Ρέιμοντ Τσάντλερ (Raymond Chandler): "Αντίο, γλυκιά μου" (Farewell, My Lovely)



Τίτλος: Αντίο, γλυκιά μου
Πρωτότυπος τίτλος: Farewell, My Lovely
Συγγραφέας: Ρέιμοντ Τσάντλερ (Raymond Chandler)
Μετάφραση: Ανδρέας Αποστολίδης
Εκδόσεις: Άγρα
Έτος έκδοσης: 2009
Σελίδες: 423
ISBN: ISBN 978-960-325-118-7

Ο Ρέιμοντ Τσάντλερ (1888 - 1959) είναι ένας απ'τους σημαντικότερους συγγραφείς αστυνομικής λογοτεχνίας. Ξεκίνησε τη συγγραφική του δραστηριότητα δημοσιεύοντας διηγήματα στο περιοδικό "Μαύρη Μάσκα", ενώ το πρώτο του μυθιστόρημα, Ο Μεγάλος Ύπνος, κυκλοφόρησε το 1939. Μέχρι το θάνατο του έγραψε έξι ακόμα μυθιστορήματα, όλα με πρωταγωνιστή τον ντετέκτιβ Φίλιπ Μάρλοου, έναν απ'τους πιο αγαπημένους μου λογοτεχνικούς ήρωες.

«Έχω άδεια ιδιωτικού ντετέκτιβ. Εδώ και ορισμένα χρόνια μάλιστα ασκώ αυτό το επάγγελμα. Είμαι τύπος μοναχικός, άγαμος, πλησιάζω τα σαράντα και δεν είμαι πλούσιος. Έχω κάνει φυλακή περισσότερο από μία φορά και δεν αναλαμβάνω ποτέ διαζύγια. Μ' αρέσει το αλκοόλ, μ' αρέσουν οι γυναίκες, μ' αρέσει το σκάκι και ορισμένα άλλα πράγματα.Είμαι ντόπιος, γεννήθηκα στη Σάντα Ρόζα, οι γονείς μου έχουν πεθάνει κι οι δύο, δεν έχω αδέλφια κι αν κάποιος με χτυπήσει από πίσω σ' ένα σκοτεινό σοκάκι, κάτι που μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε στο επάγγελμά μου, κανείς δεν θ' ανησυχήσει, δεν θα αισθανθεί να φεύγει το έδαφος κάτω από τα πόδια του».

Ο Τσάντλερ, εμπνευσμένος απ'τους ήρωες του Χάμετ που είναι άλλωστε και ο "πατέρας" του σκληρού αστυνομικού, κατάφερε να πλάσει έναν απ'τους διασημότερους ντετέκτιβ της αστυνομικής λογοτεχνίας και για μένα, έναν αξεπέραστο ήρωα.

Ο Μάρλοου είναι έξυπνος, σκληρός, δεν χάνει ποτέ την ψυχραιμία του και διαθέτει ένα απολαυστικό κυνικό χιούμορ. Κρύβει όμως και μια ρομαντική πλευρά. Επίσης, αν και δεν έχει πρόβλημα να παραβεί τους νόμους, δεν παραβαίνει ποτέ τον προσωπικό του κώδικα ηθικής.

Στο "Αντίο, γλυκιά μου", ένας γιγαντόσωμος τύπος, ο Μούζ Μαλλόυ, έχει μόλις αποφυλακιστεί και ψάχνει απεγνωσμένα την αγαπημένη του σε κάποιο κακόφημο μπαρ. Εκεί τυχαίνει να είναι και ο Μάρλοου ο οποίος θα γίνει μάρτυρας στο φόνο που θ'ακολουθήσει και θα βρεθεί έτσι μπλεγμένος σε μια σκοτεινή και μυστηριώδη υπόθεση.

«Ήταν μια μέρα ζεστή προς τα τέλη του Μάρτη. Στεκόμουν έξω από το κουρείο και κοίταζα τη φωτεινή επιγραφή ενός κέντρου, στο δεύτερο πάτωμα, που λεγόταν "Φλόριαν". Πλάι μου κάποιος κοιτούσε την ίδια επιγραφή. Κοιτούσε τα σκονισμένα παράθυρα με μια έκφραση έκστασης, σα μετανάστης που πρωτοαντικρίζει το Άγαλμα της Ελευθερίας. Ήταν, θα έλεγα, μεγαλόσωμος, πάντως όχι ψηλότερος από 1,96 κι όχι φαρδύτερος από ένα φορτηγό μπίρας».

Ωραία πλοκή, λιτό και σαρκαστικό ύφος, κοφτοί διάλογοι, φοβερές ατάκες, μπόλικη δράση, γκάνγκστερ και μοιραίες γυναίκες, συνθέτουν ένα κλασικό στο είδος του μυθιστόρημα.

Η μετάφραση του Ανδρέα Αποστολίδη μου φάνηκε άψογη, ενώ στην παρούσα έκδοση υπάρχει και μια εκτενής μελέτη του ίδιου για τον συγγραφέα. Αν κι έχει το ενδιαφέρον της, θέλει πολλή προσοχή γιατί εμπεριέχει σπόιλερς για αρκετά απ'τα βιβλία του Τσάντλερ.

Με μόλις οχτώ ευρώ, οι φαν των αστυνομικών έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν έναν μετρ του είδους.

«Ανοιγόκλεισε τις βλεφαρίδες της και με γέμισε τρυφερά φιλάκια στα μάγουλα. Όταν πλησίασα το στόμα της, το βρήκα να καίει μισάνοιχτο. Μια κόκκινη γλώσσα έπαιζε ανάμεσα στα δόντια της, σαν φίδι που πασχίζει να βγει απ'τη φωλιά του».
 
Last edited by a moderator:
Χρήστο, ευχαριστούμε για την όμορφη παρουσίαση του βιβλίου.Αν και δεν έχω ασχοληθεί με την αμερικάνικη αστυνομική λογοτεχνία και αυτό συνειδητά έως τώρα, θα το διαβάσω στα σίγουρα όταν το πράξω.
 
Ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Έχω διαβάσει 2 από τα μυθιστορήματα του Τσάντλερ (Ψηλό παράθυρο και η Κυρία της Λίμνης) που μου άρεσαν αρκετά το ψάξω κι αυτό.
 
Αν και δεν έχω τη συνήθεια να διαβάζω αστυνομικά βιβλία, η παρουσίαση είναι πολύ ποιοτική, κάπου μου τράβηξε την προσοχή!!!

Θυμήθηκα λοιπόν, μόλις είδα τη φωτογραφία στο εξώφυλλο πως έχω δει την ταινία

"Murder, my sweet" - 1944, Μάρλοου ο Ντικ Πάουελ

[video=youtube;OG5a9osa6nA]https://www.youtube.com/watch?v=OG5a9osa6nA[/video]

" Δέκα Δολοφόνοι για τον ντετέκτιβ Μάρλοου " - 1975, με πρωταγωνιστή το Ρόμπερτ Μήτσαμ

[video=youtube;gwVPSw0Yw5k]https://www.youtube.com/watch?v=gwVPSw0Yw5k[/video]

Αγαπημένος του Χόλυγουντ ο Τσάντλερ!!! Ειδικά αυτό το βιβλίο...
 
Πολύ ωραία η παρουσίαση σου Χρήστο. Το βιβλίο αυτό το είχα κερδίσει σε διαγωνισμό και βρίσκεται αρκετό καιρό στην βιβλιοθήκη μου. Ίσως ήρθε η ώρα να το πιάσω!
 
Ευχαριστώ, παιδιά.:)

@ Μπου, μάλλον θα ξέρεις και τον Μεγάλο Ύπνο, όπου τον Μάρλοου τον ενσαρκώνει ο Μπόγκαρτ.

@ Βάσια, είμαι περίεργος για το πως θα φαινόταν ο Τσάντλερ σε μια γυναίκα. Έχω την εντύπωση πως ταιριάζει περισσότερο σε άντρες αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Άμα το διαβάσεις, να μας πεις.:)
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Χρήστο, καλησπέρα! Αιτούμαι δίκαια μια θέση στο κλαμπ των φιλοΤσαντλερικών...κι ας είμαι γυναίκα...όχι τώρα...από καιρό πολύ...δεν λέω πόσο γιατί ντρέπομαι...:))))
 
Ενω μ'αρεσε ο χαρακτηρας του μοναχικου ντετεκτιβ και ο τροπος που εξελιχθηκε η πλοκη δεν με ενθουσιασε η πλοκη αυτη καθ'αυτη ουτε με σοκαρε ο δολοφονος
 
Ο Τσάντλερ είχε δηλώσει επανειλημμένως ότι δεν τον ενθουσίαζε τόσο να ασχολείται με την πλοκή των βιβλίων του, παρά να δημιουργεί πειστικούς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες και ένα νουάρ κλίμα. Κάποτε ερωτήθηκε (για τον Μεγάλο Ύπνο) "ποιός σκότωσε τον σωφέρ;" και η απάντησή του ήταν "δεν έχω την παραμικρή ιδέα". Αγαπημένος συγγραφέας και φοβερές -ώρες ώρες υπερβολικές- οι παρομοιώσεις που χρησιμοποιεί.
 
Top