Πόσα βιβλία έχουν εκδοθεί σε όλο τον κόσμο.

Διάβαζα ένα άρθρο σχετικά με βιβλία, όπου πρότεινε ο συντάκτης από διάφορες κατηγορίες- τέχνη, λογοτεχνία, επιστήμη, κ.α.- βιβλία για να διαβάσεις.
Κοιτάζοντας αυτή την λίστα, διαπίστωσα πως πραγματικά γίνεται ένας "χαμός" από βιβλία που έχουν εκδοθεί.

Σκέφτηκα λοιπόν, μπορούμε να ξέρουμε πόσα βιβλία έχουν εκδοθεί σε όλο τον κόσμο μέχρι τώρα;:χμχμ: Σε μια σύντομη αναζήτηση που έκανα, βρήκα πως- σε έρευνα της Google -, έχουν εκδοθεί περίπου 130 εκατομμύρια βιβλία μέχρι σήμερα, για την ακρίβεια 129,864,880!

Αν τώρα ψήνεται κάποιος να τα διαβάσει, με την προυπόθεση πως διαβάζει ένα κάθε βδομάδα θα του πάρει γύρω στα 2.5 εκατομμύρια χρόνια να τα τελειώσει, ενώ αν δεν τα δανειστεί και σώνει και καλά θέλει να τ' αγοράσει, θα δώσει -για 10 ευρώ το βιβλίο- κοντά στα 1.3 δις ευρώ. Για να τ' αποθηκεύσει δε, θα χρειαστεί και καμμιά 100σταριά τέτοια κτήρια. :τρέλα:
 
Last edited:
Ένα δωμάτιο να είχα, υπεράνθρωπε, απ' αυτό το κτίριο θα ήμουν τρισευτυχισμένη! :)))):διάβασμα7:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βάγγυ, αναλόγως τί δωμάτιο θα σου τύχαινε, μπορεί να ήσουν τραγικά δυστυχσμένη. :))))
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Κάποιος απελπίζει το νέο κορίτσι που ονειρεύεταιαιαιαιαι! Θα τον μαλώσω!:)))):)))):))))
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Χρειάζονται 100 θεόρατα και αχανή κτίρια για να αποθηκευτούν 130 εκατομμύρια βιβλία; Τόσο μεγάλος είναι αυτός ο αριθμός; Δεν έχω καλή αντίληψη των αριθμών αλλά μου ακούγεται υπερβολικό.
 
Φαντάζομαι εξαρτάται από το μέγεθος των βιβλίων και ιδίως του κάθε δωματίου!

Θα περίμενα πάντως λίγο μεγαλύτερο τον αριθμό των βιβλίων.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ίζι, θυμάμαι κάποιον ο οποίος είχε 50.000 βιβλία και τα είχε, φυσικά, σε διαμέρισμα.

130.000.000 βιβλία είναι υπερβολικά πολλά. Σίγουρα θέλουν τεράστιο χώρο. Τώρα αν κάποιος θέλει, μπορεί να κάνει έναν υπολογισμό. Να πάρει τον μέσο όρο μεγέθους του βιβλίου και να υπολογίσει πόσα χωράν σε μια βιβλιοθήκη και πόσες βιβλιοθήκες σε ένα δωμάτιο και τί μεγέθους και πόσα δωμάτια θα έχει το διαμέρισμα. Μια χαρά ασχολία για όποτε δεν έχεις κέφι να διαβάσεις. :ρ
 
Μπα, ασ' το Φάρε! Πάω στοίχημα ότι έχει πολύ καλύτερα πράγματα να κάνει κάποιος όταν δεν έχει κέφι για διάβασμα!
 
130.000.000 βιβλία είναι υπερβολικά πολλά. Σίγουρα θέλουν τεράστιο χώρο. Τώρα αν κάποιος θέλει, μπορεί να κάνει έναν υπολογισμό. Να πάρει τον μέσο όρο μεγέθους του βιβλίου και να υπολογίσει πόσα χωράν σε μια βιβλιοθήκη και πόσες βιβλιοθήκες σε ένα δωμάτιο και τί μεγέθους και πόσα δωμάτια θα έχει το διαμέρισμα. Μια χαρά ασχολία για όποτε δεν έχεις κέφι να διαβάσεις. :ρ
χαχαχαχαχα
εγώ σήμερα δεν έχω καθόλου κέφι για διάβασμα, μπορεί αν επιστρέψω με το αποτέλεσμα :))))

Το πιο εντυπωσιακό μου φάνηκαν τα 2,5 εκατομμύρια χρόνια που θα χρειαζόταν κανείς αν ήθελε να τα διαβάσει όλα... :πανικός:
 
Βάγγυ, αναλόγως τί δωμάτιο θα σου τύχαινε, μπορεί να ήσουν τραγικά δυστυχσμένη. :))))
Εεε, ένα τέτοιο δωμάτιο με τα βιβλία που θα 'θελα, όχι ότι κι ότι! :)))

Κάποιος απελπίζει το νέο κορίτσι που ονειρεύεταιαιαιαιαι! Θα τον μαλώσω!:)))):)))):))))
:γιούπι::γιούπι:
 
Εμένα δεν μου φαίνονται πολλά τα 130εκ βιβλία ειδικά αν αναλογιστεί κανείς την πληθώρα των βιβλίων που εκδίδονται τις τελευταίες δεκαετίες.
Ούτε τα 100 κτήρια μου φαίνονται υπερβολικά.

(ακολουθουν ακριβείς:ρ μαθηματικοί υπολογισμοί)
Έχοντας στο μυαλό μου δημοτικές βιβλιοθήκες που με ~50.000 βιβλία καλύπτουν έναν σχετικά μεγάλο όροφο για να καλύψουμε όλα τα βιβλία θα θέλαμε 2600 τέτοιες βιβλιοθήκες.
Επομένως τα 100 κτήρια θα πρέπει να αποτελούνται από 26 ορόφους-βιβλιοθήκες έκαστο.

(ακολουθούν ακόμα πιο ακριβείς υπολογισμοί)
Δεδομένου ότι η google δημοσίευσε αυτή την έρευνα το 2010 ο αριθμός τον βιβλίων σήμερα είναι αρκετά μεγαλύτερος. Ας υποθέσουμε με συντηριτικούς υπολογισμούς ότι έχει αυξηθεί κατα 5εκ.
Άρα τα 100 κτήρια μας θα πρέπει να έχουν τελικά 27 ορόφους.

Αν ξεκινούσαμε να τα χτίζαμε σήμερα θα θέλαμε με ρυθμούς ανεπτυγμένης χώρας (όχι και Κινας αλλά ούτε Ελλάδας) καμια πενταετια ε; Άρα εκδόθηκαν άλλα 5εκ βιβλία αυτό το διάστημα άρα 28 ορόφους θα πρέπει να έχει το κάθε κτήριο.

Ο πύργος των Αθηνών που είναι το ψηλότερο κτήριο της Ελλάδας έχει 28 ορόφους. Θέλουμε δηλαδή 100 τέτοιους πύργους για να τα στεγάσουμε και θα πρέπει να ξεκινήσουμε το χτισιμο του επόμενου :χμ:

Οκ το έκαψα, πάω για διαβασμα :)
 
Top