Γιατί δεν πίνω Amstel και Heineken

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Πριν πολλά πολλά χρόνια έβλεπα μια αμερικανική ταινία με ένα τζίνι. Το τζίνι απελευθερώνεται στον σύγχρονο κόσμο κτλ. κτλ. Εξαρχής μου έκανε εντύπωση η φυτεμένη διαφήμιση που υπήρχε στην ταινία για τα Μακ Ντόναλντς. Π.χ. κάποια στιγμή φέρνουν στο τζίνι να φάει ένα βουνό από μπέργκερ από τα McDonalds κι αυτό ξετρελαίνεται! Τί "νοστιμιές" υπάρχουν στον σύγχρονο κόσμο!

Κάποια στιγμή, στην αμερικανική πόλη όπου βρίσκεται, το τζίνι περνάει μπροστά από το γυράδικο κάποιου Έλληνα. Το πλάνο φαινόταν πως πάρθηκε κρυφά. Ο άνθρωπος ίδρωνε να κόβει τον γύρο με το μακρύ μαχαίρι να βγάλει το μεροκάματο. Οπότε το τζίνι περνάει μπροστά από την πόρτα, κοντοστέκεται γιατί μύρισε κάτι γνώριμο και λέει με ένα ηλίθιο χαμόγελο χαράς: «Μμμμμμ…! Ακόμα ψήνουν κρέας σκύλου!»

Γενικότερα αντιπαθώ τις μαύρες διαφημίσεις. Αλλά μια μαύρη δυσφήμηση μου φαίνεται υπερμεγεθυμένα αντιπαθητική.
Αποκλειστικά και μόνο από εκείνο το γεγονός δεν πάτησα ποτέ στα Μακ Ντόναλτς, σχεδόν τρεις δεκαετίες τώρα. Ακόμα και σε μια ξένη πόλη που βρέθηκα κάποτε λίγο στα δύσκολα, τί θα φάω, προτίμησα τα Burger King. Και χάρηκα που δεν έπιασαν στην Ελλάδα του γύρου. Και λυπάμαι που βλέπω τελευταία ένα-δυο μαγαζιά McDonalds να κρατούν στην χώρα που τρώμε σκυλιά.

Βλέπω αυτόν τον καιρό τις διαφημίσεις της Άμστελ και με γεμίζουν αντιπάθεια για την Άμστελ και έπειτα, κατ’ επέκταση, για όλη την Χάινεκεν.

Οι διαφημίσεις έχουν ως εξής: δυο πιτσιρικάδες έχουν φτιάξει την δική τους μπίρα και θέλουν να ρωτήσουν αν είναι καλή κτλ. Είναι δοσμένοι σαν μπουνταλάδες. Στην αρχή σκέφτονται να ρωτήσουν την άποψη κάποιας Τούλας αλλά έπειτα πάνε και βρίσκουν κάποιον σοφό γέρο. Κι όταν ρωτήσουν τον σοφό γέρο για την μπίρα τους, αυτός τους λέει, ε ψιλοκαλή, αλλά τους παραπέμπει σε ένα ρητό του «σοφού» που έφτιαξε την Άμστελ. Γενικότερα η διαφήμιση βγάζει πως η τοπική μπίρα είναι μια μπουνταλάδικη, ερασιτεχνική προσπάθεια αλλά εμείς «Άμστελ, γιατί έτσι μας αρέσει.»

Και δεν με αρέσει καθόλου.

Εδώ δεν έχουμε μαύρη διαφήμιση, βέβαια. Εδώ έχουμε πάλλευκη, απλά όχι βουτηγμένη στην αγνότητα. Κι ιδού πώς έχει η ιστορία: η Heineken είναι ένας πολυεθνικός κολοσσός μπίρας, ο οποίος ξεκίνησε από την Ολλανδία, κι ο οποίος έχει τις γνωστότερες μπίρες. Αυτά με μια επιθετική πολιτική εξαγοράς. Διότι κι η Άμστελ κάποτε ήταν «αντίπαλος» αλλά ο Heineken την εξαγόρασε. Οπότε Heineken, Amstel, MacFarland, κι ένα σωρό άλλες μπίρες που σου σερβίρουν, ανήκουν όλες στον κολοσσό που λέγεται Heineken.

Ο Heineken δεν έγινε κολοσσός επειδή έχει καλή μπίρα (που μια χαρά είναι, βέβαια), αλλά επειδή ήταν καλός έμπορας, Ολλανδός άλλωστε.

Όταν η Heineken μπει στην αγορά μιας χώρας, μπορεί να εξαγοράσει την πιο επιτυχημένη, ας πούμε, τοπική μπίρα. Έχει τα φράγκα. Θα μπει π.χ. στην αγορά της Σλοβενίας; θα εξαγοράσει την Pivovarna Lasko. Θα πάει προς Ασία; Θα εξαγοράσει την Tiger. Και τα λοιπά, και τα λοιπά. Δεν έχει φρένο.

Πάνε κάμποσα χρόνια που στην Ελλάδα υπάρχει μια έξαρση για τοπικές μπίρες. Οι περισσότερες είναι μια χαρούλα. Βλέπουμε πια μάλιστα και μαύρες, σταρένιες κτλ.

Και φυσικά η Heineken δεν θα καθίσει τώρα να αγοράσει την κάθε τοπική μπιρίτσα. Οπότε, μέσα σε όλα ρίχνει και μια κιτρινίλα στην τηλεόραση, με τα πολλά λεφτά που έχει.

Είχα ακούσει, προ καιρού, πως η Heineken ακολουθεί σε μαγαζιά την εξής τακτική: απαιτεί το κατάστημα να μην διαθέτει άλλες μπίρες, παρά μόνο αποκλειστικά το πακέτο της Heineken. Και από εκεί και πέρα, που το πρόσεχα, πολύ συχνά διαπίστωσα πως πολλά καταστήματα σερβίρουν αποκλειστικά το πακέτο της Heineken.

Μάλλον αυτός είναι κι ο λόγος που πολύ πρόσφατα διάβαζα στις ειδήσεις πως η Ζυθοποιία Μακεδονίας - Θράκης, που φτιάχνει την μπίρα Βεργίνα, κατέθεσε αγωγή σε ολλανδικό δικαστήριο ζητώντας αποζημίωση ύψους 100 εκατ. ευρώ από την Αθηναϊκή Ζυθοποιία, αλλά και από την ολλανδική μητρική αυτής, τη Heineken N.V διότι έχει υποστεί ζημία από την καταχρηστική συμπεριφορά της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας η οποία εκμεταλλεύεται την δεσπόζουσα θέση της.

Κι όταν διαβάζετε «Αθηναϊκή Ζυθοποιία» μην δακρύζετε από τοπικιστική συγκίνηση. Για Heineken πρόκειται.

Δηλ. εντάξει. Ας αφήσουν να ζήσει και κανας άλλος...

Οπότε, κι ενώ μέχρι τώρα έπινα και Heineken, και Amstel, και MacFarland, η δική που προσωπική σχέση τελειώνει κάπου εδώ. Η διαφήμισή τους, επάνω μου, είχε αποτελέσματα.

Βεργίνα και μπίρα Ρεθύμνου. (Ελέγχοντας πάντα την ετικέτα, μην τους ρουφήξει κι αυτούς κάποια ρουφήχτρα.)

edit: Μύθος και Φιξ έχουν συγχωνευτεί με την δανέζικη Carlsberg.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μου αρεσει που εισαι ετσι ιδεαλιστης και ακτιβιστής :))))

Χωρις να παρω θεση ή να εκφρασω αποψη για την Αμστελ, μιας που ανεφερες τη σειρα διαφημισεων με τους τυπους (που πρεπει να αρχισε απο περσι, αν θυμαμαι καλα) θυμηθηκα το εξης: οταν ειχε αρχισει η κριση, που καποιες διαφημισεις τονιζαν την ελληνικοτητα της καθε μπυρας (Φιξ, Αλφα, Μυθος κλπ). Η Αμστελ ειχε βγαλει κι αυτη καποια καμπανια, τονιζοντας οτι γινεται απο ελληνικο σιταρι και ποσο πολυ συνυφασμενη ειναι με την οικονοια και τη ζωη της Ελλαδας.

Για να πω την αμαρτια μου, απο τις μπυρες "του περιπτέρου", η Αμστελ ειναι μαλλον η μπυρα της προτιμησης μου, αφου ειναι η φθηνοτερη και μου παει σα γευση. Θα προτιμουσα καποιες ελληνικες (με εξαιρεση τη Φιξ που μου φαινεται νεροζουμι) αλλα last time I checked ειναι ακριβοτερες απο την Αμστελ.


Α, ναι... Ποια ηταν εκεινη η ταινια με το τζινι; :ωιμέ:
 
Last edited:
Ενδιαφερον οι πληροφοριες που μας δινεις Φαρε. Κι εγω που νομιζα οτι Amstel και Heineken ειναι ανταγωνιστες. Και ουτε που ηξερα οτι και η Αθηναικη Ζυθοποιια ενηκει στην Heineken. Προσωπικα προτιμω την Αλφα (που το εψαξα τωρα και ειδα οτι και αυτη ειναι της Αθηναικης Ζυθοποιιας :( ) και την Βεργινα. Οποτε στο εξης μονο Βεργινα γιατι και εμενα με εξοργιζει αυτη η απληστη τακτικη των μεγαλων εταιριων.

Υ.Γ. Ευχομαι να κερδισει την δικη η Ζυθοποιια Μακεδονιας-Θρακης.
 
Μα όντως υπάρχουν και πολύ ωραίες ελληνικές μπύρες και πέρα από τις ήδη γνωστές βεργίνα, μύθος, φιξ (συμφωνώ μαζί σου Αντέρωτα, δε μου αρέσει καθόλου η συγκεκριμένη) θυμάμαι είχα πάρει μια κερκυραϊκή σε μια μπυραρία αλλά δε θυμάμαι πως λέγεται και δεν είχε να ζηλέψει κάτι από τις «μεγάλες».
 
Αφού συνήλθα κάπως (δες εφήμερα), ψηφίζω κι εγώ μπίρες Φιξ και Βεργίνα που είναι και οι αγαπημένες της μητέρας (της πάω σε όλα κόντρα, ας μην της πάω και στην μπίρα)
 
Είναι αλήθεια πως οι Ολλανδοί είχαν την απόλυτη κυριαρχία στη διανομή της μπύρας στην Ελλάδα για πολλές δεκαετίες αφού ειδικά στα 70'ς και 80'ς μονοπωλούσαν καταστήματα και διαφημιστικά πακέτα με την Amstel. Αργότερα από τα 90'ς και μετά παρατήρησα το εξής φαινόμενο : στις ταβέρνες και τα εστιατόρια υπήρχε η τάση να σε σπρώχνουν στη Heineken, μάλιστα αν τους έλεγες πως θέλεις μπύρα χωρίς να πεις ποια, έφερναν αυτήν αυτόματα. Σε μερικές περιπτώσεις δήλωναν πως διαθέτουν μόνο τη συγκεκριμένη. Τα τελευταία χρόνια το φαινόμενο έχει επεκταθεί και στα μπαράκια (παραδοσιακά με μεγαλύτερη γκάμα επιλογών) όπου όλως παραδόξως η Heineken αναφέρεται πρώτη και με σχετική δυσφορία σου αναφέρουν μερικές ακόμη αν τους το ζητήσεις. Όσον αφορά την επιθετική της πολιτική, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα του οικονομικού συστήματος που κυριαρχεί σήμερα (για να το πω κομψά). Η μόνη δυνατότητα αντίδρασης που έχουμε τώρα είναι η στήριξη τοπικών προσπαθειών μήπως και κρατήσουμε κάποιες "Θερμοπύλες"...

Για τα MacDonald's που εύστοχα αναφέρει ο Φάρος παραπάνω, θυμάμαι πόσο άσχημη εντύπωση μου έκανε το γεγονός πως είναι το πρώτο κτίριο που βλέπει ο ταξιδιώτης μόλις βγαίνει από το αεροδρόμιο της Πράγας, καθ'οδόν προς την πανέμορφη αυτή πόλη. Ούτε θα ξεχάσω τα πεινασμένα μάτια του μικρού Τσέχου που με κοίταζε με απορία να τρώω δύο χάμπουργκερ στο άλλο τους κατάστημα στο κεντρικότερο σημείο της πόλης (σταθμός μετρό Museum)...
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τωρα τι θυμηθηκα! Ενα καλοκαιρι, οταν ημουν μικρος, κανοντας μια απο τις πρωτες μου εξοδους με φιλους σε ενα μπαρακι, ζητησαμε μια μπυρα, και η μπαργουμαινα ειπε "Χάινεκεν, ε;" με υφος που περιμενε καταφατικη απαντηση.

Μεσα στην αβυσσο της αγνοιας μου, θεωρησα οτι (αφου το καθε τι εχει την ωρα του και το στυλ του), η Χαινεκεν ειναι η καταλληλη μπυρα για το συγκεκριμενο μερος, τη συγκεκριμενη ώρα, ή τη συγκεκριμενη εποχη, που μπορουσε να ποθεί σαν αναψυκτικό (πχ. αλλες ισως να ειναι ιδανικες για το φαϊ, αλλες να εχουν περισσοτερο αλκοολ κλπ). Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να παραγγελνω Χαινεκεν εκεινο τον καιρο, χωρις να ξερω ακριβως το λογο :μαναι:

Ατυχια να μην εχουμε στην παρεα κανενα εστιατορα/σερβιτορο να μας μιλησει για αυτη τη συνωμοσια :ωιμέ:
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Όπως ήμουν σήμερα στο σουπερμάρκετ και πέρασα να πάρω και μπίρες, είδα τις Άμστελ με μισό μάτι κι άρπαξα κάτι εζα από εκεί δίπλα, είπα "πάρ' τα, 'σοφέ' γέρο της Άμστελ", και πήγα προς το ταμείο. :))))

Εντωμεταξύ, βλέπω πως είναι αμειγώς ελληνική. Η νέα μου μπίρα:


 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Εντωμεταξύ, με μια αναζήτηση που έκανα μόλις, βλέπω πως κι άλλοι κάναν την ίδια ανάγνωση με εμένα στην διαφήμιση της Άμστελ:
ΟΛΛΑΝΔΙΚΗ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ! Δυσφήμηση πρώτου μεγέθους της ελληνικής επιχειρηματικότητας…βιντεο !!!

α, να κι άλλος: Εγώ δεν πίνω ποτέ Amstel

edit (11/04/22) : Το πρώτο φαίνεται να έχει πέσει, αν και έχει αναπαραχθεί δεξιά αριστερά, όπως εδώ.
 
Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Clickbait :))))

Εικαζω οτι τις διαφημισεις τις υπογραφουν Ελληνες παντως και οχι καποια σκοτεινη ολλανδικη συνωμοσια.
 
Όπως ήμουν σήμερα στο σουπερμάρκετ και πέρασα να πάρω και μπίρες, είδα τις Άμστελ με μισό μάτι κι άρπαξα κάτι εζα από εκεί δίπλα.

και μου 'ρθε "πάρτα, σοφέ γέρο της Άμστελ", και χαμογελούσα μόνος μου σαν ανόητος όπως πήγαινα προς το ταμείο. :))))

Εντωμεταξύ, βλέπω πως είναι αμειγώς ελληνική. Η νέα μου μπίρα:


Ωραιοτατη η εζα, αν και οπου ρωταω αν την εχουν, σπανια παιρνω θετικη απαντηση.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ενδιαφέρον ο κατάλογος.

Πάντως, έχει ένα επιπλέον ενδιαφέρον να δει κανείς ποιες είναι αμειγώς ελληνικές, διότι οι επιτυχημένες μπίρες αγοράζονται από ξένους κολοσούς. Βλέπω π.χ. πως Φιξ και Μύθος ανήκουν πλέον κατά το 51% στην δανέζικη Carlsberg.

Βέβαια, δεν είπαμε να μην πίνουμε ξένη μπίρα. Αλλά αντιπαθητική μπίρα που βασίζει την διαφήμισή της σε παραπλάνηση (βλ. και θέμα για παλιότερη διαφήμιση της Άμστελ) και στην δυσφήμιση των άλλων, από το δικό μου ψυγείο θα λείπει.

Όπως και να 'χει, θα πιω μια έζα στην υγειά του Χάινεκεν που με την διαφήμιση της Άμστελ μας θύμισε τις ελληνικές μπίρες. :ναι:
 
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου και πολύ σωστές επισημάνσεις. Εμπρός αδέρφια στον αγώνα! :))))
Υ.Γ. Πείτε μου όμως, τελικά η Άλφα είναι η ελληνική ή όχι;
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ασχετη παρατηρηση: ειχα δοκιμασει τη σαντορινέικη μπύρα Volkan της οποιας το ονομα παραπεμπει φυσικα στη λατινογενη ριζα για το ηφαιστειο. Η συγκεκριμενη λεξη ομως υπαρχει μονο στα τουρκικα :| ξερει κανενας αν ειναι ελληνικη, τουρκικη ή τι αλλο;

(η οποια ειχε ενδιαφερον αρωμα παντως)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Διαβάζω για την Volkan πως είναι ελληνική, από σαντορίνη και πως "το νερό της φιλτράρεται μέσα από ηφαιστειακό βασάλτη που προέρχεται από την έκρηξη του 1600 π. Χ. στη Σαντορίνη(!), ενώ στη ζύμωσή της προστίθενται ντόπιο μέλι που προέρχεται από τα άνθη της φάβας, των αμπελιών, της φιστικιάς, του θυμαριού και της ρίγανης και κίτρο που το άρωμα του προέρχεται από τα φύλλα του δέντρου που αποστάζονται στο παμπάλαιο αποστακτήριο του Προμπονά από στη Νάξο. Η μπύρα Volkan βγαίνει σε δύο τύπους, ξανθή και μαύρη και ή γεύση της είναι πολύ ξεχωριστή. Είναι το πρώτο προϊόν του μη κερδοσκοπικού φορέα, “Greece Debt Free” που δημιουργήθηκε από τον Π. Νομικό για να βοηθήσει στη μείωση του ελληνικού χρέους σε βιώσιμα επίπεδα και δίνει το 50% των κερδών από τις πωλήσεις του γι αυτό το σκοπό. Η Volkan κυκλοφορεί και με συλλεκτικό πώμα με σχέδιο φιλοτεχνημένο από τον Αλέκο Φασιανό."

πηγή: athinorama.gr

Φέρτεεεεε μου Volkan λεεεεμμεεεεε! :))))
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Πραγματικα, το αρωμα της Βολκαν μου θυμιζει πετρα. Θα μου πεις εχει φαει/μυρισει πετρα; Οχι, αλλα δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα :ρ

Ουτως ή αλλως το χρεος απο τις τσεπες μας θα το πληρωσουμε
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Θα βρω και θα πιω γιατί έχω περιέργεια.
 
Top