Η "τριτοκοσμική" ΕΡΤ και τα "πολιτισμένα" ιδιωτικά

Κι εμένα μου άρεσαν τα παιχνίδια χωρίς σύνορα! Ήταν απ'τα αγαπημένα μου, αλλά μπροστά στα άλλα προγράμματα (ακόμη και τα παιδικά που για πολλούς είναι σαχλαμάρες-για μένα όχι) δεν έχει να προσφέρει κάτι πέρα από διασκέδαση. Είναι σαν να έγραφα πάνω σε εκπομπή του Ανταίου Χρυσοστομίδη, τα MTV video music awards (που κι αυτό το έκανα, αλλά σε διαφορετική κασέτα :))) )
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ανοίγω την τηλεόραση σήμερα ύστερα από ενάμιση μήνα απουσίας. Βλέπω:
  • στην ΕΤ1: "Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα", ένα ντοκιμαντέρ για τα νησιά με μια λογοτεχνική αφήγηση
  • στην ΕΤ2: Μουσική παράδοση μέσα από την όμορφη παρουσίαση του καταρτισμένου Παναγιώτη Μυλωνά.
  • στην ΕΤ3: Κλασική μουσική. Συγκεκριμένα κάποιο έργο του Ρόμπερτ Σούμαν (!)
  • στην Βουλή: μια πολιτισμένη* συζήτηση για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνοφωνίας
* το σημειώνω αυτό το "πολιτισμένη" διότι τα ιδιωτικά στήνουν συνήθως κάτι αρένες...


στα ιδιωτικά τώρα:
  • ο Alpha τα πάει καλά κι έχει μια εκπομπή αντίστοιχη με της ΕΤ1 με τίτλο "60' λεπτά Ελλάδα"

από εκεί και πέρα:
  • ΑΝΤ1: "Το πιο γλυκό μου ψέμα" μια σούπερ σαχλή σαπουνόπερα με την Σοφία Αλιμπέρτη
  • Μακεδονία TV: "Η Αγορά Σήμερα" δηλ. σαχλές, ατελείωτες τηλεπωλήσεις, σχεδόν να ξεγελάνε τον κοσμάκη να αγοράσει ό,τι αληθινά δεν χρειάζεται
  • Mega: "Married with Children", η χιλιοπαιγμένη αμερικανιά με το πιο ποταπό χιούμορ που πέρασε ποτέ από σίτκωμ
  • ΣΚΑΙ: "Στην Κουζίνα με την Άρη" δηλ. μαγειρική εκπομπή. Μία από τις 17.000 της ελληνικής τηλεόρασης

και μου ήρθε πάλι στο μυαλό αυτή η δήλωση του Νίκου Ξυδάκη για "τριτοκοσμική ΕΡΤ" και λέω, αληθινά, τί είχε στο μυαλό του;

Δηλ. αν ήταν να κατηγορήσεις για κάτι την ΕΤ, αυτό θα ήταν για επίδειξη κουλτούρας ή κάτι τέτοιο. Ειδικά δίπλα στα κρατικά μοιάζει σαν όαση.
 
η αληθεια ειναι οτι η κρατικη τηλεοραση ειχε κυριως στη δεκαετια του 90 και καλες στιγμες οπως παιχνιδια χωρις συνορα οπως ειπατε και πιο πανω. Επισης, θυμαμαι ενα παιδικο που δε θυμαμαι το ονομα του τωρα νομιζω Γαλλικης παραγωγης που εδειχνε με πολυ απλο τροπο το πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα και μια αλλη εκπομπη που για καθε γραμμα του αλφαβητου εκανε και αφιερωμα σε καποια Ελληνικη πολη που ξεκινουσε με το αντιστοιχο γραμμα
 
η αληθεια ειναι οτι η κρατικη τηλεοραση ειχε κυριως στη δεκαετια του 90 και καλες στιγμες οπως παιχνιδια χωρις συνορα οπως ειπατε και πιο πανω. Επισης, θυμαμαι ενα παιδικο που δε θυμαμαι το ονομα του τωρα νομιζω Γαλλικης παραγωγης που εδειχνε με πολυ απλο τροπο το πως λειτουργει το ανθρωπινο σωμα και μια αλλη εκπομπη που για καθε γραμμα του αλφαβητου εκανε και αφιερωμα σε καποια Ελληνικη πολη που ξεκινουσε με το αντιστοιχο γραμμα
Μήπως εννοείς το Ήταν Μια Φορά ο Άνθρωπος?Είχε βγει και σε συνέχεια με την παγκόσμια ιστορία.
 
Εμένα μου άρεσε πάντως το Παντρεμένοι με παιδιά, αν και θα μπορούσαν να μην προβάλλουν την πρώτη Κυριακή του Αυγούστου το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο...
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
στα ιδιωτικά τώρα:
  • ο Alpha τα πάει καλά κι έχει μια εκπομπή αντίστοιχη με της ΕΤ1 με τίτλο "60' λεπτά Ελλάδα"

από εκεί και πέρα:
  • ΑΝΤ1: "Το πιο γλυκό μου ψέμα" μια σούπερ σαχλή σαπουνόπερα με την Σοφία Αλιμπέρτη
  • Μακεδονία TV: "Η Αγορά Σήμερα" δηλ. σαχλές, ατελείωτες τηλεπωλήσεις, σχεδόν να ξεγελάνε τον κοσμάκη να αγοράσει ό,τι αληθινά δεν χρειάζεται
  • Mega: "Married with Children", η χιλιοπαιγμένη αμερικανιά με το πιο ποταπό χιούμορ που πέρασε ποτέ από σίτκωμ
  • ΣΚΑΙ: "Στην Κουζίνα με την Άρη" δηλ. μαγειρική εκπομπή. Μία από τις 17.000 της ελληνικής τηλεόρασης
Που να επιανες και το Ε... :ρ
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Για οσους εχετε ακουσει για τα περιστατικα με το μικρο Αμιρ, που κληρωθηκε να γινει σημαιοφορος και τελικα κρατησε την πινακιδα του σχολειου...

Τα καναλια εχουν κανει θεμα γιατί δεν κρατησε τη σημαια. Ακουστηκε απο το οτι οι γονεις του δεν ηθελαν μεχρι το οτι δεν του το επετρεψε το σχολειο. Αφου μιλησε ο ενας και ο αλλος, οι δημοσιογραφοι παραδεχτηκαν οτι υπαρχει ενα κενο πληροφοριας σχετικα με τον κοινωνικο λειτουργο που μεσολαβησε.

Στα καναλια μιλησαν ο Αμιρ, η οικογενεια του Αμιρ, ο διευθυντης του σχολειου του Αμιρ, γονεις συμμαθητων του Αμιρ, προεδρος συλλογου γονεων του σχολειου του Αμιρ, ο δημαρχος της κοινοτητας του Αμιρ κλπ κλπ για να κανυν εικασιες πανω στο τι ειπε ο κοινωνικος λειτουργος και γιατι. Να βρουν και να ρωτηsουν τον ιδιο τον κοινωνικο λειτουργο δεν το σκεφτηκε κανενας
 
Last edited:
@Αντέρωτα, πως θα γέμιζαν τηλεοπτικό χρόνο έτσι?
Εντωμεταξυ, δεν είχα παρακολουθήσει αυτή την υπόθεση με τον Αμιρ και σήμερα διάβασα ότι επιτέθηκαν με πέτρες στο σπίτι του. Σε ένα 11χρονο. Με αυτά που γίνονται, θέλω να πάρω τα βουνά σαν τον Λιαντίνη :μαναι:
 
Λες και δεν έφτανε που οι γονείς απαίτησαν να ξαναγίνει κλήρωση, έπρεπε να του σπάσουν το παράθυρο με μια κοτρώνα και να του αφήσουν σημείωμα "Φύγε". Πρέπει να είσαι πολύ... μεγαλόκαρδος να το πω; για να μη γεμίσεις θυμό. Στην θέση του Αμίρ θα ήμουν βόμβα έτοιμη να σκάσει, δεν θα ήθελα να ξαναπάω σχολείο.
 
Αντερωτα η δημοσιογραφια στην Ελλαδα παει απο το κακο στο χειροτερο. Υπαρχει κατι θεμελιωδες στην δημοσιογραφια που λεγεται διασταυρωση στοιχειων. Πριν βγαλεις μια ειδηση πρεπει να την διασταυρωσεις ωστε να γινει αξιοπιστη και να την βγαλεις. Σημερα ειναι ζητημα αν ενας στους δεκα απο αυτους που κανουν ρεπορταζ ασκει σωστη δημοσιογραφια. Την παραμικρη υπονοια, ενδειξη, πληροφορια την πετανε ετσι ανευθυνα στον αερα. Βασικες εννοιες οπως ελεγχος των πηγων, ποιοτητα της πληροφοριας, διαστυρωση στοιχειων εχουν γινει αγνωστες λεξεις.
Κατα την γνωμη για αυτο ευθυνονται δυο πραγματα. Απο την μια ειναι ο μεγαλος ανταγωνισμος και η πιεση που υπαρχει να βγει η ειδηση. Με το διαδικτυο τα μεσα ενημερωσης έχουν πολλαπλασιαστει και η ταχυτητα παιζει μεγαλο ρολο. Ελεγχος στο τι θα δημοσιευθει ειναι ανυπαρκτος και ετσι εχει πεσει κατα πολυ και η ποιοτητα. Και απο την αλλη νομιζω ευθυνεται και η χαμηλου επιπεδου εκπαιδευση των νεων δημοσιογραφων. Εχει γεμισει η χωρα με σχολες δημοσιογραφιας και με αμφιβολου αξιας ποιοτητα των σπουδων που παρεχονται. Η εκπαιδευση τους ειναι ανεπαρκης.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Χρυσοστομε, μαλλον ειναι ετσι οπως τα λες, αλλα στο συγκεκριμενο παραδειγμα γινεται το εντελως (παραλογα) αντιθετο. Δηλ. στην ερευνα εχει εντοπιστει ενα κενο πληροφοριας, το οποιο εντοπιζεται στο θεμα του μεταφραστη/κοινωνικου λειτουργου. Απο κει και περα εχουν καλεσει και ρωτανε ολους τους παρελκομενους εκτος απο τον υπευθυνο.

Δηλ. δεν ειναι ο Τσακαλωτος που λεει μια μπαρουφα και μετα καλουν 100 βουλευτες στα παραθυρα να σχολιασουν τι εννοουσε και γιατι το ειπε (ως Υπουργος δεν μπορει να εμφανιζεται καθε τοσο στα καναλια). Μιλαμε για ενα κονωνικό λειτουργό. Μπορεσαν να εντοπισουν και να μιλησουν με το δημαρχο, το διευθυντη, το προεδρο ταδε και τον προεδρο δεινα, μεχρι και την οικογενεια του Αμιρ καλεσαν σε ενα στουντιο. Αφου μπορεσαν να κανουν ολα αυτα (και πριν τα κανουν) δεν μπορεσαν να βρουν τον κυριο υπευθυνο, τον κοινωνικο λειτουργο???

Πραγματικα δηλαδη :νατώρα:

Ουτε εχει δοθει καποια εξηγηση γιατι ο συγκεκριμενος κρικος της αλυσσιδας ειναι αφαντος. Ας μας πουν, δεν τον βρηκαν, τον βρηκαν και δεν θελει να μιλησει, τον βρηκαν και δε θελουν να τον εκθεσουν, ή οτι εστω θελουν να γεμισουν τηλεοπτικο χρονο και οτι θα τον παρουσιασουν οταν κλιμακωθει το θεμα.
 
Last edited:
... ή οτι εστω θελουν να γεμισουν τηλεοπτικο χρονο και οτι θα τον παρουσιασουν οταν κλιμακωθει το θεμα.
Χαχα... φανταζεσαι να βγαινανε και να λεγανε οτι ξερουμε τι εχει γινει αλλα θα παιξουμε το θεμα δυο-τρεις μερες και μετα θα σας το πουμε..:))))
Στην προκειμενη περιπτωση το πιθανοτερο ειναι να βιαστηκανε να παιξουνε το θεμα χωρις να έχει γινει η στοιχειωδης ερευνα. Δηλαδη χωρις να κανουν μια ερευνα πανω στο θεμα να δουνε τι εχει συμβει να προετοιμαστουν ωστε να το παιξουν, βγηκανε στον αερα και όλες αυτες οι διεργασιες που επρεπε να ειχαν γινει νωριτερα γινανε ον αιρ.
 
Μου φαίνεται έχω χάσει επεισόδια με την υπόθεση του Αμίρ, γι'αυτό δεν καταλαβαίνω τι λέτε.
 
Πρακτικά ο Κοινωνικός Λειτουργός δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί να απαντήσει σε οποιοδήποτε κανάλι. Μπορεί λοιπόν απλά να αρνήθηκε να μιλήσει όμως τα κανάλια ένοιωσαν την ανάγκη να μας ενημερώσουν σφαιρικά ρωτώντας όποιον ήθελε να μεταλαμπαδεύσει την αποψάρα του.

Το ότι βέβαια από αρχαιοτάτων χρόνων (από το 1989 όπου ευτυχήσαμε να έχουμε ιδιωτική τηλεόραση) για οτιδήποτε συμβεί τα κανάλια νοιώθουν την υποχρέωση να μας ενημερώσουν και για την άποψη του κτηνιάτρου του σκύλου του συμμαθητή του βαφτιστηριού του γείτονα του μπατζανάκη του ξαδέρφου του πεθερού του δολοφόνου είναι κάτι το δεδομένο και μετά από 28 χρόνια αναμενόμενο πια.
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Λίγο άσχετο, αλλά πραγματικά μου φαίνεται πως έχουν χάσει την μπάλα όταν μέσα στις ούτως ή άλλως δραματοποιημένες και ξεχειλωμενες ειδήσεις κοτσάρουν για κάποιο θέμα και μερικά τουίτ από το ίντερνετ. Δηλ. τις κακεντρέχιες που λέει ο κάθε τίποτας στον Ιστό. Δηλ. από τον Παγκόσμιο Ιστό, που ούτως ή άλλως τους έχει αφήσει πίσω και τους έχει πάρει την δουλειά, διαλέγουν να αντιγράψουν ό,τι πιο ποταπό υπάρχει.

:τσκτσκ:
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
κοτσάρουν για κάποιο θέμα και μερικά τουίτ από το ίντερνετ. Δηλ. τις κακεντρέχιες που λέει ο κάθε τίποτας στον Ιστό.
Ετσι! :πάνω:

(και μαλιστα νομιζω οτι ειχα εκφρασει την απεχθεια μου για το ιδιο ακριβως πραγμα νωριτερα στο νημα, ή καπου αλλου)
 
Λίγο άσχετο, αλλά πραγματικά μου φαίνεται πως έχουν χάσει την μπάλα όταν μέσα στις ούτως ή άλλως δραματοποιημένες και ξεχειλωμενες ειδήσεις κοτσάρουν για κάποιο θέμα και μερικά τουίτ από το ίντερνετ. Δηλ. τις κακεντρέχιες που λέει ο κάθε τίποτας στον Ιστό. Δηλ. από τον Παγκόσμιο Ιστό, που ούτως ή άλλως τους έχει αφήσει πίσω και τους έχει πάρει την δουλειά, διαλέγουν να αντιγράψουν ό,τι πιο ποταπό υπάρχει.

:τσκτσκ:
Αυτό δυστυχώς συμβαίνει και στο εξωτερικό (και από εκεί προφανώς το αντέγραψαν και οι δικοί μας) και ιδιαίτερα στον ηλεκτρονικό τύπο. Πια είναι σπάνιο να βρεις άρθρο που να μην συνοδεύεται από τα τουίτ. Είτε πρόκειται για σημαντικά είτε για ασήμαντα θέματα πρέπει να υπάρχει ένα "άρθρο" που ουσιαστικά είναι συλλογή τουήτ. Και το χειρότερο είναι ότι πρόκειται για την πιο τεμπέλικη διαδικασία. Απλά αναζητούν το πιο δημοφιλές hashtag και έτοιμο το αρθράκι.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ελπιζω να ειναι η τελευταια μερα οπου οι ειδησεις θα επαναλαβουν για νιοστη φορα τη συνεντευξη της Ελισαβετ οπου λεει οτι το στεμα ειναι βαρυ και η αμαξα αβολη :νατώρα: πρεπει να εχει περασει καμια βδομαδα πια απο τοτε που εγινε η συγκεκριμενη συνεντευξη
 
Top