δωμάτια/ γυναίκες συγγραφεις-ποιήτριες

Ψαχνω για λογοτεχνικά έργα γραμμένα από γυναίκες που να διαδραματίζονται εξ ολοκλήρου σε δωμάτια. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Δεν εμπίπτει ακριβως στην κατηγορία αλλα στο ένα δικο σου δωμάτιο η Γουλφ μιλάει για το ποσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα αν οι γυναίκες συγγραφείς ειχαν ενα δικό τους δωματιο οπου θα μπορούσαν να δημιουργούν με την ησυχία τους. Αν μου ρθει κάτι άλλο θα ξαναγράψω
 
Και εμένα η Γουλφ ήρθε στο μυαλό μου όταν διάβασα τον τίτλο.

Ίσως σχετικό να είναι και η κίτρινη ταπετσαρία της Σάρλοτ Πέρκινς Γκιλμαν.Μια γυναίκα έχει ψυχολογικά προβλήματα και περνάει αρκετό χρόνο για το καλό της, σε ένα παιδικό δωμάτιο. Την στοιχειώνει η κίτρινη ταπετσαρία, γενικά είναι ένα αξιόλογο βιβλίο και επικεντρώνεται στην περιορισμένη ζωή των γυναικών στην Βικτωριανή εποχή.
 
Λες 'λογοτεχνικά έργα γραμμένα από γυναίκες'. Μήπως πρέπει να ψάξεις για θεατρικά έργα γραμμένα από γυναίκες!
 
Last edited:
Μπορώ να προτείνω μία αυτοβιογραφία:

Νατάσα Κάμπους: "3096 μέρες" από τις εκδόσεις Παπαδόπουλος. Το βιβλίο είναι εξαντλημένο. Ίσως βρεθεί σε κάποια βιβλιοθήκη ή παλαιοπωλείο.
Πρόκειται για την αυτοβιογραφία της αυστριακής συγγραφέως, η οποία αφηγείται το χρονικό της απαγωγής της το 1998, όταν ήταν 10 ετών. Μετά από οκτώ χρόνια κλεισμένη σε ένα μπουντρούμι, δραπέτευσε το 2006, σε ηλικία 18 ετών. Ο απαγωγέας της αυτοκτόνησε λίγο μετά την απόδρασή της πέφτοντας στις γραμμές του τρένου. Το 2010 έγραψε το εν λόγω βιβλίο για να μιλήσει για την εμπειρία της, ελπίζοντας ότι έτσι θα βάλει τέλος στο εφιαλτικό της παρελθόν και θα κάνει μια νέα αρχή.
 
Top