Συνανάγνωση "Blankets" του Craig Thompson

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ας ξεκινήσουμε με αυτό, λοιπόν: "Blankets" του Κρεγκ Τόμπσον (Craig Thompson)

Ο πρώτος έρωτας ανάμεσα σε ένα καταπιεσμένο αγόρι κι ένα κορίτσι (και κλικ στον σύνδεσμο, εδώ πιο πάνω, για περισσότερα σχετικά με το έργο).




Ας δώσουμε καμια βδομάδα χρόνο να προμηθευτεί ο καθένας το βιβλίο.


Επίσης, ας πούμε πως θα συνεχίσουμε με "Το Μπλε είναι το πιο Ζεστό Χρώμα" για να ξεκινήσει κι αυτουνού η αναζήτηση, μιας και τα κόμιξ διαβάζονται αληθινά γρήγορα.

Το "Blankets" έχει ευτυχώς έναν ικανοποιητικό αριθμό σελίδων και μάλλον θα φτουρήσει να το διαβάσουμε σε δώσεις.

Είναι από μόνο του χωρισμένο σε εννέα ενότητες και πιστεύω πως μια εύλογη επιλογή είναι να τις διαβάζουμε ανά τρεις και άρα να χωρίσουμε την συνανάγνωση σε τρία τμήματα.

:)
 
Ωραια, νομίζω οτι βγαινει σε τρεις βδομαδες!

Να πουμε χοντρικά οτι το επομενο Σ/Κ (23-24/4) θα σχολιασουμε τις ενοτητες Ι-ΙΙΙ, στις 30/4-1/5, τις ενοτητες ΙV-VI και στις 7-8/5 τις ενοτητες VII-IX;

Εχω ελάχιστη επαφή με κόμικ (μόνο την "Φωτεινη της νυχτας" εχω διαβάσει ολοκληρη) και χαίρομαι που θα έχω την ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα αυτό το είδος παρέα με σας.

Εντωμεταξυ, άσχετο αλλα
σήμερα στην Πολιτεία, έπεσα πάνω στο αλλο του κομικ, το Habibi. Τι έργο τέχνης είναι αυτό, μου έτρεξαν τα σάλια :σάλια: Σκληρόδετο, καταπληκτικό σχέδιο, υπεροχη αραβική καλλιγραφία. Με τα χίλια ζορια κρατήθηκα να μην το πάρω, μηπως τύχει και το βρω φτηνοτερα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πάρε την πάνω σου την οργάνωση, Μεταλλαγμένη. Συμφωνώ με όλα, γενικότερα. :ναι:
 
Ωραία, οπότε διαμορφώνεται κάπως έτσι:

1) Δευτέρα 18/4 - Παρασκευή 22/4 ---> Ενότητες Ι-ΙΙΙ

Σχολιασμός 23-24/4

2) Δευτέρα 25/4 - Παρασκευή 29/4 ---> Ενότητες ΙV-VI

Σχολιασμός 30/4-1/5

3) Δευτέρα 2/5 - Παρασκευή 6/5 ---> Ενότητες VII-IX

Σχολιασμός 7-8/5


Ελπίζω να προλάβετε όλοι να προμηθευτείτε το κόμικ!
 
Είμαι μέσα, μήπως όμως να μεταφέρουμε τον σχολιασμό της δεύτερης ενότητας 1-2 μέρες πριν ή μετά γιατί θα είμαστε βαρυστομαχιασμένοι από τα αρνιά και τις μαγειρίτσες στις 30/4-1/5 (όσοι δεν έχουν χάσει τα δάχτυλά τους από τις κροτίδες δυσχεραίνοντάς τους στην δαχτυλογράφηση);
 
Αν και το έχω διαβάσει (στα αγγλικά) θα το ξαναδιαβάσω και εγώ. Για μένα τo Habibi είναι πολύ καλύτερο και σαν ιστορία και σαν σκίτσα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αν και το έχω διαβάσει (στα αγγλικά) θα το ξαναδιαβάσω και εγώ. Για μένα τo Habibi είναι πολύ καλύτερο και σαν ιστορία και σαν σκίτσα.
Μέσα να το διαβάσουμε κι αυτό. Τεράστιο κόμιξ (672 σελίδες). Δεν το έχω διαβάσει και μόλις το παράγγειλα (όχι απαραίτητα για συνανάγνωση). Καταλαβαίνω πως η ιστορία είναι κάπως στενάχωρη.

Παιδιά, τα κόμιξ διαβάζονται πολύ εύκολα. Προτείνω να τα πάρουμε όλα με την σειρά. :)))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
ε, τώρα αν γυρίσει κανείς και σήμερα καμιά σελίδα, εγώ δεν θα τον μαλώσω. :μαναι:
 
Κόρτο, δεν έχω πρόβλημα να μετατεθεί ο σχολιασμός των ενοτήτων IV-VI αν συμφωνήσουν και ο υπόλοιποι.

Εννοείται ότι είμαι μέσα για συνανάγνωση του Habibi :αγαπώ:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Διάβασα το πρώτο κεφάλαιο και μου αρέσει πάρα πολύ (περισσότερα σχόλια στην ώρα τους). Πάντως διαβάζεται πολύ γρήγορα και δεν βλέπω να μας φτάνει για 3 εβδομάδες... Βλέποντας και κάνοντας.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πράγμα που —όπως θα έχετε κουραστεί να με ακούτε να λέω— ισχύει γενικά για τα κόμιξ. Διαβάζονται με πολύ πιο γρήγορο τέμπο.

Στο κλείσιμο της εβδομάδας να δούμε αν είναι να πούμε να διαβάσουμε το υπόλοιπο με την μία; :χμ:
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Αντιγόνη, η συνανάγνωση έχει ξεκινήσει ήδη με την πρώτη ενότητα του κόμιξ, και το ΣΚ έχουμε τον πρώτο σχολιασμό.

(Διαβάζει κανένας άλλος ρε παιδιά ή την κάνω μόνη μου τη συνανάγνωση; :ωιμέ: )
 
Top