Τα "ψαγμένα"...

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα την σελίδα "τα ψαγμένα". Μια ιστοσελίδα από τις εκδόσεις gutenberg που αναζητούν και προβάλλουν "ψαγμένα" βιβλιοπωλεία τα οποία όπως αναφέρουν και στην σελίδα θα πρέπει να πληρούν τα εξής κριτήρια:

1) Αποτελεί εστία πολιτισμού, πόλο γνώσης, σημείο συνάντησης και ανταλλαγής ιδεών, χώρο υψηλής αισθητικής.
2) Ο βιβλιοπώλης γνωρίζει πολύ καλά το χώρο του βιβλίου και έχει προσωπική άποψη για μεγάλο μέρος των βιβλίων που προβάλει.
3) Προωθεί τις ποιοτικές εκδόσεις και ειδικά την ποιοτική λογοτεχνία (σε ράφια, πάγκους και βιτρίνα).
4) Βοηθάει τους αναγνώστες να βρουν αυτό που ψάχνουν και διευρύνει τις επιλογές τους.
5) Διατηρεί προσωπικές σχέσεις με τους πελάτες του και τους προτείνει βιβλία.
6) Διοργανώνει πολιτιστικές εκδηλώσεις ή/και παρουσιάσεις σημαντικών βιβλίων (όπου υπάρχει δυνατότητα).
Από ότι είδα είναι ακόμα στην αρχή (έχει μόλις 3 βιβλιοπωλεία) αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σαν ιδεά (ειδικά μιας και αφορά όλη την Ελλάδα και όχι μονο την Αθήνα ως συνήθως) οπότε είπα να την μοιραστώ μαζί σας :)
 
Είναι καμιά δεκαριά στην Αθήνα και στα προάστια ,πχ το Λεμόνι στο Θησείο ,ο Μωβ Σκίουρος στην πλατεία Καρύτση ,το Λεξικοπωλείον στην πλατεία προσκόπων στο Παγκράτι ,το Επι-λέξη στην Ακαδημίας ,ο Ναυτίλος στην Χαρίλαου Τρικούπη κ.α.
 
αν και αντιπαθώ πάρα πολύ αυτή τη λέξη (αυτή και τη λέξη κουλτουριάρης) πολύ όμορφοι πολυ-χώροι είναι και τα the book loft (στην Πατριάρχου Ιωακείμ), Booktique (επίσης Κολωνάκι) αλλά κι ο Φωταγωγός, στη στοά του Booze (πινεις και τα ποτακια σου ειτε εκει ειτε παραπανω, ειτε παραδιπλα -εχει φοβερα μπαρακια τριγυρω απο και στην Κολοκοτρωνη)
 
Βλέπω το βιντεάκι με το καινούριο βιβλιοπωλείο στη σειρά των "ψαγμενων" και πέρα απο τις αρχικές πολύ όμορφες εντυπώσεις, πιάνω τον εαυτό μου να αναρωτιέται οτι καλά τα δείχνουν και τα λένε, αλλά τι είδους μέλλον έχουν τέτοιες επιχειρήσεις. Καλά τα όμορφα λόγια , η αγάπη προς τα βιβλία, οι περιποιημένοι χώροι, αλλα οι λογαριασμοι, η εφορία και ο ΟΑΕΕ πληρώνονται στο τέλος του μήνα? Αυτη ειναι η απορια μου. Και γίνομαι ετσι κυνικός γιατι παρόμοιες προσπάθειες που έχω δει σε Λάρισα και Κομοτηνή βυθίστηκαν αύτανδρες και άδοξα.

[video=youtube;e7NgrKrJEyY]https://www.youtube.com/watch?v=e7NgrKrJEyY[/video]
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Μακάρι να πιάσουν τα παιδιά. Εγώ που δεν θέλω να μιλάω με κανέναν και απλά θέλω να βυθίζομαι σε ένα όσο πιο απρόσωπο, καλά ταξινομημένο και φίσκα στα βιβλία βιβλιοπωλείο γίνεται, δεν ανήκω, δυστυχώς, στο δυνάμει πελατολόγιό τους. Ακόμα και σε κανέναν Ιανό που μπαίνω ο υπάλληλος που με ρωτάει αν μπορεί να με βοηθήσει μου μοιάζει με ένα μικρό εμπόδιο που ευτυχώς προσπερνιέται εύκολα. Ευτυχώς, στα Public, δεν υπάρχει ούτε αυτό.
 
Και γίνομαι ετσι κυνικός γιατι παρόμοιες προσπάθειες που έχω δει σε Λάρισα και

Για Λάρισα το κοιτούσα κι εγώ με μια φίλη μου... Μετά από μια έρευνα αγοράς και ένα οικονομικό πλάνο εγκαταλείψαμε την ιδέα εντελώς απογοητευμένοι...:μαναι:
 
Τωρα γιατι εμενα ολοι αυτοι οι χωροι μου φαινονται και λίγο δηθεν? Απο την μια δειχνουν ομορφοι και συμπαθητικοι αλλά απο την αλλη μου βγάζουν και μια ψευτοκουλτουρα. Απο το όνομα, το ξυλινο πικάπ την γραφομηχανη και γενικα ολη την ατμοσφαιρα, χαμηλος φωτισμος κ.λ. Και καλα εγω εχω και Γονατά στο ράφι. Ακομα και ο τιτλος αυτης της σειρας των παρουσιασεων "τα ψαγμενα" μου φαινεται λιγο αλλαζονικος. Τι παει να πει "τα ψαγμενα"? Δηλαδη τα αλλα βιβλιοπωλεια τα μεγαλα Πολιτεια, Προτωπορια η και της γειτονιας μου ακομα τι είναι? "Αψαχτα"? Τελος παντων ευχομαι να δουλεψουν οι ανθρωποι όπως ευχομαι να δουλευουν όλα τα βιβλιοπωλεία.
 

Για Λάρισα το κοιτούσα κι εγώ με μια φίλη μου... Μετά από μια έρευνα αγοράς και ένα οικονομικό πλάνο εγκαταλείψαμε την ιδέα εντελώς απογοητευμένοι...:μαναι:
Στην Κομοτηνή το έκανε μία φίλη μου (βιβλιοπωλείο-καφε) που είχε και το know-how ως επι χρόνια υπάλληλος σε βιβλιοπωλείο. Μέσα σε δυο χρόνια έκλεισε , αν και ηταν παρα πολυ προσεγμενο και την κυνηγησε τη δουλεια . Και πώς να επιβιώσει σε μία πόλη που διαβάζει μόνο τα φυλλάδια του lidl και ο καφές είναι συνυφασμένος με ψωνιστήρι σε καφετέριες αισθητικής φοιτητικού πάρτυ της ΔΑΠ. Άρα υπήρξε λάθος έρευνα αγοράς και αφέλεια εκ μέρους της στην προσέγγιση.

Αυτό που θέλω να πω, είναι οτι καλές οι Κοελικές ατάκες "κάνε το hobby σου επάγγελμα" και οι μεγαλοστομίες περι ψαγμένων βιβλίων και βιβλιοπωλείων, αλλά στο τέλος δουλειά είναι αυτό που πληρώνει τους λογαριασμούς.

ΥΓ: Νικολας δε Κιντ, είμαστε συμπατριωτες Λαρισαίοι?
 
Last edited:
Συνήθως όταν λέμε ψαγμένος, εννοούμε ότι κάποιος έχει εμβαθύνει πολύ σε ένα αντικείμενο...

Είναι η ρηματοποιημένη μετοχή της έκφρασης "την έχω ψάξει" (slang.gr)

Δλδ την ψάχνω με την μουσική σημαίνει πως δεν ακούω μόνο ότι είναι mainstream αλλά ψάχνω και σε ραδιόφωνο, ανεξάρτητες παραγωγές, συναυλίες κλπ για νέα είδη.
Μην γίνει καμια σύγχυση εδώ με "ευπώλητα" ή εύπεπτα!!! :))))

Οι δίσκοι του Θανάση είναι "ψαγμένοι" αλλά και ευπώλητοι! Όμως δεν είναι mainstream πολύ απλά γιατί ο Θανάσης δεν παίζει με τους κανόνες του πχ Κότσιρα που είναι ο ορισμός του mainstream...
Τελευταία ο όρος ψαγμένος έχει αποκτήσει αρνητική χροιά, μιας και χρησιμοποιείται υποτιμητικά...

Κάτι ανάλογο με το "κουλτουριάρικη" ταινία...
Προσωπικά προτιμώ τους όρους σινεφίλ και ιδιαίτερο...
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ακομα και ο τιτλος αυτης της σειρας των παρουσιασεων "τα ψαγμενα" μου φαινεται λιγο αλλαζονικος. Τι παει να πει "τα ψαγμενα"? Δηλαδη τα αλλα βιβλιοπωλεια τα μεγαλα Πολιτεια, Προτωπορια η και της γειτονιας μου ακομα τι είναι? "Αψαχτα"?
Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν Χρυσόστομε. Γενικά η λέξη "ψαγμένος" όπως χρησιμοποιείται δεν μου αρέσει. Όσο για το αν μπορούν να επιβιώσουν τέτοιες επιχειρήσεις, πολύ αμφιβάλλω. Τους εύχομαι το καλύτερο πάντως.
 
Παρόλα αυτά όταν ψάχνεις ένα αντικείμενο (όποιο και να είναι αυτό) αυτό που βρίσκεις είναι ψαγμένο...

Τελευταία έχει αλλάξει μάλλον η έννοια της λέξης...
 
Είμαι πελάτης των παραπάνω βιβλιοπωλείων. Εξαιρετικό είναι οι Πλειάδες στο Παγκράτι, 100 μέτρα από το σινεμά Πτι Παλαί, που έχει αρκετά βιβλία και πηγαίνει καλά απ' ό,τι βλέπω, αφού είναι σε καλή περιοχή και κάνει και ωραίες εκδηλώσεις. Αγαπημένο είναι και το Booktalks στο Παλαιό Φάληρο με ωραία βιβλία, καφετέρια, εκδηλώσεις και με μια από τις πιο βιβλιοφιλικές ομάδες της Αθήνας. Συμπαθητικός ο Μωβ Σκίουρος με λίγα βιβλία αλλά εκεί που είναι χωμένος... Ο Ναυτίλος ήτανε παλιά, πριν φύγει ο ψηλός. Αν θέλετε, σας λέω και για τα άλλα αλλά αρκεί. Τις τιμές και την ποικιλία/πληρότητα της Πολιτείας δεν είναι εύκολο να τις βρούμε αλλού.Και το σάιτ της.
 
Θα συμφωνήσω με τον / την Ρουμπαγιάτ ως προς τις Πλειάδες, το Booktalks και τον Ναυτίλο .Είμαι πελάτης τους και όχι μόνο .Δεν είναι απλά βιβλιοπωλεία ,είναι στέκια συνάθροισης βιβλιόφιλων ,συγγραφέων, πολύ γνωστών μεταφραστών , συλλεκτών,εκδοτών ,κριτικών αλλά και απλών πελατών .Ναι ο Ναυτίλος έχει ξεπέσει -ειδικά μετά την φυγή του Μίμη - αλλά παραμένει στέκι αγαπημένο .Να συμπληρώσω το Λεξικοπωλείον στην Πλατεία Προσκόπων στο Παγκράτι και το Λεμόνι στο Θησείο .Διαφωνώ ως προς την Πολιτεία και την Πρωτοπορία .Η Πρωτοπορία πεθαίνει ,έχει μεν φθηνά βιβλία αλλά δεν έχει πωλητές με άποψη .Η Πολιτεία ,παρ'ότι φαίνεται φθηνή δεν είναι ,μόνο στις προσφορές είναι φθηνή αλλά δεν είναι όλα τα βιβλία καλά .Συμφέρει μόνο για να πάρεις βιβλίο μετά την 2η έκδοση ή άμα το βγάλει προσφορά .Όσο για τα Ιανός ,Book+,αυτό που άνοιξε στην θέση του Παπασωτηρίου ,και το public αυτά δεν απευθύνονται σε αναγνώστες σαν κι εμένα .
 
Μπήκα μετά απο καιρό στη σελίδα και είδα πως έχουν προσθέσει και μιας ενότητα όπου κάθε μήνα ένας βιβλιοπώλης (από τα βιβλιοπωλεία που έχουν παρουσιάσει) προτείνει 3 βιβλία.

Επιπλέον, μια παρόμοια σελίδα -επίσης στο ξεκίνημα της- : http://littlebookstores.gr/
 
Δυστυχώς και στα Ιωάννινα δύο περιπτώσεις τέτοιων βιβλιοπωλείων τελείωσαν άδοξα. Χώροι προσεγμενοι, ειδική διαμόρφωση με πουφ, πολυθρόνες και μαξιλαρακια για να νιώθεις σαν στο σπίτι σου. Εκδηλώσεις για παιδιά, παρουσιάσεις βιβλίων και όλα τα σχετικά. Αλλά δυστυχώς, οι λογαριασμοί είναι μια σκληρή πραγματικότητα.
 
Top