Η Ευχή και Η Κατάρα

Να'μαι λοιπόν κι εγώ εδώ,
κουβαλώντας σαν κι εσάς την ευχή και την κατάρα.
Από τότε που μικρός ακόμα πριν μιλήσω, ήξερα να διαβάσω, και πέφταν απ'τα χέρια της μητέρας μου εκείνα τα Ζάκουλα και κάτι Terror και Orribile,
κι έμπαινα σε κόσμους τρομερούς κι ασπρόμαυρους.
Λίγο αργότερα ήρθαν οι κλασικοί της φαντασίας στην πόρτα μου, με τη μορφή πλασιέ δερματόδετων τόμων, κι είχα την ευκαιρία να πετάξω στη σελήνη και να βυθιστώ με το Ναυτίλο κάμποσες λεύγες στα σκοτείνά.
Έπειτα, λύκειο και τέλη του ογδόντα, καταραμένοι ποιητές και βίβλος μόνιμη στο χέρι ο Λάβκραφτ με τους τρόμους του, ο Μπαλάνος στην οδό Μαυρομιχάλη μεγαλουργούσε, άπαντα των Σίμωσι στο ράφι μου και το Τζιν του Μάστερτον να εκπληρώνει σκοτεινές επιθυμίες. Ήτανε και βέβαια και κάτι στιγμές, που ο Χιόνης με το Λειβαδίτη και τον Έλλιοτ έρχονταν για τα σκληρά σκοτάδια.. Πολύ συχνά επίσης περνούσε και ο Μπράντμπερι, παρέα με την Ύλλα, και φεύγοντας πάντα θυμάμαι ότι έμενε μια ευωδιά από σαρσαπαρίλα.
Έκτοτε, το σκοτάδι πύκνωσε και οι εποχές άλλαξαν.
Δεν έγινε τίποτα στο ενδιάμεσο, αλλά έγιναν όλα.
Πάντα όμως, κερδίζει το βιβλίο.
Κι αυτά είναι όλα όσα θά'πρεπε να πω
για εκείνη την ευχή και την κατάρα.
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Έξοχα!
Δεν είμαι καλή στα καλωσορίσματα...

Ινσμούθιε, όμως, πέρα απ’ το τόσο ενδιαφέρον διαχρονικό ταξίδι σου παρέα με την ευχή και κατάρα που όλοι εδώ με κάποιο τρόπο σέρνουμε...εγώ θέλω να σε καλωσορίσω πιθανά για ένα ακόμα κοινό...δεν ξέρω αν πέρα απ’ την ευωδιά σ’ αρέσει και να γεύεσαι τη σαρσαπαρίλλα, αν ναι, μοιραζόμαστε εκτός της κατάρας κι ευχής της ανάγνωσης κι αυτή της αρέσκειας στη σαρσαπαρίλλα...

σαρσαπαρίλλα λοιπόν




κι εβίβα!

 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αγαπητέ Ινσμούθιε,
ο Λάβκραφτ δεν ανήκει στους αγαπημένους μου αλλά "Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ" είναι το αγαπημένο μου, από αυτόν. :ναι:

Και μιας και μας θύμησες τον Μπαλάνο, όταν ήμουν παιδί μου κάναν δώρο την "Μεθοδολογία της Έρευνας", για το πώς εργάζεται ο εξερευνητής τον ΑΤΙΑ.... :))))

καλωσόρισες
 
Καλωσόρισες Ινσμούθιε,
το γεγονός ότι καλωσορίζω νέους στη λέσχη, σημαίνει ότι άρχισα να παλιώνω εγώ. :))) Πιο πολύ ευχή και λιγότερο κατάρα. Καλές αναρτήσεις.
 
Καλως ήρθες Ινσμούθιε!!!

Δεν έχω διαβάσει πολλά πράγματα από Λάβκραφτ όμως "Η περίπτωση του Τσάρλς Ντέξτερ Γουόρντ" είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία μεταφυσικού τρόμου!!! Κι αυτό διότι διαβάζεται εύκολα χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει κανείς όλο το συμπαν του συγγραφέα!!!
Καλή παραμονή λοιπόν και καλές αναρτήσεις!
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλοσωρίσματα..
Διατσέντα, υπάρχει σαρσαπαρίλλα στην Ελλάδα;;;;
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, είχα πάντα την εντύπωση ότι ήταν κάποιο ξεχασμένο αμερικάνικο αναψυκτικό του περασμένου αιώνα,
σαν το μπυράλ ένα πράγμα...
 
Καλωσόρισες στην όμορφη λέσχη μας!
Καλό το μπυράλ αλλά προτιμώ την ζελίτα! :)))
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
Ινσμούθιε, Σαρσαπαρίλλα σέρβιρε ένα μαγαζί πλάι στο Κολλέγιο που πήγαινα στην Αγγλία, ένα παραδοσιακό μαγαζί με βότανα και διάφορα παράδοξα πιοτά...όχι σύγχρονο, καθόλου μάλιστα...παλιακό ήταν και μας άρεσε να πίνουμε εκεί, ο Άγγλος κολλητός μου μου το είχε συστήσει για την αναιμία μου. Το σέρβιρε με πίεση όπως την μπύρα! Εκεί πρωτοήπια πολλά άγνωστα πράγματα...Μιαμ!

Εδώ το βρήκα ως βότανο στην Αθηνάς...δεν λέω το όνομα του μαγαζιού για να μην θεωρηθεί διαφήμιση...Αγόρασα λίγο κι έκανα αφέψημο...δεν ήταν σαν της Αγγλίας...
 
Top