Συγγραφείς που τους δώσαμε δεύτερη ευκαιρία και τελικά μας δικαίωσαν!

Διαβάζοντας το βιβλίο του Φώκνερ "Αβεσσαλώμ Αβεσσαλώμ" στα πλαίσια της συνανάγνωσης διαπίστωσα πως μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος που γράφει ο συγκεκριμένος συγγραφέας και κατ' επέκταση μου αρέσει και το βιβλίο.
Παρ' όλα αυτά ο Φώκνερ ήταν ένας από τους συγγραφείς που η πρώτη επαφή που είχα μαζί τους, θα έλεγα πως ήταν τραυματική. "Η βουή και η μανία" ήταν το πρώτο του βιβλίο που ξεκίνησα να διαβάζω, αλλά δυστυχώς το παράτησα 3 φορές... :)
Κάτι η κούραση λόγω εργασίας, κάτι ο δύστροπος τρόπος γραφής του Φώκνερ με έφτασαν στα όρια μου και ξεπερνώντας κάποιους ψυχαναγκασμούς (:μαναι:) το βιβλίο πήγε αρχείο...

Όμως ήθελα πάντα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον συγκεκριμένο συγγραφέα, και μέχρι στιγμής φαίνεται πως με δικαιώνει..:)

Εσείς τι κάνετε;

Δίνετε δεύτερη ευκαιρία ή όχι;
 
εγώ δινω τριτη, ποτέ δευτερη.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι η βουή ειναι σαφώς ευκολότερη απο το Α.Α.
Αλήθεια, ποια εκδοση είχες ξεκινήσει να διαβάζεις;
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ωραίο θέμα! Ρίχνοντας μια ματιά στο goodreads, διαπίστωσα ότι μάλλον δεν έχω δώσει ποτέ δεύτερη ευκαιρία σε συγγραφέα που με απογοήτευσε την πρώτη φορά (μεταξύ άλλων Χέμινγουέι, Κοέλιο, Ντε Σαντ).
 
Ήταν από την σειρά με του Νομπελίστες του Καστανιώτη...

Για πες μας για τις τρίτες ευκαιρίες λοιπόν που έχει δώσει;;;:))))

@Ίζι: Αλήθεια από Χέμινγουέι με τι ξεκίνησες;;;
 
Last edited:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Με το Γέρο και τη Θάλασσα. Ωραίο μήνυμα, ωραίο γράψιμο αλλά ----> :νύστα: Ίδρωσα να το τελειώσω.
 
Εγώ είχα ξεκινήσει με το "Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα" που μου άρεσε και μετά πήγα στον Γέρο τον οποίον βαρέθηκα...

κι αυτόν και το ψάρι του...:))))
 
Νικόλα, εννοεις τη μετάφραση του Μάτεση;
Ευκαιρία έδωσα στον Καμύ. Για την ακρίβεια, παρόλο που πρώτη φορά τον διαβασα σε ηλικία που δεν έπρεπε να τον διαβάσω, ξεπερασα το σοκ που μου ειχε προκαλέσει ο ξενος κι η πανουκλα.

εδιτ: Πάλι, αξιολογώ πολύ ψηλα τον γερο και το ψάρι του, όπως λές.
 
Τί ψυχαναγκασμούς; Αν και φοβάμαι την απάντηση γιατί θεωρώ πως ακόμα και στους ψυχαναγκασμούς μου είμαι ε χμμ μοναδικός και κάτι μου λέει πως θα μου καταρρίψεις τη θεωρία :χαχα:

Συνήθως όταν απορρίπτω ένα συγγραφέα δε δίνω δεύτερη ευκαιρία, αλλά ξέρω με σιγουριά πως θα αποτολμήσω κάποιο άλλο βιβλίο του Ουγκώ γιατί μου αρέσει ο τρόπος που γράφει, κάποιες φράσεις ή παράγραφοι είναι ευφυέστατες και πολύ συναισθηματικές, αλλά ομολογώ ότι κάπου στα μισά του 3ου τόμου των Αθλίων βαρέθηκα.
Επίσης, επειδή επιμείνατε για τον Camu και δε γνώριζα ότι η ‘’Καλή και η Ανάποδη’’ ήταν το πρωτόλειο έργο του και θέλω να διαβάσω κάτι ακόμα και ήδη έχω κλειδώσει στο Σίσυφο .
Πάντως ως τώρα συγγραφείς τους οποίους απέρριψα το Balzac το 2001 και τον King το 2005, επέστρεψα σε αυτούς και χάρηκα που το έκανα. Οπότε νομίζω πως έχει σημασία πότε απορρίπτουμε κάτι και ότι μια επανεξέταση ή επαλήθευση σε άλλη χρονική περίοδο, ή διαφορετική φάση της ζωής μας είναι απαραίτητη.

Θεωρώ πως σε οποιαδήποτε φάση της ζωής μου θα μου ‘’μιλάνε’’ ο Stendhal κι ο Γκόρκι, άλλωστε έπεσα πάνω τους με ιλιγγιώδη ταχύτητα ενώ είχα πιάσει πάτο συναισθηματικά και επαγγελματικά, ψηλαφώντας για διέξοδο σε αστυνομικά τρίτης διαλογής. Όμως από τότε και σε άλλες περιπτώσεις, φάσεις, καταστάσεις είναι ένα απάγκιο.
 
Ναι αυτή ΈΛλη...

Όσο για τον Καμί τι να πω... Χαίρομαι που του έδωσες δεύτερη ευκαιρία!!
Ξέρεις ... Είναι ο αγαπημένος μου...:ντροπή:


Τί ψυχαναγκασμούς; Αν και φοβάμαι την απάντηση γιατί θεωρώ πως ακόμα και στους ψυχαναγκασμούς μου είμαι ε χμμ μοναδικός και κάτι μου λέει πως θα μου καταρρίψεις τη θεωρία :χαχα:
Παράδοξε ο δικός μου ψυχαναγκασμός πήγαινε στο να αφήσω βιβλίο που ξεκίνησα στην μέση...:)
 
Last edited by a moderator:
Δεν ξέρω γιατί, αλλά ανέκαθεν μου φαινόταν πολύ "κουλ" τύπος...

Και να φανταστείς, όταν είχε έρθει να μιλήσει την Ελλάδα τον σνόμπαραν οι δικοί μας "διανοούμενοι" και δεν πήγαν... :νατώρα:

Οι μόνοι που είχαν παρευρεθεί ήταν οι Ευ. Παπανούτσος, Κ. Τσάτσος, Γ. Θεοτοκάς, Φ. Βεγλερής και Ν. Χατζηκυριάκος-Γκίκας....

Επίσης, νομίζω πως έχει βγάλει τον καλύτερο λόγο σε απονομή Νόμπελ...:)

ερωτευμένος δεν ήμουν όμως!!!:μουάχαχα:
 
Έχοντας διαβάσει μονο τον ξένο τολμώ να πώ οτι τον θεωρώ απο τους αγαπημένους μου και έχω βάλει στο πρόγραμμα να διαβάσω κι άλλα έργα του.

[video=youtube;jQOfbObFOCw]https://www.youtube.com/watch?v=jQOfbObFOCw[/video]

Aυτό είναι ένα υπέροχο βιντεάκι που συνοψίζει την φιλοσοφία του. Τελικά ο Καμύ ήταν νιχιλιστής ή όχι. Ο Μερσώ είναι ξεκάθαρα ένας τέτοιος άνθρωπος. Ο Καμύ όμως ??
 
'Ελλη όλα κι όλα. Ο Καμύ είναι δικός μου, τον είδα πρώτη! :θρρρ: και έχω βγάλει το γνωστό σλόγκαν που κάποτε θα γίνει μπλουζάκι. Επίσης κατα τη γνώμη μου η βουή είναι πολύ πιο δύσκολη από το Αβεσσαλώμ, αβεσσαλώμ, γι'αυτό και σημαντική μερίδα των αναγνωστών πέταξε λευκή πετσέτα ή το βαθμολόγησε με άσσους και δύο αστέρια. Κακά τα ψέματα, κάποια βιβλία πρέπει να τα διαβάσεις σε συγκεκριμένο χρόνο και με κατάλληλη ψυχολογική διάθεση. Αν είσαι κουρασμένος νοητικά ή σωματικά ή και τα δύο, πως να τελειώσεις την βουή; Να έχεις τις σκοτούρες σου, να έχεις και τον Φώκνερ με τις τσαχπινιές του και τους αναξιόπιστους αφηγητές του πάει πολύ.

Σε συγγραφείς τις περισσότερες φορές δίνω δεύτερες ευκαιρίες. Και ευτυχώς γιατί ενώ δεν με ενθουσίασε η πρώτη γνωριμία μου με τον Σάλιντζερ (ο φύλακας), η ιδανική μέρα για μπανανόψαρα (ή αλλιώς 9 ιστορίες) μπήκε στα αγαπημένα μου. Έχω πολλά παραδείγματα αλλά το πιάσατε το νόημα. Βασικά πιστεύω πως όλοι ακολουθούμε το ένστικτο μας. Για παράδειγμα ο Νικόλας μπορεί να μπούκωσε με την βουή αλλά δεν την ξαναέβαλε στο ράφι με το σκεπτικό πως ήταν άθλιο βιβλίο-φτου κακά-δεν ξαναπιάνω-Φώκνερ-ούτε-με-μανταλάκι.
 
Σε όσους συγγραφείς έδωσα δεύτερη ευκαιρία, πάντα ήταν σαν την πρώτη. Απογοήτευση. Θυμάμαι μερικούς: Μιλτιάδης Μαλακάσης, Γιώργος Γραμματικάκης, Κενιζέ Μουράτ, Λέμονι Σνίκετ, Νίκος Χουλιαράς, Victoria Hislop (εκτός από Το Νησί που μου άρεσε), Γιάννης Ξανθούλης, Ειρένα Ιωαννίδου Αδαμίδου, Μάνος Βουράκης και πολλοί ακόμη.
 
Last edited:
Για τον Καμύ κάπου διάβασα οτι τασσόταν πάντοτε ενάντια του νιχιλισμού. Για τον Μερσώ όμως βρήκα αυτό που ταιρίαζει στον τρόπο που τον προσέγγισα και τον αντιλήφθηκα. Eν ολίγοις δεν ταιριάζουν στην συγκεκριμενη κατηγορία όπως είπες και συ.

Camus roughly grapples with the problem of existential nihilism (that life has no intrinsic meaning). To be more exact, he grapples with the problem of absurdity, which is the conflict between our desire for intrinsic meaning in life and our inability to find any (whether or not such meaning exists is actually irrelevant for Camus)
 
Last edited:
Σε γενικές γραμμές δίνω ,σε κάποια βιβλία ,δεύτερη και τρίτη ευκαιρία .Είναι όμως κάποια που για να τα διαβάσεις απαιτείται να προσηλωθείς σε αυτά .Συνήθως ακολουθώ τον κανόνα της 1 ώρας .Αν σε 1 ώρα ένα βιβλίο δεν με συγκινήσει ή δεν βρω κάτι το ενδιαφέρον ,το αφήνω .
 
Φυσικά και έχω συγγραφείς που μου αρέσουν ,αλλά ξέρω ότι δεν είναι όλα τα βιβλία τους καλά .Μ'αρέσει ο Γκομπρόβιτς αλλά βαριέμαι τον Υπερατλαντικό του ,μ'αρέσουν τα διηγήματα του Τρούμαν Καπότε αλλά όχι το Εν ψυχρώ ή το Πρόγευμα στο Τίφαννις ,δεν μου αρέσει ο Φιτζέραλντ ,με αφήνει αδιάφορο ο Χέμινγουαίη εκτός από το Ο γέρος και η θάλασσα που δεν είναι χαρακτηριστικό του .....
 
Τζονκαν, καπως ετσι νιωθω κι εγω για τους Γκομπροβιτς-Χεμινγουεη. Ο Γκατσμπι μου αρεσε πολυ, αλλα νομιζω ειναι υπερτιμημενος.
 
Top