45ο Φεστιβάλ Βιβλίου - Ζάππειο

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
45ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΒΙΒΛΙΟΥ-ΖΑΠΠΕΙΟ

02 - 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016



Ώρες λειτουργίας:
Δευτέρα-Πέμπτη: 18:00 – 22:30
Παρασκευή & Σαββάτο: 18:00 – 23:00
Κυριακή: 11:00 – 22:30

:ρ

 
Last edited:

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
ποτέ δεν κατάλαβα τον λόγο ύπαρξης τέτοιων φεστιβάλ.τα βιβλία τα πωλούν σε ακριβότερες τιμες απ'ότι τα βιβλιοπωλεια.ποιος ο λόγος να πηγαίνει κανείς?
 
Συμφωνω Φιλιπ. Για τους συχνους αναγνωστες σαν και εμας που θελουμε 2-3 βιβλια τον μηνα δεν συμφερει να αγορασεις απο εκει. Αξιζει μονο για βόλτα να χαζεψεις κανα καινουριο τιτλο. Αυτες οι εκθεσεις νομιζω ειναι περισσοτερο για ανθρωπους που διαβαζουν 1-2 βιβλία τον χρόνο και θα πανε να τα παρουν εκει χωρις να πολυσταθουν στην τιμή.
 
συμφωνώ με τους προλαλήσαντες - υπενθυμίζοντας κι όλας την, ως επι το πλείστον, ιδιαίτερα χαμηλή ποιότητα βιβλίου, που στοχεύει μόνο τον ιδιαίτερα επιπόλαιο αναγνώστη, χωρίς να προσφέρει παρα ελάχιστα στον πιό απαιτητικό.
αφήνοντας κατα μέρος την κακή αισθητική των παραπηγμάτων σε κάποιους απο τους ελάχιστους εμβληματικά καλαίσθητους χώρους της πόλης (όπως η διον. αρεοπαγίτου, ή το ζάππειο).
γιατί αυτά τα γύφτικα παζάρια δέν οργανώνονται, άν πρέπει να οργανωθούν, σε κάποιο γιουσουρούμ ή, έστω, σε κάποιο εστεγασμένο χώρο ;
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Δεν εχετε αδικο...πας στη Πρωτοπορια ή στη Πολιτεια και φορτωνεις μια τσαντα βιβλια στη μιση τιμη!
Οι εκθεσεις (αν δεν ειναι κανενα μυστηριο bazaar) ειναι στη φαση που θα πας και θα χαζεψεις κανα βιβλιο με τη φραπα στο χερι σα σωστος αργοσχολος! Θα πας να ''τσακωθεις'' με το ζαχαροπουλο,να σου πρωτεινει καμια 10ρια βιβλια,να σου χαρισει ενα και μετα να πας για κανα καφε!
Εγω στη προηγουμενη εκθεση πηγαινα και εδειχνα βιβλια απο το νημα ''εκδοσεις που δε διαβασαν το βιβλιο'' και ρωτουσα αν το εχουν σε αυτη την εκδοση.. οτι ειναι επετειακη,συλλεκτικη και διαφορα τετοια... και ακουγα ''δε την ξερω,δεν εχω ιδεα,μισο λεπτο να κοιταξω'' μεχρι και το '' την περιμενω,δε μου την εχουν φερει ακομα''
 
...εδειχνα βιβλια απο το νημα ''εκδοσεις που δε διαβασαν το βιβλιο'' και ρωτουσα αν το εχουν σε αυτη την εκδοση.. οτι ειναι επετειακη,συλλεκτικη και διαφορα τετοια... και ακουγα ''δε την ξερω,δεν εχω ιδεα,μισο λεπτο να κοιταξω'' μεχρι και το '' την περιμενω,δε μου την εχουν φερει ακομα''
:προσκυνώ::προσκυνώ::προσκυνώ::προσκυνώ:
Παλι καλά που δεν ήταν εξαντλημένα. :))))
 
Καπου συμφωνω, καπου διαφωνω..
Αυτες οι Εκθεσεις θα επρεπε να εχουν δελεαστικες εκπτωσεις στις τιμες των βιβλιων για να αποκτουν πραγματικο νοημα.
Βεβαια τωρα το αναγνωστικο κοινο ειναι πιο ενημερωμενο κ πιο απαιτητικο απο αλλοτε κ μπορει ν κανει πολλαπλες συγκρισεις.
Οι τιμες των μεγαλων οικων ειναι τοσο απογοητευτικες στα ορια της...δυσφημησης!!!!Μαρκετινγκ μηδεν.

Νομιζω πως τετοια Φεστιβαλ ευνοουν πιο μικρους οικους που ερχονται στο προσκηνιο, ενω στα βιβλιοπωλεια βρισκονται κ λιγακι θαμμενοι πισω απο τα πιο μεγαλα εκδοτικα ονοματα.Κι αυτοι οιμικροτεροι οικοι, κανουν ενιοτε κ γενναιες εκπτωσεις.
Οσο για το τρολλαρισμα, δεν ξερω.
Καπου φαινεται αστειο κ πνευματωδες, αλλα παρεισφρεει υπουλα κ μια μικρη σκεψη πως προκειται για ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ανθρωπους - υπαλληλους των οικων-που εχουν την "αγωνια" να εξυπηρετησουν σωστα, οποτε διατηρω μια επιφυλαξη κατα ποσο ειναι τελικα διασκεδαστικο

Σε καθε περιπτωση αγαπω το Φεστιβαλ κι ευχομαι να γινεται καθε ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.Η παρουσια των συγγραφεων αυτοπροσωπως και η ποικιλια των βιβλιων και των εκδοτικων οικων δημιουργουν μια ενδιαφερουσα εμπειρια.
Κ το Ζαππειο ειναι το ιδανικο σημειο
 

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Τοσο υπουλο και υποκριτικο οσο να θελουν να σου πουλησουν ενα βιβλιο της Λενας Μαντα σα το διαμαντι της συγχρονης ελληνικης λογοτεχνιας μονο 18 ευρω!
ή σε μια απελπισμενη νοικοκυρα τις αποχρωσεις του γκρι...σα τη ''βιβλο'' του παθους!
Επειδη ειναι Best Seller...μπορει να μη ξερουν ουτε καν πως λενε τον ηρωα του βιβλιου αλλα θα στο πασαρουν για να το παρεις και να τσεπωσουν λιγα ευρωπουλα....
Παρε το ''Μοναχο που πουλησε τη φεραρι του και ακομα χεζεται στο χρημα επειδη τα κοροιδα αγοραζουν το βιβλιο του και το 2016'' ..εχει βγαλει και καινουριο! Οταν γινεται αυτο δε παιζουν με τη νοημοσυνη σου!
Τοτε ποιος ειναι ο μαλακας της υποθεσης? Μηπως ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ? (και κερδισμενος ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ)

Οταν λεω κανω πλακα δε γινεται κακοπροαιρετα και χωρις καποιο σκοπο.. φυσικα γελαω και γελανε καταλαβαινοντας οτι ειμαι ενας ευθυμος,λιγο παραπανω κοινωνικος παπαρας σε μια εκθεση βιβλιου, ετσι ειναι η ζωη! :αγαπώ:
Τωρα αν καποιου η νοημοσυνη δε φτανει ως εκει και παλι..ετσι ειναι η ζωη!
 
Last edited:
Εγω στη προηγουμενη εκθεση πηγαινα και εδειχνα βιβλια απο το νημα ''εκδοσεις που δε διαβασαν το βιβλιο'' και ρωτουσα αν το εχουν σε αυτη την εκδοση.. οτι ειναι επετειακη,συλλεκτικη και διαφορα τετοια... και ακουγα ''δε την ξερω,δεν εχω ιδεα,μισο λεπτο να κοιταξω'' μεχρι και το '' την περιμενω,δε μου την εχουν φερει ακομα''
ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΟΣΤ Οταν λεω κανω πλακα δε γινεται κακοπροαιρετα και χωρις καποιο σκοπο.. φυσικα γελαω και γελανε καταλαβαινοντας οτι ειμαι ενας ευθυμος,λιγο παραπανω κοινωνικος παπαρας σε μια εκθεση βιβλιου, ετσι ειναι η ζωη!
Τωρα αν καποιου η νοημοσυνη δε φτανει ως εκει και παλι..ετσι ειναι η ζωη!
Αυτο δε νομιζω οτι χρειαζεται και νοημοσυνη Αινσταιν να το καταλαβει καποιος...
Αναγνωστικο επιπεδου της Β Δημοτικου, αρκει!Μαλλον ζητημα αισθητικης ειναι.Καποιον δεν τον εκφραζει, καποιον τον εκφραζει.
Ειναι αποψεις κ δεν εχει να κανει με νοημοσυνη κ υπονοουμενα "μεσημεριανου τυπου", πραγματικα.
Καλικάντζαρος
Τοσο υπουλο και υποκριτικο οσο να θελουν να σου πουλησουν ενα βιβλιο της Λενας Μαντα σα το διαμαντι της συγχρονης ελληνικης λογοτεχνιας μονο 18 ευρω!
ή σε μια απελπισμενη νοικοκυρα τις αποχρωσεις του γκρι...σα τη ''βιβλο'' του παθους!
Επειδη ειναι Best Seller...μπορει να μη ξερουν ουτε καν πως λενε τον ηρωα του βιβλιου αλλα θα στο πασαρουν για να το παρεις και να τσεπωσουν λιγα ευρωπουλα....
Παρε το ''Μοναχο που πουλησε τη φεραρι του και ακομα χεζεται στο χρημα επειδη τα κοροιδα αγοραζουν το βιβλιο του και το 2016'' ..εχει βγαλει και καινουριο! Οταν γινεται αυτο δε παιζουν με τη νοημοσυνη σου!
Τοτε ποιος ειναι ο μαλακας της υποθεσης? Μηπως ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ? (και κερδισμενος ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ)
Επισης , υπαρχουν γουστα κ δε ζητουν ολοι το ιδιο απο ενα βιβλιο.
Δεν ενιωσα ποτε να εξαπατωμαι απο υπαλληλο.Ουτε μια φορα.Ειλικρινα.
Ο καθενας εχει κριτηριο.Αμα θελω να φτιαξω σουσι κ ιαπωνικη κουζινα, θα παρω "φυκια".
Αν θελω να..." στολισω την κιθαρα μου", θα παρω "κορδελες".Μεταξωτες.Ποτε αναποδα!
Καθετι στον ρολο του.Κ απο το οπισθοφυλλο μπορω να κρινω αν με ενδιαφερει ενα βιβλιο-αδιαφορο ποιος το εγραψε κ τι επιτυχια ειχε κανει πριν.
Αν διαβαζεις σε ενα οπισθόφυλλο

"η φτωχη κοπελα με το παιδι στην αγκαλια, που ερωτευεται παραφορα τον πλουσιο, πανισχυρο Αλεξη με τα γαλαζια ματια..." κ περιμενεις αριστουργημα κ ενα βιβλιο που "κανει τη διαφορα", κακο του κεφαλιου σου...Δε φταιει κανενας υπαλληλος.
Υπαρχει αρκετη ενημερωση κ μεγαλη ποικιλια πλεον.
Ενα "τετοιο βιβλιο της Μαντα" ,μπορει να προσφερει συγκινηση, χαλαρωση κ για αυτο τον ρολο να ειναι "καλο"."Πολυ καλο μαλιστα!
Σε καποιον που θελει να χαλαρωσει δε θα προτεινεις Καφκα, ουτε το CONFITEOR.Αλλα μπορει να προτεινεις ενα αισθηματικο ως καλο βιβλιο ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ.Καθε βιβλιο αξιολογειται στο ειδος του.Μπορει να ειναι καλο για εναν συγκεκριμενο ρολο.Αγχολυτικο.Ταξιδιαρικο.


Επισης εχε υποψη σου πως και οι οικοι καπως πρεπει να επιβιωσουν...Ειναι ευθυνη του αναγνωστη να προσανατολισει το κριτηριο του προς αναγνωσματα πιο ποιοτικα.
Και να σου πω την αληθεια.Ο καλος αναγνωστης δεν κρινεται απο τα βιβλια που διαβαζει αλλα απο τον τροπο που αφομοιωνει κ αξιοποιει τα αναγνωσματα του για να εξελισσεται.
Θα ηταν ευκαιρια παντως να πεσουν οι τιμες στα Φεστιβαλ κι οι αναγνωστες να ανακαλυψουν κι αλλους οικους με ποιοτικες εκδοσεις.


Τελος, δεν ειναι ο εργαζομενος o κερδισμενος σε καμια περιπτωση- ακομη κ αν πουλησει ενα καροτσι βιβλιο.Το παραδειγμα με οσα εγιναν στον ΙΑΝΟ ειναι αντιπροσωπευτικο.
 
Οποιος γουστάρει, παει στην έκθεση. Οποιος δε γουστάρει, δεν πάει. Δηλαδη, τι το απλούστερο;;
Αλλοι ψωνιζουν απο βιβλιοπωλεία, αλλοι απο εκθέσεις, άλλοι -που τους τρώνε χέρια και κώλος- κι απο τα δύο.
Άλλοι παμε για την παράδοση, για τη βόλτα, για τον πασατέμπο. Άλλοι για να βγάλουν καμια γκόμενα. Και;
 
Οποιος γουστάρει, παει στην έκθεση. Οποιος δε γουστάρει, δεν πάει. Δηλαδη, τι το απλούστερο;;
Αλλοι ψωνιζουν απο βιβλιοπωλεία, αλλοι απο εκθέσεις, άλλοι -που τους τρώνε χέρια και κώλος- κι απο τα δύο.
Άλλοι παμε για την παράδοση, για τη βόλτα, για τον πασατέμπο. Άλλοι για να βγάλουν καμια γκόμενα. Και;


μαζεύει??????
 
Top