Απόφθεγμα του Κοραή

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βλέπω στον Ιστό να φέρεται να έχει πει ο Αδαμάντιος Κοραής:

"Ω ταλαίπωρος Ελλάς, εσύ δεν ανεστήθης εκ του τάφου, απλώς άλλαξες τάφο, απ' τον Τουρκικόν εις τον Χριστιανικόν."

Έχει πολύ ενδιαφέρον εάν το είπε αλλά έχω γίνει πολύ επιφυλακτικός με όσα κυκλοφορούν στον Ιστό και μου αρέσει να ανατρέχω στην πηγή.

Υπάρχει εδώ κάποιος που... ξέρει από Κοραή; :))) που μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ως προς την αυθεντικότητα του αποφθέγματος; Και εάν όντως ειπώθηκε/γράφτηκε από τον Κοραή σε ποιο πλαίσιο έγινε αυτό;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Για λέγε!

(θα σε κεράσω καφέ)
 
Τέλος πάντων ας μοιράσω στο κοινό την γνώση :ρ

Σε αυτό εδώ το κείμενο του Κοραή που έχει τον εύγλωττο τίτλο "Τί συμφέρει εις την απελευθερωμένην από Τούρκους Ελλάδα να πράξη εις τας παρούσας περιστάσεις, διά να μη δουλωθεί εις Χριστιανούς Τουρκίζοντας. : Διάλογος δύο Γραικών" και εκδόθηκε το 1830 η επίμαχη φράση βρίσκεται περίπου στην μέση της 14ης σελίδα. Το κοίταξα βιαστικά βέβαια αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται στην διακυβέρνηση του Καποδίστρια.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Κοιτούσα κι εγώ στο ίδιο το απόφθεγμα να βρω πού έχει παραπάνω ύψιλον. :))))

Κόρτο :μπράβο:

Θα δω αν υπάρχει το βιβλίο σε ηλ. μορφή, από περιέργεια.
 
Μα στον σύνδεσμο που έδωσα είναι το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή.

Η διατύπωση βέβαια δεν είναι 100% ίδια, η κεντρική ιδέα όμως είναι. Στο κείμενο λέει περίπου ότι όπως η ανάσταση του φοίνικα είναι μύθος έτσι είναι και η ανάσταση της Ελλάδας. Η Ελλάδα δεν αναστήθηκε αληθινά αλλά άλλαξε μόνο τάφο, περνώντας από τα χέρια Τούρκων νεκροθαφτών σε χέρια χριστιανών νεκροθαφτών. Όλο το κείμενο των 48 σελίδων έχει σαν στόχο τον δεσποτισμό του Καποδίστρια, οπότε αυτός είναι ο χριστιανός νεκροθάφτης και όχι η εκκλησία ή χριστιανική διδασκαλία όπως υπονοείται όπου κυκλοφορεί το απόφθεγμα (ο φοίνικας σαν σύμβολο της ελληνικής αναγέννησης έπαιξε πολύ κατά την επανάσταση του 1821, χρησιμοποιήθηκε σαν έμβλημα και από τον Καποδίστρια).
 
Last edited:
Ενδιαφέρον όλο αυτό. Δεν ήξερα ότι ο Κοραής είχε χαρακτηρίσει έτσι τον Καποδίστρια. Σε κάθε περίπτωση, το βέβαιο είναι ότι σήμερα η χώρα είναι "ένα απέραντο νεκροταφείο", παραφράζοντας μια άλλη γνωστή ρήση.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Αμάν ρε Μπέιζιλ. Μας τσάκισες! :))))

Οι ακαθόριστες σκοτεινές δυνάμεις θέλουν να μας φαν (κατά τα ημέιλ που ανακυκλώνονται αβασάνιστα στο Ίντερνετ), η γλώσσα μας πεθαίνει (κατά Τοστογιέφσκυ) και η χώρα μας είναι ένα απέραντο νεκροταφείο.

Δεν είναι πολύ μηδενιστική κι ισοπεδωτική μια τέτοια οπτική στα πράγματα; Μήτε παράδεισος είναι η Ελλάδα μας, μήτε κόλαση. Μήτε Γη της Επαγγελίας, μήτε απέραντο νεκροταφείο.

Δηλ. κάτι στο ενδιαμέσο δεν παίζει;!

Σίγουρα, δεν θα μετρούσα την νηφαλιότητα στις αρετές του έθνους. :))))
 
Όχι Πωλίνα!!!:))))

Μαϊμού υπάλληλοι, άδειες, συντάξεις, επιδοτήσεις, πτυχία, δάνεια, πιστοποιήσεις, νόμοι, διαγωνισμοί, όλα μα όλα....

Δεν υπάρχει κάτι που να μην είναι μαιμού σε αυτή την χώρα...
 
ΟΚ, Φαροφύλακα, θα σηκώσω το γάντι. :))))
Το σχόλιο, ή η εξυπνάδα, για να το πούμε καλύτερα, περί νεκροταφείου γράφτηκε σε σχέση με τα προγεγραμμένα. Κατά τα άλλα, και μόνο να σκεφτεί κανείς το πόσοι, κυρίως νέοι, έχουν φύγει για τα ξένα, είναι από μόνο του αρκετό για να καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καθόλου, μα καθόλου καλά.
Είναι λεπτή η ισορροπία ανάμεσα στη μανία της συνομωσιολογίας και στον ρεαλισμό. Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση μέσα στην απλότητά του είναι αυτό που παραθέτει η Χάνα Άρεντ στην αρχή της μελέτης της για τον Ολοκληρωτισμό: «Οι συνηθισμένοι άνθρωποι δεν ξέρουν ότι όλα είναι δυνατά». Κάποιου David Rousset. Άσχετο αλλά ενδιαφέρον. Μόλις τον έψαξα στο «τέρας αναζήτησης» και βρήκα αυτό για τον Rousset: was the first person to use the term "Gulag" in the French language, revealing to the French the Soviet system of labor camps.

Όπως και να ΄χει: εδώ είμαστε.
 
συμφωνώ με το μπαίηζιλ, αν και ίσως όχι για τους ίδιους λόγους. δυστυχώς, η ελλάδα είναι ένα νεκροταφείο, κατ΄εμέ λόγω έλλειψης παιδείας, κυρίως όμως λόγω καθήλωσης σε μιά αποστεωμένη εθνική - κρατική ιδεολογία, που θα διώχνει όλο και περισσότερο τους νέους, ακόμα κι άν στη χώρα εισρεύσει πακτωλός (ή ακόμα και αμαζόνιος) απο χρήμα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να πω κι εγώ την άποψή μου: η Ελλάδα είναι μια χώρα καλύτερη από τις περισσότερες που υπάρχουν στην Γη από διάφορες απόψεις. Αυτήν την στιγμή περνάει κρίση από την οποία κάποια στιγμή θα ανακάμψει καθώς κύκλος είναι και γυρίζει. Σίγουρα έχει περάσει καλύτερα χρόνια όπως και πολύ πολύ χειρότερα.

Εγώ μπορώ να πω με βεβαιότητα πως δεν ζω σε νεκροταφείο. Άλλωστε ζούσα σε χώρα που ευημερεί, ως υπήκοος μάλιστα, με πλήρη δικαιώματα, γνωρίζοντας άπταιστα γλώσσα και κουλτούρα, έχοντας επάγγελμα περιζήτητο και καλοπληρωμένο εκεί, και επέλεξα να έρθω εδώ πράγμα για το οποίο δεν έχω στιγμή μετανιώσει. :)

Όπως είπα εγώ δεν ζω σε νεκροταφείο κι ούτε μιλάω μια γλώσσα νεκρή ή που πεθαίνει. Αλλά άλλος μπορεί κάλιστα να το κάνει. Δεν θα μαλώσουμε. :)))
 
γουέλλ, κι εμένα η ανεψιά μου, φαροφύλακα, επίσης πολίτις ισχυρού διαβατηρίου και οικονομίας, ελληνίδα επίσης, έζησε στις ΗΠΑ για δέκα χρόνια, σπούδαξε, δούλεψε εκεί σε μεγάλη πολυεθνική με αρκετά λεφτά, και τώρα ήρθε στην ελλάδα σάν στέλεχος της εταιρίας, με διπλάσιο μισθό ως ''γουέρκινγκ όβερσήζ''.Νοίκιασε ρετιρέ σε παραθαλάσσιο προάστειο, έχει ένα κάρο επιδόματα, και, φυσικά, επίσης μπορεί να ισχυρισθεί ότι ''προτίμησε την ελλάδα''.

''Σίκυον'' η ζωή, φίλτατε ! ένας το τρώει και δροσίζεται, κι άλλος το τρώει και ζορίζεται ...

:))

σίγουρα η ελλάδα είναι πολύ καλύτερη απο το μπάνγκλα ντές, την εσωτερική μογγολία, το ανατολικό τιμόρ και τις περισσότερες άλλες χώρες του πλανήτη ! εξ ίσου σίγουρα όμως, θα πρέπει κανείς να διερωτάται πώς και μιά σχετικά όμορφη χώρα κάνει τους πολίτες της να αισθάνονται όχι πολίτες, αλλ' υπήκοοι, και μάλιστα καταπιεσμένοι, και πώς δέν κρατάει τους νέους της ή πώς δέν προσελκύει κάν ξένους απο τις χώρες με κάποιο πολιτισμό για μόνιμη διαμονή.
 
Last edited:
Top