... απήγγειλε μας κάτι!!

Πως σας φαίνεται η ιδέα μου για ένα θέμα όπου τα μέλη της λέσχης θα απαγγέλνουν?
ηχογραφείστε εδώ και ανεβάστε μετά τον σύνδεσμο

http://vocaroo.com/
 
Last edited:
Ορφέα, νομίζω πως είναι αρκετά "απαιτητικό" αυτό...
ωραίο, πολύ ωραίο ακούγεται, αλλά λίγο δύσκολο, δεν ξέρω...
Τι λένε τα παλιά μέλη της λέσχης? :)
 
προσπάθησα να καταλάβω που βρίσκεται η δυσκολία
συνειδητοποιησα ότι δεν έκανε επικόλληση τον σύνδεσμο,έκανα επεξεργασία στην αρχική ανάρτηση και το πρόσθεσα
 
Νομίζω πως η δυσκολία δεν είναι τόσο στο τεχνικό μέρος,
αλλά στο πώς θα μπορέσει να αποδώσει ο καθένας μας κάτι αγαπημένο.
Σε μια παρέα θα ήταν διαφορετικό.
Πολλές φορές ακόμα και για τους επαγγελματίες (ηθοποιούς για παράδειγμα ή τους ίδιους τους λογοτέχνες), αποδεικνύεται απαιτητικό...
Δεν ξέρω... θα ήθελες ίσως να κάνεις την αρχή?
Έχεις κάτι στο μυαλό σου?
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
(εμενα με σκοτώνει λιγο το "απήγγειλέ μας", αλλα αν θεωρειται σωστό, οκ :)))) )
 
Προτείνω να ακούσετε απαγγελίες του Ρένου Αποστολίδη είναι εξαιρετικές , κάποιες της Λαμπέτη είναι καλές .
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
έ και σύ βρε φαρμακόγλωσσε ! να απαγγείλεις το ''επΈστρεφε'' ! :))
Σωστα! Τι πιο καταλληλο :))))
Εμένα στα αφτιά μου πάντως το "απήγγειλέ" σωστά κάθεται. :ωιμέ:
Σα λέξη είναι ολόσωστη :))) αρκεί να σημαίνει οτι "αυτός απήγγειλε" κάτι

Περισσότερα εδώ, γιατί ειναι εκτος θεματος.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Παιδιά, δεν ήταν "ποιητική άδεια" του Καβάφη. Η ποιητική άδεια αφορά κάτι που το κάνει ο ποιητής κατ' εξαίρεση. Ήταν ο φυσικός τύπος με τον οποίο μιλούσε ο άνθρωπος όπως κάνουμε κι εμείς σήμερα.

Το Επέστρεφε του Καβάφη δεν είναι ποιητική άδεια. Είναι φυσικός τύπος της καθομιλουμένης εδώ και πάνω από αιώνα!


Συγχωρέστε μου τα έντονα αλλά αυτό το θέμα πως το "επέστρεφε" του Καβάφη δήθεν είναι ποιητική άδεια το βλέπω να επιστρέφει ξανά και ξανά ενώ πολύ απλά δεν είναι αληθές.
 
φυσικά και δέν είναι ποιητική άδεια το ''επέστρεφε'', διότι η ''ποιητική άδεια'' εξυπηρετεί με ένα αδόκιμο ή εσφαλμένο τύπο την πληρότητα ενός ποιητικού όρου (ρίμας, μέτρου κλπ). Επίσης, η καθομιλουμένη βρίσκει τους δικούς της δρόμους κι έχει τη δική της ελευθερία, άν και κάποια σφάλματα, ιδιαίτερα στον προφορικό λόγο, είναι εξόφθαλμα ή εξωφρενικά. Απο κάποιο σημείο και μετά, μετράει και η συνήθεια του καθενός. Εγώ δέν θα μπορούσα ποτέ να πώ προστακτικά ''αντέγραψέ μου την παράγραφο'', ''περιέγραψέ μου το συμβάν'', ''παρέδωσέ μου την κόλλα σου'' ή ''επέστρεψε σπίτι πρίν τη μία''. Άλλος θα το μπορούσε.
Όσο πάντως έχω αντιληφθεί, στα σημερινά σχολεία και γυμνάσια η επιμονή των φιλολόγων και των διδασκάλων στη χρήση της προστακτικής χωρίς χρονική αύξηση είναι μόνιμη και σταθερή.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
μα και η απαγγελία μπλαμπλα είναι.. :))))
 
Top