20ο Παζάρι Βιβλίου - Πλατεία Κοτζιά 16 Ιανουαρίου - 7 Φεβρουαρίου 2016

Πιο σύντομα ίσως απ'ότι περιμέναμε, το αγαπημένο μας παζάρι στο γνωστό σημείο!!!

Αν είναι σαν τις άλλες φορές, μας περιμένουν ευχάριστες εκπλήξεις σε προσφορές!!!




 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Αν κάποιος πάει αυτές τις μέρες και το θυμηθεί, ας δει αν έχουν κάποιο βιβλίο του Καραγάτση ή του Ντοστογιέφσκι. Πέφτει πάνω στην εξεταστική και το κόβω δύσκολο να κάτσω αρκετή ωρίτσα στο κέντρο. :ωιμέ:
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον το θυμηθεί και το κοιτάξει. :))
 
Μιας και τις πρώτες μέρες φεύγουν «τα καλά» (όχι ότι δεν μπορεί να βρει κανείς πράγματα του γούστου του και την τελευταία ακόμα μέρα), έχω σκοπό να πάω ήδη στο ξεκίνημα. Δυστυχώς έχω μαθήματα κάθε Σάββατο από το πρωί μέχρι αργά το απόγευμα κι έτσι δεν θα μπορέσω να πάω πριν τις 19:30. Αν είναι στις προθέσεις και άλλων μελών η πρώτη μέρα (με τον αναμενόμενο χαμό) και ταιριάζουν και οι ώρες μας, ας κανονίσουμε κάτι να βρεθούμε. Μήπως και συγκρατήσουμε αλλήλους στις...αγορές! :)
Σάωρη είναι βέβαιο ότι θα έχει πολλά έργα του Ντοστογιέφσκι σε πολλές εκδόσεις και περίπου βέβαιο ότι θα έχει και Καραγάτση. Ένα ερώτημα είναι τι έχεις ήδη και τι θα ήθελες. Καλή δύναμη και υπομονή στην εξεταστική.
 

Σαώρη

Θεραπεύτρια Μαγικών Πλασμάτων
Από τα βιβλία του Ντοστογιέφσκι με ενδιαφέρουν περισσότερο: «Ο ηλίθιος», «Οι αδελφοί Καραμάζοβ», «Έγκλημα και Τιμωρία» και «Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων». Αλλά και όποιο άλλο βρεθεί καλοδεχούμενο. Και για το Καραγάτση ισχύει το ίδιο.
Έχω διαβάσει κάποια βιβλία τους, αλλά τα περισσότερα ήταν δανεικά από βιβλιοθήκες φίλων ή δημόσιες, οπότε θα τα ήθελα και στη δική μου βιβλιοθήκη πλέον! :ιδέα:
Ίσως την Κυριακή ξεκλέψω λίγο χρόνο, αν αποφασίσετε να βρεθούμε κάποια άτομα εκεί. Μετά είναι σχεδόν αδύνατο.
Σ' ευχαριστώ!:)))
 
Σάωρη, τα βιβλία που ζητάς τα είχε σίγουρα τις προηγούμενες φορές. Αυτό που θυμάμαι είναι πως πρόκειται ως επί το πλείστον για παλιές εκδόσεις - σε καλή πάντως κατάσταση - άρα πρέπει να τα δεις από κοντά αν σου κάνουν!!!

Το Σαβ/Κυρ αυτό, μάλλον δε θα μπορώ. Μπέιζιλ, αν τα καταφέρω θα σε πάρω στο κινητό!!!
 

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
εγω έλεγα να πεταχτώ αύριο αλλά λέει θα έχει πολύ παλιόκαιρο :(
βλέπουμε..
 

Διατσέντα

Λαίδη Βιβλιοδέτρα
τι κρίμα που είμαι χάλια! αχ βρε Μπου και φαντάσου ήθελα σαν τρελή να πάμε να φάμε στου Καλικάντζαρου και ίσα που πίνω νεράκι...να περάσετε καλά αγαπημένοι! καλά ψώνια! θα σας ζηλεύω...το τέρας της ζήλειας μου θα σας συντροφεύει και θα ενισχύει την απόλαυσή σας...:χαχα:
 
Όλα καλά Διατσέντα, το μαγαζί του Καλ δε θα φύγει από τη θέση του, θα κανονίσουμε σύντομα!!!
 
Περασα σημερα μια βολτα απο εκει...
Δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε η πλειονοτητα των τιτλων που υπηρχαν...
 
Πέρασα κι εγώ χθες το βραδάκι και χάρη στον αέρα δεν είχε και τόσο κόσμο. Ήταν μια εμπειρία deja vu. Είδα τίτλους που τους θυμάμαι στο παζάρι εδώ και...δέκα χρόνια! Ακόμα περιμένουν τους αγοραστές τους τα ταλαίπωρα βιβλιαράκια! Όσοι πηγαίνουμε τα τελευταία χρόνια στο παζάρι ξέρουμε πάνω-κάτω τι να περιμένουμε και τι να μην περιμένουμε. Για παράδειγμα τα έργα του Ντοστογιέφσκι, που είχαμε μια κουβέντα με την Σάωρη, τα βρίσκει κανείς σε πολλές αμφίβολες εκδόσεις. Κανένα από τις εκδόσεις «Ίνδικτος», τουλάχιστον επειδή αυτές οι εκδόσεις δεν συμμετέχουν στο παζάρι. Το ίδιο και η Εστία δεν κατεβαίνει, συνεπώς Καραγάτσης γιοκ. Είναι αλήθεια ότι για κάποια έργα δεν έχει κανείς παρά μία επιλογή. Μου έρχεται στο νου το πολύ σημαντικό μυθιστόρημα του Γκοντσαρόφ «Ομπλόμωφ». Αυτό, απ΄ όσο γνωρίζω, υπάρχει μόνο στις εκδόσεις Ζαχαρόπουλος μεταφρασμένο από τον Σαραντόπουλο. Αυτός ο τελευταίος χωρίς να είναι του επιπέδου του Αλεξάνδρου, ή της σύγχρονης Μπακοπούλου, έχει μεταφράσεις που θα τις συνιστούσα για τη γνωριμία με όσα έχει μεταφράσει, και δεν είναι λίγα. Έχω υπόψη μου και τις «Σημειώσεις ενός κυνηγού» του Τουργκένιεφ, (μετ. Σαραντόπουλου) ξανά από τον Ζαχαρόπουλο, και δεν είναι κακό. Υπάρχει στο παζάρι με 3,5 €, νομίζω.
Στην πρώτη γρήγορη βόλτα δεν βρήκα τίποτα καλύτερο από κάποια παιδικά για την 4χρονη κόρη μου. Με μια δεύτερη βόλτα, μεγαλύτερης διάρκειας, είμαι βέβαιος ότι κάτι θα ξετρυπώσω. Πριν χρόνια είχα βρει αυτό. Είναι η βιογραφία ενός στενού συνεργάτη-σωματοφύλακα του Τρότσκι. Πολύ ενδιαφέρον. Ο άνθρωπος ήταν μια μαθηματική διάνοια, ο οποίος θυσίασε (μάλλον χαράμισε) την καριέρα του για να γίνει βοηθός του Τρότσκι Υπάρχουν ακόμα αρκετά αντίτυπα, τα οποία τα βλέπω κάθε χρόνο! :)) Μερικά βιβλία που αξίζουν να διαβαστούν χρειάζονται τις συστάσεις. Επαμεινώνδα βρήκα και τα «Δαιμόνια» που μου πρότεινες, στις εκδόσεις Τόπος! Το πήρε το μάτι σου;
Ίσως τελικά το πραγματικό κίνητρο είναι να βρεθεί κανείς εν μέσω πολλών βιβλίων και της «δυνατότητας» να βρει κάτι. Ψιλοάρρωστο και αληθινό για ΄μένα.
 
Ο σύνδεσμος που έβαλα στην προηγούμενη ανάρτηση νομίζω ότι δεν παραπέμπει εκεί που θα έπρεπε, αν και στη γραμμή διεύθυνσης διαβάζω τη συγγραφέα και τον τίτλο του βιβλίου. Τέλος πάντων, πρόκειται γι΄ αυτό:

ΠΟΛΙΤΙΚΗ, ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑΣ
Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΖΑΝ ΒΑΝ ΧΑΙΓΕΝΟΥΡΤ
FEFERMAN-BURDMAN ANITA
Εκδ. ΕΚΚΡΕΜΕΣ
 
Δεν τα ειδα τα "Δαιμονια", φιλε Μπειζιλ...
Αλλα αυτο που ειδα, ηταν αδιαφορα βιβλια τα περισσοτερα, και γενικοτερα μου αφησε την αισθηση οτι η ολη εκδηλωση φωναζε τα εξης: Αν θελεις τα βιβλια που πραγματικα σε ενδιαφερουν πηγαινε να τα αγορασεις απο βιβλιοπωλειο..."
Και οπως και συ, εκανα και δευτερη και τριτη και τεταρτη βολτα, στην προσπαθεια μου να βρω κατι απο αυτα που ειχα στο μυαλο μου...
Οσον αφορα δε τις εκδοσεις και τις μεταφρασεις αυτων, ιδιαιτερα αμφιβολες και σε μενα τουλαχιστον αγνωστες...
Λυπαμαι για τα οσα αποκαρδιωτικα, αλλα εμενα τουλαχιστον δεν θα με ξανααποσχολησει αυτη η εκδηλωση...
Και για να μην παρεξηγηθω, βγαινοντας απο εκει, κατηφορισα προς το Μοναστηρακι και τα παλαιοβιβλιοπωλεια του οπου βρηκα βιβλια που ηθελα σε αψογη κατασταση και σε τιμες... χωμα...(καμια σχεση δεν εχω με παλαιοβιβλιοπωλη περαν αυτης, πελατη καταστηματος
 
Last edited:
Αρκετά ικανοποιημένος και φέτος από το παζάρι βιβλίου της πλατείας Κοτζιά...

Τσακισμένη ακτή με 5 euro....!!! ωωω ναι....!! (TEMPLE PETER εκδ. ΤΟΠΟΣ)
"Το κόκκινο και το μαύρο" του Stendhal (Ευρωροεκδοτική, εδώ έχω ένα ερωτηματικό αφού δεν ξέρω τις συγκεκριμένες εκδόσεις αλλά για 5e άξιζε)
και τον Τρίτο άνθρωπο του Graham Greene 2.5e εκδ. Αιγόκερως
Είδα και άλλες ευκαιρίες πάντως, θα επισκεφτώ άλλη μια φορά το παζάρι μέσα στη βδομάδα γιατί σήμερα γινόταν ένας χαμός από την κοσμοσυρροή...
 
Πήγα σήμερα εκτός προγραμματισμού,αφού κατέβηκα στο Κέντρο γι'άλλες δουλειές, έψαξα κι ανακάλυψα :


- "Η Μάνα Κουράγιο (και τα Παιδιά της)"
- Μπέρτολντ Μπρεχτ
- "Ο Άνθρωπος Που Έβλεπε τα Τρένα να Περνούν"- Μπόχουμιλ Χράμπαλ
- "Πικ" - Τζακ Κέρουακ

Όλα αυτά συνολικά με 10,5€!!! Κοίταξα συνολικά τα εξωτερικά τραπέζια. Τα εσωτερικά θα περιμένουν άλλη επίσκεψη μήπως και κανονίσουμε παρέα!!

Τα αντίστοιχα βιβλία στην "Πολιτεία" κοστίζουν 18,74€!!!
 
Last edited:
Εθιμικά θα...κατευθυνθώ κι εγώ τις επόμενες μέρες στην έκθεση στην πλ. Κοτζιά, είναι απόλαυση η συγκεκριμένη επίσκεψη πάντα, ωστόσο τα τελευταία χρόνια δεν βρήκα και πολλά βιβλία των ενδιαφερόντων μου (επιστημονική φαντασία, μυστήρια, παράξενα, ουφολογία!) πριν πέντε ή έξι χρόνια που άρχισα να την επισκέπτομαι είχε πολύ περισσότερους τίτλους, μάλλον εξαντλούνται; Ποιός ξέρει...
 
Αρκετά ικανοποιημένος και φέτος από το παζάρι βιβλίου της πλατείας Κοτζιά...

Τσακισμένη ακτή με 5 euro....!!! ωωω ναι....!! (TEMPLE PETER εκδ. ΤΟΠΟΣ)
Το πήρα και εγώ από το παζάρι αλλά νομίζω ότι δεν είναι και τόσο μεγάλη προσφορά τελικά http://www.toposbooks.gr/contents/books_details.php?nid=286&screen=0 , δίπλα του είχαν και τα δαιμόνια με 7€ αλλά ούτε κι αυτά είναι μεγάλη προσφορά http://www.politeianet.gr/books/9789606760839-davidson-andrew-topos-motibo-ekdotiki-ta-daimonia-184697 και χωρίς το αυτοκόλλητο.
 
Last edited by a moderator:
Μαζί με κάποια από τα παιδιά της λέσχης αποφασίσαμε ξαφνικά χτες Σάββατο και κάναμε ένα σύντομο πέρασμα. Αν και τελευταίες μέρες βρήκα και πήρα τα εξής δύο ενδιαφέροντα:

- " Ο Κίτρινος Σταυρός " του Ρενέ Ουάις

- " Γκόλεμ " του Γκούσταβ Μέιρινγκ

Συνολικό κόστος : 10,5€, Οι αντίστοιχες τιμές σε Πολιτεία : 24,87€ και Πρωτοπορία : 21,43€

Σήμερα Κυριακή λήξη του σόου, κάντε μία βόλτα, μπορεί και να τσιμπήσετε κάτι ενδιαφέρον...
 
Last edited:
Top