Συνανάγνωση: Watchmen

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Γενικως δε συμετεχω σε συναναγνωσεις περα απο 1-2 φορες, αλλα σκεφτηκα να κανω μια προταση για οταν τελειωσει η τωρινη. Για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω πως προτεινεται και αποφασιζεται το τί θα διαβαστει, αλλα ειπα να προτεινω για επομενη συναναγνωση το αριστουργηματικο κομικ Watchmen.

Στο παρελθον ειχαμε κανει συναναγνωση του Blankets και φανηκε οτι τα κομικς διαβαζονται πολυ γρηγορα. Το Watchmen ειναι μεγαλουτσικο, απολαυστικο, και ειναι και πολυεπιπεδο, που μπορουμε να κανουμε αναλυσεις επι αναλυσεων για το καθε κεφαλαιο.

Ριχνω την ιδεα λοιπον. Παρουσιαση του εργου ειχε γινει εδω
 
Μπράβο ρε Αντέρωτα !! Το έχω φτάσει μέχρι την μέση αλλα επειδή το διαβάζω με διακοπές, έχω χάσει λίγο τον ειρμό μου. Πέρα απο το οτι κάπου έχω χάσει και την ιστορία οπότε στα πλαίσια μιας συνανάγνωσης θα το απολάμβανα καλύτερα και θα το αντιλαμβανόμουν αλλιώς. Εγώ είμαι μέσα απο τώρα. Επίσης λές να διαβάζουμε ένα τεύχος την εβδομάδα ?Βασικά κάτσε να δούμε αν θα έχει συμμετοχή. :)
 
Θα ψηνόμουν κι εγώ. Νομίζω όμως ότι ένα τεύχος την βδομάδα είναι υπερβολικά λίγο. Κόμικ είναι και τα τεύχη είναι 12 αν θυμάμαι καλά. 12 βδομάδες συνανάγνωση σημαίνει 3 μήνες για να διαβάσουμε ένα κόμικ. Θα έλεγα τουλάχιστον 3 την βδομάδα.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι ειναι 12 τευχη-κεφαλαια, ανετα διαβαζεται ενα τη μερα. Εγω παλι θα ελεγα για
2 τευχη τη βδομαδα, να 'μαστε μεσα :ρ
 
Τωρινή συνανάγνωση δεν υπάρχει, έχουν ολοκληρωθεί όλες, οπότε παίζεις μόνος σου στη συναναγνωστική σκηνή. Καλό θα ήταν να ρίξεις μια πρόταση για το πότε λες να ξεκινήσετε, οπότε να το αναρτήσουμε και στο goodreads -είμαι σίγουρη ότι θα προσελκύσει αρκετό κόσμο. Μέχρι και εγώ το σκέφτομαι...
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ε φανταζομαι το λογικο ειναι να ξεκινησουμε σε μια βδομαδα αμα το ριξιμο της ιδεας, να δουμε και ποσοι θα μαζευτουν μεχρι τοτε :)))
 
Αν μου επιτρέπεις να πω μια γνώμη, δώσε καλύτερα λίγο παραπάνω περιθώριο, έτσι ώστε να το βρει ο κόσμος και να προλάβει να ολοκληρώσει τα τρέχοντα διαβάσματά του. Αύριο είναι και Πρωτομαγιά, πολλοί θα τρέχουν στα βουνά και στα λαγκάδια, λίγο πολύ χαμένη μέρα από οργανωτική άποψη, καταλαβαίνεις τώρα...
 
Θα μου άρεσε να διαβάσω ένα κόμικ αλλά το βλέπω εξανλτημένο και 35€ οπότε θα απέχω. :ρ
 
Αντέρωτα με πρόλαβες!!

Και έλεγα να ανοίξω νήμα συνανάγνωσης για τον Πύργο του Κάφκα!!! :))

Θα περιμένω λίγο λοιπόν...
 
Νικόλα, πάλι, προσωπική μου γνώμη, είναι πολύ διαφορετικό το ένα με το άλλο, και δε νομίζω ότι θα υπήρχε σύγκρουση συμφερόντων αν πρότεινες και εσύ τη δική σου συνανάγνωση.
 
Τον Πύργο του Κάφκα τον έχω διαβάσει, οπότε για Watchmen είμαι μέσα. Διαβάζω αυτή τη στιγμή "Το εμβατήριο του Ραντέτσκυ", αλλά για κόμιξ υπάρχει πάντα χρόνος. Όποιος δεν μπορεί να το βρει σε έντυπη έκδοση ας μου στείλει ένα πμ για ψηφιακή.
 
Δεν πρόκειται να ανοίξω και δεύτερη-παράλληλη συνανάγνωση.

Μπορεί να υπάρχουν άτομα που να θέλουν να διαβάσουν και τα 2 βιβλία.
Να τελειώσει η συγκεκριμένη και βλέπουμε... :)
 
Όπως εγώ ας πούμε !! Count me in.
Ποσο μπροστά πια. Δηλώνω σε άσχετο νήμα την συμμετοχή μου σε άλλη συνανάγνωση που δεν ξέρουμε πότε θα γίνει.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Λοιπον, ας προσπαθησουμε να ξεκινησουμε την ερχομενη δευτερα

Μια ωραια ιδεα που μου προτεινε η Καστ ειναι να διαβαζουμε 2-3-2-3-2 εναλλαξ, ετσι ωστε αν καποιος δε προλαβει να διαβασει τα 3, να μας προλαβει την επομενη βδομαδα.

Βεβαια αν την πρωτη βδομαδα δειτε οτι τα 2 ειναι πολυ λιγα, διαβαστε και το 3ο, και παμε σε 3 καθε βδομαδα, οπως προτεινε ο Κορτο, να ξεμπερδευουμε κιολας πιο γρηγορα
 
Καστ, ή όπως είμαι γνωστή σε φίλους και εχθρούς, η Σολομώνταινα της Σαλόνικας.

Εγώ θα ξεκινήσω μαζί σας, αλλά χωρίς δέσμευση ολοκλήρωσης. Θα δω πώς πάει το πρόγραμμά μου γιατί έχω φτιάξει ένα παααρα πολύ φιλόδοξο πρόγραμμα αναγνωσμάτων μέχρι το καλοκαίρι, και όσο και να λέμε, χίλιοι καλοί χωράνε, εν προκειμένω, ίσως δεν χωράτε, όσο καλά και αν είστε, αγαπητά μου βιβλιαράκια.
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εδω που τα λεμε μου φαινεται δυσαρεστα επικαιρο το Watchmen, γιατι το σκηνικο του ειναι η αναμονη ενος πυρηνικου πολεμου :|
 
Μέσα κι εγώ! Ελπίζω αυτή τη φορά να μην προκύψει κάτι έκτακτο και να καταφέρω να ακολουθήσω!
 
Top