Πρόταση για Κανόνες

Λοιπόν, όσον αφορά το παιχνίδι "Λεξικό", εν ολίγοις έχει ως εξής:

Κατ' αρχάς είναι απαραίτητο ένα ερμηνευτικό λεξικό, κατά προτίμηση ογκώδες ή και πολύτομο (για να έχει πολλές ασυνήθιστες λέξεις).
Επίσης είναι καλό να παίζεται με 5 τουλάχιστον άτομα (μεγαλύτερη ποικιλία απόψεων, περισσότερο γέλιο).

Λοιπόν, πρώτα επιλέγεται η "μάννα", παίρνει το λεξικό και ψάχνει να βρει μία λέξη που πιστεύει ότι οι άλλοι παίκτες δεν την ξέρουν καθόλου ή έστω ότι μισογνωρίζουν τη σημασία της. Σήμερα π.χ. που παίξαμε, δύο από τις λέξεις που επελέγησαν ήταν: γηθοσύνη και ζάλο.
Η λέξη ανακοινώνεται από τη μάννα, χωρίς όμως να διευκρινίζεται η ορθογραφία ή το γένος της. Έτσι ο καθένας "βλέπει" τη λέξη με τον δικό του τρόπο και την ετυμολογεί όπως νομίζει. Π.χ. γιθωσύνη, γυθοσίνη ή γειθωσύνη; Το ζάλο ή η ζάλω;

Έπειτα, η μάννα γράφει σ' ένα κομμάτι χαρτί τον ορισμό τον οποίο δίνει το λεξικό για τη συγκεκριμένη λέξη. Ταυτόχρονα οι υπόλοιποι προσπαθούν, ο καθένας στο δικό του χαρτί, να γράψουν έναν ορισμό της λέξης όσο πιο πειστικά γίνεται, σαν να ήταν λεξικογράφοι. Μόλις ολοκληρωθούν, οι ορισμοί παραδίδονται στη μάννα, η οποία τους ανακατεύει μαζί με τον ορισμό του λεξικού, και τους διαβάζει έναν έναν με τυχαία σειρά.

Κατόπιν, ο κάθε παίκτης επιλέγει απ' όλους τους ορισμούς αυτόν που θεωρεί ορθότερο. Όποιος επιλέξει τον ορισμό του λεξικού, κερδίζει έναν πόντο. Επιπλέον, όποιος έχει γράψει τον ορισμό που πλησιάζει περισσότερο στον πραγματικό, κερδίζει 2 πόντους. Οι υπόλοιποι δεν κερδίζουν τίποτα.

Το παιχνίδι τελειώνει όταν ο ρόλος της μάννας περάσει απ' όλους τους παίκτες, οπότε υπολογίζονται οι πόντοι και ανακηρύσσεται ο νικητής! :γιούπι:

Αυτή ήταν η νορμάλ, η ακαδημαϊκή μορφή του παιχνιδιού. Μπορεί όμως να παιχτεί και σε δύο παραλλαγμένες μορφές, τη σουρεαλιστική και τη φανταστική. Περισσότερες πληροφορίες συντόμως. :μαναι:

Για να παιχτεί σωστά το παιχνίδι διαδικτυακά, μέσα από το φόρουμ, είναι απαραίτητο να μη φαίνεται σε ποιον ανήκει ο κάθε ορισμός. Γι' αυτό, προτείνω τις εξής ενέργειες:

α) δημιουργούμε νημάτιο ειδικά για το παιχνίδι

β) η μάννα αναρτά τη λέξη που έχει επιλέξει, γραμμένη με τον απλούστερο φωνητικό τρόπο: όλα τα /i/ με ιώτα, όλα τα /o/ με όμικρον, όλα τα /ε/ με έψιλον, και όχι διπλά σύμφωνα: π.χ. η λέξη πειθήνιοι θα γραφόταν πιθίνιι, η λέξη άλλη θα γραφόταν άλι.

γ) όλοι οι άλλοι στέλνουν τον ορισμό τους στη μάννα με π.μ.

δ) η μάννα δημοσιεύει όλους τους ορισμούς (και αυτόν του λεξικού), με τυχαία σειρά, σε μία μόνο ανάρτηση.

ε) τέλος, ακολουθεί η διαδικασία της ψηφοφορίας και των πόντων.
Μετά η μάννα αλλάζει κι επαναλαμβάνονται όλα τα παραπάνω βήματα. Τί λέτε; :))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πολύ ξεκάθαρη επεξήγησή σου, τώρα απομένει να δούμε το παιχνίδι και στην πράξη.

α) δημιουργούμε νημάτιο ειδικά για το παιχνίδι
Πράγματι, κι ήδη έγινε! Δημιούργησα ολόκληρη νέα κατηγορία μάλιστα Διασκέδαση διότι προβλέπω να έρχονται κι άλλα ωραία ;)
Στο υποφόρουμ έδωσα το όνομα Λεξικοπαίγνιο για να το ξεχωρίσω από τα πραγματικά Λεξικά. Εάν θέλετε, μπορείτε να προτείνετε κάποιο άλλο όνομα!

β) η μάννα αναρτά τη λέξη που έχει επιλέξει, γραμμένη με τον απλούστερο φωνητικό τρόπο: όλα τα /i/ με ιώτα, όλα τα /o/ με όμικρον, όλα τα /ε/ με έψιλον, και όχι διπλά σύμφωνα: π.χ. η λέξη πειθήνιοι θα γραφόταν πιθίνιι, η λέξη άλλη θα γραφόταν άλι.
Συμφωνώ. Επίσης θα πρότεινα να χρησιμοποιηθούν διαλυτικά όπου χρειάζεται να διευκρινιστεί η προφορά.

Για αρχή θα έλεγα να γίνεις μάννα εσύ, Γλωσσολάγνε, ή η Γονυπλυθής που γνωρίζετε και το παιχνίδι.
 
Για να πάρετε μια μικρή ιδέα, δείτε δύο ορισμούς που γράφτηκαν στο χθεσινό παιχνίδι: αντιγράφω αυτόν που έδωσε η Γονυπλυθής για τη λέξη /ζάλο/, κι αυτή που έδωσα εγώ για τη λέξη /γιθοσίνι/.

ζάλο: είδος ουγγρικού αλλαντικού που μετέφεραν τσιγγάνοι αχθοφόροι, όταν δεν μπορούσαν να παίξουν βιολί εξαιτίας των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Εξ ού και ζαλίκα: τσιγγάνικος χορός χωρίς τη συμμετοχή βιολιού. Έχουμε τη "ζαλίκα της Παρδάλως", που χορεύεται με το κεφάλι καλυμμένο με κουκούλα (λόγω του κρύου).

γυθοσύνη: το αίσθημα υπερηφάνειας, αλλά και αλληλεγγύης, που χαρακτηρίζει όσους κατοικούν στο Γύθειο (νομός Λακωνίας). Στα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη βρίσκουμε πλήθος αναφορών, όπως π.χ. για τον Κανέλλο Λεβεντόπουλο (αγωνιστή του '21), την Μπήλιω Τσακμάκη (ανατίναξε την τουρκική ναυαρχίδα του Γκιαούρ Μπέη), και για τον Πανούτσο Παπαρίζο (που διακρίθηκε για τα κλέφτικα τραγούδια του). Όλοι αυτοί χαρακτηρίζονται από τον Μακρυγιάννη με τα λόγια "είχαν λεβέντικη καρδιά, περίσσεια γυθοσύνη".

:χαχα:
Όπως καταλαβαίνετε, το παιχνίδι ευνοεί τον αυτοσχεδιασμό και την ετυμολογική φαντασία, η οποία μπορεί να καλπάσει και να δημιουργήσει τρελές (αλλά πραγματοποιήσιμες) ιστορίες. Φυσικά ο καθένας, όσο περισσότερο παίζει, τόσο βρίσκει κι ένα όλο και πιο προσωπικό στυλ. :))))

Δίνω και τους πραγματικούς ορισμούς των παραπάνω λέξεων, από το λεξικό Μπαμπινιώτη:

ζάλο (το) (διαλεκτ.) βήμα στον αέρα, πήδημα: ρίξε ένα ζάλο (παράβαλε τη λέξη πεντοζάλης).

γηθοσύνη (η) {χωρίς πληθυντικό} (αρχαιοπρεπής) η μεγάλη χαρά και ευχαρίστηση.


Καμμία σχέση λοιπόν οι ορισμοί μας... :)))
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πραγματικά ωραίοι ορισμοί κι οι δυο μα την αλήθεια! Νοιώθω το στήθος μου να φουσκώνει με Μακεδονοσύνη... :μουάχαχα:

Να ρωτήσω κάτι. Στους ορισμούς (και κυρίως στον αυθεντικό), συμπεριλαμβάνουμε όλες τις σημειώσεις; όπως για την ετυμολογία, την κλήση, την χρήση κτλ.; τα παραδείγματα;

Τι γίνεται με λήμματα που έχουν δύο ή περισσότερες σημασίες; τις παραθέτουμε όλες; :εεε;:
 
Να ρωτήσω κάτι. Στους ορισμούς (και κυρίως στον αυθεντικό), συμπεριλαμβάνουμε όλες τις σημειώσεις; όπως για την ετυμολογία, την κλήση, την χρήση κτλ.; τα παραδείγματα;
Τι γίνεται με λήμματα που έχουν δύο ή περισσότερες σημασίες; τις παραθέτουμε όλες; :εεε;:
Ο καθένας είναι ελεύθερος να γράψει τον ορισμό του όπως νομίζει. Πάντως δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια.
Όσον αφορά τον αυθεντικό ορισμό, οι λέξεις που επιλέγουμε είναι τόσο εξεζητημένες που είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχουν δεύτερη σημασία. Η ετυμολογική εξήγηση όμως, αν δεν είναι εκτενής, θα μπορούσε να μπει, όπως και ένα-δυο παραδείγματα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
πάντως για να πω την αλήθεια, εάν σταθούν οι πραγματικά διασκεδαστικοί, ενθουσιώδεις δικοί σας ορισμοί δίπλα στους σύντομους αυθεντικούς... ε, προσωπικά έχω την αίσθηση πως δεν θα αστοχούσα! :θρρρ:

(να με δω!)
 
Εμένα πάλι γιατί μ' έπιασε πονοκέφαλος με όοοολα αυτά; :μουάχαχα:

Καλό φαίνεται πάντως. Απλά πάντα στα παιχνίδια ζαλίζομαι στην αρχή με τους κανόνες. Προτιμώ να τους μαθαίνω στην πορεία, στην πρακτική εφαρμογή, κι ας χρειαστεί να την πατήσω μερικές φορές! :ρ

Όσο για το λεξικό Μπαμπινιώτη, περιμένω εναγωνίως να βγει η καινούργια εμπλουτισμένη έκδοση. Οπότε για την ώρα θα βολευτώ με αυτό που με συντροφεύγει εδώ και χρόοοοονια. :))))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κατόπιν, ο κάθε παίκτης επιλέγει απ' όλους τους ορισμούς αυτόν που θεωρεί ορθότερο. Όποιος επιλέξει τον ορισμό του λεξικού, κερδίζει έναν πόντο. Επιπλέον, όποιος έχει γράψει τον ορισμό που πλησιάζει περισσότερο στον πραγματικό, κερδίζει 2 πόντους. Οι υπόλοιποι δεν κερδίζουν τίποτα.
Αν και πραγματικά θα πρέπει να δω το παιχνίδι στην πράξη, επιτρέψτε μου δυο σκέψεις!

Κατ' αρχήν μού φαίνεται πως θα πρέπει να κερδίζει βαθμούς κι αυτός που κατάφερε να ξεγελάσει τους άλλους με τον παραπειστικό ορισμό του κι έτσι για παράδειγμα, για κάθε έναν που ξεγέλασε να παίρνει, ας πούμε, μισό βαθμό!

Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, ίσως θα μπορούσε να επιτρέπεται στους παίκτες να καταθέτουν στην μάννα δύο ορισμούς (εφόσον το θελήσουν) : έναν προσπαθώντας να πλησιάσουν τον αυθεντικό ορισμό που δεν θα παρουσιαστεί στους συμπαίκτες, και έναν δεύτερο φτιαγμένο με πανουργία που θα παρουσιαστεί για να παραπλανήσει.

Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα, σε περίπτωση που κάποιος τυχαίνει να γνωρίζει ή να μαντεύει κάπως την λέξη, να έχει την ευκαιρία του να διασκεδάσει προτείνοντας έναν τελείως αποκλίνοντα ορισμό.

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πάαααααααρα πολύ! :))))

Όπως και να 'χει! Ποιος κάνει μάννα;!
 
Γονυπληθής ιζ μπακ!

Κατ' αρχήν μού φαίνεται πως θα πρέπει να κερδίζει βαθμούς κι αυτός που κατάφερε να ξεγελάσει τους άλλους με τον παραπειστικό ορισμό του κι έτσι για παράδειγμα, για κάθε έναν που ξεγέλασε να παίρνει, ας πούμε, μισό βαθμό!
Τι μισό; Έναν ολόκληρο βαθμό, παρακαλώ. Η τέχνη της εξαπάτησης θέλει μεγάλη μαεστρία, οπότε και πρέπει να αμείβεται! :ρ

Τα φανταστικά λήμματα που παρέθεσε ο Γλωσσολάγνος όντως είναι πιο αναλυτικά από τα πραγματικά, αλλά η αλήθεια είναι ότι η επτανησιακή παραλλαγή του παιχνιδιού έχει πάρει πολύ σουρεαλιτική τροπή!

Σαφείς και χρηστικοί οι ηλεκτρονικοί κανόνες που προτείνει ο μάγιστρος :μπράβο:
Πότε αρχίζουμε;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να ρωτήσω κάτι που με απασχόλησε εξ αρχής; Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως όλοι εδώ θα είμαστε τίμιοι και δεν θα κρυφοκοιτάξουμε στο λεξικό, ή ακόμη πιο απλό, δεν θα γκουγκλίσουμε; :εεε;:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
να δώσουμε όρκο;

Προτείνω, πριν την αρχή, να ορκιστούμε στον αγαπημένο μας ποιητή! Προσωπικά, είναι ένας όρκος που δεν θα μπρούσα να καταπατήσω! :ε;:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Φαντάζομαι πως και πάλι είναι εντάξει... αρκεί να είναι σημαντικός για σένα. Εδώ που τα λέμε όμως, άλλο πράγμα οι ποιητές! :)
 
Καθ' ότι νέος ακόμα, νομίζω ότι βρίσκομαι στο απυρόβλητο για την ώρα. Αυτό μου δίνει την ευκαιρία να επιτεθώ με ιδέες και γνώμες και να ρίξω λάδι στη φωτιά

Το παιχνίδι μου αρέσει. Είμαι υπέρμαχος της φυσικής παρουσίας καθαρά για λόγους χαβαλέ από τη μία και για λόγους εντιμότητας από την άλλη. Αν δω μια λέξη γραμμένη, ακόμα και λάθος, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλέψω ψάχνοντάς τη στο google. Κατά πάσα πιθανότητα θα μου δώσει τη σωστή και τον ορισμό της.

Ευτυχώς ή δυστυχώς βρίσκομαι στην Αθήνα. Το να ανέβω μια βόλτα προς Β. Ελλάδα με συγκινεί μεν, με δυσκολεύει δε. Προτείνω λοιπόν το εξής. Να χωριστούμε σε 2 στρατόπεδα Άνω και Κάτω. Αφού γλωσσοχτυπηθούν μεταξύ τους οι φαντάροι του κάθε στρατοπέδου, διεξάγουμε και έναν "τελικό".


ΥΓ: Οι σφαλιάρες με το μαλακό ε;
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ευτυχώς ή δυστυχώς βρίσκομαι στην Αθήνα. Το να ανέβω μια βόλτα προς Β. Ελλάδα με συγκινεί μεν, με δυσκολεύει δε. Προτείνω λοιπόν το εξής. Να χωριστούμε σε 2 στρατόπεδα Άνω και Κάτω. Αφού γλωσσοχτυπηθούν μεταξύ τους οι φαντάροι του κάθε στρατοπέδου, διεξάγουμε και έναν "τελικό".
Εεε... εγώ που ειμαι κέντρο, που να πάω? Με τους βόρειους ή τους νότιους;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το παιχνίδι μου αρέσει. Είμαι υπέρμαχος της φυσικής παρουσίας καθαρά για λόγους χαβαλέ από τη μία και για λόγους εντιμότητας από την άλλη. Αν δω μια λέξη γραμμένη, ακόμα και λάθος, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κλέψω ψάχνοντάς τη στο google. Κατά πάσα πιθανότητα θα μου δώσει τη σωστή και τον ορισμό της.
αχά! εκτιμώ την εντιμότητά σου, Αριστοτέλη, που παραδέχεσαι πως δεν θα αντισταθείς και θα κλέψεις όμως δεν βλέπω αυτό να ενισχύει την υποψηφιότητά σου για την εξ αποστάσεως έκδοση του παιχνιδιού! :θρρρ:

Ευτυχώς ή δυστυχώς βρίσκομαι στην Αθήνα. Το να ανέβω μια βόλτα προς Β. Ελλάδα με συγκινεί μεν, με δυσκολεύει δε. Προτείνω λοιπόν το εξής. Να χωριστούμε σε 2 στρατόπεδα Άνω και Κάτω. Αφού γλωσσοχτυπηθούν μεταξύ τους οι φαντάροι του κάθε στρατοπέδου, διεξάγουμε και έναν "τελικό".
Θα είναι πράγματι ωραία να μπορέσουμε να βρεθούμε και να παίξουμε από κοντά όμως προς το παρόν, και μιας κι έτσι ξεκινήσαμε, ας τού δώσουμε μια ευκαιρία έτσι διαδικτυακά, έστω από περιέργεια να δούμε εάν είναι εφικτό, εν τέλει.

Εεε... εγώ που ειμαι κέντρο, που να πάω? Με τους βόρειους ή τους νότιους;
με τους βόρειους! με τους βόρειους! :γιούπι:
 
Αχ, να παίξουμε! Μόνο που εγώ προτιμώ να κερδίζει ο πιο ευφάνταστος ορισμός, δηλαδή μάλλον προτιμώ τη σουρρεαλιστική/φανταστική/χιουμοριστική εκδοχή του παιχνιδιού. :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
γιατί όχι; ήδη βαθμολογούνται περισσότερα από ένα πράγματα. Θα μπορούσε να προστεθεί καί αυτό. Πώς όμως θα καταλήγουμε ποιός είναι ο πιο ευφάνταστος ορισμός; Εάν πούμε να ψηφίζουμε, αυτό θα καθυστερεί την όλη διαδικασία που διαπιστωμένα ήδη "κολλάει".
 
Top