Συνανάγνωση: " Παιχνίδια που παίζουν οι άνθρωποι" του Eric Berne

Εδώ και κάμποσο καιρό συζητάμε την Έλλη την συνανάγνωση του βιβλίου "Παιχνίδια που παίζουν οι άνθρωποι, το βασικό εγχειρίδιο της συναλλακτικής ανάλυσης".

Για να είμαι ειλικρινής το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το ήξερα μέχρι να μου το προτείνει η Έλλη.
Το βιβλίο λοιπόν επανακυκλοφορεί από εκδόσεις "ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ" και ουσιαστικά είναι ένα εγχειρίδιο ψυχολογίας και ψυχανάλυσης. Δηλαδή δεν είναι λογοτεχνικό αλλά μάλλον πιο πολύ εκλαικευμένη επιστήμη.

Λόγω φορτωμένου προγράμματος αλλά ανειλημμένων υποχρεώσεων έφτιαξα το παρακάτω, όχι και τόσο απαιτητικό, πρόγραμμα:

Δευτέρα 6 έως Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου: Κεφάλαια 1-3 σελ. 11-80
Σαββατοκύριακο σχολιασμός

Δευτέρα 13 έως Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου: Κεφάλαια 4-5 σελ. 81-125
Σαββατοκύριακο σχολιασμός

Δευτέρα 20 έως Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου: Κεφάλαια 6-8 σελ. 126-205
Σαββατοκύριακο σχολιασμός

Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου έως Παρασκευή 3 Μαρτίου: Κεφάλαια 9-11 σελ. 206-270
Σαββατοκύριακο σχολιασμός

Δευτέρα 6 έως Παρασκευή 10 Μαρτίου: Κεφάλαια 12-18 σελ. 271-312
Σαββατοκύριακο σχολιασμός μέχρι όσο μας αρέσει!


Συμμετέχοντες 2 μέχρι στιγμής

  • Έλλη Μ.
  • Νικόλας Δε Κιντ
Όποιος θέλει να μπει στα άδυτα του ανθρώπινου μυαλού ας μας ακολουθήσει...:))))

Έλλη ρίξε μια ματιά στο πρόγραμμα! (ξέρεις πόσο σοβαρά θα λάβω υπόψη μου τις ενστάσεις σου :ρ)
 
Θα με ενδιεφερε πάρα πολύ αλλά δεν παίζουν φράγκα για το βιβλίο.... :κλαψ:
 
Νικόλαα;;

Για αρχή, ευχαριστώ που αποδέχτηκες το "Ψηνεσαι για +ανάγνωση"; Η ύλη νομίζω οτι ειναι παλέψιμη κι αν δεν ειναι, θα κανεις τα στραβά μάτια. :)
Αν, τελικά, ειμαστε τα δυο μας, να ξερεις οτι θα κάνω το θεμα παιδική χαρά. Ω ναι. :))))
 
Last edited:
Νικόλα κάουντ μι ιν! Μιας και το ένα από τα δύο επαγγέλματά μου είναι ένα παιχνίδι, είμαι υποχρεωμένος να συμμετάσχω, πέρα από την εκλεκτή συντροφιά! ;)

Πιούζυ, πράγματι ένα 10ρικο κάνει με την έκπτωση στο γνωστό μεγάλο βιβλιοπωλείο. Αν τα αγγλικά σου είναι καλούτσικα, είναι εύκολο να το βρεις σε ηλ. μορφή με μια πρόχειρη αναζήτηση. Εγώ το βρήκα εδώ.
 
Τέλεια Μπέιζιλ!!! Πολύ χαίρομαι που θα μας ακολουθήσεις!!

Έλλη με δυο ντερέκια δίπλα σου ποιον έχεις να φοβηθείς;;; :))))


Αναβάλλεται η παιδική χαρά!!
 
Κανεναν. Νιωθω απολύτως ασφαλης. :ναι:

Γιατί αναβάλλεται; Ο Μπέιζιλ μ' αφηνει. Μ!
 
Last edited:
Εεε...για την ιστορία...πριν λίγο γύρισα από μια παιδική χαρά... :ντροπή:
Ίσως πρέπει να με ανησυχεί το γεγονός ότι εκτός από εμένα και την κόρη μου δεν υπήρχε κανείς άλλος. Υπάρχουν και χειρότερα, θα μου πείτε. Το να ήμουν μόνος εγώ στην παιδική χαρά...
Άντε, για να δούμε τι έχει να προσθέσει ο συγγραφέας στο «αἰὼν παῖς ἐστι παίζων, πεσσεύων» του Ηράκλειτου και στο "All the world's a stage,
And all the men and women merely players" του Shakespeare.
Κατά σύμπτωση, πάντως, πριν λίγες μέρες ξεκίνησα και το "The Art of Strategy" των Dixit & Nalebuff, το οποίο είναι αρκετά ενδιαφέρον. Έχει ως θέμα, μεταξύ άλλων, μια εκλαϊκευμένη παρουσίαση της, διάσημης πλέον, θεωρίας παιγνίων.

Edit: πριν κανα δίωρο είχα σκοπό να το στείλω αυτό αλλά κόλλησα με κάτι σκακιστικές σπουδές...
 
Γειά σας παιδιά!!! Θα λάβω κι εγώ μέρος στη συνανάγνωση, απλά μόλις παρήγγειλα το βιβλίο και ελπίζω μέχρι την πέμπτη με παρασκευή να μου το έχουν στείλει!!!
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ελινάκι, καλωσόρισες. (Δεν χρειάζεται να παραθέτεις τέτοια κατεβατά.. τα έσβησα, τώρα. ;) )
 
Θα έπαιρνα κι εγώ μέρος (όπου γάμος και χαρά) αλλά το έχω στα αγγλικά. Θα είμαι σελίδα και :νατώρα:
 
Να καλωσορίσω λοιπόν τους νέους συμμετέχοντες και να ανακεφαλαιώσω! :)

  • Ελινάκι
  • Έλλη Μ.
  • Μπέιζιλ Γκραντ
  • Νικόλας Δε Κιντ
  • Τσίου

Όπως καταλαβαίνεις Τσίου δεν σηκώνω άρνηση!! :))))
 
Λιμπερτάριαν όπως πάντα :αγκαλιά:
Έλλη, babe, μάντεψε σε ποιά θα εξηγείς τα σχηματάκια του βιβλίου όσο θα είστε στις κούνιες.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Μου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία. Λόγω διάφορων υποχρεώσεων, αν είναι θα το ξεκινήσω από βδομάδα και ελπίζω να σας προλάβω στην διαδρομή.
 
Καλώς ήρθες Πεταλούδα κι εσύ! :)
Και σε σένα Μώκιε καλή πρώτη συνανάγνωση!:)

Οπότε έχουμε την ανανεωμένη λίστα συμμετεχόντων!

  • Έλινάκι
  • Έλλη Μ.
  • Μπέιζιλ Γκράντ
  • Μώκιος Υποδρόμων
  • Νικόλας Δε Κιντ
  • Πεταλούδα
  • Τσίου
 
Top