Συνανάγνωση: "O Γατόπαρδος" του Giuseppe Tomasi di Lampedusa

Πώς σας φάνηκε «Ο Γατόπαρδος»

  • Καλό

    Votes: 0 0,0%
  • Μέτριο

    Votes: 0 0,0%
  • Κακό

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    7
Θεωρώ προσωπικά πως η καλύτερη ημερομηνία για να ξεκινήσουμε την φθινοπωρινή μας συνανάγνωση είναι στις 19/10 και ημέρα Δευτέρα. Να προλάβουν όλοι να πάρουν το βιβλιαράκι, να γιορτάσουμε τα γενέθλια της Λέσχης στις 17/9 και μετά να ξεκινήσουμε απερίσπαστοι την μελέτη!!!

Μέχρι στιγμής οι συμμετέχοντες στην συνανάγνωση του "Γατόπαρδου" είναι :

  1. Νικόλας Δε Κιντ
  2. Καστάλια
  3. Διατσέντα
  4. Ιπποπόταμος
  5. Πίκος απίκος
  6. Λέξιθηρ
  7. Ασημένια
  8. Μιντόρι
  9. Μπου Ράντλι
  10. Μπείζιλ Γκράντ
  11. Ιαβέρης
  12. Κόρτο Μαλτέζε
  13. Πωλίνα
  14. Ηρωναλ


Εννοείται ότι μπορεί να συμμετέχει όποιος άλλος ενδιαφέρεται.

Ο Γατόπαρδος κυκλοφορεί μόνο σε μια έκδοση (ΕΚΔΟΣΕΙΣ BELL).
Σε αυτή την έκδοση, από τις σελίδες 1 - 44 περιλαμβάνεται μια εισαγωγή καθώς και κάποιες επιστολές του ίδιου του Λαμπεντούζα. Όποιος νομίζει πως θα του είναι χρήσιμα μπορεί να τα διαβάσει αρκεί να μην μας ρίξει σπόιλερ που πολλές φορές περιέχονται στις εισαγωγές των βιβλίων!!! :ουχ:

Το βασικό μυθιστόρημα ξεκινάει από την σελίδα 45 και τελειώνει στην σελίδα 330. Δλδ είναι περίπου 300 σελίδες.

Από την σελίδα 333 μέχρι και την 429 βρίσκουμε σημειώσεις, κάποια βιογραφικά στοιχεία για τον συγγραφέα και διάφορες άλλες πληροφορίες.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Υπάρχουν και δύο αποσπάσματα (Α και Β) τα οποία πρέπει να διαβαστούν!!! Το ένα σελίδα 355 και το άλλο στην 359...

Θεωρώ λοιπόν πως πρέπει να τα εντάξουμε μέσα στην συνανάγνωση στα σημεία που αναφέρονται στο βιβλίο.

Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψη όλα τα παραπάνω χώρισα το βιβλίο ως εξής:

Δευτέρα 19 έως Παρασκευή 23 Οκτωβρίου: Μέρος Πρώτο και Δεύτερο - σελίδες 85
Σαββατοκύριακο 24-25 Οκτωβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 26 έως Παρασκευή 30 Οκτωβρίου: Μέρος Τρίτο και Τέταρτο - σελίδες 98
Σαββατοκύριακο 31 Οκτωβρίου - 1 Νοεμβρίου: Σχολιασμός

Δευτέρα 2 έως Παρασκευή 6 Νοεμβρίου : Μέρος Πέμπτο, Έκτο, Έβδομο και Όγδοο - σελίδες 91
Σαββατοκύριακο 7-8 Νοεμβρίου : Σχολιασμός (μέχρι όσο πάει βεβαίως)

Ουσιαστικά το αναγνωσμα χωρίζεται σε 8 Μέρη

Ο σχολιασμός θα γίνεται χωρίς τη χρήση ΠΛΟΚΗΣ μόνο για τις σελίδες που έχουν οριστεί κάθε φορά. Και βέβαια στο τέλος θα γράψει ο καθένας μας τις εντυπώσεις του απ' το βιβλίο συνολικά.

Αν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να προτείνει καλύτερο χωρισμό κεφαλαίων ή πιο αργό ρυθμό κανένα πρόβλημα!!! Απλώς θα τον αγνοήσω :χαχαχα::χαχαχα:. ΟΟΧΙ ήθελα να πω κάθε πρόταση δεκτή!!

Μέχρι τις 19/10 έχουμε χρόνο να το ξανασυζητήσουμε :)
 
Last edited:
Νικόλα, εγώ προσωπικά θα προτιμήσω μια αγγλική έκδοση του βιβλίου, αλλά υποθέτω ότι δε θα έχω πρόβλημα με το διαχωρισμό των σελίδων (το πολύ πολύ να ζητήσω σκονάκι για κάποιες προτάσεις στο τέλος του ενός και στην αρχή του άλλου μέρους, για να τα αναγνωρίσω). Όσο για τα δυο αποσπάσματα Α και Β που λες...:χμχμ: Θα κοιτάξω τη δική μου έκδοση, και θα επανέλθω.
 
Αγγλική έκδοση;;; Τουλάχιστο είναι έντυπη;;;:χαχα:

Η εκδόσεις BELL γράφουν ότι πρόκειται περί νέας αναθεωρημένης έκδοσης...
 
εγω θα την διαβασω την εισαγωγη μου αρεσουν αυτα.

δεν θα αποκαλυψω κατι αν αυτο αναφερεται μεσα στον προλογο. του εριξα μια ματια και φαινεται πολυ καλο βιβλιο
 
Να σου πω την αλήθεια Πίκο και μένα μου φάνηκε ότι σηκώνει αρκετή κουβέντα....

Επίσης και μένα μου αρέσουν οι πρόλογοι αλλά τους διαβάζω αφού έχω τελειώσει με το βιβλίο!!!:))))
 
Εγώ βασικά έλεγα να μην πάρω μέρος, αλλά αφού μου ζήτησε τόσο διακριτικά ο Νικόλας (που μου φαίνεται καλό παιδί αν και διαβάζει Εμπειρίκο :ρ) να συμμετάσχω το δανείστηκα σήμερα και είμαι πλέον πανέτοιμος (που λέει ο λόγος). Βοήθησε και το ότι η ταινία που βασίζεται στο εν λόγω βιβλίο είναι και ταξιδεύω με τον Μεγάλο Ανατολικό (κατά την γνώμη μου πάντα, αλλά συμφωνούν και αρκετοί κριτικοί κινηματογράφου μαζί μου)
 
Κόρτο και τα καλά παιδια διαβάζουν Εμπειρίκο!!!:))))

Κατά τα άλλα το ήξερα πως θασε πείσει η διακριτικότητά μου!
Για να δούμε λοιπόν τι θα λέει αυτό το ιδιαίτερο βιβλίο...
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Σας το αφιερώνω. Καλή συνανάγνωση παιδιά! :)))

[video=youtube;IOp0mArr2Vo]https://www.youtube.com/watch?v=IOp0mArr2Vo[/video]
 
Παιδιά τελικά δε νομίζω να προλάβω την δική σας παρέα!! Το τέρας του Φρανκενστάιν με απείλησε αν δεν του δώσω την αποκλειστικότητα!!!

Επειδή όμως έχω δει την ταινία, ξέρω περί τίνος πρόκειται, άρα θα σας παρακολουθώ και θα σχολιάζω όπου δύναμαι. Άλλωστε το βιβλίο αυτό έχει το χαρακτηριστικό πως παρακολουθεί για πρώτη φορά ένα σημαντικό κοινωνικό φαινόμενο που ανθεί ακόμη και σήμερα (αυτό μάλλον σκέφτηκε ο Νικόλας όταν το πρότεινε......)
 
Εγω το εχω παραγγειλει ηδη, περιμενω αυτες τις μερες να ερθει το πακετο κι ειμαι ετοιμος. :) Ιζι, ευχαριστουμε για την αφιερωση!
 
Ξεκίνησα να διαβάσω την εισαγωγή. Πολύ σωστά Νικόλα κάνεις που διαβάζεις τις εισαγωγές μετά. Η αλήθεια είναι πως αυτή η εισαγωγή ενώ λέει πάρα πολλά που είναι πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα, χρησιμοποιεί τόσα ονόματα που νομίζω πως μόνο αν έχεις διαβάσει το βιβλίο ίσως αναγνωρίσεις.
:)))
 
Χεχεχε 'Αση!! Το έχω πει και θα το λέω πάντα...


Εισαγωγές πάντα μετά την ολοκλήρωση του αναγνώσματος!!!:ναι:

Αλήθεια πως σου φάνηκε η εισαγωγή του;;
 
Δεν διαβάζω κι εγώ τις εισαγωγές, όμως βλέπω ότι εδώ ίσως κάνω μια παραχώρηση. Διαβάζοντας στο οπισθόφυλλο: «...καθώς ο Γκαριμπάλντι ενώνει την Ιταλία υπό το σκήπτρο ενός καινούριου βασιλιά...» και μη γνωρίζοντας κάτι για τον Γκαριμπάλντι πέρα από το ... όνομά του(!) είπα να ξεκινήσω με μια στοιχειώδη ιστορική έρευνα για τον ίδιο και την εποχή του, μια εποχή εν πολλοίς και εξ ολοκλήρου άγνωστη σε μένα. Ξεκινώ λοιπόν με το εκτενές λήμμα «Γαριβάλδης Ιωσήφ» από την ΠΑΠΥΡΟΣ LAROYSSE BRITANNICA.
Έπειτα, μιας και πρόκειται για το μοναδικό μυθιστόρημα - έργο ζωής - του Λαμπεντούζα, το οποίο δημοσιεύθηκε ενάμιση χρόνο μετά τον θάνατό του, υποθέτω ότι στην εισαγωγή θα υπάρχουν στοιχεία για αυτήν την πορεία της συγγραφής και έκδοσης. Θα τη διαβάσω λοιπόν, με την ελπίδα να μην έχει μέσα σπόιλερς, π.χ. για τη μοίρα των Ντον Φαμπρίτσιο, Τανκρέντι, Αντζέλικας, κλπ. Μέσα στο Σ-Κ θα σας πω τη γνώμη μου για το αν έκανα καλά που τη διάβασα ή όχι. Όσοι συναναγνώστες συναντηθούμε στα γενέθλια, θα τα πούμε και δια ζώσης.
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Γκαριμπάλντι, μεγάλη μορφή στην ιστορία της Ιταλίας...Το κίνημα των Καρμπονάρων σαν ιδανικά και σαν μορφή οργάνωσης δεν είναι παρά μέρος ενός ιστού που ξεκινάει απ’ τη Γαλλική επανάσταση και δίνει με τη σειρά του δυναμική και σε άλλα κινήματα όπως και η δική μας επανάσταση του ‘21...Η ποίηση του Κάλβου εμπνέεται απ’ τα ιδανικά των Καρμπονάρων...χοντρά-χοντρά αυτά και πολύ πρόχειρα καθώς σας διαβάζω...Δεν υπόσχομαι πολλά, αλλά κι εγώ εδώ θα προσκοληθώ...στην συνανάγνωση του Γατόπαρδου...ομολογώ δεν έχω πάρει το βιβλίο, ελπίζω η Πολιτεία να το έχει...Και διαφωνώ για τις Εισαγωγές...Τις διαβάζω και συχνά επανέρχομαι κατά την ανάγνωση να επιβεβαιώσω ή όχι ό,τι έχει γραφεί...

Καλημέρα όλοι!

Με το ρομαντισμό σε κάθε του έκφανση έχω μια ομολογημένη πετριά, αλλά θα μου πει κανείς με τι δεν έχεις πετριά;;; αμ δεν ξέρω...φοβάμαι ότι έχω πετριά με όλα που έχουν μια δύναμη μέσα τους κι ας είναι κι απέλπιδα και απόλυτα ουτοπικά...
 
Last edited:
Καλημέρα. Η εισαγωγή μου φάνηκε ενδιαφέρουσα... αποκαλύψεις (σπόιλερ) δεν είχε ή δεν τις κατάλαβα... όπως έγραψα έχει τόσα ονόματα που κάποια ελπίζω να αναφέρονται στο βιβλίο... αλλιώς θα είναι μια εισαγωγή σε κάποια σημεία ακατανόητη.

Όπως υποθέτει ο Μπέιζιλ, έχει αρκετά στοιχεία για το πώς αποφάσισε να γράψει, ποια ήταν η αφορμή, πώς έγραψε αυτό το έργο, πώς το τροποποίησε, πώς έβλεπε κάποιους χαρακτήρες του και πώς εκδόθηκε. Έχει λεπτομέρειες ακόμα και για τον τρόπο που έγραφε, για κάποια λάθη, για κάποιες αντικαταστάσεις λέξεων... Έχει τις επιστολές διαθήκης του, όπου εδώ βλέπουμε και λίγο τον χαρακτήρα του αλλά και κάποια στοιχεία από τη ζωή του. Δεν συγκράτησα τα σημεία που είχε ονόματα που δεν αναγνώριζα, καθώς και δεν κατάλαβα ακριβώς τη σχέση που είχε αυτός που έγραψε την εισαγωγή με τον Λαμπεντούζα, πάντως πρέπει να ήταν φίλοι, γιατί έχει προσωπική άποψη γι' αυτόν και τα χειρόγραφά του.

Τη διάβασα κάπως πρόχειρα, ακριβώς γιατί σκοπεύω να επιστρέψω μετά το τέλος της συνανάγνωσης.
 
Last edited:

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Επανέρχομαι με μια παρενθεσούλα για το κίνημα των Καρμπονάρων...όποιος θέλει να πάει λίγο πιο κει...ανάσυρα απ’ τη μνήμη μου τώρα, αλλά ένας Θεός ξέρει πού έχω το βιβλίο...τρία σπίτια ερίζουν...Πορφύρης Κ., Ο Ανδρέας Κάλβος Καρμπονάρος, Εκδόσεις Θεμέλιο...Κλείνει η παρένθεση...

Εν τω μεταξύ, στο “Χάος” των Αδελφών Ταβιάνι, που πολύ αγαπώ, η πρώτη ιστορία που βασίζεται στο διήγημα “Ο άλλος γιός” του Πιραντέλο (μην ξεχνάμε όλο το έργο βασίζεται σε διηγήματα του Πιραντέλο) εμφανίζει μια μάνα που πίσω απ’ την κεντρική ιστορία μετανάστευσης, βρυχάται η περιπέτειά της σαν γυναίκας μέσα στα ήθη της επανάστασης των Γαριβαλδινών...ωχ Θεέ μου...αυτοί οι επαναστάτες, ικανοί για τα καλύτερα και τα χειρότερα φοβάμαι...
 
Top