Νέο βιβλιοπωλείο - καφέ στην επαρχία

Καλησπέρα σε όλους, διάβασα κάποιες παλιότερες συζητήσεις με παρόμοιο θέμα αλλά θεώρησα καλή ιδέα να ζητήσω τη βοήθεια σας.
Έχω μια ιδέα, καθόλου πρωτότυπη αλλά για τα δεδομένα της Κορίνθου όπου μένω μοναδική. Να ανοίξω ένα βιβλιοπωλείο - καφέ.

Ξεκινάω με τα αρνητικά. (Που πας ρε μεγάλε κλπ)
Ζούμε στην Ελλάδα. Μαύρη φτώχεια, μιζέρια, έλλειψη παιδείας, δε διαβάζει ο κόσμος και κουραφέξαλα. Υπάρχουν και χειρότερα.
Επαρχία. Αν ο κόσμος δε διαβάζει στην Αθήνα, στην επαρχία διαβάζει λιγότερο.
Αλυσίδα καταστημάτων με άπειρους τίτλους βιβλίων και ηλεκτρονικά είδη έχει τσακίσει τα μικρότερα βιβλιοπωλεία και άλλη αλυσίδα καταστημάτων που έχει από παιχνίδια σκύλου μέχρι καλτσάκια για μώρα έχει τσακίσει τα χαρτικά.
ΤΕΒΕ ΔΕΗ ΕΦΟΡΙΑ και το κακό συναπάντημα.
Ο χώρος που σκέφτομαι να ανοίξω την επιχείρηση δεν είναι στο κέντρο αλλά στην είσοδο της πόλης, που σημαίνει πολλά αυτοκίνητα περνάνε αλλά λίγοι περαστικοί.
Μου αρέσει το διάβασμα, γράφω και ο ίδιος κάτι λίγα (τελειώνω το πρώτο μου βιβλίο), είναι όνειρο ζωής το βιβλιοπωλείο - καφέ αλλά σχετικά με άλλους στο χώρο του βιβλίου από πλευράς γνώσεων είμαι ανύπαρκτος. Ποτέ δεν είχα χρόνο να διαβάσω πάρα πολύ οπότε υπάρχουν πασίγνωστα βιβλία και συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει.

Να πάω και στα θετικά.
Όρεξη για δουλειά και αγάπη για αυτό που πάω να κάνω. Μετά από 10 χρόνια δουλειάς διαφόρων ειδών το θεωρώ το σημαντικότερο απ όλα.
Εμπειρία σε καφέ. Είχα καφετέρια 3 χρόνια και τα υπόλοιπα δούλευα σε καφέ εστιατόρια κλπ σαν υπεύθυνος, μπάρμαν κλπ. Ξέρω από τώρα τι θα κάνω με τους προμηθευτές, πόσο θα μου στοιχίσει τι, τι να αποφύγω (στο μέτρο του δυνατού πάντα δεν έχω 20 χρόνια εμπειρία και σχετικά με το καφέ, με τα του βιβλίου μαύρα μεσάνυχτα)
Ιδιόκτητος χώρος. 120τ.μ. που πριν ήταν καφετέρια. Αυτό σημαίνει μικρό κεφάλαιο για να στηθεί η επιχείρηση και καθόλου ενοίκιο. Βέβαια όπως ανέφερα δε βρίσκεται στο κέντρο αλλά έχει απέναντι 2γυμνάσια, 2 λύκεια και τα νυχτερινά. Έχει και πάρκινγκ και τα αυτοκίνητα σταματάνε εύκολα.

Υπολογίζω και 2 άτομα προσωπικό (εκτός από εμένα) για να μπορώ να το κρατάω ως τις 12-1 το βράδυ. Θα προτιμούσα να είχα κάποιον συνέταιρο αλλά δεν έχω κάποιον στον κύκλο μου να ενδιαφέρεται για το βιβλίο και η ιδέα τους φαίνεται εξωγήινη.
Συγγνώμη αν σας κούρασα, θα ήθελα τα φώτα σας!
 

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
η άποψή μου είναι να είναι σε σημείο που έχει περαστικούς.όχι αυτοκινητα.. και να ειναι κυρίως καφέ που έχει και βιβλία παρά το βιβλιοπωλείο που πινεις και τον καφέ σου.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Στη θέση σου θα έκανα κάτι που να μπορεί να προσελκύσει τους μαθητές των σχολείων που έχεις απέναντι. Αν αυτό μπορεί να είναι καφέ-βιβλιοπωλείο, καφέ-τυρόπιτα-ζαμπονοτυρόπιτα ή κάτι πιο μοδάτο, δεν το ξέρω. Αν πάντως έχεις αυτή τη στιγμή σταθερή δουλειά και εισόδημα, θα σου 'λεγα να περιμένεις. Κι εγώ άνοιξα κατάστημα μέσα στην κρίση, όμως στην ουσία δεν είχα άλλη λύση.

Επίσης, πιστεύω ότι στην Ελλάδα ο κόσμος διαβάζει, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Όλοι μας όμως κοιτάμε τις οικονομικότερες λύσεις (παλαιοβιβλιοπωλεία, αγορές μέσω ίντερνετ, προσφορές κ.λπ.).
 
η άποψή μου είναι να είναι σε σημείο που έχει περαστικούς.όχι αυτοκινητα.. και να ειναι κυρίως καφέ που έχει και βιβλία παρά το βιβλιοπωλείο που πινεις και τον καφέ σου.
Κι εγώ θα προτιμούσα να έχει περισσότερους περαστικούς αλλά το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο να δώσεις 2χιλιάρικα ενοίκιο για να τους έχεις....

Στη θέση σου θα έκανα κάτι που να μπορεί να προσελκύσει τους μαθητές των σχολείων που έχεις απέναντι. Αν αυτό μπορεί να είναι καφέ-βιβλιοπωλείο, καφέ-τυρόπιτα-ζαμπονοτυρόπιτα ή κάτι πιο μοδάτο, δεν το ξέρω. Αν πάντως έχεις αυτή τη στιγμή σταθερή δουλειά και εισόδημα, θα σου 'λεγα να περιμένεις. Κι εγώ άνοιξα κατάστημα μέσα στην κρίση, όμως στην ουσία δεν είχα άλλη λύση.

Επίσης, πιστεύω ότι στην Ελλάδα ο κόσμος διαβάζει, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Όλοι μας όμως κοιτάμε τις οικονομικότερες λύσεις (παλαιοβιβλιοπωλεία, αγορές μέσω ίντερνετ, προσφορές κ.λπ.).

Οι μαθητές έχουν μια καφετέρια που πηγαίνουν εκεί κοντά που είναι καβατζωμένοι και δεν φαίνονται (κι εγώ σε αυτή πήγαινα σαν μαθητής), ενώ ο χώρος που έχω εγώ φαίνεται απο εκατοντάδες οδηγούς που πηγαινοέρχονται. Άσε που είναι και οι καθηγητές που έρχονται στα διαλείματα τους επειδή δε μπορούν να καπνίσουν μέσα στο σχολείο. Τυρόπιτα κλπ έχει και το κυλικείο και οι τιμές έχουν ξεφτιλιστεί. Μια μπακέτα βέβαια και κανένα κρουασσανάκι θα το βάλω αλλά δεν περιμένω τπτ ιδιαίτερο απο αυτά.

Συμφωνώ απόλυτα για τις δυσκολίες μέσα στην κρίση αλλά το προτιμώ απ το να δουλεύω για 480 ευρώ με εργοδότες που φέρονται λες και είσαι ζώο και δεν πληρώνουν υπερωρίες και ένσημα. Αν έχεις όρεξη για δουλειά και είσαι δημιουργικός τότε κάθε εποχή αξίζει να προσπαθήσεις.

Το φαντάζομαι σαν ένα χώρο που θα γίνονται συζητήσεις, παρουσιάσεις βιβλίων, events, καμιά μικρή έκθεση έργων θα μπορούσε,:τρέλα: να παίζει και την έντεχνη τη μουσικούλα που έχουμε πείξει στο σκυλάδικο και στο μπάπα μπούπα....
 
Last edited by a moderator:
Φίλε Καλαμαρά, εμένα και τη Φαντίνα να μας υπολογίζεις από τώρα για επίσκεψη, μας αρέσει η πόλη αρκετά, το δε τοπικό "Public" έχει απαράδεκτες τιμές (το λέω ευγενικά)!!!
 
Τέλεια σας ευχαριστώ πολύ! Θα χαρώ κάποια στιγμή να έρθετε να μου πείτε και από κοντά τη γνώμη σας!
το έχω πάρει απόφαση. Θα αρχίσω να το στήνω τον Αύγουστο και θα ξεκινήσω μέσα Οκτώβρη.
Τα έχω σκεφτεί όλα, αυτό που μου λείπει είναι ένας συνεργάτης. Γιατί μόνος είναι πολύ δύσκολο να κρατάς το μαγαζί από τις 7 το πρωί μέχρι τις 1-2 το βράδυ.
Τώρα που θα τον βρω... Κάπως θα συμβεί ένα θαύμα!
Τα public στο κατάστημα δεν έχουν καλές τιμές αλλά στη σελίδα τους στο διαδίκτυο κάτι κάνουν.
Τουλάχιστον αυτοί που δουλεύουν εκεί έχουν μια έκπτωση περίπου 15% στα βιβλία. Τι να το κάνουν βέβαια αφού δεν τους πληρώνουν υπερωρίες και ο βασικός μισθός είναι 450κάτι... Γι αυτό πιστεύω πρέπει να στηρίζουμε επιχειρήσεις που δεν εκμεταλεύοντε τον εργαζόμενο.
 
Top