Γιόρις Καρλ Υισμάν (Joris-Karl Huysmans): «La-Bas» - Ταξίδι στη σκοτεινή πλευρά (La-Bas)

Νικολα, κυκλοφορει. Ξερω οτι δε θα σου αρεσει αυτό που θα γράψω, αλλά στην πρωτοπορία το βρήκα. :))
 
Να πληροφορήσω ότι υπάρχει και το ΑΝΑΠΟΔΑ του J.-K. Huysmans από την σειρά Κρύσταλλο των εκδόσεων Τραυλός ,εξαντλημένο όμως τώρα πια .Επίσης έχει κυκλοφορήσει .από Γαβριηλίδη ,το βιβλίο του Ούγκο Κλάους ,Ο Ζιλ και η Νύχτα ,είναι η απολογία του Ζιλ ντε Ρε σε θεατρική μορφή ,για τα εγκλήματα που έχει διαπράξει ,απέναντι στο εκκλησιαστικό δικαστήριο .Το τελευταίο κυκλοφορεί ,επανεκδόθηκε πρόσφατα .
 
Ο Ντιρτάλ είναι ένας σαραντάχρονος συγγραφέας ο οποίος θέλει να γράψει ένα βιβλίο, του οποίου η θεματολογία και το ύφος θα κινείται μέσα στα λογοτεχνικά πλαίσια του νατουραλισμού... Τελικά διαλέγει σαν θέμα την ζωή ενός Στρατάρχη της Ζαν Ντ' Αρκ, του Ζιλ Ντε Ρε, ο οποίος μετά το τέλος του πολέμου κλείνεται στον πύργο του και προσπαθεί να μυηθεί στα πιο σκοτεινά μονοπάτια του Σατανισμού μέσα από μιαρές και αποτρόπαιες πράξεις... Ο Ντιρτάλ κατά την διάρκεια της συγγραφής του βιβλίου του και μέσα από τον φίλο του, γιατρό Ντεζερμί, θα γνωρίσει διάφορα άτομα όπως έναν κωδωνοκρούστη, έναν αστρολόγο, μια γοητευτική γυναίκα και πάει λέγοντας...
Όλα αυτά τα άτομα (τα οποία γνωρίζουν πολλά αλλά αποκαλύπτουν λίγα) θα ανοίξουν τις πόρτες στον συγγραφέα για να μεταβεί στην σκοτεινή πλευρά του Παρισιού του 19ου αιώνα. Σε αυτό το ταξίδι του ο Ντιρτάλ θα έρθει σε επαφή με μια αθέατη πλευρά της πόλης και σχεδόν εμμονικά θα προσπαθήσει να διερευνήσει τα σκοτεινά μονοπάτια του Σατανισμού και των ακολούθων του....

Η γραφή του Υισμαν είναι εξαιρετική. Το βιβλίο βρίθει από ιστορικές και καλλιτεχνικές αναφορές και παρόλα τα πολλά ονόματα και τις λεπτομέρειες σε καμια περίπτωση δεν γίνεται βαρετό. Το περιεχόμενο του "La Bas" πολλές φορές είναι σχεδόν εγκυκλοπαιδικό και εκτός από τα πολλά ιστορικά στοιχεία ερχόμαστε και σε επαφή με το κίνημα του νατουραλισμού και την "παρακμή" του Παρισιού στα τέλη του 19ου αιώνα. Ο Υισμάν δεν ξεκαθαρίζει επακριβώς αν η Σατανολατρεία και οι τελετές έχουν να κάνουν με κάτι υπερφυσικό ή απλά είναι μια αυθυποβολή των μυστών και των συμμετεχόντων... Η όλη γοτθική ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο Υισμαν είναι απόλυτα ταιριαστή με την θεματολογία του βιβλίου αλλά και με τις τελετές, του μάγους, τις θυσίες και προσωπικά εγώ δεν μπορούσα να αφήσω το βιβλίο από τα χέρια μου!!!

Για όσους αγαπάνε την γοτθική λογοτεχνία και τις καλές τέχνες γενικά, το βιβλίο αυτό είναι εξαιρετικό...

Από μένα απλά 5/5!!

ΥΓ: Ο Υισμάν προσπαθεί να δώσει μια ερμηνεία στο τι είναι κακό, τι θεωρείται κακό και τι πραγματικά πιστεύει ο καθένας μας γιαυτό...
 
Αυτή εδώ η παρουσίαση, τουλάχιστον για μένα και συγκρίνοντας, όχι με ό,τι πιθανά έχει γραφτεί σ’ αυτό τον ιστότοπο ποτέ σαν παρουσίαση, δεν τα’χω διαβάσει όλα, κρίνοντας όμως απ’ τον καιρό που συμμετέχω εδώ κι ως τώρα...αυτή εδώ η παρουσίαση είναι η πιο επιδέξια και η πιο καρδιωμένη παρουσίαση που έχω διαβάσει...
Δύσκολο θέμα...κι η παρουσίαση το ξέρει αυτό και περπατάει με πολλή προσοχή και ακόμα πιο πολύ πάθος και ζέση...Τα δύο τελευταία είναι που με ελκύουν ιδιαίτερα...Μια παρουσίαση ο καθείς μας ίσως μπορεί να την κάνει...Εδώ όμως έχουμε βαθιά διείσδυση, ζέση και πάθος...
Δανείζομαι τις παραπάνω γραμμές γιατί δεν νομίζω πως θα μπορούσα να περιγράψω καλύτερα αυτή την παρουσίαση. Ένα μεγάλο ευχαριστώ, δεν έχει σημασία ο χρόνος, που βρέθηκα σ΄ αυτή τη γωνιά και τη διάβασα.

Βρήκα το βιβλίο στα αγγλικά και είμαι έτοιμη για κατάδυση. Έχει επιχειρήσει να το διαβάσει κάποιος στα αγγλικά, χρησιμοποιεί δύσκολη γλώσσα;
 
Κοίτα η αυθεντική του γλώσσα είναι η γαλλική, οπότε και στα αγγλικά σε μετάφραση θα είναι. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί μόνο μια αγγλική μετάφραση (φαντάζομαι όχι) και δεν ξέρω αν (ή ποια) είναι καλή, χειρότερη από την ελληνική πάντως δύσκολα θα είναι.
 
Top