Πως βρέθηκα εδώ...

Λοιπόν, πριν 2 χρόνια έψαχνα αν υπάρχει κάποια λέσχη ανάγνωσης στη περιοχή μου και είχε πέσει το μάτι μου στο φόρουμ, αλλά το άφησα. Πριν κάτι μέρες σε μια παρόμοια αναζήτηση ξαναβρέθηκα εδώ, οποτε είπα αυτή τη φορά να κάνω εγγραφή. :φιρουλί:
 
Λοιπόν, πριν 2 χρόνια έψαχνα αν υπάρχει κάποια λέσχη ανάγνωσης στη περιοχή μου και είχε πέσει το μάτι μου στο φόρουμ, αλλά το άφησα. Πριν κάτι μέρες σε μια παρόμοια αναζήτηση ξαναβρέθηκα εδώ, οποτε είπα αυτή τη φορά να κάνω εγγραφή. :φιρουλί:
Καλησπερα κι απο μενα.

Μολις σημερα εκανα εγγραφη ψαχνοντας για την κορη μου ενα σπανιο βιβλιο λογοτεχνιας που το αναζητα.

Ειναι το ''ΕΠΤΑ ΣΤΥΛΟΙ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ'' Τ.Ε. ΛΩΡΕΝΣ στα ελληνικα.

Εαν καποιο μελος μπορει να βοηθησει ας επικοινωνησει στο τηλ. 6932086394.

Ευχαριστω!
 
Εγω ημουν στην κινηματογραφικη λεσχη πρωτα, αλλα σκεφτηκα να γινω μελος και εδω... μιας και εκτος απο τον κινηματογραφο μου αρεσει και η λογοτεχνια... :))))
 
Έψαχνα να βρω τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ της έκδοσης του Έγκλημα και Τιμωρία που είχα εγώ (De Agostini, μτφ Σωτήρη Παταντζή) και του Γκοβόστη μτφ Αλεξάνδρου, όσον αφορά τη μετάφραση. Γκουγκλάροντας έπεσα στο το εξαιρετικό άρθρο εδώ, και, αφού το διάβασα, μπήκα να δω και τι άλλο υπάρχει. Και έμεινα!
 
Last edited by a moderator:
Παιδιά, εγώ πριν από περίπου 3-4 μήνες έψαχνα ένα φόρουμ ακριβώς σαν αυτό εδώ. Δηλαδή, ένα φόρουμ που γίνονται ανταλλαγές απόψεων - προτάσεων, αξιολογήσεις, χαβαλές, κ.λπ. Αφού ρώτησα διάφορους και κανείς δεν ήξερε να μου προτείνει σχετικά σάιτ, έψαξα στο γουγλ. Βρήκα δύο τρία αλλά κανένα δεν με κάλυψε όπως η ΛτΒ.
 
Καλησπέρα, είμαι καινούρια κι αυτό που με έφερε στη λέσχη, πέρα απο την αγάπη μου για τα βιβλία είναι και η αναζήτηση ενός. Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι ούτε τον τίτλο αλλά ούτε και τον συγγραφέα. Αν κάποιος από εσάς γνωρίζει τον τίτλο και μπορεί να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεη. Θυμάμαι ότι είναι Έλληνα συγγραφέα (αν δεν κάνω λάθος άντρα), είναι μπλε και μιλάει για μια ερωτική ιστορία την εποχή της τουρκοκρατίας.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 
Τη λέσχη εγώ την βρήκα λίγο πριν την συνανάγνωση του «Χέρτσογκ». Δηλαδή μάλλον με βρήκε, γιατί μια μέρα βρήκα μια πρόσκληση στην εφαρμογή Goodreads για τη συνανάγνωση και κάπως έτσι γράφτηκα. Βιβλία διαβάζω από μικρή, η μαμά μου έχει μεγάλη αγάπη για τα βιβλία όποτε κολλήσαμε κι εμείς. Και μια ανάμνηση μου από τις πιο παλιές που έχω είναι να πηγαίνουμε στην πλατεία του χωριού (στην Κύπρο τώρα αυτό) και να μπαίνουμε σε ένα βανάκι-κινητή βιβλιοθήκη για να δανειστούμε βιβλία.
Κάπως έτσι μπήκα λοιπόν στη Λέσχη, μου άρεσε η συνανάγνωση, το κλίμα και το περιβάλλον και κάθε μέρα διαβάζω και από κανένα νήμα, αντί να περιφέρομαι ασκόπως στο φατσοβιβλίο όταν βαριέμαι.
 
Top