Από Μία Λέξη

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να προτείνω ένα γλωσσικό παιχνίδι, το οποίο έχω δοκιμάσει με αρκετό κόσμο και είχε αρκετή επιτυχία, ακόμη και με άτομα που δεν είχαν ενδιαφέρον για τη γλώσσα.
Η ιδέα είναι η εξής:
Προτείνονται οποιεσδήποτε λέξεις αρκετά μεγάλες (π.χ., με 10 ή και παραπάνω γράμματα). Στη συνέχεια, επιλέγεται μία λέξη και ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να καταγραφούν όλες οι δυνατές λέξεις που προκύπτουν από τα γράμματα της λέξης αυτής και μόνο.
Δεν υπάρχει νικητής στο παιχνίδι. Αντίθετα, ο σκοπός είναι, μέσα από τις γνώσεις και τη συνεισφορά του καθένα, να αντιληφθούμε πόσες λέξεις μπορούν να κρύβονται μέσα σε μία και μόνο λέξη. Απλώς θα αναφέρω ότι σε μια παρέα πριν χρόνια, βρήκαμε 300 περίπου λέξεις από μία αρχική (δε τη θυμάμαι πια...:ωιμέ:).

-Επιτρέπονται μόνο: οποιεσδήποτε ελληνικές λέξεις σε οποιαδήποτε πτώση, χρόνο, γένος, αριθμό κλπ., κύρια ονόματα, ελληνοποιημένες ξένες λέξεις (π.χ. ρεζέρβα) και λέξεις των αρχαίων που εμφανίζονται και σήμερα (π.χ. άνευ, ρίνα κλπ.).
-Δεν επιτρέπονται αρκτικόλεξα.

Ας δεχτούμε σε κάθε ανάρτηση, κάθε παίκτης να γράφει το πολύ 5 λέξεις. Για ευκολία, μπορούμε να θεωρήσουμε ότι π.χ. οι λέξεις νέος/νέα/νέοι/νέων/νέον (αν προκύπτουν) θα θεωρούνται ως μία. Τέλος, προτείνω ανάμεσα σε 2 αναρτήσεις του ίδιου παίκτη να μεσολαβούν τουλάχιστον 3.

Αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, θα το δούμε στην πορεία.

Για αρχή, θα προτείνω τη λέξη αντικατοπτρισμένος.

Η απάντησή μου:
1. αντίκα/αντίκες
2. προίκα/προίκες
3. πρόκα/πρόκες
4. ορτανσία/ορτανσίες
5. ποινικός/ποινικές/ποινικό

(To τελικό ς χρησιμοπείται σαν κανονικό και ο τόνος ελεύθερα)
 
Last edited:
Παιχνίδι, τι ωραία!
Καλωσόρισες Ιωάννη!

Λοιπόν, οι δικές μου 5 λέξεις, όπως τις ξανάβλεπα, μου έβγαλαν και μια φρασούλα (τα γράμματα των άρθρων, αντωνυμιών, προθέσεων υπάρχουν μέσα στην αρχική, οπότε θα μου επιτρέψετε... :) )

Οι λέξεις είναι:
πόνος/πονάει/πονέσει
τιποτένιος
μάτια
μένος
κοιτάει

Και η φρασούλα που μου ήρθε:
Στα μάτια με μένος σε κοιτάει πριν σε πονέσει, ο τιποτένιος!
 
Παρένθεση: Ευχαριστώ πολύ, Φθινόπωρο! Υπέροχη η πρόταση που εμπνεύστηκες και πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα αυτή! Το παιχνίδι γίνεται ακόμη πιο δημιουργικό έτσι, οπότε το προσθέτω σαν συμπληρωματικό κανόνα*! :πάνω: Τα άρθρα, οι προθέσεις και οι αντωνυμίες πάντως μπορούν κι αυτά να μπουν σε 5άδα.

*Μαζί με τις 5 λέξεις της απάντησης, αλλά και σε ξεχωριστή απάντηση, ο παίκτης μπορεί να δημιουργήσει και φράση/εις μόνο από λέξεις δικές του ή προηγούμενων παικτών ("βοηθητικές λέξεις", όπως άρθρα, προθέσεις κ.λ.π. επιτρέπονται κι ας μην έχουν δοθεί πιο πριν, μόνο αν προκύπτουν από την αρχική λέξη).
 
Last edited:
Δεν φαντάζεσαι την χαρά μου Ιωάννη!
Νέο παιχνίδι!!! :γιούπι:
(Την ώρα που κάνω γιούπι ακούγεται το I'm so excited και κάνω το happy dance μου)

Η 5άδα μου:
πατέντα
ντοπαρισμένος/ο
άτακτος/ο
πέτρινος/ο
πακέτο/α
 
Καλημέρα σας :)) ! Πωλίνα και Χρυσόστομε, χαίρομαι πολύ που ήρθατε κι εσείς! :ευχαριστώ: Μακάρι, όντως, να αυξηθούμε και να έχουμε καλή πορεία -και παρέα!

Η 5άδα:
1. Κρόνος
2. κραταιός/κραταιοί
3. κορμί/κορμιά/κορμός
4. ο/οι/το/τα/τις/τον/στο/στα/στον/στις (τα γράφω για να είμαστε τυπικοί και να φεύγουν από τη μέση)
5. μακρινός/μακρινά/μακριά/μακρινοί/μακρινό

Υ.Γ.: Σας φαίνονται πολλές οι 3 αναρτήσεις που είπαμε να μεσολαβούν ανάμεσα σε δύο του ίδιου παίκτη; Ίσως 2 να ήταν καλύτερα. Τι λέτε;
 
Last edited:
Διαβάζω τις λέξεις σας και μου έρχονται και άλλες και κάτι έχω πάθει! :ρ

Ο πανικός πονά άτιμα σαν πριόνι!
Πότε-πότε κοίτα το πέτρινο κάστρο με τις αντίκες και τις ορτανσίες.
Πίνε νάμα και κάποτε ντοπαρισμένα πες: Ποτέ πια τόσος πόνος!
Έτσι τιμάς το κατοπινό σου ταίρι! (ντόινγκ που θα έλεγε και η Έλλη! :))) )
 
Ιωαννη η λεξη τιποτενιος ειχε αναφερθει παραπανω. Διορθωσε την, βαλε κάποια αλλη. Ετσι για το τυπικό του πραγματος. :))

Φθινόπωρο πολυ δημιουργική σε βρισκω.
 
Μου έρχονται λέξεις και ιστοριούλες σχεδόν ακάλεστες... έχω μια ακόμη...
Άντε, γράψτε και καμιά άλλη λέξη! Ίσως αποτελέσει έμπνευση και για άλλους!
 
Λοιπόν, λέω να βάλουμε να μεσολαβούν 2 αναρτήσεις ανάμεσα σε δύο ίδιες του ίδιου παίκτη, αρχικά, για να έχουμε κάποια εξέλιξη.
Οπότε, λέω τα εξής:
1. Παρίσι
2. κάπρος/κάπροι
3. Μαρίνα/μαρίνα/Μαρία/Μάριος/Μάρα
4. ακραίος/ακραίοι/ακραίες
5. Πάρος/Αντίπαρος/Πάριος
 
Λοιπόν, γράφω άλλο ένα και σταματώ, γιατί μου φαίνεται θα μου γίνει εμμονή.
Εντυπωσιάστηκα κι εγώ με το πώς από τα γράμματα μιας (εντάξει, μεγάλης ομολογουμένως) λέξης βγαίνουν τόσες άλλες και μάλιστα μπορεί να σταθεί μόνο με αυτές και ένα μικρό κείμενο.
Από νωρίτερα λοιπόν, κυρίως από τις λέξεις "κραταιός" και "κορμί" που διάβασα, εμπνεύστηκα το εξής (ω ναι, τα γράμματα της κάθε λέξης συμπεριλαμβάνονται στην αρχική):

Μέσα από τον καπνό, σαν μέσα από ένα πρίσμα, με πείνα κοιτά ένα κορμί κραταιό και κάνει το άσμα παντοτινό. Το μετά, μα και το πριν, μόνο ένα όνειρο.
 
Last edited:
Φθινόπωρο, πιστεύω ότι αξίζει να συνεχίσεις. Είναι πολύ ευφάνταστες και ποιητικές οι φράσεις που δημιουργείς!
Το θέμα, όμως, είναι ότι μέχρι τώρα δεν έχουμε καινούριες συμμετοχές. Υπάρχει τρόπος να μαθευτεί περισσότερο το παιχνίδι ή προς το παρόν περιμένουμε;

Επίσης, μήπως θέλετε να βάλουμε 10 λέξεις για κάθε ανάρτηση για να προχωράμε πιο γρήγορα;
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(Όλοι οι υπόλοιποι το βλέπουμε το παιχνίδι. Όποιος θελήσει θα συμμετέχει. Δεν χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο :) )
 
κάτοπτρο/α
καπετάνιος
τέτρις (πιάνεται;.)
σατέν
ρεματιά

Ιωάννη το παιχνίδι θα προχωράει μην αγχώνεσαι, απλώς δεν μπαίνουν όλα τα μέλη κάθε μέρα!
 
Τι τέλειο παιχνίδι !! Υποκλίνομαι και στον δημιουργικό παροξυσμό του Φθινόπωρου, έτσι απλά !! Για να δούμε κατα ποσο το έχω και γώ.

1. Καντίνα
2. Κατοπινός
3. Ντόπιος
4. Καρίνα
5. Κάρμα
 
Πωλίνα και Στιλλ ιλλ, θα έλεγα να κρατήσουμε τις "καθαρά" εξελληνισμένες λέξεις, εννοώντας αυτές που συμπεριφέρονται πια ως ελληνικές (δηλαδή κλίνονται και τα σχετικά), οπότε ίσως να ήταν καλύτερο να αλλάζατε τα "τέτρις", "σατέν" και "κάρμα". :)

Γράφω εδώ -για τυπικούς λόγους- λέξεις που χρησιμοποίησε το Φθινόπωρο στις φράσεις του:
1. πρίσμα
2. πείνα
3. άσμα
4. παντοτινός/ά/ό/οί/ές
5. μετά/πριν
6. πανικός
7. άτιμος/α/οι/ες
8. κάστρο/α
9. νάμα
10. ταίρι

Η 5άδα μου:
1. μοίρα/μοιραίο/μοιραίος/μοιραία/μοιραίες
2. ποιμένας
3. παροικία/πάροικος/πάροικοι/παροικίες/οικίες/οικία
4. οικείος/οικεία
5. πατέρας/πατρικός/πατρικά/πατρικοί/Πατρίκιος/Πάτρα.


Υ.Γ.: 1. Συγχωρέστε με αν γίνομαι κάπου υπερβολικός, απλώς είναι η πρώτη μέρα μου (έβερ! :)) ) σε φόρουμ, και είμαι συνηθισμένος στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. :)

2. Ξέρω ότι μαζεύονται πολλές λέξεις και γίνεται πιο δύσκολος ο έλεγχος, αλλά με την πρώτη ευκαρία θα τις γράψω συγκεντρωτικά. (Χρειάζεται να κάνω νέο νήμα ή αρκεί μια ανάρτηση εδώ;) :χμ:
 
Last edited:
Αντικαθιστώ το κάρμα με την αντινομία. Οτίδηποτε θές να γράψεις σχετικά με το παιχνίδι, το γράφεις σε αυτό εδώ το νήμα. :)
 
Αλλάζω κι εγώ!
Νέα 5άδα:
κάτοπτρο/α
καπετάνιος
κίτρινος/ες/α/οι
ιστορία/ες
ρεματιά

Υγ. Θα ήθελα πολύ ένα "ν" ξέρετε...
 
Top