Διαβάζοντας το «S» των Doug Dorst και J.J. Abrams

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Γνωρίζοντας πως το διαβάζει αυτήν την στιγμή κι ο Αντέρωτας, και πως πρέπει να είμαστε κοντά κι οι δύο, κάπου στο 2ο κεφάλαιο, ξεκινώ αυτό το νήμα μπας και ψαρώσει, να τα λέμε εδώ πέρα!
:)))

Καταρχήν, να πω πως [δ]το βιβλίο[/δ] το έργο αυτό είναι σούπερ καλοφτιαγμένο. Δεν έχω βρει να του ψέξω ούτε λεπτομέρεια, όταν το μάτι μου γενικότερα σκαλώνει στα χίλια δυο μικρά κι ελάχιστα, στα κανονικά του. Σε αντίθεση, τα πάντα είναι πολύ προσεγμένα κι είναι φανερό πως έχει δαπανηθεί ένας τεράστιος όγκος επιμέλειας.

Η αίσθηση είναι μοναδική. Διαβάζεις ένα βιβλίο που λέγεται «Το Πλοίο του Θησέα» και μαζί δύο αναγνώστες-μελετητές που βρίσκονται σε ένα αδιάκοπο κουβεντολόι για τα όποια σχετικά και άσχετα κι έχουν γεμίσει τις σελίδες με σχόλια, υπογραμμίσεις, φωτοτυπίες, κάρτες, φωτογραφίες κτλ. Και μέσα από τις συζητήσεις τους ξεπηδάει ένα αδιόρατο (για την ώρα) μυστήριο σχετικά με τον συγγραφέα, τον μεταφραστή και το ίδιο το βιβλίο.

Όπως και να ‘χει, αν ποτέ το τελειώσω μάλλον θα μπω στον κόπο για μια παρουσίαση.

Τα υπόλοιπα προς όποιον το διαβάζει (κίνδυνος αποκαλύψεων)* :
Για την ώρα η ιστορία του SoT δεν με τραβάει ιδιαίτερα. Θέλω να πω δεν είναι λογοτεχνία που θα καθόμουν, αυτήν την στιγμή, να την διαβάσω από μόνη της. Το πλοίο, βέβαια, μου δίνει μια ευχάριστη αίσθηση Πόε κι ειδικά όταν στον Άρθουρ Γκόρντον Πιμ συναντούν ένα καράβι στο πουθενά (ένα πολύ συγκεκριμένο καράβι). Εκεί απλά τους προσπερνά, εδώ σαν να βρίσκομαι εκεί πάνω.

Κάπου συζητούν οι δυο τους εάν το SoT είναι ή δεν είναι μια ιστορία αγάπης. Πράγμα που από μόνο του την κάνει, ως έναν βαθμό, ιστορία αγάπης, αν κι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα τέτοιο (πέρα από την σύντομη συνάντηση με μια άγνωστη). Όταν το διάβασα σκέφτηκα πως ίσως είναι μια τέτοια κι οι ιστορία των δύο που γράφουν στο περιθώριο.

Αντέρωτα, πιστεύεις πως ο μεταφραστής είναι ο Στράκα; Τί λέει η ψυχούλα σου;


* σπόιλερ αλέρτ, ντε :)))
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Απ' ό,τι έχω καταλάβει βιβλία σαν κι αυτό και σαν το Σπίτι από Φύλλα, παρουσιάζουν εναλλακτικές, πρωτότυπες μορφές αφήγησης. Έχουν, άραγε, κοινά χαρακτηριστικά αυτά τα δύο;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Το να πω για αυτο το βιβλιο ειναι το ιδιο δυσκολο με το να το διαβαζω. Ειναι τοσο απολαυστικη η ροη των δεδομενων και των αποκαλυψεων, που φοβαμαι οτι αν αποπειραθω να το περιγραψω, μπορει να αποκαλυφθει κατι που δεν πρεπει. Εχω βρει και μπλογκς πανω στο S. αλλα 2 φορες το ματι μου επεσε σε ονοματα και λεξεις που δεν επρεπε οποτε τα απεφυγα.

Ο Στρακα λοιπον ειναι ενας μυστηριωδης συγγραφεας του πρωτου μισου του 20ου αιωνα, για τον οποιο τιποτα δεν ειναι γνωστο περα απο το εργο του. Αν και Στρακα ειναι Τσεχικο επωνυμο, δεν ειναι γνωστο αν το ονομα του ειναι πραγματικο. Κατι σαν τον Αρκά δηλαδη :) Ειχε σταθερη επικοινωνια μονο με τον εξισου αινιγματικο μεταφραστη F.X. Caldeira, ο οποιος ισχυριζεται οτι δεν ξερει περισοτερα απο ο,τι οι υπολοιποι. Τιθεται λοιπον απο νωρις το ερωτημα, ειναι ο Καλντειρα και ο Στρακα το ιδιο προσωπο; Ξερει ο Καλντειρα περισσοτερα απο οσα λεει; Και οσα λεει ανταποκρινονται την αληθεια;

Το βιβλιο παρουσιαζει ενα εναλλακτικο συμπαν οπου ο Στρακα αποτελει ενα απο τα μεγαλυτερα αινιγματα και εχει προκαλεσει παγκοσμια φρενιτιδα. Τα εργα του θεωρουνται κλασικα, μελετουνται στα πανεπιστημια, φιλολογοι και θαυμαστες σε websites προσπαθουν να ανακαλυψουν την ταυτοτητα του, με προσωπικοτητες του 20ου αιωνα (φανταστικες ομως, ετσι; ) να αποτελουν "υποψηφιους". Επιστολες, τηλεγραφηματα και αλλα αντικειμενα λεγεται οτι ηταν δικα του, χωρις ομως να ξερει κανενας ποια ειναι αυθεντικα.

Παντα χωρις να ειναι τιποτα γνωστο για τον Στρακα, λεγεται οτι ηταν πολυ πολιτικοποιημενος και τα εργα του ειναι προφητικα και εχουν να κανουν με το φασισμο και τον καπιταλισμο. Καποιοι απο τους μελετητες θεωρουν οτι η πραγματικη περσονα του Στρακα ηταν κατασκοπος και συμμετειχε ή ηταν υπευθυνος σε δολοφονιες και αλλα γεγονοτα. Αταυτοποιητα πτωματα εχουν βρεθει ανα τον κοσμο φεροντας πανω τους μια σελιδα απο καποιο εργο του Στρακα.
[HR][/HR]
Το Πλοιο του Θησεα ειναι υποτιθεται το τελευταιο εργο του Στρακα. Το ιδιο το εργο θα ελεγα οτι ειναι αλληγορικο/σουρρεαλιστικο. Χωρις να εχω διαβασει Καφκα, θα ελεγα οτι ειναι στο ιδιο μηκος κυματος. Ειναι δυσκοδιαβαστο με πολλες αγνωστες λεξεις, και τα 2 πρωτα κεφαλαια ειναι σουρεαλιστικα και εφιαλτικα.

Η ολη εμπειρια του βιβλιου θα ελεγα οτι αποκαλυπτει διαφορες ιστοριες σε διαφορα επιπεδα: 1. την υποθεση του ιδιου του βιβλιου, 2. την ερευνα των 2 φοιτητων που ερευνουν το μυστηριο του Στρακα, οπως αποκαλυπτεται απο τις σημειωσεις και 3. την αναπτυσσομενη φιλια των 2 φοιτητων και πως αλλαζει η ζωη τους με τον καιρο. Ενα ερωτημα ειναι ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να διαβαστει το βιβλιο: καποιοι λενε να διαβαστει η ιστορια και κατοπιν να μελετησει κανεις τις υπγραμμισεις και τις σημειωσεις. Εγω το κανω αυτο, αλλα με καθε σελιδα χωριστα.

Για οσους δεν το ξερουν το πλοιο του Θησεα ειναι ενα φιλοσοφικο ερωτημα και εχει να κανει με την εννοια της ταυτοτητας ενος αντικειμενου που αλλαζει σταδιακα. Σχετικες φιλοσοφικες ερμηνειες ειναι το endurantism και το perdurantism. Στις συζητησεις των φοιτητων τιθενται παρομοιες συζητησεις, κατα το ποσο εχουν αλλαξει σε σχεση με το παρελθον τους και αν αισθανονται οτι ειναι τα ιδια ατομα που ηταν παλια.

Πολλα εγραψα και εχω τοσα πολλα να γραψω ακομα. Κλεινω με 2 τρειλερ του βιβλιου που σκηνοθετησε ο Αμπραμς :)
[video=youtube;0sgN3zHi6P0]https://www.youtube.com/watch?v=0sgN3zHi6P0[/video]
[video=youtube;60ksEdciNDg]https://www.youtube.com/watch?v=60ksEdciNDg[/video]
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειμαι στην αρχη του 3ου κεφαλαιου και εχει περασει σε συγκεκριμενα σταδια η ταυτοτητα του Καλντέιρα :)
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στο Κεφαλαιο 3 αναφερεται μια κασετα
που ηχογραφησε ο συγγραφεας Summersby λιγες στιγμες πριν το θανατο του, ομολογωντας οτι ειναι ο Στρακα.

Ο ενας εκ των φοιτητων λεει οτι την βρηκε και εκανε απομαγνητοφωνηση πριν του την κλεψουν. Παροτι αναφερεται το κειμενο της απομαγνητοφωνησης, σε ιντερνετικες συζητησεις καποιοι δεν το βρισκουν και φοβουνται οτι υπηρξε καποιο λαθος στη συσκευασια που αγορασαν.

Αυτο που ισχυει ειναι οτι το συγκεριμενο κειμενο δεν αποτελει μερος του πακετου. Παντως εχει ανεβει ενα βιντεο, προφανως επισημο, που υποτιθεται οτι ειναι αντιγραφο της κασετας.
Την ακουσα και δεν αποκαλυπτει καποιο σποιλερ απο οσα εχουν αναφερθει ηδη στα 3 πρωτα κεφαλαια, οποτε μπορει να την ακουσει ο Φαρος (και οποιος εχει φτασει στο 3ο κεφαλαιο) αφοβα.

Κατα τη γνωμη μου πολυ ρεαλιστικο εφε παλιας μαγνητοφωνησης :)
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σκεφτομαι και οτι το ονομα Στρακα ισως ειναι αναφορα στον Καφκα.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
αμάν! γιατί την ίδια την ιστορία, και την παραμονή του Σ. στο πλοίο, την έχω ψιλοβαρεθεί. Πάντως, η όλη ατμόσφαιρα μου θυμίζει πολύ Πόε.

Για να δούμε ένα δυο πράγματα.

Καταρχήν, όσον αφορά τις σημειώσεις, είναι προφανές πως οι γκρι είναι οι πιο παλιές, όταν ο Ερίκος διάβαζε το βιβλίο μόνος του. Έπειτα έχουμε τις μπλε-μαύρες οι οποίες μάλλον τραβάν για καιρό και τελευταίες οι πιο χρωματιστές στις οποίες βλέπεις πως καί γνωρίζονται καλύτερα καί αποκαλύπτουν περισσότερα από την πραγματική ζωή τους.

Σε αυτήν την πραγματική ζωή κάποιον ρόλο παίζουν κάποιος Μούντη και κάποια Ίλσα, οι οποίοι, από όσο καταλαβαίνω, είναι κι αυτοί Στρακοκυνηγοί, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Επίσης, από όσο καταλαβαίνω, ο Μούντη κι η Ίλσα δεν έχουν πάρει χαμπάρι πως ο Έρικ κι η Τζεν είναι κι αυτοί στην ίδια αναζήτηση.

Κάποια στιγμή μαθαίνουμε πως κάποιος προσεγγίζει τον Έρικ για τις γνώσεις του σχετικά με τον Στράκα κι αναρωτιέμαι εάν δεν παρακολουθούνται, τελικά.



Παρότι ποτέ δεν έχω πρόβλημα με ονόματα, εδώ επειδή όλα αναφέρονται εκτός πλαισίου και στο άσχετο κι όποτε κατεβάσει η γκλάβα του καθενός, αναρωτιέμαι εάν δεν θα έπρεπε τελικά να κρατήσω σημειώσεις σε ένα χαρτάκι για το ποιος είναι ποιος. Διαβάζω π.χ. στην σελ. 64 που είμαι τώρα για Summersby και κάτω-κάτω για Filomela και θα πρέπει να ανατρέξω πίσω και να ψάχνω. Ίσως αρχίσω από εδώ και πέρα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ο Μουντυ ειναι καθηγητης του πανεπιστημιου με τον οποιο ειχε συνεργαστει ο Ερικ πανω σε μια εργασια που αφορα τον Στρακαστρούκα και αργοτερα τον ειχε εκμεταλλευτει. Η Ιλσα ειναι φοιτητρια η οποια χαρη του Μουντυ ειχε κι αυτη εκμεταλλευτει τον Ερικ (συγκεκριμενα ειχε κλεψει την καετα με τη φωνη του Summersby), και εχει τακιμιασει με τον Μουντυ.

(ναι εγω κραταω σημειωσεις :ρ)

Ο V.M. Summersby ειναι
συγγραφεας και ενας απο τους "υποψηφιους" για τον Στρακαστρούκα. Και μαλιστα ηταν απο αυτους που βρηκαν θανατο απο πτωση. Ο Ερικ βρηκε την κασετα της ομολογιας του απο την κορη του δικηγορου του, την οπια ομως του εκλεψε η Ιλσα.

Η Filomela ειναι
μαλλον ο Καλντειρα και ανακαλυψε η Τζεν την ταυτοτητα της (Filomela Xabregas Caldeira) σε ενα καταλογο πληρωματος του πλοιου Imperia. Ηταν μεταφραστρια και ταξιδευε μεταξυ Βραζιλιας και ΝΥ.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Νομίζω πως θα τα βγάλω πέρα. Εντωμεταξύ, θύμησέ μου πού πρωτοείδα το S. Opice-Tance. Η Τζεν αναφέρει πως είδε το όνομα ανάμεσα στους επιβάτες κάποιου πλοίου εκεί στην σελ.29 και το θυμάμαι με σπρέι γραμμένο στον τοίχο, στην φωτογραφία στο εφημεριδάκι του Πανεπιστημίου, τότε που ο Έρικ τους πλημμύρισε, και προφανώς γραμμένο από το χέρι του. Όμως πού το πρωτοείδα και τίνος ονόματος αναγραμματισμός υποτίθεται πως είναι; (καλά δεν θυμάμαι; )
:χμ:

Ο Στρακα λοιπον ειναι ενας μυστηριωδης συγγραφεας του πρωτου μισου του 20ου αιωνα, για τον οποιο τιποτα δεν ειναι γνωστο περα απο το εργο του. Αν και Στρακα ειναι Τσεχικο επωνυμο, δεν ειναι γνωστο αν το ονομα του ειναι πραγματικο. Κατι σαν τον Αρκά δηλαδη
Και νομίζω πως μόλις έχεις βάλει κι άλλον υποψήφιο για την πραγματική ταυτότητα του Στράκα, στο παιχνίδι. Ένας διάσημος όμως... άγνωστος, που κανείς ποτέ δεν έχει δει. Όπως ο Στράκα και καναδυό άλλοι... υποψήφιοι Στράκα. Κι είναι πια σύμπτωση αυτός ο αναγραμματισμός; Τ. Αρκάς > Στράκα; ( Να θυμίσω πως στην πρώτη εμφάνιση του κόκορα σε ερασιτεχνικό φανζάιν, κάπου το 1980, ακριβώς πριν τον δούμε πρώτη φορά στο Βαβέλ (το '81 νομίζω) υπέγραφε Τ. Αρκάς. Πόση σύμπτωση δηλαδή; Από το Βαβέλ και έπειτα το "Τ" φεύγει και δεν το ξαναβλέπουμε... ) Σε κάτι τέτοιο θα συνηγορούσε μια ενδεχομένως βαθύτερη σχέση με την Ελλάδα και θα θυμίσω εδώ τον "Santorini Man".

Βέβαια ο Τ. Αρκάς είναι μια όψιμη παρουσία σε σχέση με έναν άνθρωπο που δραστηριοποιήθηκε κυρίως στο πρώτο μισό του 20ου αι. όμως γίνεται να πρόκειται για μια μάσκα η οποία μπορεί όχι μόνο να αλλάζει η ίδια αλλά και ο άνθρωπος που κρύβεται πίσω από αυτήν.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
S. Opice-Tance σημαινει στα τσεχικα "η μαιμου χορευει" και υπαρχει σε καταλογο επιβατων παλι το πλοιο Imperia.

Σε καποιο σημειο λεγεται οτι ο Στρακαστρούκας το ειχε χρησιμοποιησει σαν ψευδωνυμο αλλα δεν αναφερονται λεπτομερειες αλλα δεν αποκλειεται να βρηκαν (υποτιθεται αργοτερα) αποδειξη οτι ο S. Opice-Tance ηταν αυτος στο πλοιο.

Μιας και ειπες για τον Santorini Man, ειναι σιγουρα εμπνευσμενο απο τον μυστηριωδη Somerton Man. Ειχα κανει μια αναφορα σε αυτο το μυστηριο εδω, με αφορμη ενα σχετικοασχετο θεμα (το Ρουμπαγιατ)

Τωρα η συνδεση με τον Αρκά που λες... :τρέλα:
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Δεν ξέρω αν την είδες, υπάρχει βίκη για το βιβλίο με ούλαταπάντα. Μόνο που η χρήση της θέλει προσοχή καθώς είναι όλη μια πελώρια σπολεριά. Πάω να ρίξω μια ματιά π.χ. στην F.X. Caldeira και βλέπω αραδιασμένα τα πάντα όλα, ποια ήταν, ποια η σχέση της με τον Στρακαστρούκα κτλ.

Και τελικά μάλλον υπάρχει άφθονο υλικό. Δες π.χ. κι αυτόν τον χάρτη: An Interactive Map of the Locations in “S”

Εντωμεταξύ, μπήκες στον κόπο να βρεις τί σημαίνει όλη αυτή η ναυτική ορολογία στο Κεφ. 2; Εγώ βαρέθηκα. Τώρα αν κάποιος είναι στην πρύμνη ή στην πλώρη ή αν μιλάμε για το πρυμναίο κατάρτι ή το παράμεσο το ίδιο μου κάνει. :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Γι' αυτο προς το παρον γραφω δικες μου σημειωσεις και δεν κοιταω στα βικι :))))

Πραγματι ειναι σχετικα δυσκολο το λεξιλογιο του SoT, και ομολογω οτι δεν κολλαω και πολυ στο κειμενο.
 
Αν και είναι λίγο άσχετο με το θέμα ήθελα να ρωτήσω κάτι (κυρίως τον Αντέρωτα)!!

Υπήρχε παλιά (κάπου το 1990 ) μια σειρά βιβλίων, λογοτεχνίας φανταστικούτα οποία ήταν κάτι σαν RPG.
Αναλόγως δηλαδή τι αποφάσιζες να κάνεις γύριζες στην σελίδα που σου υποδείκνυε το σεναριο και εν τέλει έφτιαχνες μια ιστορία δικιά σου. Είχες κανονικά χαρακτήρα με πόντους ενέργειας, πανοπλίες κλπ κλπ ...

Νομίζω λεγόταν βιβλίο-παιχνίδι ή κάτι τέτοιο..

Μήπως θυμάστε/καταλαβαίνεται για ποια σειρά βιβλίων μιλάω;;;:)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αυτα ονομαζονται gamebooks. Εγω οταν ημουν μικρος ειχα δει οτι ειχαν κυκλοφορησει αυτα στα Ελληνικα, αλλα ηταν παιδικα και χωρις ποντους κλπ.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Το είχα ξεχασμένο για κάμποσες μέρες και το ξανάπιασα χθες και διάβασα μερικές σελίδες. Είμαι στην 100 και μόλις διάβασα το τετρασέλιδο γράμμα της Τζεν σχετικά με την εξαφάνισή της, μικρή.

Μα τί γραφικός χαρακτήρας είναι αυτός; Είναι δυνατόν να πασχίζει κάποιος να γράφει τόσο περίτεχνα, με ουρίτσες κτλ., ώστε αυτό που καταφέρνει στην ουσία να είναι να κάνει δυσανάγνωστη την γραφή του; Βίβα στον Ερίκο τον Θαλασσινό με τα τίμια, ξεκάθαρα κεφαλαία!

Εντωμεταξύ, για κάποιον λόγο, απολαμβάνω να διαβάζω το κείμενο μεγαλόφωνα και πολύ εκφραστικά. Λες και διαβάζω για ραδιόφωνο.
:))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Κι εγω το ξαναπιασα προσφατα μετα απο χιατους ^_^

Νομιζω αυτο το κεφαλαιο το κανει πολυ πιο ενδιαφερον σε σχεση με το 2ο που κανει μεγαλη κοιλια. Φοβομουν οτι ετσι θα πηγαινε ολο το βιβλιο :ρ
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εγώ, πάλι, το έχω ψιλοβαρεθεί. Καταρχήν το Ship of Theseus είναι ένα βιβλίο που δεν μου πάει καθόλου, δεν με τραβά, δεν βρίσκω τίποτα το ενδιαφέρον σε αυτό. Οπότε αυτό που μένει είναι όλη η υπόλοιπη ιστορία με τον Ερίκο και την Τζεν. Η οποία όμως είναι μια αρκετά στατική ιστορία. Επίσης, είναι σαν να διαβάζεις το skype κάποιων αγνώστων, πράγμα που θα μου ήταν αδιάφορο έως ανυπόφορο.

( Θυμάμαι πως όταν ζούσα στο εξωτερικό, όταν τύχαινε να βρεθούν Έλληνες στο τρένο ή το λεωφορείο και να ξεκινήσουν να συζητούν τα προσωπικά τους, πιστεύοντας πως δεν τους καταλαβαίνει κανείς, πάντα έλεγα μια "Καλησπέρα, Έλληνες είστε;" για να τους προλάβω, να τους κόψω και να γλιτώσω τον εαυτό μου από το μαρτύριο να ακούω τα προσωπικά κάποιου άλλου.

Εδώ στην Ελλάδα, δυστυχώς, αυτό δεν πιάνει καθώς όποιος ξεκινήσει να λέει τα σώψυχά του ενώπιων αγνώστων, δεν τον νοιάζει κι ίσως να το απολαμβάνει κιόλας. Θυμάμαι μια φορά που ταξίδευα με τρένο προς Αθήνα κι ήταν μια κάποια εθνική μας ομάδα και έπρεπε να ακούω τα χίλια μύρια τους, σε όλο το ταξίδι. Εντάξει, σηκώνεσαι, πας παραπέρα, βάζεις ακούστικά αλλά γενικότερα υπομένεις και αρκετά. )

Θα προσπαθήσω να το πάω λίγο πιο πέρα αλλά μάλλον με έχει χάσει το βιβλίο πια.
 
Top