Παραπαιει η Anubis;

Ειναι η ιδεα μου ή τον τελευταιο 1-1,5 χρονο η Anubis οδευει προς την καταστροφη; Παραθετω τα γεγονοτα:
1. Δεν πεφτει ποτε μεσα στα deadlines που η ιδια η εταιρια θετει
2. Χαλαει πολλες συμφωνιες δικαιωματων, αναμεσα τους και αυτη για τα βιβλια του G. R. R. Martin " A Song of Ice and Fire" κοινως, Game of Thrones
3. Το σαιτ ριχνει ολο και περισσοτερα βιβλια
4. Σε ερωτησεις που γινονται στο facebook δεν απαντανει συνηθως ή αν απαντησουν θα ειναι μια αοριστη απαντηση του τυπου: " Θα τωτησω το ΤΑΔΕ τμημα και θα επανελθω"
5. Κανει διαρκως bazaar, το οποιο (στα ματια μου τουλαχιστον) δειχνει σαν μια απελπιδα προσπαθεια να ξεφορτωθει τα ηδη τυπωμενα βιβλια σε τιμες κοστους
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Πολλές εταιρείες δυσκολεύονται στις μέρες που ζούμε, όμως δεν νομίζω ότι είναι δικό μας θέμα για να το συζητάμε. Μου φαίνεται λίγο κουτσομπολιό, να σου πω την αλήθεια :) Πάντως διάβασα ότι πήρε τα δικαιώματα των βιβλίων του Μάρτιν το Μεταίχμιο. Όμως δεν ξέρω αν είναι για τα βιβλία της Φωτιάς και του Πάγου ή για άλλες δουλειές του συγγραφέα.
 
Νομιζω οτι το Μεταιχμιο πηρε δικαιωματα και για τα επομενα βιβλια της σειρας A Song of Ice and Fire, του Μαρτιν οσο και για αλλες του δουλειες.
 
Τα μονά δικαιώματα που έχασε ήταν για τα βιβλία που βασίζονται στα παιχνίδια της blizzard και τα βιβλία warhammer/warhammer 40k και πολλοί πιθανόν να τα έχει χάσει και από άλλους τίτλους και συνήθως είναι τα βιβλία που τα πουλάει πολλοί φθηνά στα περιπτερά,όπως έγινε και με τα ποιο πάνω που ανέφερα.
Τώρα για τα game of thrones δεν νομίζω να έχασε τα δικαιώματα γιατί δεν τα έχω δει πότε να τα πουλάει σε κάποιο bazzar. Για το μεταίχμιο άκουσα ότι θα φέρει κάποια άλλα βιβλία του martin στην Ελλάδα, πολλοί πιθανών να είναι τα Wild Cards.
 
Κι εγω ετσι το βλεπω, παραπαιει. Το 2014 κυκλοφορησαν μολις 1-2 τιτλοι βιβλιων και 2-3 κομιξ. Δοξα το θεο ενας απο τους 2 τιτλους που κυκλοφορησε ηταν αυτος που περιμενα πως και πως για να κλεισει μια τετραλογια.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι προσπαθει να ξεπουλησει οσο οσο τα βιβλια που εχει σε αποθεμα.
Shogun, απο 50 ευρω το πηρα 14.
Υπεριων απο 25 το πηρα 7. (και για τη Πτωση του Υπεριωνα ισχυει το ιδιο)
βιβλια forgotten realms απο 12 στα 2.
κλπ κλπ

Μακαρι να ορθοποδησει και παλι.
 
Πραγματικα! Ηταν ενας απο τους αγαπημενους μου Οικους. Ευτυχως προλαβε και εβγαλε ολα τα Death Note που μαζευα με κοπο τοσα χρονια! (αφου δεν με εκοβε να τα παρω στα Αγγλικα :))) ) Ειναι παντως απο τις λιγες εταιριες που εβγαζαν καλο fantasy!
 
Ευελπιστώ να ορθοποδήσει γιατί είναι αξιόλογος εκδοτικός οίκος με πολλούς σημαντικούς τίτλους στην φανταστική λογοτεχνία και στα graphic novels.
 
Διάβαζα Anubis και σκεφτόμουν τον Πλατύπους που μου φαίνεται βαδίζει στα ίδια μονοπάτια (αυτό το δεύτερο από Μις Πέρεγκριν αγνοείται η τύχη του ενώ ήταν να βγει μέσα στο 2014)
 
Παιδια δεν ξερω. Εγω περιμενω τοσο καιρο το Β Τομο απο το Οσα Φοβουνται οι Σοφοι του Rothfuss και ακομα στο περιμενε ειμαι. Βασικα μπαινω στον πειρασμο να το διαβασω στα αγγλικα απλα εχω ενα κολληματακι :)) οταν ξεκιναω μια σειρα με μια συγκεκριμενη εκδοση, θελω να τη συνεχιζω ετσι
 
Πολλές εταιρείες δυσκολεύονται στις μέρες που ζούμε, όμως δεν νομίζω ότι είναι δικό μας θέμα για να το συζητάμε. Μου φαίνεται λίγο κουτσομπολιό, να σου πω την αλήθεια :) Πάντως διάβασα ότι πήρε τα δικαιώματα των βιβλίων του Μάρτιν το Μεταίχμιο. Όμως δεν ξέρω αν είναι για τα βιβλία της Φωτιάς και του Πάγου ή για άλλες δουλειές του συγγραφέα.
Koυτσομπολιο γιατι?

Τα bazaar της δινουν κατι εκπληκτικες τιμες.Αγορασα ενα λευκωμα για την δημιουργια των SS, που εχει εκδοθει κ στο εξωτερικο- απο 50 ευρω αρχικη τιμη(κ 35 στην Πολιτεια),μολις 14!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μακαρι να κανει κι αλλα bazaar θελω να παρω τη Φωλια του Κουκου!!!!!!!!
 
θελω να παρω τη Φωλια του Κουκου!!!!!!!!
Κι εγω αυτο θελω να παρω.
Με ενα καλο ψαξιμο μπορει να βρει κανεις αρκετα αξιολογους τιτλους, κυριως στο χωρο του φαντασυ.
Παντως θα προτεινα σε ολους να αγορασουν το Shogun. Βιβλιο επος 1200 σελιδων, απο 50 ευρω στα 14 (εφοσον ισχυει ακομα η ιδια τιμη).
Αλλες αγορες που εκανα εκμεταλλευομενος την κατασταση.
Υπεριων - Νταν Σιμμονς
Η πτωση του Υπεριωνα - Νταν Σιμμονς
ΣΙΛΟ- Χαουι Χιουι
Ζ Παγκοσμιος Πολεμος - Μπρουκς (απ οτι λενε το βιβλιο ειναι απειρως καλυτερο της ταινιας)
Ο αιωνιος πολεμος - Χαντλεμαν

και μπολικα ακομα απο forgotten realms.

Στο μελλον θα ειναι εξαντλημενα.
 
Είναι λίγο παλιό το post, ωστόσο δεν μπορώ να συγκρατηθώ και θα γράψω.
Πραγματικά οι εκδόσεις Anubis έχουν ξεχωριστούς τίτλους φαντασίας.
Ωστόσο, συγκρίνοντας τα πρώτα βιβλία που έχω περίπου του 2002 και το νεότερο που έχει πέσει στα χέρια μου του 2018...
φυσικά και δεν αγόρασα το βιβλίο.
Η ποιότητα από τα ύψη έπεσε στα τάρταρα.
Ενώ θέλω να διαβάσω κάποια βιβλία, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να τα αγοράσω στα ελληνικά γιατί θεωρώ ότι είναι πεταμένα λεφτά.
Άσε που χάνει και το βιβλίο έτσι.
Έχει πλέον ποιότητα εφημερίδας, που και αυτό που λέω για κάποιες εφημερίδες είναι προσβολή.
Σε κάθε περίπτωση αγοράζω το βιβλίο στην αγγλική έκδοση, που υπάρχει μάλιστα και πληθώρα επιλογών.

Πέρα από αυτό, πάρα πολλά βιβλία πλέον δεν υπάρχουν (ήδη από το 2013) και αρκετά τα έχω αγοράσει μεταχειρισμένα.

Ελπίζω, να αληθεύει ότι τα δικαιώματα των βιβλίων της Φωτιάς και του Πάγου τα πήρε το Μεταίχμιο....
Έχω μόνο το 4ο βιβλίο (τα άλλα τα είχα δανειστεί) και πραγματικά είναι απαράδεκτο.
Δεν γνωρίζω πώς ήταν ποιοτικά οι πρώτες εκδόσεις της σειράς... νομίζω το 2005 εκδόθηκαν πρώτη φορά στην Ελλάδα.
Μέχρι ο συγγραφέας να τελειώσει τη σειρά αν εκδοθούν από άλλο ελληνικό εκδοτικό οίκο θα τα αγοράσω.
Διαφορετικά και αυτά θα τα αγοράσω στα αγγλικά.
 
Παιδιά, ίσως να βλέπω το συγκεκριμένο ποστ καθυστερημένα, αλλά να πω τη γνώμη μου. Ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος είναι ένας από τους 3 που έχουν την θεματολογία που με ενδιαφέρει, μαζί με Κάκτο και Καστανιώτη. Πολύ καλές εκδόσεις, με καλή ποιότητα. Και στην επικοινωνία είναι πολύ επιμελείς. Μου απαντούν εντός ωρών ( μία φορά μάλιστα μου απάντησαν Σάββατο βράδυ στις 00:30 και αναγκάσθηκα και ρώτησα ''μα καλά ζωή δεν έχετε και απαντάτε σε μένα τον καμμένο;;'' ) και πάντοτε με ευγένεια.
 
Top