Εισάγονται τα Νέα Ελληνικά ως ξένη γλώσσα στα Ρωσικά Σχολεία!

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να μια πολύ ενδιαφέρουσα και ιδιαίτερη εξέλιξη.

Στα σχολεία της Ρωσίας, και συγκεκριμένα στην Ε΄ και Ϛ΄τάξη του Δημοτικού και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου, κι από 1η Ιανουαρίου 2017, θα διδάσκονται πλέον τα Ελληνικά ως ξένη γλώσσα, κατ' επιλογή!

Η σχετική απόφαση και έγκριση για βιβλία υπεγράφη από την Υπουργό Παιδείας της Ρωσίας. Το θέμα ξεκίνησε ως πρόταση για διδασκαλία των ΝΕ ως γλώσσα επιλογής στην Νότια Ρωσία και στο πλαίσιο της πολιτικής της χώρας για την διδασκαλία των γλωσσών των μειονοτήτων της περιοχής και τελικά αποφασίστηκε η διδασκαλία της όμορφης, νέας ελληνικής, να παρέχεται σε όλη την Ρωσική Επικράτεια.

Ο πρύτανης του ΑΠΘ, Περικλής Μήτκας, είπε σε συνέντευξη τύπου: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι και ικανοποιημένοι, γιατί φτάσαμε σ’ αυτό το σημείο, να είναι ορατή η εισαγωγή της ελληνικής γλώσσας για πρώτη φορά στα ρωσικά σχολεία. Είναι ένα επίτευγμα που χρειάστηκε αρκετά χρόνια προετοιμασίας. Τα εγχειρίδια για τη διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας ως γλώσσας επιλογής, ως μιας από τις ξένες γλώσσες που θα μπορούν να επιλέγουν οι Ρώσοι μαθητές στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού και στις πρώτες του γυμνασίου είναι έτοιμα. Ετοιμάστηκαν με τη δουλειά που έγινε κυρίως στο Πανεπιστήμιο Κουμπάν» και συμπλήρωσε «το επίτευγμα αυτό έρχεται σαν αποτέλεσμα πολύχρονων προσπαθειών του ΑΠΘ για την προώθηση της ελληνικής γλώσσας στις παρευξείνιες χώρες», σημείωσε ο πρύτανης του ΑΠΘ.

Στη συνέντευξη Τύπου παρέστη ο νέος Γενικός Πρόξενος της Ρωσίας στη Θεσσαλονίκη, Αλεξάντερ Σερμπακόφ, ο οποίος επισήμανε ότι η εισαγωγή της διδασκαλίας της ελληνικής γλώσσας στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση στη Ρωσία «δημιουργεί γερά θεμέλια προώθησης των Ελληνικών στη Ρωσία και προοπτικές περαιτέρω συνεργασίας στον τομέα του πολιτισμού και της εκπαίδευσης». Εξέφρασε δε την ελπίδα «στη συνέχεια να έχουμε και δυνατότητες για περαιτέρω διάδοση των ρωσικών στην Ελλάδα». «Βρίσκομαι στη βόρεια Ελλάδα γύρω στις δύο εβδομάδες, αλλά έχω ήδη προσέξει ότι εδώ υπάρχει τεράστια ζήτηση για ρώσικα», εξήγησε.

Ας προσθέσουμε πως στην Φιλοσοφική Σχολή του ΑΠΘ θα ξεκινήσει σύντομα η λειτουργία δύο εδρών, μία για Ποντιακές Σπουδές και μία για την Ρωσική Γλώσσα και τον Πολιτισμό, με την στήριξη του Φιλανθρωπικού Ιδρύματος Ιβάν Σαββίδη.

κι ένα σχετικό βίντεο:
[video=youtube;dVyj8i3pyp0]https://www.youtube.com/watch?v=dVyj8i3pyp0[/video]
(βέβαια η κοπελίτσα λέει "σε όλα τα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" αλλά όπως λέει ο Πρύτανης πρόκειται για Δημοτικό και Γυμνάσιο)
 
@Νικόλα, αν θέλει να του φέρνει ο σερβιτόρος το σωστό φαγητό τα καλοκαίρια στις ταβέρνες, ναι! :))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οποτε ακουμε τετοια ευχαριστα νεα, πλακα εχουν οι αντιδρασεις των δεξιοφρονων τηλεορασανθρωπων: "Τη στιγμη που ο Φιλης μπλα μπλα μπλα, οι Ρωσσοι μπλα μπλα μπλα" :))))

Επειδη αυτη την αντιπαραβολη μεταξυ εξωτερικου και ελληνικης παιδειας την ακουω εδω και χρονια, εχω απορια: πραγματικα τα ελληνικα (αρχαια ή νεα) διδασκονται στα σχολεια της Ευρωπης και της Αμερικης οπως διατεινονται Πλευρηδες, Γεωργιαδηδες κλπ; Ισα ισα μιλαω με Αμερικανους που μου ζητουν βοηθεια να μαθουν Ελληνικα και λενε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο, τουλαχιστον στην Πολιτεια τους.
 
Πάντα πίστευα ότι κάτι τύποι σαν τον Πλεύρη και τους ομοίους του δεν έχουν καμια αγάπη για τον Ελληνικό Πολιτισμό ή την Ελληνική γλώσσα...

Προσπαθούν να αποδώσουν φανταστικές ιδιότητες στην γλώσσα μας μόνο και μόνο για να φανούμε ανώτεροι σαν έθνος και έτσι να τους είναι εύκολο να προωθήσουν τις Εθνικιστικές-Φασιστικές τους απόψεις....

Από την άλλη δεν θα μου φαινόταν περίεργο σε κάποιες χώρες να διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά...
Κι εμείς στο σχολείο κάναμε Λατινικά!! :))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Καλα, καπου, καπως, διδασκονται τα Α.Ε. αλλα το θεμα ειναι ποσο συχνα και σε ποια μορφη. Αμα το αντιπαραβαλλουν με το οτι ο Φιλης (και αλλοι προηγουμενοι) μειωνουν υλη και ωρες απο τη διδασκαλια, δημιουργειται η εικονα οτι σε ολη τη Δυση διδασκονται Α.Ε. εκτος απο εδω. :))))
 
Αντερωτα υπαρχουν χωρες που διδασκονται τα Αρχαια Ελληνικά. Βεβαια καμμια σχεση με την προπαγανδα των ακροδεξιων φασιστων. Ειχε δωσει καποια στοιχεια προσφατα το υπ.Παιδειας με το που διδασκονται Ελληνικά. Δεν θυμαμαι ακριβως ποιες ειναι, αυτο που θυμαμαι τωρα ειναι οτι υποχρεωτικα διδασκεται σε καποια κρατιδια της Γερμανιας και σε κανα δυο χωρες ακομα και σαν μαθημα επιλογης ειναι σε 7-8 χωρες μεταξυ αυτων Βελγιο, Γαλλια, Ισπανια. Επισης σε καποιες άλλες χωρες διδασκεται σε επιλεγμενα σχολεια.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
( έγραψα εδώ αλλά έσβησα γιατί διάβασα καλύτερα την ανάρτηση του Χρυσόστομου όπου επικαλείται συγκεκριμένη πηγή: το Υπουργείο.. Θα είχε ενδιαφέρον να βρεθεί η συγκεκριμένη πληροφορία, άσχετα με αυτό εδώ το νήμα )
 
Το 2000 σε ηλικία 15 ετών (μην κάνετε τους υπολογισμούς, σας βλέπω :ρ ) είχα γνωρίσει μια συνομήλικη μου Ιταλίδα και μου είχε πει ότι στο σχολείο τους έκαναν αρχαία ελληνικά. Μάλιστα, μου είχε κλίνει άπταιστα το ὁρῶ σε όλους τους χρόνους (τέρμα ανώμαλο ρήμα για όσους θυμούνται).
 
Εψαξα λιγο στο διαδικτυο και βρηκα ιστοσελιδα που αναφερει αναλυτικά σε ποιες χωρες διδασκονται τα αρχαια Ελληνικα. Δεν ειναι η επισημη σελιδα του υπουργειου αλλα αναφερει οτι τα στοιχεια τα εχει παρει απο εγγραφο που εδωσε στην δημοσιοτητα το υπουργειο. Εχει μαλιστα και λινκ που σε παραπεμπει στο επισημο εγγραφο. Εδώ.
 
Top