Έφυγε ο Ουμπέρτο Έκο

Έφυγε το βράδυ της Παρασκευής στα 84 του ο Ιταλός Φιλόσοφος, ακαδημαϊκός και λογοτέχνης Ουμπέρτο Έκο, γνωστός για μυθιστορήματα όπως το Όνομα του Ρόδου, Το Κοιμητήριο της Πράγας. Πολύ δίσεκτα μπήκε το δίσεκτο ΄16....
 
Last edited:
Δεν μένει παρά να σωπάσω (από την τελευταία σελίδα του βιβλίου του "Το όνομα του Ρόδου")

Quam iucundum et suave est sedere in solitudine et tacere et loqui cum Deo!.
Πόσο ευχάριστο και γλυκό είναι να βρίσκεσαι στη μοναξιά και να σωπαίνεις και να συνομιλείς με το Θεό!
 
Last edited:
Αλλη μια τεράστια απώλεια. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν θυμάμαι να έχει μπει άλλη χρονιά με τόσους θανάτους...
 
Έφυγε; Πού πήγε; ...και η είδηση του θανάτου του ήταν σκηνοθετημένη;

Χωρίς πλάκα τώρα είναι μια τεράστια απώλειά ο θάνατός του. Από την άλλη και μόνο το Όνομα του ρόδου και το Εκκρεμές του Φουκώ να είχε γράψει η προσφορά του θα ήταν ανεκτίμητη.
 
Οκ, αν γινει τιποτε με τον Ευγενιο, μη μου το πειτε, δε θα αντεξω και τριτη απώλεια.
 
(ευτυχως, ξεχασε τον Ο'Νηλ)

:αγαπώ:

Yγ. Εξήγησέ μου, σε γλώσσα λανθάνουσα, γιατι να αναφερομουν σε ήδη φευγάτους Ευγένιους.

 
Last edited:
...κι αυτοί φευγάτοι είναι; νόμιζα ότι ήταν νεκροί (βέβαια μπορεί να είναι ζόμποι οπότε να είναι και νεκροί και φευγάτοι...:χμχμ: ...λες; ) ήταν σχόλιο για την μοναδικότητα του Ευγένιου

Χρήστο να την εμφιαλώσουμε μετά; Πίνετε Έλλη Παγωμένη, Έλλη Λάιτ (όλη η Έλη καθόλου Ζάχαρη) κοκ μιλάμε για τρελό μάρκετινγκ :))))
 
Last edited:
Λεμον-έλλη. Η ελληνική λεμονάδα!

Το τρολάραμε άσχημα το θέμα. Νομίζω όμως ότι ταιριάζει με τον τρόπο που ο τεράστιος Εκο τρόλαρε μέσα απ' τα γραπτά του.
 
Δεν θα λείψει να είσαι σίγουρη. Πάνω πάνω θα είναι γραμμένο στο μπουκάλι

..να σβήσω τα άσχετα ή να τα αφήσω στο πνεύμα του Έκο ότι το γέλιο χρειάζεται για να ξεχνά ο άνθρωπος το αναπόφευκτο του θανάτου;
 
Να μην τα σβησεις, γιατι η ειρωνια και η σκωπτικότητα ηταν απο τα κύρια γνωρισματα της κριτικής του.

(και του Ευγενιου, αμε)
(αλλά, αν θελεις, σβήστα)
 
Top