Βιβλία φαντασίας για εφήβους

Γεια σας σε αυτο το νημα θα σας πω 10 βιβλια φαντασιας . Ολα τα βιβλια που θα σας πω θα ειναι φαντασιας για εφηβους οχι απαρετιτα μονο για εφηβους απλος λεω περιπου σε τι φαση ηλικιας θα ηταν ωραιο να τα διβασουν οι αλλοι. Και θα σας γραφω και ποσα βιβλια εχει η καθε σειρα.
1) Νυχτερινο Σχολειο.
Εχει 5 βιβλια.
2)ΟΨΙΔΙΑΝΟΣ
Εχει τρια βιβλια ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν εχουν μεταφραστη ολα τα βιβλια αυτης της σειρας στα ελληνικα μονο τα τρια απο το πεντε.
3) Η Επιλογη
Εχει τρια βιβλια , εχει και αλλα δυο βιβλια το ενα (το τεταρτο βιβλιο δηλαδη) μολλις μεταφραστηκε το αλλο και μαλλον τελευταιο βιβλιο της σειρας δεν ξερω ποτε θα μεταφραστη.
4) Τα Φτερα
Εχει τεσερα βιβλια.
5) Τα Μυστικα Του Αθανατου ΝΙΚΟΛΑΣ ΦΛΑΜΕΛ.
Εχει 6 βιβλια.
6) Η Ανταλαγη
Εχει 3 βιβλια.
7) Οι 13 θυσαυροι
Εχει 3 βιβλια.
8) Το πεπρομενο
Εχει τεσερα βιβλια.
9) Σκαρλετ
Εχει ενα βιβλιο.
10) Αγγελικη Σιωπη
Εχει 4 βιβλια.
Αυτα ειναι τα 10 πιο αγαπημενα μου βιβλια :γιούπι: , δεν ειναι ολα φαντασιας εννοω με μαγειες αλλα δεν εξιστορουν ουτε καποια αληθινη ιστορια οποτε τα εβαλα μαζι με της φαντασιας αφου μιλουν για εναν διαφορετικο κοσμο.
Ελπιζω να σας αρεσουν και αν εχετε και εσεις καποιο αγαπημενο βιβλιο φαντασιας μπορειτε να το γραψετε. :αγαπώ: :αγαπώ:
 
1) Harry Potter
2)Αγώνες πείνας
3)Θανάσιμα εργαλεία
4)Η τριλογία της απόκλισης
5) Έραγκον (4 βιβλία)
6) και νόμιζα ότι η αγγελική σιωπή αρέσει μόνο σε μένα!
7) Σκοπεύω να διαβάσω την τετραλογία της Σελήνης ξεκινώντας απο το Σίντερ!
8) Χιόνι σαν στάχτη (3 βιβλία)
9) το χρονικό της Νάρνια (όλη η σειρά 7 βιβλία μαζί)
και φυσικά όλα του Τόλκιν αν και θεωρούνται ώριμα έργα αλλά περιέχουν φαντασία
 
1) Harry Potter
2)Αγώνες πείνας
3)Θανάσιμα εργαλεία
4)Η τριλογία της απόκλισης
5) Έραγκον (4 βιβλία)
6) και νόμιζα ότι η αγγελική σιωπή αρέσει μόνο σε μένα!
7) Σκοπεύω να διαβάσω την τετραλογία της Σελήνης ξεκινώντας απο το Σίντερ!
8) Χιόνι σαν στάχτη (3 βιβλία)
9) το χρονικό της Νάρνια (όλη η σειρά 7 βιβλία μαζί)
και φυσικά όλα του Τόλκιν αν και θεωρούνται ώριμα έργα αλλά περιέχουν φαντασία
Πολυ ωραια βιβλια τα εχω ολα ακουστα και χαιρομαι που σου αρεσει το Αγγελικη σιωπη γιατι στους περισοτερους αναγνωστες δεν αρεσε
 
Όντως είναι υπέροχη τετραλογία,γενικά σαν κριτήριο δεν έχω τις κριτικές όπως οι περισσότεροι αλλά το ένστικτό μου. Εξάλλου είναι υποκειμενικές οι κριτικές, είναι καθαρά θέμα γούστου. διαβάζω μια υπόθεση μου κινεί το ενδιαφέρον και έπειτα θα κρίνω αν μου άρεσε εν τέλη. Αυτό που με τσαντίζει όμως είναι ότι οι εκδοτικοί οίκοι αφήνουν σειρές στη μέση και μου την σπάει να έχω τη μισή σειρά στα αγγλικά και την άλλη στα ελληνικά. :ουχ: Όπως περίπτωση του Οψιδιανού!
 
Όντως είναι υπέροχη τετραλογία,γενικά σαν κριτήριο δεν έχω τις κριτικές όπως οι περισσότεροι αλλά το ένστικτό μου. Εξάλλου είναι υποκειμενικές οι κριτικές, είναι καθαρά θέμα γούστου. διαβάζω μια υπόθεση μου κινεί το ενδιαφέρον και έπειτα θα κρίνω αν μου άρεσε εν τέλη. Αυτό που με τσαντίζει όμως είναι ότι οι εκδοτικοί οίκοι αφήνουν σειρές στη μέση και μου την σπάει να έχω τη μισή σειρά στα αγγλικά και την άλλη στα ελληνικά. :ουχ: Όπως περίπτωση του Οψιδιανού!
Ναι και σε αφηνει σε σειμιο πολυ σημαντικο δεν ειναι σαν κατι αλλες σειρες που ειναι σαν αυτοτελη και δεν εχεις προβλημα αν θα τα διαβασεις ολα!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Έβερ, δώσε λίγο την προσοχή σου σε αυτό:
;)

10 — Αποτελεσματικές παραθέσεις
Όταν απαντούμε σε μια ανάρτηση ακριβώς από κάτω της, δεν θα πρέπει να την παραθέτουμε παρά μόνο αν θέλουμε να απομονώσουμε ένα μικρό, συγκεκριμένο σημείο της.

Ομοίως, όταν απαντούμε σε μια παλιά ανάρτηση περιορίζουμε πάντα το κείμενο που παραθέτουμε στο ελάχιστο που χρειάζεται.
 
Εννοεις να μην παταω Απαντηση με παραθεση αν δεν θελω να τονισω κατι σχετικα με αυτο???
 
Κατάλαβα εννοεί να απαντάμε κατευθείαν μάλλον χωρίς παράθεση. Η παράθεση νομίζω είναι για έμφαση ορισμένων σημείων, το έχω!:)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι Εβερ αυτο εννοει. Παραθεση κανουμε για να δειξουμε σε ποιο μηνυμα απανταμε (αν ειναι 3-4 αναρτησεις πισω) και σε ποιο ακριβως σημειο (αν ηταν μεγαλο το αρχικο μηνυμα). Αρα, αν απανταμε στο αμεσως προηγουμενο μηνυμα δεν υπαρχει λογος να το κανουμε παραθεση, ποσο μαλλον να το κανουμε παραθεση ολοκληρο! Μετα απο καποιο σημειο βαραινει πολυ τη σελιδα και ειναι κουραστικο, γι' αυτο και "απαγορευεται" να γινεται χωρις λογο. :)
 
Last edited:
Top