμχμ:
Παρεμιπτόντως, παρακολουθώντας εδώ την λέσχη μπορώ να σου πω πως ο Παμούκ μάλλον είναι ο συγγραφέας που τον βαριούνται περισσότερο. Βάλε μαζί κι εμένα. Το Μαύρο Βιβλίο, μέχρι εκεί που κατάφερα να το διαβάσω, είναι από τα πιο βαρετά κι αδιάφορα βιβλία που περάσαν από τα χέρια μου.
 
Να ανοίξω Φαροφύλακα ένα νημα για Παμούκ μπας και ανακαλύψουμε κανέναν που του αρέσει;;; Μπας και μας δώσει τα φώτα του βρε αδελφε!!!!
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Το πρώτο βραβείο: Καζούο Ισιγκούρο Μη Μ' Αφήσεις Ποτέ :κλαψ:

Το χειρότερο: John Katzenbach, Τι Θα Γίνει Μετά :νατώρα:

Τα καλύτερα φετινά: Σκοτάδι Βαθύ Δίχως Άστρα, Joyland και Ντολόρες Κλέμπορν (S.King), Τοστ Ζαμπόν και Γυναίκες (Τ. Μπουκόφσκι), Ο Χάρι Πότερ και οι Κλήροι του Θανάτου (Ρόουλινγκ).

Δεν μου άρεσαν: Ο Φύλακας της Αδελφής μου (Jodi Picoult) (όμως μου άρεσε η ταινία), Το Νησί (Βικτόρια Χίσλοπ)

Τα υπόλοιπα φετινά μου αναγνώσματα μου άρεσαν αρκετά :)

Εκτός συναγωνισμού: Obga Tsugumi, Takeshi Obata DEATH NOTE!!! :προσκυνώ::προσκυνώ::προσκυνώ:
 
Last edited:
Το καλύτερο για φέτος ήταν ο "Λύκος της Στέπας" του Χέρμαν Έσσε, βιβλίο απίστευτο σε βάθος και ..πάθος!!! Νίκησε στα σημεία τον "Θαυμαστό Καινούριο Κόσμο" του Άλντους Χάξλει!! Πάντως και τα δύο είναι πρώτης κλάσης δημιουργίες!!!

Το χειρότερο οπωσδήποτε "Η Ψυχή του Ανθρώπου στο Σοσιαλισμό" του Όσκαρ Ουάιλντ. Ο συγγραφέας είχε πολλά ταλέντα αλλά εδώ...ατύχησε!!
 
Μέχρι στιγμής φέτος δεν διάβασα κανένα βιβλιο που να μη μου αρεσε καθολου . Όλα ηταν ωραια μεχρι τωρα !!Αυτό που το περιμενα απλα καλυτερο ηταν ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων κι αυτο ομως μου αρεσε πολυ αλα περιμενα το κατι παραπανω οπως μου αρεσε το Χομπιτ απο Τολκιν. Κι επειδη ολα οσα διαβασα μου αρεσαν διαβασα και πολυ φετος (για τα δικα μου δεδομενα πολυ)γιατί δεν ξενερωνα με κατι και ειχα καλους ρυθμους .
 
Kαλημέρα σας!
Δεν απογοητευτηκα ούτε εγώ από κάποιο βιβλίο φέτος!
Τρια ξεχώρισα ως καλύτερα του 2014, τα δυο μάλιστα από τις συναναγνώσεις που συμμετείχα!!Πρώτο το Βιλέτ απο Σαρλοτ Μπροντε, δευτερο το Θαυμαστός καινούργιος κόσμος του Αλντους Χαξλευ και το τρίτο το Ο Χριστός ξανασταυρώνεται από τον Νίκο Καζαντζάκη.
 
Αα επειδή δεν το τελείωσα το ξέχασα ! Να ένα που με απογοήτευσε , το Βιλέτ της Μροντέ που δεν μου αρέσε καθόλου μα καθόλου !
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Το καλυτερο βιβλιο που διαβασα ηταν ταυτοχρονα και το χειροτερο, γιατι μονο αυτο διαβασα τον τελευταιο χρονο :ιδού:
 
Να ανοίξω Φαροφύλακα ένα νημα για Παμούκ μπας και ανακαλύψουμε κανέναν που του αρέσει;;; Μπας και μας δώσει τα φώτα του βρε αδελφε!!!!
Ήταν κι αυτό το νήμα, αλλά δεν είχε βρεθεί κάποιος :))) Πάντως διάβασε η μητέρα μου το "Με λένε Κόκκινο" κ της άρεσε πάρα πολύ. Βέβαια εκείνη δεν έχει θέμα με το να διαβάζει αργά-αργά ένα βιβλίο, οπότε έτσι είναι πιο δύσκολο να βαρεθείς κάτι, φαντάζομαι... Θέλω κι εγώ να τον πιάσω τον Παμούκ...
 
Πάμε στα καλά τώρα. Αν και ήταν αρκετά θα ξεχωρίσω φυσικά το "Θαυμαστός καινούριος Κόσμος" που κάναμε συνανάγνωση μέ τα παιδιά της Λέσχης που το βρήκα εξαιρετικό. Επίσης φέτος είχα και την πρώτη μου επαφή με τον Άρθουρ Κλάρκ με την Οδύσσεια 2001 το οποίο ομολογώ πως με εντυπωσίασε και με έκανε να εκτιμήσω ακόμη περισσότερο τον Κιούμπρικ!!!
Επίσης σε ένα κλίμα ΕΦ μόλις τελείωσα και "Τα χρονικά του Άρη" του Ρει Μπράντμπουρι (το οποί θα παρουσιάσω στην Λέσχη σύντομα). Ένα βιβλίο που θα έλεγα μέσα ότι εκτός από τις ματιές στο μέλλον του Μπράντμπουρι θέτει ένα σωρο ερωτήματα για την θρησκεία, την πίστη, την οικολογία.. Σωστό διαμάντι!
Αγαπητέ Νικόλα, πολύ επίστημονική φαντασία βλέπω! Μπας και "κατάγεσαι "από το sff φόρουμ, το οποίο ασχολείται με φαντασία, επιστημονική φαντασία και τρόμο; Πολύ ωραίος τομέας όμως, αφού θα εμπλουτίσεις κατάλληλα το φόρουμ, και θα ανοίξεις νέα μονοπάτια στη λέσχη!:)))
Τώρα που ήρθε στη συζήτηση ο Παμούκ, να σας πω ότι εγώ έχω διαβάσει το Μαύρο Βιβλίο(ακριβώς το βιβλίο που σε φούρκισε, Φαροφύλακα), το οποίο μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά.:μαναι: Έχω διαβάσει επίσης και ένα άλλο του(δε θυμ'αμαι τίτλο), το οποίο όμως δε μου άρεσε, αν και είχε ενδιαφέρον θέμα, όμως ήταν φοβερά ψυχοπλακωτικό και ψυχοβγαλτικό!
 
Last edited:
Το χειρότερο βιβλίο που διάβασα φέτος ήταν το "Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ". Δε μου άρεσε καθόλου, ήταν εντελώς αλλοπρόσαλο, δεν γέλασα καθόλου και δεν είχε κανένα νόημα για μένα.

Το καλύτερο δεν μπορώ να σας το πω, γιατί από τη μια διαβάζω τώρα δύο πολύ ωραία βιβλία και από την άλλη θα το ανακοινώσω στη σελίδα μου τέλος του μήνα και δε γίνεται να το μαρτυρήσω πιο πριν :ρ
 
Διχασμένη δεν έχω κανένα ιδιαίτερο κολλημα με τα βιβλία ΕΦ απλά φέτος είπα να ρίξω εκεί το βάρος μιας και ειχα μείνει λίγο πίσω αναγνωστικά!!!:))))
 
Το καλύτερο: shoot me [ένα τελευταίο κλίκ] - Λουκάς Μέξης
Το χειρότερο: σαλόνι ομορφιάς - Νένα Κοκκινάκη
 
Ευτυχώς, δεν με απογοήτευσε κανένα βιβλίο φέτος. Το καλύτερο που διάβασα ήταν το Sword of the Third Young Master του Gu Long. Καταπληκτικό βιβλίο!
 
"Θωμας ο Σκοτεινος" του Μορις Μπλανσο.

Οκ, ο Μπλανσο χειριζεται τις λεξεις αριστουργηματικα, αλλα τι να το κανεις αν η αναγνωση των 120 σελιδων κατανταει μαρτυριο;
Καθε σελιδα και ενας Γολγοθας.
 
Top