Ποιό είναι το ''αρχαιότερο'' βιβλίο που έχετε στη βιβλιοθήκη σας;

Ευχαριστω για την ευχη σου,να εισαι καλα,ναι εχω διαβασει αρκετα αλλα οχι ολα.Καποια βιβλια δεν τα αγοραζω για να τα διαβασω αλλα για την συλλεκτικη μου τρελα!!Φυσικα θα σου απαντησω, εδω ειμαστε μια παρεα και νομιζω οτι ολοι εχουμε πραγματα να μαθουμε,κυριως απο συζητησεις σαν αυτη.Πιστευω οτι μαθαινω καινουργια πραγματα καθημερινα απο ανθρωπους που εχουν θεληση να προσφερουν απλοχερα γνωση!!
 
Χαίρομαι... Ω, παρόμοια μαθαίνω κι εγώ νέα ενδιαφέροντα πράγματα κάθε νέα μέρα... Μοιράσου μαζί μας περισσότερα για αυτήν την συλλεκτική σου τρέλα, όπως την ονόμασες... Για το πώς γίνεται να θες να έχεις κάτι που σου είναι, στην ουσία, άχρηστο... γιατί τι άλλο είναι ένα βιβλίο, όχι που διαβάσαμε, αλλά που δεν πρόκειται να διαβάσουμε...:) Τι μπορεί να είναι λοιπόν αυτό που μπορεί να μας κάνει να αγοράσουμε πράγματα που όμως δεν θα χρησιμοποιήσουμε... Μπορείς να σκεφτείς;
 
Φυσικα και θα χρησιμοποιησουμε!Ουσιαστικα χρησιμο!Τα θαυμαζω καθημερινα στη βιβλιοθηκη μου!Μετα την οικογενεια μου τα βιβλια ειναι το παθος μου!
 
Αυτό είναι (μάλλον) το αρχαιότερο βιβλίο της βιβλιοθήκης μου. Έχει εκδοθεί το 1894. Ήταν του παππού της συζύγου μου, που ήταν γιατρός.
 

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Τα δικά μου πιο παλιά είναι του Ι.Δ. Μουρέλλου,η Ιστορία της Κρήτης και η Μάχη της Κρήτης που χρονολογούνται το 1950.
 
Top