Συνανάγνωση: "Ο Ένοικος" του Ρολάν Τοπόρ

Αφού τελειώσαμε με την συνανάγνωση του "Δαιμονικού Εραστή" με την Χήθκλιφ και τον Ινσμούθιο η οποία και μας άνοιξε η όρεξη, αποφασίσαμε πως πρέπει να συνεχίσουμε με μια ακόμη!!! :))

Αυτή την φορά επιλέξαμε τον "Ένοικο" του Ρολάν Τοπόρ! Ίσως οι περισσότεροι γνωρίζεται το συγκεκριμένο βιβλίο από την αριστουργηματική μεταφορά του Ρομάν Πολάνσκι στον κινηματογράφο!

Το βασικό θέμα του βιβλίου, από όσο μπορώ να καταλάβω, είναι ο συνεχής εφιάλτης του κυρίου Τρελκόφσκι, ενοίκου ενός διαμερίσματος στο Παρίσι. Ο Τρελκόφσκι είναι ένας ταπεινός Πολωνός μετανάστης ο οποίος καταλήγει σε ένα αφιλόξενο κτιριακό συγκρότημα του οποίου οι υπόλοιποι ένοικοι συμπεριφέρονται περίεργα και μάλλον φαίνεται να κρύβουν και κάποιο μυστικό...

Μέχρι στιγμής είμαστε τρεις συμμετέχοντες:

  • Νικόλας Δε Κιντ
  • Χήθκλιφ
  • Ινσμούθιος

Φυσικά, προσκαλούμε όποιο από τα μέλη θέλει και του αρέσει το βιβλίο να δηλώσει συμμετοχή. Κρίνοντας από την προηγούμενη συνανάγνωση μπορώ να υποσχεθώ πως όσοι συμμετάσχουν θα περάσουν τέλεια!!!

ΥΓ: Χήθκλιφ περιμένουμε να χωρίσεις τα κεφάλαια και να ξεκινήσουμε!!!:)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είναι η αγαπημένη ταινία μου από Πολάνσκη. Αναρωτιέμαι εάν και το βιβλίο έχει το κάτι του.

Θα μας πείτε. :)
 
Εγώ λέω να μας ακολουθήσεις Φάρε!!!:ναι:

Μικρό είναι!!!Περίπου 170 σελίδες...

Τι λες;;; :μήπως;:


ΥΓ: Η μεταφορά του βιβλίου στο κινηματογράφο είναι κι εμένα η αγαπημένη μου ταινία του Πολάνσκι μαζί με το "Repulsion"! Ουσιαστικά ήταν το ένα μέρος της άτυπης εκπληκτικής τριλογίας του Πολάνσκι The tenant - Repulsion - Rosemary's baby!!
 
"Υπό την προϋπόθεση ύπαρξης αποθέματος στον εκδότη ... κλπ" :)))), θα σας ακολουθησω. ( και, ευχαριστώ:) )
Yγ. Νικόλα, σιγά μην το έχει το public. Αυτοι "εξαντλούν" και βιβλία που κυκλοφορύν κανονικα (βλ Ο αναρχικός των δύο κόσμων). :)
 
Last edited:
Αγαπητοί φίλοι ζητώ συγγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου, ένα προσωπικό ζήτημα με κράτησε μακριά, τώρα όμως επανήλθα και είμαι έτοιμη για μια ακόμη συναρπαστική εμπειρία συνανάγνωσης με την δοκιμασμένη παρέα εμπλουτισμένη από την εκπληκτική Έλλη! Δυστυχώς όπως ενημέρωσα τον Νικόλα υπάρχει ένα μικρό θεματάκι με το βιβλίο γι' αυτό ζήτησα μια ακόμη εβδομάδα παράτασης ευελπιστώντας να λυθεί - τώρα που βλέπω ότι βολεύει και την Έλλη ώστε να προμηθευτεί το δικό της αντίτυπο νιώθω μια κάποια ανακούφιση από τις τύψεις για την τόση καθυστέρηση.

Μολονότι το βιβλίο είναι μικρό και θα μπορούσε να βγει άνετα σε δύο εβδομάδες, συμφωνήσαμε κατόπιν συνεννόησης να ακολουθήσουμε τον ήδη υπάρχοντα χωρισμό του σε τρία μέρη - που θα αντιστοιχούν κατά συνέπεια σε τρεις εβδομάδες - καθότι μέχρι να αρχίσουμε ( ποιος να φταίει άραγε...; :φιρουλί: ) καλοκαίριασε και στην εποχή συνάδουν κάπως πιο ράθυμοι ρυθμοί ανάγνωσης...

Θα επιστρέψω σε μια δυο μέρες με λεπτομερή χωρισμό των κεφαλαίων μιας που ούτως ή άλλως συμφωνήσαμε να μην ξεκινήσουμε πριν την ερχόμενη Δευτέρα.

------------------------------------------

Μέχρι να ολοκληρώσω ό,τι έγραφα βλέπω ότι προστέθηκε και η Στιλλ Ίλλ... δεν αλλάζω το παραπάνω κείμενο, αλλά χαίρομαι που η παρέα μεγαλώνει
 
Last edited:
Νικόλα, εχω ενα καλό νέο κι ένα όχι καλο.
Βρεθηκε το βλιβλιο και το εχω ήδη στο calibre. Το κακό ειναι οτι δεν μπορω να το στειλω στο kindle. Είτε κατι δεν κανω σωστά κι έχω ξεχασει αν το στέλνεις στη συσκευή ή στο λογαριασμο, είτε καποιο προβλημα εχει προκυψει. Θα το ξαναδω το απογευμα.
Αυτα τα μηχανιζματα του διαβολου πια! :ρ
Καλη μου Χηθ, μην αισθανεσαιτυψεις. Στο τελος θα νικησουμε!
 
Last edited:
Εγώ πάντως δεν ανησυχώ!! Θα βρεθεί η άκρη!!:)))

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Οι συμμετέχοντες μέχρι στιγμής:

  • Χήθκλιφ
  • Ινσμούθιος
  • Έλλη Μ
  • Στιλλ Ιλλ
  • Νικόλας Δε Κιντ
  • Καστάλια????????????:))))
 
Χαχα, φάτε, μάτια, σπανακόπιτα, και η κοιλιά περίδρομο; Ρε Έλλη, παίζεις με τον πόνο μας! Αλλά ας είναι, αφού το βιβλίο περιήλθε σε κατάσταση ανάγνωσης, χαλάλι :))))
 
Μ αρεσει το ξινογαλα! Ειδικα εκεινο της μεβγαλ. Αν καναμε δια ζωσης συναναγνωση, σε διαβεβαιωνω οτι σπανακοπιτα δε θα εφτιαχνα μεν, δε θα σας ελειπε δε :ρ.
Καλη μου Κασταλια, ξανα ευχαριστω. :)
Στιλλ, και το οινομελο μ' αρεσει, αμε. :))))
 
Εγω γιατι δεν εχω δοκιμασει ξυνογαλα ως τωρα σαν γνησια οπαδος των γαλακτοκομικων που ειμαι. Πρεπει να διορθωθει αυτο αμεσα.
 
Last edited:
Και εγώ τις πίτες με αριάνι τις τρώω, Νικόλα, και εμένα με βαράνε! Ο κόσμος είναι γεμάτος άσχετους...
Παρεμπιπτόντως, όλα αυτά τα παιδιά που δηλώνουν στο goodreads ότι θα συμμετάσχουν, ελπίζω να αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να περάσουν μια βόλτα από δω... Κερνάμε και εικονική σπανακόπιτα, αν δεν αρκεί από μόνο του το δέλεαρ της ίδιας της συνανάγνωσης.
 
Top