Υπάρχει πραγματική φιλία;

Γιατί στα πιο πολλά βιβλία το άτομο που θα εμπιστευτεί περισσότερο ο ήρωας θα είναι το άτομο που θα τον προδώσει στο τέλος? Υπάρχει τελικά πραγματική φιλία? Τα βιβλία και οι ιστόριες είναι βγαλμένες από τη ζωή..Μήπως αυτό θα πρέπε να μας προβληματίζει?..Ζούμε σ ένα κόσμο που η εξέλιξη της τεχνολογίας και των κοινωνικών δυκτίων κατήργησαν την ανθρώπινη επαφή..Πόσο εύκολο είναι άραγε να βρείς πραγματικούς φίλους σήμερα? Ίσως τελικά σε παλαιότερες εποχές χώρις τα μέσα που έχουμε σήμερα οι άνθρωποι να ήταν πιο ευτυχισμένοι και πιο δεμένοι μεταξύ τους..
 
Ετσι πιστεύω και γω πως παλαιότερα ήταν και καλύτερα το μαρτυρούν και οι ταινίες και η λογοτεχνία της εποχής . Σήμερα ο καθένας κοιτά την πάρτυ του ολίγον , μας έχουν κάνει έτσι με τον υπερ-καταναλωτισμό και τον υλισμό και ο καθένας μας κοιτά μόνο να ικανοποιήσει τις δικές του επιθυμίες και δεν το καταλαβαίνουμε καν. Ε πως να στεριώσει η φιλία πια μόνο σε ειδικες περιπτώσεις.
 
Καμιά σχέση δεν υπάρχει σε ιδεατή μορφή και οι άλλοι μπορούν να μας καταλάβουν ως εκεί που τους επιτρέπει η γνωστική ικανότητα τους προερχόμενη απ' την παιδεία και την εμπειρία τους. Το παραπέρα που τους δίνουμε θα το καταλάβουν σ' ένα δεύτερο χρόνο κάνοντας μια υπέρβαση, ή ποτέ. Παρόλ' αυτά υπάρχουν εκείνες οι σχέσεις που πλησιάζουν κοντά στον ιδανικό, ποτέ όμως ακριβώς γιατί όλοι έχουμε κρυφά πάθη, γιατί όλα έχουν να κάνουν με τη διάθεση της στιγμής.
 
Σύντομα θα απαντήσω και γώ σαν την Ίζι και θα πώ ναι. Και μπορεί να έχει και αρκετές μορφές για μένα.
 
Κι εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με τη Στιλλ, που συμφωνεί με την Ίζι, καθώς και με το Χρυσόστομο που συμφωνεί με τη Στιλλ, που συμφωνεί με την Ίζι. :))))
Συγγνώμη παιδιά, με έπιασε η χαζομάρα μου, αλλά δεν το ειρωνεύομαι! Όντως, πιστεύω στις γερές αληθινές φιλίες. Ακόμη και σε φιλία μέσα σε ερωτική σχέση.
 
Συμφωνώ με την πλοκή σου. Νομίζω η φιλία ενυπάρχει σε καθε μορφή ανθρώπινης σχέσης σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Εμας μας πιάνει και δε μας αφήνει όλη μέρα οπότε μια χαρά είσα :)))
 
Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
πιστευω πως υπαρχει αληθινη φιλια, απλα ειναι δυσκολο να βρεις τα ατομα που μπορουν να την προσφερουν. Ευτυχως εχω τετοιους φιλους :)
 
Γιατί στα πιο πολλά βιβλία το άτομο που θα εμπιστευτεί περισσότερο ο ήρωας θα είναι το άτομο που θα τον προδώσει στο τέλος? Υπάρχει τελικά πραγματική φιλία? Τα βιβλία και οι ιστόριες είναι βγαλμένες από τη ζωή..Μήπως αυτό θα πρέπε να μας προβληματίζει?..Ζούμε σ ένα κόσμο που η εξέλιξη της τεχνολογίας και των κοινωνικών δυκτίων κατήργησαν την ανθρώπινη επαφή..Πόσο εύκολο είναι άραγε να βρείς πραγματικούς φίλους σήμερα? Ίσως τελικά σε παλαιότερες εποχές χώρις τα μέσα που έχουμε σήμερα οι άνθρωποι να ήταν πιο ευτυχισμένοι και πιο δεμένοι μεταξύ τους..
Καλές σκέψεις. Μόνο ο προβληματισμός για τη φιλία αρκεί για να κάνει έναν άνθρωπο να το ψάξει. Και πραγματικά φαίνεται ότι ο ήρωας προδίδεται, γιατί είναι πραγματικά έτοιμος για τη φιλία. Αλλά όχι πολύ προσεκτικός ώστε να μην την "πατήσει". Είναι εξαιρετικά δύσκολο πράγμα η φιλία. Πολλοί δεν έχουμε αναρωτηθεί γιατί είναι σε έλλειψη. Νομίζω ότι οι αρχές για να υπάρξει μια φιλία είναι να είναι κάποιος ανοιχτός στις σκέψεις του και τα αισθήματά του και επίσης ειλικρινής. Τα δύο αυτά δεν ξέρω αν ξεχωρίζουν.

Όμως δεν βλέπω ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας κατάργησε την ανθρώπινη επαφή. Φοβάμαι ότι συμβαίνει το αντίθετο, η κατάργηση της ανθρώπινης επαφής είναι που δίνει ώθηση στην τεχνολογία.

Ρωτάς πόσο εύκολο είναι να να βρει κανείς πραγματικούς φίλους. Για μένα είναι δύσκολο, αλλά θα μπορούσε και να είναι εύκολο. Μερικά πράγματα μπορεί να φαντάζουν δύσκολα και να απαιτούνε μεγάλη προσπάθεια, αλλά να μην είναι η προσπάθεια που τα λύνει, εδώ δεν έχω καλή απάντηση. Νομίζω ότι το ψάξιμο είναι αυτό που μας δίνει τις λύσεις. Αλλά το μυαλό μας εγκλωβισμένο στις προκαταλήψεις και στη διαμόρφωση που έχει, δυσκολεύεται να βρει τις αλήθειες. Αν κάποιος ξεκινήσει με απλότητα και χωρίς εγωισμό, μπορεί να βρει κάποια άκρη του νήματος για να ξεκινήσει. Εσύ έχεις ξεκινήσει?

Μου έρχεται στο μυαλό το τραγούδι "Η ενδεκάτη εντολή" (στίχοι Νίκος Γκάτσος) https://www.youtube.com/watch?v=3zac0Z455S8 . Δεν ξέρω για ποιό θέμα μιλάει, αλλά νομίζω ότι είναι κοντά.

.
 
Top