"Γιάννης Μαρής - 100 χρόνια" στο "Βήμα της Κυριακής"

Αυτήν την Κυριακή 3 Ιουλίου 2016 το "Βήμα της Κυριακής" παρουσιάζει το φημισμένο έργο "Έγκλημα στα Παρασκήνια" του Γιάννη Μαρή με αφορμή τα 100 χρόνια από τη γέννηση του.

Διάρκεια προσφοράς, τίτλοι βιβλίων, άγνωστα ακόμη...

https://el-gr.facebook.com/www.tovima.gr/
 
Λατρεύω μαρη ! Δεν την είχα πάρει χαμπάρι την προσφορά ! Το συγκεκριμένο το χω οποτε δεν θα το πάρω ξανα/ την αλλη βδομαδα ξερουμε τι θα χει; πολυ χάρηκα που ξαναδίνεται μαρης παει με το ελληνικό καλοκαίρι κατα κάποιον τρόπο. Να το πάρω και αυτο, μακρυγιάννη την πήρες εσυ την προσφορά; τι λεει ; ποσες σελίδες είναι;
 
Last edited:
Δεν το αγόρασα Αριάδνη, το έχω και εγώ. Δεν ξέρω περισσότερα δυστυχώς :)
Τη δεκαετία του 1950 το "Έγκλημα στα παρασκήνια" είχε γίνει ταινία. Ήταν το πρώτο του Μαρή που διάβασα.
 
Last edited:
Η ταινία είναι πολύ καλή και πρωτότυπη, πρωταγωνιστές Αλεξανδράκης - Κοντού.

Όσο κι αν έψαξα δε βρήκα στοιχεία για την πορεία της προσφοράς στο διαδίκτυο, αν κάποιος αγόρασε την εφημερίδα, ας κοιτάξει τι γράφει μέσα για την επόμενη εβδομάδα...
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Ωραιος ο Μαρης! Μου αρεσει γιατι τα μερη που διαδραματιζονται οι ιστοριες τα ξερω και στο μυαλο σου γινεται πιο ζωντανες!
Περασα απο το περιφτερο να παρω σιγαρετα και για να τσεκαρω τη ποιοτητα του βιβλιο..Δεν ειναι τσιγαροχαρτο αλλα ουτε και το καλυτερο! Σεβαστο θα ελεγα!
 
Ποσες σελιδες ηταν καλικαντζαρε! Ο μαρής σαν δημοσιογράφος αναπαριστούσε υποθέσεις της εποχής του κυριως σε οτι είχε να κάνει σχέση με την μεγαλοαστική ταξη και ναι ήταν σαφως επηρεασμένος απο την αγκάθα δεν τίθεται συζήτηση! Επισης δεν τιθεται θέμα πως ειναι και ο έλληνας δάσκαλος του νουαρ
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Απ'οσο ξερω αρχικα ειχε στηλη σε εφημεριδα της εποχης και καθημερινα ή σαββατοκυριακο εγραφε αποσπασματα απο τα εργα του,σα να αυτοσχεδιαζε,μετα τα πηραν και τα καναν βιβλια (κατι σα να βλεπεις επεισοδια απο το Game Οf Τhrones σε γραπτο λογο)

@Αριαδνη: Το βιβλιο που ειχε η εφημεριαδα ηταν pocket size περιπου 15Χ11 και σε παχος 1μιση ποντο,για σελιδες δε μπορω να το προσδιορισω.. ηταν λιγο πιο σκληρες απο ποιοτητα εφημεριδας.
Βεβαια και εγω το πρωτο που διαβασα απο Μαρη το ''Χαμογελο της σφιγγας'' ηταν απο εφημεριδα σε ποιοτητα τσιγαροχαρτου,παρολα αυτα το ευχαριστηθηκα και με το παραπανω!
 
Όπως εντόπισα παρακάτω, τα βιβλία της σειράς είναι 6.

https://comicstrades.me/αποκλειστικοτητεσ/μονο-για-μελη/προσφορεσ-εφημεριδων/τα-βιβλια-του-γιαννη-μαρη-βημα/

Για να δούμε πόσα θα δώσουν τώρα...
Τα χω ολα αχχχ τυχεροι οσοι πρωτομπαίνουν στον κόσμο του μαρή! Αυτή την κυριακή το έγκλημα στο κολωνάκι με τον ζωγράφο καρνέζη
 
Ξερουμε αν η προσφορα συνεχιζεται, γιατι βλεπω οτι απο αυριο αρχιζει η σειρα με τις βιογραφιες διαφορων διασημων.
 
Οχι δεν συνεχιζεται δυστυχως και περιμενα και αλλα βιβλια πιο σπανια που δεν ειχα! Τωρα θα βαλει μαιρυλιν την λατρεμενη την βιογραφια της και το φλερτ με τον κεννεντι καλα δεν ηταν φλερτ ακριβως πιο προχωρημενο χα χα
 
Top