ντεμέκ τί προφορά είν' αυτή;

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
άκουγα στο τραγούδι το τραγούδι "Όταν Σε Είχα Πρωτοδεί" από Professional Sinnerz

Τί προφορά είναι τάχα αυτή; ξενική; καγκουρίσια; ράπερ; και καλά μάγκικη; ξέρει κανείς;
 
χαχα
Εγώ ρωτάω τί απορία είναι αυτή;;!Επειδή έχω ακούσει αρκετή χιπχοπ,μου φαίνεται πως είναι μια μείξη ραπ με νεομέταλ,με ψήγματα urban τρεντοαλητείας...
 
Μια χαρά απορία είναι. Κολλάω κι εγώ συχνά σ' αυτά.

Να απαντήσω στην ερώτηση δεν ξέρω, αλλά στ' αυτιά μου ακούγεται άσχημη και ψεύτικη και ντεμέκ :ρ (μα πώς το σπηκάρω το βόρειο ιδίωμα!!!)

Μια άλλη προφορά που "μελετάω" αυτόν τον καιρό είναι αυτή. Από πάντα ήξερα ότι η Βίσση μιλούσε μια χαρά και μόνο όταν τραγουδούσε πρόφερε το "ρ" κάπως έντονα, παρατεταμένα και περίεργα.

Τώρα τι περίεργο "σ" είναι αυτό που έχει υιοθετήσει; Αναρωτιέμαι αν το κάνει επίτηδες. Η αίσθησή μου είναι ότι θέλει να δώσει την εντύπωση της ντίβας ή .... "ντεμέκ έχω για δεύτερη μητρική τα Αγγλικά".
 
Last edited:
Μια άλλη προφορά που "μελετάω" αυτόν τον καιρό είναι αυτή. Από πάντα ήξερα ότι η Βίσση μιλούσε μια χαρά και μόνο όταν τραγουδούσε πρόφερε το "ρ" κάπως έντονα, παρατεταμένα και περίεργα.

Τώρα τι περίεργο "σ" είναι αυτό που υιοθετήσει; Αναρωτιέμαι αν το κάνει επίτηδες. Η αίσθησή μου είναι ότι θέλει να δώσει την εντύπωση της ντίβας ή .... "ντεμέκ έχω για δεύτερη μητρική τα Αγγλικά".
Χαχαχαχα... Τελειο!! Μα όχι γιατι το λες; Ακουγεται τελειως φυσική η προφορα!! Της βγαινει αυθορμιτα και χωρις καθόλου προσποίηση! :))))
Γιατι ένα "ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν" που πετάει τι σου λεει; Διοτι αλλιώς πως να γινεις αντιληπτη απο τον Ελληνα δημοσιογράφο;
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ω, κι εγω εχω παρατηρησει την παραξενη προφορα στο τραγουδι αυτο!!!

Παντως σε κατι αγγλοφωνες διαφημισεις ειχα προσεξει κατι αγγλικα τραγουδια που και αυτα ειχαν παραγγενη προφορα. Νομιζω ειναι ντεμεκ νεανικη-μαγκικη
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Τώρα τι περίεργο "σ" είναι αυτό που έχει υιοθετήσει; Αναρωτιέμαι αν το κάνει επίτηδες. Η αίσθησή μου είναι ότι θέλει να δώσει την εντύπωση της ντίβας ή .... "ντεμέκ έχω για δεύτερη μητρική τα Αγγλικά".
Εγώ δεν παρατηρώ κάποιο ιδιαίτερο σίγμα εδώ. Γενικώς το σίγμα ακούγεται έντονο όταν μιλάει κάποιος σε μικρόφωνο, αποτελεί γι’ αυτό, άλλωστε, χαρακτηριστικό πρόβλημα σε ηχογραφήσεις.

Παρατηρώ όμως μια ανεπαίσθητη κυπριακή προφορά.

Παντως σε κατι αγγλοφωνες διαφημισεις ειχα προσεξει κατι αγγλικα τραγουδια που και αυτα ειχαν παραγγενη προφορα. Νομιζω ειναι ντεμεκ νεανικη-μαγκικη
εννοείς όμως σε αγγλική γλώσσα, έτσι;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι, συγκεκριμενα στο τραγουδι διαφημισης μιας καμερας πριν χρονια. Αλλα ουτε το τραγουδι ξερω ποιο ηταν, ουτε τι μοντελο καμερας διαφημιζε θυμαμαι!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
για προφορά σε Αγγλικά δύσκολα να εκφράσω άποψη.. έχει κανείς κανα άλλο παράδειγμα τέτοιας ντεμεκίσιας προφοράς σαν αυτής στο "Όταν Σε Είχα Πρωτοδεί";
 

Οκτάνα

Ανάστροφη Ταξιδεύτρια
Ακολουθεί επιστημονική ανάλυση:

Νομίζω πως η συγκεριμένη προφορά είναι καθαρά καγκουρο-χιπχοπ και παράγεται ιδανικά εφόσον ο κάγκουρας έχει φορέσει φαρδύ και χαμηλοκάβαλο τζιν, έχει βάλει μανταλάκι στη μύτη και παρακολουθεί όλα τα χιπχοπ βίντεο κλιπ του MTV απο τα δεκατρία του.

Η προφορά του κυρίου Σάκη Ρουβά, είναι επίσης ιδιαίτερη την τελευταία πενταετία. Το έντονο και γυριστό του "ρ" τα τραβηγμένα του "σ", το "μάσημα" κάποιων φωνηέντων, όλα αυτά μας παραπέμπουν στην πανέμορφη Νέα Υόρκη, και μας κάνουν να θαυμάζουμε τον κοσμογυρισμένο κύριο Ρουβά. Δεν είναι λίγες οι φορές που πολλοί απο μας μείναμε έτσι: :αργκ: μετά την αναγγελία:
"Επιστρεφουμε αμέσς μετά το μπρέικ, μη φύγει κανς!".
 
καλά,η προφορά του Σάκις δεν παίζεται!!Όπως λέει κι ο Κανάκης:"ΚΥρΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥρΙΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ X LIVE FACTOr SHOW YEAH ASSLFJVKGBGB"

Το επίθετο ντεμεκίσιος είναι απλά ανυπέρβλητο,θα το υιοθετήσω και θα το διαδώσω όπου μπορώ!!!!!

Φάρε,να κάνω μια παρατήρηση:τον τόνο στο κανα τον παραλείπεις σκόπιμα;;;:χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Φάρε,να κάνω μια παρατήρηση:τον τόνο στο κανα τον παραλείπεις σκόπιμα;;;:χαχα:
ναι: δεν ξέρω πού να τον βάλω!! :αργκ: από την μία η συλλαβή που έφερε τον τόνο έφυγε (κανένα), από την άλλη η λέξη προφέρεται πάντα κολλητά με μια άλλη και σαν να μην τονίζεται.. :μπρ:
 
Είμαι κι εγώ υπέρ της γραφής χωρίς τόνο. Ως προς το ζήτημα του τονισμού συμφωνούμε πολύ με τον Φάρο. Ειδικά στα μονοσύλλαβα και σε κάποια δισύλλαβα, προτιμώ συνήθως να ακολουθώ την προφορά κι όχι τη σύμβαση.
 
Top