Τζο Χιλλ (Joe Hill) - Locke and Key


Ο Joe Hill δεν χρειάζεται συστάσεις.. Γιος του Stephen King, έκανε το ξεκίνημά του με μια φοβερή συλλογή διηγημάτων, το Φαντάσματα του 20ου Αιώνα (bell), έγραψε μερικά ακόμη μυθιστορήματα (που ομολογώ δεν έχω διαβάσει ακόμα), και εδώ ασχολείται και με το κόμικ, σε συνεργασία με την καταπληκτική εικονογράφηση του Gabriel Rodriguez.



Αυτός ο τόμος είναι η πρώτη ιστορία, το Welcome to Lovecraft, που μάλιστα τελειώνει και με cliffhanger.. Έχουν κυκλοφορήσει συνολικά 6 τόμοι:

1. Welcome to Lovecraft
2. Head Games
3. Crown of Shadows
4. Keys to the Kingdom
5. Clockworks
6. Alpha & Omega

Δυστυχώς, δεν έχω ακούσει κάτι για μελλοντική έκδοση των υπόλοιπων 5 τόμων από τις εκδόσεις SΕΛΙΝΙ.


 
Last edited by a moderator:
Καταπληκτικό GN! :προσκυνώ: Το σχέδιο με χάλασε λίγο στην αρχή αλλά μετά το συνήθισα. Αυτό που ξεκινάει σαν μια ενδιαφέρουσα ιστορία, γρήγορα γίνεται εξαιρετικό! Φοβερά ψυχογραφικό και πιστεύω αυτό συμβάλλει τα μέγιστα στην τελική του επιτυχία. Πραγματικά, δεν έχω κάτι αρνητικό να πω. Αξίζει να μεταφραστούν όλα!
 
Ναι, ισχύει. Αν και θαύμασα και την πρωτοτυπία στον τρόπο με τον οποίο το έκανε. Μια πρωτοτυπία που αντίθετα έλειψε από το Κουτί σε σχήμα καρδιάς.
 
Το έχω από καιρό στα προσεχώς, και αυτή η παρουσίαση και τα σχόλια μόλις το ανέσυραν αρκετά πιο ψηλά στη λίστα.
 
Top