ομοιοπρόφερτες φράσεις

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Υπάρχουν ολόκληρες φράσεις που ακούγονται όμοια, παρότι έχουν τελείως διαφορετική σημασία. Σαν παράδειγμα, θυμάμαι εκεί που λέγαμε παιδιά και το οποίο θα μπορούσε να είναι ένα από τα δύο:

  • μια που τ' αναφέραμε
  • μια πουτάνα φέραμε
:))))

ομοίως, για παράδειγμα:
  • μίλα καλά, μίλα ωραία
  • μήλα καλά, μήλα ωραία
Άλλες τέτοιες φράσεις; (πάνω από μία λέξη...)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Α, μου ήρθε στο μυαλό κι εκείνο το απόσπασμα από συνέντευξη του Ζουράρη στην Φλέσσα, το οποίο είχε πολύ πλάκα, διότι ο άνθρωπος έλεγε με νόημα:

Η γυναίκα πρέπει να έχει κλάση
κι οι περισσότεροι ακούγαμε:
Η γυναίκα πρέπει να έχει κλάσει

και σκεφτόσουν: βίτσιο κι αυτό...! :χαχα:
 
πολύ ενδιαφέρον νήμα :χαχα:
Για κάποιο λόγο πάντως μόνο αστεία παραδείγματα μου έρχονται στο μυαλό.
Ίσως επειδή τα ακούμε ποιο συχνά.

π.χ. Αρχή δια λόγου κάναμε.
και Αρχίδια λόγου κάναμε.

ή έχει καπό τ' αμάξι σου;
και έχει καπότα αμάξι σου;

:χαχαχα:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τα παραπανω λογοπαιγνια τα σκεφτηκα κι εγω, αλλα δεν τα εγραψα γιατι δεν θεωρουνται "φρασεις". Εχουν νοημα μονο αν παρουν τη μια απο τις δυο εννοιες. :χμ:

Για παραδειγμα "Αρχίδια λόγου κάναμε" δεν εχει κανενα νοημα (τι ειναι τα "αρχιδια λογου; ) οποτε η σωστη εννοια ειναι η αλλη. Ομοιως το "έχει καπότα αμάξι σου" (δεν κολλαει πουθενα το "αμαξι σου").

Και ενα αλλο που θυμήθηκα: "που στηρίζεστε; Στο ένα μου νύχι;" που στην αρχή ακούγεται σαν "πουστη" και "στο ένα μουνί" άλλα περισσέυουν τα υπολοιπα :)))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
το θυμάμαι από παιδί το "αρχή διαλόγου κάναμε".. εχουν πλάκα κι αυτά αν και δεν στέκουν τόσο νοηματικά...

Τώρα θυμήθηκα και το καλλιτεχνικό σχήμα άγαμοι θύται το οποίο είναι χιουμοριστικό καθώς ακούγεται σαν α γαμηθείτε!
:))))



εδίτιο: τώρα είδα την ανάρτηση του Αντέρωτα. Συμφωνούμε. :))))
 
Έχεις εμβαθύνει πολύ αγαπημένε Αντέρωτα και σε θαυμάζω!!! :προσκυνώ:

Ας κάνω μια νέα προσπάθεια λοιπόν με το: "Αρχή δια του κόσμου" που υπάρχει σε κάποιο εκκλησιαστικό κείμενο αν δεν κάνω λάθος. Την αντίστοιχη πρόταση που προκείπτει μπορεί εύκολα αν τη φανταστεί κάποιος :ρ


*Πιο δημοτικό πεθαίνεις :χαχα:
 
Last edited:
"Για παραδειγμα "Αρχίδια λόγου κάναμε" δεν εχει κανενα νοημα (τι ειναι τα "αρχιδια λογου; ) οποτε η σωστη εννοια ειναι η αλλη. Ομοιως το "έχει καπότα αμάξι σου" (δεν κολλαει πουθενα το "αμαξι σου")."

Δεν ξέρεις πόσο μπορώ να σε ευχαριστήσω που επιτέλους το είπες αυτό... Δηλαδή, έχουμε γεμίσει καγκουροεκφράσεις ρε παιδάκι μου! Μας έχουν ζαλίσει.
 
θα έλεγα το ''πράσιν' άλογα'' και το ''πράσσειν άλογα''. Έχω βρεί και μερικά, που μου μένει να θυμηθώ ή να ανασύρω απο κάνα άλλο φόρουμ που γράφω πού και πού.

για να σας διασκεδάσω, θα σας γράψω μιά φράση που είναι σωστή στα σύγχρονα ιταλικά αλλά και τα λατινικά, και που τη μάθαινα παιδί :

Ι VITELLI DEI ROMANI SONO BELLI

στα ιταλικά : τα μοσχάρια των ρωμαίων είναι όμορφα.
στα λατινικά : εμπρός, Βιτέλλιε, στον πολεμικό ήχο του θεού της Ρώμης.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εννοεί πως "πράσιν' άλογα" και "πράσσειν άλογα" ακούγονται το ίδιο αλλά έχουν διαφορετική σημασία. Τουλάχιστον κατά την σημερινή εκδοχή για το πώς θα ήταν αυτή η αρχαία φράση. Σχετικά με το αν θα λεγόταν πράγματι έτσι στην αρχαία, ο Σαραντάκος στο ιστολόγιό του σημειώνει:

Θα έλεγα μάλιστα, με την ελάχιστη βέβαια ενεργητική αίσθηση που έχω από την αρχαία γλώσσα, ότι ο αρχαίος δεν θα έλεγε στον συνομιλητή του: «πράττεις άλογα, ω Δημόσθενες», αλλά «άλογα πράττεις» ή, ακόμα καλύτερα, «άτοπα ποιείς, ω Δημόσθενες» (ή «αγεννή ποιείς»). Τέτοιες φράσεις βρίσκονται στην αρχαία γραμματεία, από την κλασική κιόλας εποχή.
 
πράσσειν, απαρέμφατο του ''πράσσω'' - πράττω, φίλε κίντ. ''πράσσειν άλογα'' θα πεί το να πράττει (ή και να πρεσβεύει κατ' επέκτασιν) παράλογα πράγματα, που βέβαια ερχόταν σε πλήρη ταύτιση με το ομόηχο ''πράσινα άλογα'' (που είναι παράλογο να θεωρεί κανείς ότι μπορούν να υπάρχουν).
 
Όπως λέει πιο πάνω και ο Φάρος, ο Σαραντάκος δίνει μια αρκετά πειστική εξήγηση για τον αν συγκεκριμένη έκφραση χρησιμοποιούταν ποτέ... :)

Η έκφραση δλδ "πράσσειν άλογα" μάλλον δεν χρησιμοποιούταν στην αρχαία Ελλάδα!! Αυτό ήθελα να πω.


Το απαρέμφατο το ήξερα παρεμπιπτόντως!!! :))))
 
μα, βρέ Κίντ, ως παράδειγμα της ΚΑΘΟΜΙΛΟΥΜΈΝΗΣ το έθεσα, κι όχι ως φράση της αρχαίας ελληνικής ! Καθαρευουσιάνικος αρχαϊσμος του 19ου αιώνα είναι, απλώς ! ένας απ' τους πολλούς, μερικές φορές κομψούς, άλλοτε πάλι άκομψους κι άχαρους ! πράγματι, άν η φράση ήταν αρχαία, το απαρέμφατο θα επόταν ΠΙΘΑΝΌΤΑΤΑ (άν και ο κανόνας δέν είναι ανεξαίρετος) του απαρεμφάτου. Απλώς, με ρώτησες χθές ''τί είναι το πράσσειν άλογα'' κι απάντησα, χωρίς επ' ουδενί διάθεση να αμφισβητήσω τις γραμματικές σου γνώσεις (σόρρυ, άν έτσι φάνηκε) !

ο Σαραντάκος στο ιστολόγιό του δέν έγραψε παρά το γνωστό κι αυτονόητο, μή αποφεύγοντας μάλιστα και μιά μικρή παράλειψη : ότι το ρήμα 'πράττω' στην αρχαία ελληνική μπορεί να σημαίνει όχι μόνον το ''ποιώ, δρώ'', αλλά και το ''διατελώ, υπόκειμαι, βρίσκομαι σε κατάσταση''.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σήμερα έτυχε να ακούσω δύο:

Το πρωί, κάποια, μιλώντας για μια κοπέλα, είπε:
θα μένει εκεί
το οποίο ακούγεται ίδια με το:
θαμμένη εκεί

Πριν λίγο σε κάτι κινούμενα σχέδια στην τηλεόραση άκουσα:
σε έχει στη λίστα
το οποίο ακούγεται ίδια με το:
σε έχει στυλίστα

:))))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είσαι κακός και φταις!

Είσαι κακός κεφτές!
 
Βέβαια αν αρχίσεις να μιλάς με κεφτέδες το γεγονός ότι μπορεί ο κεφτές να νομίσει ότι του ρίχνεις ευθύνες είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί...
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
έχει φουλάρι
έχει φουλάρει (αυτό μου είπαν κάποια στιγμή, το παραπάνω κατάλαβα και ψαχνόμουν) :ρ
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Ειχα ακουσει να λενε σε γυναικα που ισχυριζοταν οτι ειναι νεα οδηγος..

Γιατι δεν εχετε κυρια μου Ν ?

Και εγω ακουγα..

Γιατι δεν εχετε κυρια μουνι ?
 
Top