Γιατί δεν βλέπω τηλεόραση

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είδα κι εγώ το μερτικό μου από τηλεόραση στην ζωή. Θυμάμαι και τις καλές στιγμές της: ντοκιμαντέρ, εκπαιδευτική τηλεόραση, τις ταινίες που διάλεγε ο Γιάννης Μπακογιαννόπουλος, το Γιάννης και Μαρία. Θυμάμαι και τον καιρό που έπιασε πάτο με τα αδιάκοπα στημένα ξεκατινιάσματα και τον Ανδρέα Μικρούτσικο.

Πάει καιρός που μετακόμισα στο ίντερνετ. Κάποιες στιγμές, όμως, θα βρεθώ αναπόφευκτα μπροστά της. Όπως όταν κάνω να φάω μια φέτα και την πετύχω ανοιχτή και κάνουμε παρέα για ένα πεντάλεπτο.

Σήμερα, από όσο καταλαβαίνω, χιόνισε σε διάφορα μέρη της Ελλάδας. Πράγμα σούπερ εξαιρετικά νορμάλ. Μιλάμε για καταχείμωνο, 29 Δεκεμβρίου, σε μια χώρα που τον χειμώνα χιονίζει.

Περνάω, λοιπόν, πριν κανα τρίωρο μπροστά από την τηλεόραση κι ακούω φευγαλέα τα νέα "χιονίζει κι ο κρατικός μηχανισμός αντέδρασε καλά". Έκτοτε και για τρεις ώρες, όποτε περνάω μπροστά από την τηλεόραση το θέμα είναι ότι... χιόνισε. Ανταποκρίσεις, ρεπορτάζ, δημοσιογράφοι που επίτηδες στέκονται στον αέρα και στον χιονιά για να μοιάσουν ταλαιπωρημένοι και να μας περάσουν το κακό που γίνεται.

Κάθε φορά που βρίσκομαι μπροστά στη τηλεόραση θυμάμαι γιατί δεν βλέπω πια τηλεόραση.
 

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
δεν βλεπω τηλεοραση γιατι.. ειναι χαλασμενη :))) εδω και καμποσα χρονια.

Μικρη ομως, ολη μερα και ολη νυχτα μπροστα στην οθονη της την περασα. Τηλεοραση εβλεπα φανατικα ως και αρχες του 2000, που τα ιδιωτικα καναλια ειχαν βγαλει μερικες πολυ καλες σειρες και θυμομουν την καθε μερα με την σειρα που ειχα να δω. Και.. καποια στιγμη σταματησαν να βγαινουν εκπομπες που να μου αρεσουν κια αραιωσα και εγω μεχρι που την εκοψα εντελως :)
 
12 Δεκεμβρίου έχετε εκεί; Με το καλό και στα Χριστούγεννα :ρ

Εδιδ: Έλλη τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται...
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Ούτε κι εγώ βλέπω, αν και χαζεύω καμιά φορά ειδήσεις μεταξύ ίντερνετ, βιβλίου και δουλειάς. Απ' την άλλη, όλες αυτές οι σειρές και τα ντοκιμαντέρ με ζώα που καταναλώνω τηλεοπτικά προϊόντα είναι...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(το άλλαξα το 21. Κάνω συχνόχτερα τυπογραφικά λάθη, σε σχέση με παλιότερα. :( )

Δηλ. τί έχει να γίνει άμα βγει το Βόρειο Σέλλας.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Νομιζω οτι το κυμα κακοκαιριας ειναι αυτο που λεμε στο χωριο μου "non-event". Ηδη ειπαν οι δημοσιογραφοι οτι δεν ηταν η κακοκαιρια ιστορικων διαστασεων που ειχαν προβλεψει οι μετεωρολογοι. Ομως φαινεται οτι ειχαν ηδη επενδυσει σε αυτη (με καμερες, ανταποκρισεις κλπ) γι' αυτο τη συνεχιζουν την ιστορια. :)))
 
Μου αρέσει πολύ αυτό το νήμα :)

Σαν τον καλικάντζαρο περίπου και γω, δεν έχω καν τηλεόραση για 13 χρόνια. Απ΄όταν ενηλικιώθηκα και έφυγα από το σπίτι μου, δεν έχω αγοράσει, ούτε έχω δει (πέρα από συναθροίσεις σε σπίτια με ανοιχτές τηλεοράσεις).

Ένας βασικός λόγος είναι οι διαφημίσεις, πραγματικά το βρίσκω πολύ κουραστικό όλο αυτό το σκηνικό. Όλο αυτό το θέατρο που προσπαθεί να σε πείσει ότι χρειάζεσαι κάτι ή ότι θα είσαι ευτυχισμένος αγοράζοντας κάτι δείχνοντας χαρούμενα πρόσωπα επειδή χρησιμοποιούν ντολμαδοπαρασκευαστές... Με ξεπερνά

Δεύτερος λόγος είναι ότι θέλω στην καθημερινότητα μου και ειδικά τον ελεύθερο μου χρόνο, να τον κανονίζω - ρυθμίζω εγώ, βλέποντας τηλεόραση και αφήνοντας κάποιους άλλους να επιλέξουν τι θα δω δεν με καλύπτει, αν θέλω να δω την ταινία μου ή το ντοκιμαντέρ μου ή ότι άλλο θέλω, θα επιλέξω εγώ το πότε, θα το ΚΛΕΙΣΩ όποτε θέλω εγώ (είτε αν δεν μου αρέσει ή βρω κάτι καλύτερο να κάνω) και να συνεχίσω να δω το υπόλοιπο όποτε θέλω εγώ.

Τρίτος πολύ βασικός λόγος είναι οι ειδήσεις. Οι ειδήσεις στην τηλεόραση, αντίθετα με του ραδιόφωνου, έχουν ξεχάσει για πιο λόγο υπάρχουν. Στις ειδήσεις πρέπει να παρουσιάζονται τα γεγονότα, όχι να κρίνονται. Έχω μια χαρά κρίση να αποφασίσω εγώ αν είναι καλό ή κακό κάτι για μένα ή για το σύνολο. Ειδικά όταν πέσει το μάτι μου σε ειδήσεις και βλέπω πάνω από ένα παράθυρα με σχολιαστές μου γυρίζει (το μάτι)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ας πούμε πως το νέο είναι πως ένα όχημα, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ξέφυγε από την πορεία του κι καρφώθηκε σε μια κολόνα, μέσα στην πόλη, κι ευτυχώς ο οδηγός βγήκε σώος, μοναχά με ελαφριά τραύματα. Μια τέτοια είδηση απαιτεί το πολύ μισό λεπτό να την μεταδώσεις. Ας πούμε ένα ολόκληρο με τις σχετικές εικόνες.

Η είδηση στην τηλεόραση:
Δημοσιογράφος (αλλάζει έκφραζει και γίνεται ξαφνικά πολύ σοβαρός, σαν να πρόκειται να μας μιλήσει για ένα νέο που αφορά συγγενικό πρόσωπο καί των δυο μας σε μια τραγωδία που μας αγγίζει προσωπικά καί τους δυο): Πριν μισή περίπου ώρα, στην πλατεία Αριστοτέλους στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, όχημα ΙΧ έφυγε από την πορεία του και χτύπησε πάνω σε κολόνα, ενώ κόσμος διερχόταν από το σημείο. Ευτυχώς, δεν χτύπησε κανείς. Ο οδηγός, ως εκ θαύματος, βγήκε από το αυτοκίνητο σώος με μοναχά ελαφριά τραύματα. Η Ντίνα Καμπαρντίνα έχει το ρεπορτάζ. Ντίνα!

Ρεπόρτερ: Μαρία! Βρισκόμαστε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στην Νέα Εγνατία, στο ύψος της Αριστοτέλους, όπου πριν μισή ώρα, ένα αυτοκίνητο βγήκε από την πορεία του και καρφώθηκε πάνω σε μια κολόνα, σε έναν δρόμο κατάμεστο από κόσμο. Ευτυχώς, σαν από θαύμα δεν θρηνήσαμε θύματα.

Δημοσιογράφος: Ντίνα, έπαθε κάτι ο άνθρωπος; Μας ακούς; Ο οδηγός, πώς είναι;

Ρεπόρτερ: Μαρία! Ο οδηγός βγήκε σώος και διακομίστηκε στο νοσοκομείο όπου μαθαίνουμε πως μόλις αφέθηκε καθώς είχε μοναχά ελαφριά τραύματα. Έχουμε εδώ έναν κύριο ο οποίος ήταν μπροστά στο συμβάν. (Τείνει το μικρόφωνο και γυρίζει η κάμερα). Πείτε μας, ήσασταν μπροστά; Τί ακριβώς είδατε;

Αυτόπτης κύριος: Περνούσα από εδώ. Είχε κόσμο πολύ εκείνη την ώρα. Να όπως τώρα. Και ξαφνικά βλέπω το αμάξι να φεύγει και να καρφώνεται στην κολόνα. Δηλαδή θα μπορούσε να είχε σκοτώσει κόσμο, ευτυχώς όμως δεν έπαθε τίποτα κανείς. Τρομάξαμε. Μετά άνοιξε η πόρτα και βγήκε ο άνθρωπος. Τρέκλιζε λίγο αλλά φαινόταν καλά. Τον πήρανε στο νοσοκομείο. Θα μπορούσε να σκοτωθεί κόσμος. Τρομάξαμε όλοι. Τρομάξαμε. Χρονιάρες μέρες θα μπορούσε να σκοτωθεί κανείς.

:ανέκφραστος:


Οι ειδήσεις που πραγματικά εκτιμώ στην τηλεόραση είναι:
  • τα νέα σε 60 δευτερόλεπτα
  • τα νέα στην νοηματική

όπου λείπει όλο το δράμα, όλο το ξετάνισμα, όλη η σαχλαμπούχλα, και μέσα σε ένα σύντομο κι εύλογο χρονικό διάστημα μαθαίνεις αυτά που έπειτα θα χρειαστούν καμιά ώρα να ειπωθούν ξανά και ξανά και ξανά σαν να είσαι διανοητικά καθυστερημένος.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στις ειδήσεις πρέπει να παρουσιάζονται τα γεγονότα, όχι να κρίνονται. Έχω μια χαρά κρίση να αποφασίσω εγώ αν είναι καλό ή κακό κάτι για μένα ή για το σύνολο. Ειδικά όταν πέσει το μάτι μου σε ειδήσεις και βλέπω πάνω από ένα παράθυρα με σχολιαστές μου γυρίζει (το μάτι)
Επιτρεψε μου να διαφωνησω με αυτη τη λογικη φιλε Ειφφελ. Ειναι σαν να λες οτι ο Δικαστης μια χαρα κριση εχει για να δικασει εναν κατηγορουμενο και δε χρειαζονται δικηγοροι, πολιτικες αγωγες κλπ.

Δεν ξερω αν το εκπαιδευτικο και επαγγελματικο σου υποβαθρο εχει να κανει με το χωρο της πολιτικης αναλυσης ή των ΜΜΕ, οποτε και θα σε δικαιολογουσα εαν βρισκεις τα παραπανω περιττα. Στην πραξη ομως, δεν μπορει ο καθε πολιτης να εχει "μια χαρα κριση", τουλαχιστον στο επιπεδο που εχεις εσύ (δεν αμφιβάλλω), ή που εχει ενας επαγγελματιας δημοσιογραφος και πολιτικός αναλυτής.

Φυσικα ομως και πρεπει να εχει κριση για να ξερει ποτε αυτοι οι σχολιασμοι αποτελουν δημαγωγια και προπαγανδα, ωστε να μπορει να διαφωνει. Για ολα τα υπολοιπα ομως υπαρχουν τα καφενεια και τα φορουμ, τα οποια δεν μπορουν να αντικαταστησουν το σχολιασμο ή την αθρογραφια ενος (καλού ή κακού) επαγγελματία.

Παρεμπτιπτωντως ειμαι ενας τυπος που του αρεσει να διαβαζει κριτικες ταινιων και να συγκρινω τις αποψεις που διαβαζω με τις δικες μου. Πολλες φορες βλεπω ενδιαφερουσες επισημανσεις που θα μπορουσα να παρατηρησω εγω, αλλα δεν παρατηρησα. Καμια φορα με ενοχλει κατι σε μια ταινια και δεν ξερω τι, μεχρι που να διαβασω σε μια κριτικη να διατυπωνεται αυτο που δεν μπορουσα να εντοπισω εγω. Γι αυτο τη λογικη οτι "εχω κριση οποτε δε χρειαζεται να ακουω των αλλων" τη θεωρω λιγο λαθος, και σολιψιστική.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Στο θέμα της άποψης, παρότι εύλογο κι αυτό που λέει ο Αντέρωτας, συμμερίζομαι αυτό που λέει ο Ειφφελ. Τις ειδήσεις μου τις θέλω στεγνές, απαλλαγμένες από άποψη. Εξού και διαλέγω να ενημερώνομαι από μέρη που απλά παραθέτουν τί έγινε δίχως να δίνουν ερμηνεία στα γεγονότα.
 
Λέγοντας για ειδήσεις στο ραδιόφωνο. Σήμερα το πρωί στο αυτοκίνητο πληροφορήθηκα ότι κάποιος οδηγός είχε άγιο γιατί έπεσε ένα κλαδί στο αυτοκίνητό του (το οποίο ήταν εν κινήσει) και το αυτοκίνητο καταστράφηκε ολοσχερώς αλλά ο οδηγός δεν έπαθε κάτι σοβαρό. Αναρωτήθηκα αν ο εκφωνητής κατηγορεί κάποιον (ανώνυμο για προστασία των προσωπικών του δεδομένων) άγιο ότι πετάει κλαδιά σε διερχόμενα αυτοκίνητα.

Φαροφύλακα συχνά η παράθεση των στεγνών γεγονότων έχει να κάνει με την ερμηνεία που τους δίνει ο συντάκτης της είδησης...
 
Πολυ γλαφυρο και ευστοχο το παραδειγμα που εδωσες Φαρε με το ατυχημα στην Θεσσαλονίκη. Παλι καλα να λες παντως θα μπορουσε να ηταν και χειρότερα. Να μιλαγε και σε δευτερο αυτόπτη μαρτυρα μηπως και δεν καταλαβαμε κατι. :))
Η σχεση μου με την τηλεοραση σαν συσκεύη είναι αριστη. Με εξυπηρετει να βλεπω ταινίες απο το dvd η με φλασάκι. Η σχεση μου με τα ελληνικά κανάλια ειναι η χειρότερη. Βλέπω πολύ σπάνια κανα αθλητικό γεγονός. Που και που εβλεπα και ειδησεις αλλα πλεον το εκοψα για ευνόητους λόγους. Προσωπικά πάντως προτιμω και εγω την ξερη παράθεση γεγονότων.
 

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εσείς που δεν έχετε τηλεόραση πού βλέπετε σειρές και ταινίες; Στην οθόνη του υπολογιστή; Εκτός αν μιλάμε για καμιά πολύ μεγάλη οθόνη, δεν είναι άβολο αυτό;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στο θέμα της άποψης, παρότι εύλογο κι αυτό που λέει ο Αντέρωτας, συμμερίζομαι αυτό που λέει ο Ειφφελ. Τις ειδήσεις μου τις θέλω στεγνές, απαλλαγμένες από άποψη. Εξού και διαλέγω να ενημερώνομαι από μέρη που απλά παραθέτουν τί έγινε δίχως να δίνουν ερμηνεία στα γεγονότα.
Βεβαιως υπαρχει και ο αισθητικός παραγοντας. Το πως οι σχολιαστες παιρνουν ξεκαθαρη θεση, αντιπολιτεύονται, προπαγανδιζουν και τραβανε κατι σαν λαστιχο απο δω και απο κει, γινεται πολλες φορες κακογουστο. Λογικο να προτιμαει καποιος απλη παραθεση γεγονοτων.
 
Last edited:
Εσείς που δεν έχετε τηλεόραση πού βλέπετε σειρές και ταινίες; Στην οθόνη του υπολογιστή; Εκτός αν μιλάμε για καμιά πολύ μεγάλη οθόνη, δεν είναι άβολο αυτό;

Εγώ Ίζι έχω συνδέσει τον "πύργο" μου με την τηλεόραση των 45 ιντσών!!!:))))
 
Δεν ξερω αν το εκπαιδευτικο και επαγγελματικο σου υποβαθρο εχει να κανει με το χωρο της πολιτικης αναλυσης ή των ΜΜΕ, οποτε και θα σε δικαιολογουσα εαν βρισκεις τα παραπανω περιττα. Στην πραξη ομως, δεν μπορει ο καθε πολιτης να εχει "μια χαρα κριση", τουλαχιστον στο επιπεδο που εχεις εσύ (δεν αμφιβάλλω), ή που εχει ενας επαγγελματιας δημοσιογραφος και πολιτικός αναλυτής.

Φυσικα ομως και πρεπει να εχει κριση για να ξερει ποτε αυτοι οι σχολιασμοι αποτελουν δημαγωγια και προπαγανδα, ωστε να μπορει να διαφωνει. Για ολα τα υπολοιπα ομως υπαρχουν τα καφενεια και τα φορουμ, τα οποια δεν μπορουν να αντικαταστησουν το σχολιασμο ή την αθρογραφια ενος (καλού ή κακού) επαγγελματία.
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο υπόβαθρο για πολιτική ανάλυση κτλ. Μπορεί να παρερμήνευσες αυτό που ήθελα να πω, στις ειδήσεις συγκεκριμένα με ενοχλεί να γίνεται κρίση.

Γενικώς προβάλλονται διάφορες εκπομπές και ρεπορτάζ στα οποία μπορούν να γίνουν κρίσεις και να εκφραστούν απόψεις. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι αποφεύγεις την προπαγάνδα. Το να παρακολουθήσεις μια εκπομπή όπως ο Κίτρινος τύπος και να γίνει μια (περισσότερη) σφαιρική έκφραση απόψεων πολιτικής, το κάνεις μπαίνοντας σε μια διαδικασία κρίσης αυτού που βλέπεις και ακούς, αντίθετα, στις ειδήσεις δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, το βρίσκω λίγο αντιδεοντολογικό. Επίσης ρεπορτάζ όπως της εκπομπής το κουτί της Πανδώρας, έχουν μια περισσότερο εμπεριστατωμένη προβολή ενός θέματος η οποία σαν τηλεθεατής την βρίσκω περισσότερο τίμια για μένα. Υπάρχουν πηγές τις οποίες μπορώ να ανατρέξω και γενικότερα μια περισσότερο σε βάθος προβολή ενός θέματος.


Εγώ Ίζι έχω συνδέσει τον "πύργο" μου με την τηλεόραση των 45 ιντσών!!!:))))
Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;;;

Μου αυτό στο μυαλό διαβάζοντας την απάντηση σου και δεν μπόρεσα να κρατηθώ :)
 
Last edited by a moderator:
Top