Παπί = ανώριμο παιδί

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στις αριστουργηματικες και πολυαγαπημενες σειρές του Χάρη Ρώμα (Φάρε :)))) ) παρατηρω οτι ο σεναριογράφος (δηλ. ο ίδιος) κανει χρήση κάποιων εκφράσεων, τις οποίες όχι μόνο έχω ακουσει πρωτη φρα εκει, αλλα τις χρησιμοποιει και επανειλημμένα.

Μία απο αυτες ειναι η έκφραση "παπί" για κάποιον, που απο τα συμφραζόμενα αντιλαμβάνομαι οτι αναφέρεται υποτιμητικά σε κάποιο ανώριο παιδαρέλι που θέλει να θεωρείται άντρας αλλά δεν είναι. Πρώτη φορά άκουσα αυτή τη λέξη στο Κ & Ε, συγκεκριμένα στο επεισόδιο οπου η Ελένη τα είχε με κάποιον μικρότερο. Εκει ακουγοταν πολλες φορες η λέξη παπί, ενω η ίδια τον έλεγε και "παπάκι μου" χαϊδευτικά. Στο σημερινό πχ επεισόδιο του Καφέ της Χαράς (σε νιοστή επανάληψη βέβαια :τρέλα:) κάποια λέει σε κάποιον "μα εσύ δεν είσαι άντρας, είναι παπί". Και βέβαια το έχω ακούσει και σε άλλα επεισόδια με αυτή την έννοια.

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα επειδή δεν έχω ξανακούσει ποτέ αυτή την αργκό πέρα απο τις σειρές του Ρώμα, οποτε με εκανε να αναρρωτιέμαι αν την ξερει καποιος άλλος εκτός απο αυτον :μαναι: ή αν συνδέεται με καποια περιοχή της Ελλάδας (αν και ο Ρωμας ειναι Πειραιώτης).
 
παπί: σαν ανώριμο παιδί, μικρό παιδί, προσωπικά δεν το ξέρω.
Όπως η έκφραση μην κάνεις την πάπια / τον ανήξερο / προσποιούμαι πως δεν καταλαβαίνω / ή περπατώ σαν πάπια
Τώρα, το παπί ή παπάκι, στα λεξικά βλέπουμε και: γίνομαι παπί / γίνομαι μούσκεμα / γίνομαι παπί στον ιδρώτα. Επίσης, το κλασικό δίτροχο παπάκι 50cc.
Ίσως να βγαίνει κι από το τελευταίο παράδειγμα, το μικρό δίτροχο τού άβγαλτου κάγκουρα. :))))
Προσωπικά το έχω ακούσει μόνο χαϊδευτικά: έλα βρε παπάκι / το χαριτωμένο παιδί ή και η χαριτωμένη νέα κοπέλα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης

Προσωπικά το έχω ακούσει μόνο χαϊδευτικά: έλα βρε παπάκι / το χαριτωμένο παιδί ή και η χαριτωμένη νέα κοπέλα.
Αααα ενδιαφερον. Δεν το εχω ακουσει ποτε ετσι. Μπορει απο κει να το πηρε ο Ρωμας.
 
Στο Μέγα Γκομενολόγιο είναι σχετικά συχνό, είσαι παπί (κ. παπάκι) / η νόστιμη, η χαριτωμένη ύπαρξις...
Άρα θα ψήφιζα την έννοια χαριτωμένο (σε συνδυασμό με μικρό, όμορφο, άβγαλτο ή ακόμα και ατσούμπαλο/αδέξιο).
 
Δεν θυμάμαι την συγκεκριμένη έκφραση αλλά τολμώ να κάνω την υπόθεση πως ο σεναριογράφος προσπαθεί να "γεννήσει" λέξεις-ατάκες.
άλλωστε πολλές παρόμοιες εκφράσεις που είναι πιο γνωστές σίγουρα κάποιος τις είπε για πρώτη φορά κάποτε!
θεωρώ πως αν κάποιος καταφέρει να καθιερώσει μια ατάκα, αυτό είναι δωρεάν διαφήμιση για πάντα.

π.χ. το "όχι άλλο κάρβουνο" ακούστηκε σε συγκεκριμένη ταινία και καθιερώθηκε.
ο χαρακτηρισμός "τραμπάκουλας" ή η έκφραση "με λένε Αρτέμη" επίσης, έχουν να κάνουν με τα 80s σκερτσάκια του Χάρρυ Κλυνν.
πρόκειται δηλαδή για λέξεις-ατάκες-χαρακτηρισμούς που πιο πριν δεν υπήρχαν!

την καλησπέρα μου...
 
Εμένα πάλι μου ήρθε στο μυαλό η ταινία "Κάτι κουρασμένα παλκαρια" και συγκεκριμένα ο διάλογος Κωσταντάρα Νόρας Βαλσάμη!!!
 
Εμένα πάλι μου ήρθε στο μυαλό η ταινία "Κάτι κουρασμένα παλκαρια" και συγκεκριμένα ο διάλογος Κωσταντάρα Νόρας Βαλσάμη!!!
παρομοίως!!! :)))

ΚΟΡΙΝΑ (ΒΑΛΣΑΜΗ): Μας χωρίζουν ένα σωρό πράγματα. Εσύ είσαι ένας έμπειρος άνθρωπος. Εγώ, τι είμαι μπροστά σου; Εγώ, είμαι ένα μικρό παπί.
ΝΤΙΝΟΣ: Μα, τι λες παπί μου; Ε, παιδί μου ήθελα να πω. Εγώ σ' αγαπώ!

http://www.cinehellas.com/tainies/1966/kourasmena/kourasmena.html
 
Υποθέτω ότι και ο Ρώμας (σημειωτέον ότι δε μου αρέσει) θεωρώντας την ατάκα "κλασική" την επανέλαβε στο έργο του. Παρθενογένεση στην τέχνη δεν υπάρχει*, όλοι στηρίζονται σε προϋπάρχοντα έργα. Το σημαντικό είναι να τα αξιοποιούν δημιουργικά!
Βέβαια, όπως είδες, μόνο εσύ κι εγώ συνειρμικά οδηγηθήκαμε στον Κωνσταντάρα, ενώ οι υπόλοιποι θεώρησαν τον Ρώμα ως ποιητή της ατάκας. Πώς να το εξηγήσω αυτό; Λόγω ηλικίας :ρ ή λόγω αγάπης για τις κλασικές ελληνικές ταινίες;

* όπως μας υπενθύμισε κι ο Κόρτο Μαλτέζε :))))
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η ατακα του Κωνστανταρα ομως ειναι απλα μια ατακα. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο Ρωμας χρησιμοποιει την εκφραση σαν παγιωμενη. Οταν οι χαρακτηρες του λενε καποιον παπι, ειναι σαν αυτονοητο οτι αναφερονται σε αυτον ως ανωριμο, σαν κατι πασιγνωστο :χμ:
 
Μα αυτό ακριβώς εννοώ, Αντέρωτα, όταν λέω κλασική ατάκα. Το ίδιο που εσύ λες "παγιωμένη".
Ορισμένες ατάκες έχουν πλέον καθιερωθεί, τουλάχιστον θεωρούνται ως τέτοιες από ανθρώπους που τις έχουν δει πολλάκις. Αν έχεις δει μια ταινία δεκάδες φορές, σε σημείο να ξέρεις τι θα πει παρακάτω ο άλλος, έχεις κάνει διδακτορικό πλέον! :)
Θυμάσαι το "Γυρίσατεεε?" με το χαρακτηριστικό νάζι της Καρέζη στο "Δεσποινίς διευθυντής"?
Ή τον Φωτόπουλο να λέει "και μετά θα κάααθομαι".
Υπάρχουν πολλές τέτοιες ατάκες...δε μου έρχονται άλλες αυτή τη στιγμή, μα είμαι σίγουρη γι' αυτό!
 
Βρε παιδιά, κανένας δεν χαρακτήρισε τον σεναριογράφο ως ποιητή ατάκας, και ποια κλοπή βρε παιδιά; σιγά να μην τον πάμε και στα Ανώτατα Δικαστήρια για κλοπή σπάνιας και ανεκτίμητης λέξης ή ατάκας. Και ποιος δεν έχει πει την έκφραση έγινα παπί / έγινα μούσκεμα, ή δεν σας έχει τύχει να ζουζουνέψετε με παιδί ή γκόμενα-νο με εκφράσεις όπως έλα βρε παπί μου / σαν παπάκι είσαι κ.λπ.
Στη συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά, η τσαχπίνα σαραντάρα φλερτάρει με πατέρα και γιο, ο ρόλος του γιου είναι ένας νεαρούλης κι άπειρος φοιτητής, κοντούλης με χαριτωμένη φατσούλα. Τι πιο εύκολο και εύστοχο, μέσα στο σενάριο, να πάρει τον χαρακτηρισμό παπί ή κάτι παρόμοιο;
 
Top