Λουκάς Μέξης

Οκ οκ. Ηθελα εδώ και αρκετό καιρό να κάνω αυτό το νήμα, για να διαβαστούν και από άλλους τα βιβλία του. Προσωπικά τον ανακάλυψα αγοράζοντας εντελώς τυχαία ένα βιβλίο του ονόματι shoebox [μια καλοκαιρινή κομπίνα]. Αυτό ήταν η αρχή για να ερωτευτώ τον τρόπο με τον οποίο γράφει. Τώρα είναι γύρω στα 31 και έχει γράψει επίσης τα βιβλία "shoot me [ένα τελευταίο κλικ]" και "Κόκκινος Λωτός". Επίσης έχεις γράψει και ένα στα αγγλικά, "Flat Track: About Coming of Age, Love and Above All, Racing".

Ο Λουκάς γεννήθηκε στις 27 Οκτωβρίου του 1983. Σπούδασε δημοσιογραφία αλλά όπως φαίνεται στην πορεία εξέφρασε και το ταλέντο του στη συγγραφή, αν και από μικρός αγαπούσε τα κόμικ δεν ήταν καλός στο να σχεδιάζει. Παρόλα αυτά έχει ασχοληθεί με το σκίτσο στον Χάρτινο Κόσμο. Είναι καινούριος στον χώρο αυτό εφόσον ελάχιστα άτομα το γνωρίζουν πως έχει γράψει μερικά βιβλία.

Οταν άρχισα να διαβάζω το πρώτο του βιβλίο είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Αρχικά γιατί δεν είχα ξανά διαβάσει βιβλίο γραμμένο όπως τη καλοκαιρινή κομπίνα και δεύτερον διότι ακόμη και ένας έφηβος θα μπορούσε να το χει γράψει. Η αλήθεια είναι επειδή το είχε γράψει στην ηλικία των 25-26 επόμενο ήταν να γράφει όπως ένας έφηβος. Σε κάθε σελίδα ήταν λες και ήσουν και συ μέσα στην ιστορία και έπαιζες έναν ρόλο. Δεν ήθελες να το αφήσεις από τα χέρια σου, δεν ήθελες να τελειώσει με τίποτα. Η καλοκαιρινή κομπίνα ίσως θα μπορούσε να είχε και ένα δεύτερο μέρος τώρα που το σκέφτομαι. Να μάθουμε και εμείς τι απέγιναν οι ήρωες.
 
Last edited by a moderator:
Λούση, πρώτη φορά ακούω για τον Λουκά Μέξη.
Η συνέντευξη μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Λέω να ψάξω για το shoebox. Σ' ευχαριστούμε για την παρουσίαση!!
 
Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και τόσο γνωστός. Πάντως ό,τι γούστο και αν έχεις στην λογοτεχνία θεωρώ πως θα σου αρέσει, είναι σαν να γράφει ένας έφηβος σχεδόν, όταν διάβαζα το shoebox έλεγα από μέσα μου πως θα μπορούσα να έγραφα και εγώ κάτι τέτοιο, μου άρεσε από την αρχή. Ευχαρίστηση μου, ελπίζω να σαρέσει το κουτί των παπουτσιών. :D
 
με αφορμη το νημα σου διαβασα καποια αρθρα κ συνεντευξεις του κ το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι πρεπει να ειναι ωραιος τυπος

μ'αρεσε το σκεπτικο για τον τιτλο του shoebox, θυμηθηκα κατι ακομα καταχωνιασμενα κουτια με φωτο κ τζιτζιλα μιτζιλα απο παντα. απο αυτα που οταν τα ανοιγεις λες: αααα τοτε εκεινο ή αυτο ειναι απο την ταδε εποχη κ παει λεγοντας

με βλεπω ομως αρχικα να κατευθυνομαι στο shoot me που μου εκανε πιο..κλικ

:μπράβο:
 
Ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε Λούση.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε μια συνέντευξη του μαζί με τον Meliss που κάνει τα σκίτσα
 
με αφορμη το νημα σου διαβασα καποια αρθρα κ συνεντευξεις του κ το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι πρεπει να ειναι ωραιος τυπος

μ'αρεσε το σκεπτικο για τον τιτλο του shoebox, θυμηθηκα κατι ακομα καταχωνιασμενα κουτια με φωτο κ τζιτζιλα μιτζιλα απο παντα. απο αυτα που οταν τα ανοιγεις λες: αααα τοτε εκεινο ή αυτο ειναι απο την ταδε εποχη κ παει λεγοντας

με βλεπω ομως αρχικα να κατευθυνομαι στο shoot me που μου εκανε πιο..κλικ

:μπράβο:
Οταν το διαβάσεις θέλω να μου πεις εντυπώσεις. :))))

Ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε Λούση.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε μια συνέντευξη του μαζί με τον Meliss που κάνει τα σκίτσα
Τίποτα. :γιούπι:
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Περιμένω εντυπώσεις και για τον Κόκκινο Λωτό.
 
Ωραίο βιβλίο και ο Κόκκινος Λωτός αλλά προσωπικά με μπέρδεψε αρκετά μπορώ να πω, μάλλον θα το ξανά διαβάσω και ελπίζω να μου λυθούν οι απορίες! Περιμένω με ανυπομονησία τα επόμενα βιβλία. :γιούπι:
 
εγω ειχα διαβασει το πρωτο του βιβλιο οταν ειχε πρωτοεκδωθει,δεν θυμαμαι πολλα πραγματα αλλα νομιζω οτι ηταν αρκετα ενδιαφερον,διαβαζοταν ευχαριστα και ηθελες να το τελειωσεις .χωρις ομως να με ενθουσιασει.θα διαβαζα και δευτερο βιβλιο του καποια στιγμη
 
Top