Xmas Bazaar : "Ένα Βιβλίο για Καλό Σκοπό" - ΣΕΦ 16 -24 Δεκεμβρίου 2016

Η εφημερίδα "Παραπολιτικά" σε συνεργασία με τη Κοινωφελή Δημοτική Επιχείρηση Πειραιά (ΚΟΔΕΠ) διοργανώνει παζάρι βιβλίου για τα Χριστούγεννα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ) στο Νέο Φάληρο.

Διάρκεια : από την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου μέχρι το Σάββατο 24 - 10 π.μ. με 9 μ.μ.

Τιμές : χιλιάδες βιβλία από μισό ευρώ .

Μέρος των εσόδων θα διατεθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς (άστεγοι/ άποροι Δήμου Πειραιά).

Πλήθος Εκδηλώσεων - Καλικάντζαρε μία είναι αφιερωμένη σε σένα!!!

Μπορούμε να κανονίσουμε κοινή βόλτα / βιβλιότσαρκα και μετά μπυρίτσα!!!



http://www.parapolitika.gr/article/xmas-bazaar-ena-vivlio-gia-kalo-skopo




 
Ωραία πληροφορία Μπου!
Επειδή δεν παρακολουθώ τις προσφορές που βγάζουν οι εφημερίδες ξέρει κανείς τι είδους βιβλία (ή και ποια) έχουν βγάλει τα παραπολιτικα (πέρα από κάποιες εγκυκλοπαίδιες);


Μα, γιατί στο ΣΕΦ; Θα μας πιάσει καμια μέση με το κουβάλημα απο κει :ρ


ενημέρωση: σχετικά με την απορία που είχα παραπάνω βρήκα μια μεσοβέζικη λύση-απάντηση οπότε την μεταφέρω και εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλον:
Υπάρχει αυτή η σελίδα: https://www.facebook.com/ProsforesEfimeridwn/ όπου έχει συγκεντρωμένες τις προσφορές των εφημερίδων (όχι μόνο για τα βιβλία) οπότε κάνοντας κάποιος αναζήτηση στη σελίδα με το όνομα της εφημερίδας πχ στην προκειμένη περίπτωση "παραπολιτικά" του βγάζει τις προσφορές της εφημερίδας.
 
Last edited:
Έχω την εντύπωση πως εκτός από τις προσφορές του "Βήματος - Νέων", όλες οι υπόλοιπες έχουν "περάσει" κατά καιρούς από τις Σαββατιάτικες (Παραπολιτικά, Ημερησία, Επένδυση κλπ.). Αυτό σημαίνει υλικό άνισο, δηλαδή καλές ευκαιρίες και "πατάτες" ταυτόχρονα. Δεν έχω ιδέα τι θα συναντήσουμε πραγματικά...

Η εξέλιξη αυτή ίσως εξηγεί τη σιωπή για το παζάρι του "Βήματος" που μάλλον δε θα γίνει. Ο ΔΟΛ πάντως δεν είναι μέσα στον κατάλογο των χορηγών απ'ότι είδα, άρα δεν προβλέπονται Σαίξπηρ και "Μεγάλοι Μύστες", αν κι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!

ΣΕΦ σχεδόν αναγκαστικά αφού λόγω της ΚΟΔΕΠ, πρέπει να μείνουμε στα όρια του Δήμου Πειραιά...
 
Σκέφτομαι να περάσω Παρασκευή μεσημέρι για λίγο κάνοντας αναγνώριση, αφού θα δουλεύω πριν και μετά. Σάββατο ομοίως θα τρέχω στα γήπεδα από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ.

Ρίχνω λοιπόν ιδέα για Κυριακή 18 του μηνός για πρωί ή απόγευμα. Δεν είναι σίγουρο πως θα είμαι τελείως ελεύθερος την Κυριακή, θα έχω όμως πολλή μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων.

Περιμένω προτάσεις!!!
 
Τέλεια η σελίδα με τις προσφορές εφημερίδων! Στο παζάρι έχει από όλα τα είδη βιβλίων; Ισως να πάω καμιά βόλτα από κει. :χαχα:
 
Παιδιά , είμαι από τους πιο φανατικούς υποστηρικτές από τότε που ξεκίνησε τον θεσμό το βήμα fm. Χαιρετίζω την κίνηση των παραπολιτικών , αλλά συνάμα στεναχωριέμαι που σταμάτησε το bazaar του βήματος(αν σταμάτησε?)
 
Λούση λογικά απ'όλα τα είδη θα'χει!!! Θα σας ενημερώσω μόλις έχω άποψη!!!

Βιβλιοεκτιμητή ίσως γίνει το παζάρι του "Βήματος", όποιος μάθει κάτι, το γράφει πάραυτα...
 
Παιδιά πέρασα σήμερα και πήρα 10 βιβλία με 1 ευρώ έκαστο, ένα 6τομο λεξικό τοπωνυμίων , ένα τρίτομο για τον εθνικό διχασμό με επιστολές του Βενιζέλου και το έγκλημα και τιμωρία.Όλα προσεγμένες εκδόσεις με σκληρό εξώφυλλο και καλή ποιότητα χαρτιού. Πάντως αρκετά βιβλία έχουν τιμές 3 , 5 και 6 ευρώ . Καλό σε γενικές γραμμές , αλλά συνεχίζω να πιστεύω περισσότερο στο Bazaar του βήματος:)))
 
Πέρασα κι εγώ γύρω στις 3 από το παζάρι, μερικές γενικές παρατηρήσεις :

Γίνεται στο ίδιο σημείο (εκθεσιακός χώρος του ΣΕΦ) με το παζάρι του "Βήματος" τα προηγούμενα χρόνια. Όλη η διοργάνωση θυμίζει το συγκεκριμένο με τους ίδιους πάγκους. Τα βιβλία μόνο είναι τελείως διαφορετικά, εκδόσεις των Σαββατιάτικων εφημερίδων (εγκυκλοπαίδειες κλπ.), επίσης "Εμπειρία Εκδοτική", "Μοντέρνοι Καιροί" και "Μπουκουμάνης".

Μ'ελάχιστες αγορές 10€ (ακριβώς όσα έδωσα) παίρνεις κουπόνι για κλήρωση στις 26/12 με δέλεαρ διάφορα δώρα (κινητά, τάμπλετ κλπ.)

Τελικά αγόρασα :

-"Ο Ηλίθιος" - Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (2 τόμοι)
-"Το Όνειρο ενός Γελοίου/Λευκές Νύχτες" του Ιδίου
-"Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέι" του Όσκαρ Ουάλιντ
-"Ο Αντίχριστος" του Φρίντριχ Νίτσε
-"Πέραν του Καλού και του Κακού" του Ιδίου
-"Η Δίκη της Νυρεμβέργης" από τη σειρά "Οι Μεγάλες Δίκες" (υπήρχαν και οι 10 τόμοι της σειράς).

Μία πολύ καλή σειρά Τέχνης και πολλά "Μίκι Μάους" είναι τα κρυφά ατού του Παζαριού...
 
Πήγα την πρώτη μέρα λειτουργίας της έκθεσης και πήρα τα παρακάτω:

Ο Ηλίθιος - Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (2 τόμοι) 2 ευρώ
Το Όνειρο ενός Γελοίου/Λευκές Νύχτες του Ιδίου 2 ευρώ
National Geographic - Caravaggio 6 ευρώ

ΥΓ.Υπάρχει κάποιο link για την κλήρωση που έγινε στην 26/12 ,γιατί σε αναζήτησή μου δεν βρήκα κάτι.Ευχαριστώ!
 
Πήραμε τα ίδια του Φιοντόρ αγαπητέ, ήταν καλή ευκαιρία να καλύψουμε τα κενά μας!!!

Για τη κλήρωση κοίταξα κι εγώ χτες, δε βρήκα τίποτα. Επειδή όμως το παζάρι πήρε παράταση μέχρι σήμερα, κατά πάσα πιθανότητα θα'χουμε νέα προσεχώς...
 
Top