Διαγωνισμός Ιουλίου Βερν μέχρι τις 5 Νοεμβρίου

Παιδιά τρέχει αυτός ο διαγωνισμός για όσους έχουν φεις και από παιδιά ( σημαντικό), μεγαλώσανε με τον Ιούλιο Βερν.

διαγωνισμός Βερν
Μεχρι 5,000 λέξεις είναι και κινείται στον χώρο του φανταστικού φυσικά, τώρα από ότι διαβάζω κάτι σαν φικ είναι:) από ένα βιβλίο του μεγάλου Γάλλου συγγραφέα, όπως και να χει εγώ θα στείλω, τι λέτε; ελάτε και σεις:))
 
Το λινκ σου είναι μάλλον λάθος, αν θες ξαναγράψε το. Μετά, οκ ο Βερν τα είχε τα θεματάκια του (λογικό βάσει της εποχής που έγραφε και του κοινού που απευθυνόταν) αλλά γιατί να του φερθούν με αυτόν τον τρόπο;
 
https://www.facebook.com/Από-τη-Γη-στο-Φεγγάρι-Ιστορίες-εμπνευσμένες-από-το-έργο-του-Ιούλιου-Βερν-219328811927672/
Μαλλον δεν μπορω να δωσω λινκ ιδου αυτο ειναι, από την γη στην σελήνη, το οποίο και αυτην την εποχή διαβάζω, λοιπόν λίγο δύσκολο να μιμηθείς το γραψιμο του Βερν, πολύ εξιδεικευμένο αχχχ
 
Η εντύπωσή μου λοιπόν είναι ότι μιλάμε για μια εταιρία που εξειδικεύεται σε αυτοεκδόσεις. Με αυτό το χάπενινγκ αφενός θα πουλήσουν την ανθολογία στους συγγραφείς που θα επιλεγούν (και οι οποίοι και εκχωρούν τα δικαιώματα στον εκδότη και δεν δικαιούνται δωρεάν αντίτυπα, ε δεν θα αγοράσουν 3-4 κομμάτια ο καθένας; ) Με δεδομένο ότι ο κάθε συγγραφέας αφενός θα έχει μεράκι στη συγγραφή αφετέρου δεν θα έχει εκδότη πιθανά να έχει και κάποιο άλλο λογοτεχνικό κείμενο προς έκδοση στο συρτάρι του πράγμα που τον κάνει εν δυνάμει συνεργάτη του εν λόγω εκδοτικού οίκου. Μαρκετινίστικη αρπαχτή κατά τη γνώμη μου.
 
Κορτο είναι εξειδικευμένος πολύ διαγωνισμός και ιδιόμορφος , δεν είναι διόλου εύκολο να μπεις στο πνεύμα του Βερν όπου είχε διαβάσει πολλα ημερολόγια τολμηρών θαλασσοπορων της εποχής του όπως ο Αρθρουρ Πυμ για παράδειγμα. Και επίσης έχει και έμπιστημονικα ερείσματα. Ή αγάπη μου όμως για τον Βερν με κάνει να το προσπαθησω
 
Χμ... Ο Άρθουρ Γκόρντον Πιμ ήταν ο ήρωας της νουβέλας του Έντγκαρ Άλαν Πόε, Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ. Ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε. Και το Από τη Γη στη Σελήνη το εμπνεύστηκε από Το ταξίδι του Χανς Πφάαλ στη Σελήνη (ξαναπόε)...
 
Ρε συ Κορτο , ήταν πολύ σαφής σε πολλά πράγματα για να χει διαβάσει μόνο Ποε φυσικά ήταν και δεξιοτέχνης του λόγου αλλά και γνώστης επιστημονικών αληθειών και πειραμάτων της εποχής του. Το δικό μου αγαπημένο είναι το ταξίδι στο κέντρο της γης και ίσως εδώ εστιασω η σε αυτό ή στην παράξενη νήσο. Ξέρεις αυτά από που τα εμπνεύστηκε;
 
Δεν λέω ότι είχε διαβάσει μόνο Πόε, αλλά ότι ο Άρθουρ Πιμ ήταν φανταστικός ήρωας του Πόε κι όχι θαλασσοπόρος της εποχής του Βερν
 
Ωχχχ και γω που νόμιζα πως ήταν αληθινός ήρωας και όχι φανταστικός , μου χαλας μία φαντασίωση τώρα?έλεγα πως ήταν και ο πρώτος άνθρωπος που πάτησε στους πόλους.
 
Θα πήγαινα εγώ για εξερευνήσεις στους πόλους να είμαι μία τολμηρή εξερευνητρια και να βγάζω φωτο στο ινστα μην κοιτάς που δεν έχω θάρρος και φτανω μεχρι Στανου και Αμφιλοχιας?με τα ξαδέρφια για κάναν καφέ!
 
Όπως έχουμε αναφέρει κι αλλού η εκτίμηση του Βερν στο έργο του Πόε τον έκανε να προτιμήσει τη συνέχιση ενός ατελείωτου υφιστάμενου βιβλίου παρά να ξεκινήσει κάτι από την αρχή. Δυστυχώς ο Πυμ είναι ένας φανταστικός ήρωας που ο Ιούλιος "ζωντανεύει" για τις ανάγκες της πλοκής.

Στη φωτογραφία του Κόρτο Αριάδνη ο συμπατριώτης του Νέσμπο Αμούδσεν ο πρώτος που "πάτησε" το Νότιο Πόλο...
 
Α, δεν είχα καταλάβει ποιος ήταν ο εικονιζόμενος χα χα τώρα κατάλαβα την ύπαρξη του! Κρίμα που ο πυμ ήταν φανταστικός ήρωας γίνεται και αναφορά του στο ταξίδι στο κέντρο της γης.
 
Το έστειλα, μια μικρή ιστοριούλα βασικά αλλά για να δούμε λοιπόν αν θα κερδίσω κάτι! έπρεπε να είχα ασχοληθεί περισσότερο, το να γράφεις για υπερπόντια ταξίδια εχει ενα ανδιαφέρον
 
Το έστειλα, μια μικρή ιστοριούλα βασικά αλλά για να δούμε λοιπόν αν θα κερδίσω κάτι! έπρεπε να είχα ασχοληθεί περισσότερο, το να γράφεις για υπερπόντια ταξίδια εχει ενα ανδιαφέρον
Καλή επιτυχία και από μένα !!! :μπράβο:
 
Top